BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-30, 17:01   

Dzięki Silvena :) Założę, że to były kłaczki, gdyż Amelka dzisiaj je normalnie i w jej zachowaniu też nie widzę różnicy. Jedynie o co się martwię, to o brak koopala :(

Jesli masz cierpliwość jeszcze :D to poproszę podpowiedz mi ile wagowo powinnam podawać Amelce? Kotka waży 6 kg (ma nadwagę) Powinna zrzucić przynajmniej kilogram, a może nawet 1,5 kg.
W tej chwili podaję jej 130 g mieszanki plus ok 30 g suchej Purina Obesity Management na dobę. 30 g Puriny OM to 110 kcal (wg producenta). Jest kotką bardzo mało aktywną.
Czy powinnam jej zmodyfikować wielkość porcji dobowej?

Obecnie przygotowałam mieszankę (korzystając z przepisu):
-560 dkg wołowiny (świeżej) tłustej
-460 dkg kurczaka (dwa skrzydła ze skórą i chrząstkami + dwa udka ze skórą)
-12,5 g FC
- 2g tauryny
-olej z łososia

Czy taka jest mieszanka jest ok i ile powinnam jej podawać Amelce na dobę?

Przepraszam jeśli jestem uciążliwą, ale dopiero zaczęłam barfowac i ciągle czuję się niepewnie.


usunięto cytat
_________________
Amelka i Staś
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-09-02, 07:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-30, 17:45   

A jak długo nie było qpy? 2-3 dni to jest normalne. Na 4 dzień podałabym 2ml laktulozy z odrobiną wody. Jak się kupa zapiecze, to później ciężko ją kotu wydalić...
Na brak kupy dobry też jest sok z surowego buraka (ok. 5ml), działa szybciej niż laktuloza :->

Jeśli chcesz kotkę odchudzić to zrezygnuj z chrupek całkowicie. Te wszystkie "odchudzające" są napakowane węglowodanami, których kot nie wykorzysta na bierząco, przerobi je na tłuszcz i zmagazynuje. Jeśli będzie dostawał do tego tłustą mieszankę, to tego tłuszczu z węglowodanów nigdy nie spali. To jest błędne koło.
Nie możesz też kotce ograniczyć od razu mocno jedzenia, bo będzie chodziła głodna. Dałabym jej ok. 120g mięsa (+suplementy i woda) i zobaczyła jak się na tym będzie miała.

Udka z kurczaka są tłustsze niż chudsze i w połączeniu z tłustą wołowiną mogą być zbyt tłuste, jeśli kotka ma schudnąć to powinna jeść też trochę mniej tłuszczu, ale ile to nie powiem. To jest sprawa bardzo indywidualna. Trzeba dobrać to tak, żeby kotka nie chodziła głodna, ale jednocześnie przyjmowała odpowiednią ilość białka na swoją docelową masę.

Proponuję zrobić mieszankę z 2/3 udek z kurczaka + 1/3 udka z indyka + olej z łososia. Jeśli będzie dalej zbyt tłusto to dałabym te mięsa w proporcji 1:1. Można też użyć całego kurczaka ze skórą bez kości (udka+skrzydełka+piersi), też powinno być odpowiednio tłuste.
Jeśli chodzi o wołowinę to chudsze mięso + udka z kurczaka lub tłustsze mięso + udka z indyka - to tak na szybko, proporcje najlepiej dobrać w kalkulatorze.
 
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-30, 18:59   

Koopalka nie było od przedwczoraj wieczora, czyli póki co mamy półtorej doby.

Do mieszanki dodam po prostu pierś z kurczaka. Mieszankę pomroziłam w porcjach po 125g. Czy jeśli dołożę po 25 g piersi z kurczaka będzie ok?

Tylko nadal nie wiem ile powinnam podawać Amelce na dobę :banghead:
_________________
Amelka i Staś
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-30, 19:23   

Amelka i Stas,

Wrzuciłam to mięso do kalkulatora i trochę poprawiłam przepis, nie jest idealny, brakuje odrobiny dodatkowych suplementów - wkleję całe dla zobrazowania tego. Dopiero zaczynasz przygodę z barfem, więc brak tych dodatkowych suplementów przez jakiś czas na pewno nie wpłynie negatywnie na koty, bo jak widać, nie są to jakieś zawrotne ilości.

Cytat:
Mieszanka na 9 dni dla 5,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 143 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

560,0 g Wołowina tłuste mięso
200,0 g Kurczak skrzydełka ze skórą, bez kości
260,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
200,0 g Kurczak pierś bez skóry
16,0 g Felini Complete
20,0 g Wątroba kurczaka
10,0 g Olej z łososia SALMOPET
2,0 g Tauryna
0,0 g Woda
0,3 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
4,5 g Fortain
0,1 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
0,1 g Mączka z alg morskich Lunderland
0,1 g Mączka ze skorupek Lunderland


Białko - 5g
Białko:tłuszcz - 1,82
Wody powinno być dodane 400g na całą mieszankę, ale kotka ogólnie powinna wypić jej jeszcze trochę sama (lub z pomocą :twisted: )

Policzyłam na pół kilograma mniejszą Amelkę. Musisz ją obserwować, czy się najada taką porcją, ale jeśli jest mało aktywna to powinno być dobrze. Zważ ją za 2-3 tygodnie, żeby zobaczyć jak jej waga się zachowuje na takich parametrach mieszanki.
Nastaw się, że odchudzanie zajmie z pół roku, może nawet więcej.
 
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-30, 19:54   

Silvena Kochana jesteś, baaaaaardzo Ci dziękuję. Nawet nie wiesz jak bardzo mi -NAM pomogłaś :)

Mam porcje po 125 g czyli dołożę ok 25 g piersi i powinno być ok

Do tej porcji (560 g wołowiny, 450 g skrzydełek + ud z kurczaka) dodałam 12,5 g Felini Complete i dolałam 200 ml (tak było w gotowcu), ale bez piersi. czyli jeśli dołożę piersi to dosypać FC i dolać wody tak? Mam tez zmielone w moździerzu skorupki jaj i kapsułki tranu z wątroby dorsza czy dołożyć również?

Brakuje mi:
- wątróbka,
- Fortain
- Tokovit E
- mączka z alg

jestem naprawdę bardzo zobowiązana :) dziękuję

Silevena kociamy Cię i tez dziękujemy
Amelka i Staś
_________________
Amelka i Staś
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-07-30, 19:57   

Wydaje mi sie, ze psyllium moze powodowac u kotow wymioty, dagnes pisala o tym tutaj.
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-30, 20:08   

vesela krava napisał/a:
Wydaje mi sie, ze psyllium moze powodowac u kotow wymioty, dagnes pisala o tym tutaj.


Czyli jednak :) Z tego wynika, że Amelka najprawdopodobniej należy do tej nielicznej grupy wymiotujących po tym składniku :)
Dziękuję vesela klava :) Nie będę jej podawać babki :)
_________________
Amelka i Staś
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-30, 20:11   

Woda, mięso i dodatkowe FC powinno wystarczyć, w końcu ta mieszanka pewnie zniknie za 3-4dni (jeśli 2 koty to jedzą). Następną będzie można troszkę podrasować :-)

Po jednorazowych wymiotach, na pewno nie wysuwałabym wniosków, że to na pewno to zaszkodziło. Odczekaj trochę i spróbuj znowu, może to był jakiś dziwny zbieg okoliczności :-)
 
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-30, 20:18   

Silvena nie wyświetliła mi się możliwość kliknięcia u Ciebie "pomogła" , jak to mogę zrobić? :kiss:

To prawda, po jednym razie nie można wyciągać radykalnych wniosków, ale póki co odczekam jakiś czas zanim znowu zaryzykuję. Amelka naprawdę się męczyła biedulka :(
_________________
Amelka i Staś
 
 
Joannalotus 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Lut 2015
Posty: 28
Wysłany: 2015-07-31, 20:00   

Barfuję już od pół roku i ostatnio poczytałam trochę forum, czy aby wszystko co robię jest sensowne. Do moich mieszanek stosuję następujące suplementy : tauryna, algi, skorupki jajek, drożdże piwne, tokowit, krew suszona, zółtka, olej z łososia, ryba surowa. Nie wiem, czy mam coś jeszcze podawać, czy taki zestaw wystarczy. Ostatnio rozmyślam nad mączką kostną, ponieważ nie podaję kotu mielonych kości a podaję wapno w postaci skorupek jajek. Moje pytanie jest takie, ponieważ suplementacja wapna jest dość szeroka, to co najlepiej podawać : skorupki jajek, mączkę kostną, cytrynian, czy wszystkiego po troszkę. Mam jeszcze problem z notorycznym zapaleniem dziąseł u 11 miesięcznego kota i nie wiem czy to nie jest wina braku jakiś suplementów, lub ich niedostatecznej ilości ? Bardzo proszę o poradę.
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-07-31, 20:22   

Joannalotus, z tego co wiem, to powinno się dodawać zarówno mączkę kostną/kości jak i mączkę ze skorupek jajek. Cytrynianu wapnia się chyba używa gdy kot z jakiegoś powodu nie toleruje mączki ze skorupek. Powinnaś jak najszybciej zacząć używać kalkulatora do przygotowywania przepisów.
O zębach jest osobny wątek tu http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=252, tam znajdziesz mnóstwo informacji.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Joannalotus 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Lut 2015
Posty: 28
Wysłany: 2015-07-31, 22:21   

ok, dzięki tak myślałam, że wszelkie kocie zdobycze mają jednak kości lub kosteczki, więc mączka jest raczej niezbędna. Następnym razem zakupię mączkę, polecacie jakąś sprawdzoną ?
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-01, 13:51   

Mam pytanie (nie pierwsze i nie ostatnie zapewne, ale czytam, zgłębiam wiedzę, ciągle jeszcze czując się bardzo nieświadomą;)
Czy Fortain można zastąpić podając np. ascofer? Hemoglobina to żelazo. Czy to zupełnie inna bajka?
_________________
Amelka i Staś
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-01, 14:29   

Żelazo hemowe (z krwi) jest lepiej przyswajalne, więc nie robiłabym tego. Możesz też kupić w necie zwykłą suszoną krew wieprzową jak do wędlin się używa, wychodzi taniej niż Fortain :)
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-01, 15:10   

Czy coś takiego może być zamiast?

http://allegro.pl/hemoglo...5559618920.html
_________________
Amelka i Staś
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne