BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Nae 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 53
Wysłany: 2015-11-01, 22:05   

Chcę zabrać się za barfowanie, ale ilość informacji zaczyna mnie przytłaczać :D na początku chciałam po prostu mięso połączyć z Felini Complete, ale przed chwilą sprawdziłam wątek i coś ostatnio nie tak z tym suplementem. Dlatego zdecydowałam, że będę suplementować naturalnie - spisałam listę tego czego mi potrzeba iiiii... nie wiem gdzie je kupić. Jest wiele sklepów online, wielu producentów itd. trochę się pogubiłam a zależy mi na najkorzystniejszych cenach. Czy ktoś może polecić jakiś sklep? Patrzyłam na ekozwierzaka, ale tam pustki...
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-11-01, 22:57   

Nae, bardzo fajnie, że zdecydowałaś się od razu na suplementy naturalne. Zajrzyj do tego wątku :-)
 
 
Marzi 

Barfuje od: 24.10.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2015
Posty: 80
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-11-03, 14:31   

Mam jeszcze jedno pytanie.

Czy w tym podstawowym przepisie z easy Barf mogę zastąpić 150g mięsa sercami lub żołądkami?

Chodzi o ten przepis z wątku o easy Barf:

- 1 kg mięsa
- 10g easy BARF
- do 50g dowolnej wątroby
- 2g tauryny
- 5g mielonych skorupek lub 5g węglanu wapnia lub 10g cytrynianu wapnia
_________________
Mitia
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-11-03, 14:37   

Możesz.
 
 
 
Ilierette 

Wiek: 30
Dołączyła: 26 Paź 2015
Posty: 4
Wysłany: 2015-11-04, 00:18   

Mam pytanie - czym można w przepisach dla początkujących z FC zamienić serce wołowe? Można sercami kurzymi? Inne propozycje rownież mile widziane
 
 
Marzi 

Barfuje od: 24.10.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2015
Posty: 80
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-11-10, 10:54   

Mam jeszcze pytanie jak ocenić czy mieszanka nie jest za tłusta lub za chuda? Na razie nie ogarnęłam jeszcze kalkulatora. Używam easy Barf.
Jeśli dam mniej więcej pół na pół mięso tłuste i chude to będzie dobrze?

Nasza druga mieszanka:

950g gulaszu z indyka
850g szpondra
200g serc z kurczaka
60g wątroby z kurczaka
20g easy Barf
4g tauryny
20g cytrynianu wapnia


Następną mieszankę planuję z nóg gęsi ze skórą (są bardzo tłuste) i piersi z indyka. Wydaje mi się, że dla Mitii mieszanki powinny być dość tłuste, bo jest wiecznie nienażarty. Tylko nie wiem co to znaczy "dość tłuste" i jak zrobić, żeby nie przesadzić z tym tłuszczem.


Edit: Wpisałam oba przepisy do kalkulatora i tłuszcz mieści się w normie, a nawet mogłoby go być więcej. Ale stosunek wapnia do fosforu jest zły, żelaza za mało, a w przepisie ze szpondrem za dużo wit D. Widzę, że to wyższa szkoła jazdy...
_________________
Mitia
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-11-10, 14:29   

Korzystajac z gotowych przepisow musimy zadbac o roznorodnosc miesnych skladnikow w celu unikniecia ewentualnych brakow czy nadmiarow jakie moga wynikac z takiego uproszczenia. Kazde mieso jest bardziej lub mniej bogate w jakis skladnik. Dodatkowo, uzywajac gotowych preparatow moga sie zdazac sytuacje, jak tu z witamina D. Szponder jest w nia bardzo bogaty, mozesz wybrac inne tluste mieso, ktore ma jej mniej - zajrzyj do zakladki "mieso" w kalku. Co do zelaza, to moze wynikac z tego, ze chudy indyk ma go mniej niz np. wolowina, ale i z tego, ze producent easy Barf moze sie opierac na innych zapotrzebowaniach niz my. Jezeli jednak chcesz dazyc do idealnego osiagniecia wszystkich norm, to bedziesz potrzebowala dodac troche naturalnych suplementow, byc moze zmniejszajac jednoczesnie udzial easy barfa. Jezeli nie czujesz sie jeszcze na to gotowa, to korzystaj z gotowych przepisow i nie przejmuj sie tymi niedociagnieciami. Rozumiem, ze na razie uzywasz kalkulatora tylko w celu oceny zawartosci bialka i tluszczu. Nie wiem czy zasada 50/50 tlustego/chudego miesa zawsze sie sprawdzi. Moze podejrzyj gotowe przepisy z konkretnymi rodzajami mies, zajrzyj do receptariusza i cwicz sobie w kalku.

Jezeli stosunek Ca/P jest >1,15 to nalezy zmniejszyc ilosc suplementu wapnia az do osiagniecia zadanego poziomu -> moze pisze rzecz dla Ciebie oczywista, ale kiedy masz juz wyliczony przepis, mozesz modyfikowac ilosc kazdego skladnika w 4. (ciemno niebieskiej) linii + ENTER.

Przeczytaj tez ten temat. Procentowe wartosci bialka i tluszczu moga byc mylace, dlatego powstalo liczydlo. Ja na % nie patrze, licze wartosc bialka i tluszczu na kg kota.
 
 
Marzi 

Barfuje od: 24.10.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2015
Posty: 80
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-11-12, 13:45   

Bardzo dziękuję za wskazówki. Docelowo chciałabym korzystać z naturalnych suplementów, ale to dopiero za jakiś czas. Na razie zaczynam i nie czuję się zbyt pewnie w tym wszystkim.
_________________
Mitia
 
 
Suri 

Dołączyła: 15 Lis 2015
Posty: 23
Wysłany: 2015-11-18, 19:37   

Cześć,
mam prośbę, w związku z tym, że dopiero zaczynam przygodę z Barfem nie potrafię korzystać z kalkulatora ani komponować posiłków.

Mam jednak w pewnej kwestii sprawę rozwiązaną - moja kicia od małego jada mięsko. Czułam, że kota trzeba karmić surowizną. Wszyscy mi odradzali i z fundacji i u weta ale byłam twarda bo wiedziała, ze tak ma być :)

Moja kicia ma teraz 7,5 miesiąca, waży 3.350 i jest po sterylce. Jak ja zaadoptowałam była na suchej i puszkach.
Obecnie jada 3-4 razy dziennie mięsko mieszane (wołowina gulaszowa, wołowina rosołowa, kurczak nóżki, kurczak podudzia, indyk rosołowy, serca i wątroba kurza, jaja surowe, a dzisiaj dałam jej dodatkowo smalec z gęsi.

Niestety dostaje jeszcze suchą orijane ale Selmusia zjada tego mało :). Dostaje też miamor - krem multiwitaminowy.

Może ktoś pomoże mi z tego stworzyć mieszankę zdrową dla kotka.
Mam w domu wszystkie te składniki + tran z dorsza, warzywa, olej lniany, olej kokosowy.

Nie zakupiłam jeszcze suplementów i nie posiadam maszynki do mięsa (sama mięsa nie jadam)

Proszę, żeby porcja mieszanki była mała bo wszystkie te rzeczy mam zamrożone więc tak do 0,50 kg

Mam też pytanie ile powinnam jej tej mieszanki dziennie podawać i w jakiej ilości jednorazowo.

Karmie kotka trochę na wyczucie. Badania krwi ma bardzo dobre. Nie jest kotkiem łakomym - zjada tyle na ile ma ochotę i resztę zostawia.

Z góry Wam serdecznie dziękuję za pomoc i moja lalunia też bardzo dziękuje


 
 
cami322 

Dołączyła: 03 Wrz 2012
Posty: 18
Wysłany: 2015-12-07, 22:43   

Chce ponownie do jadłospisu wprowadzić barfa. Juz kiedyś była pruba, lecz nie wyszła.
Chce ponownie do jadłospisu wprowadzić barfa, lecz nie pamietam co i jak.

Na początek chce spróbować z gotowym produktem.

Czy te suplementy które planuje wystarcza ,czy coś jeszcze potrzeba?

Felini Complite
Tauryna
Mączka ze skorupek jaj kurzych
Sól himalajska
Tokovit E200
Olej z łososia
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-12-08, 22:00   

cami322 :kwiatek:

Przydatne linki:

BARF - jak to się robi http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=134
Spis suplementów diety BARF http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=364
Przepisy gotowe http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
 
 
zenia 
BARFny Hodowca


Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 1134
Wysłany: 2015-12-11, 19:30   

fotka czarnuszka :love: :love: :king:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-11, 20:25   

Suri, jak tam zamawianie suplementów? O ile wiem, w przypadku kotka tauryna jest bardzo ważna i powinnaś się jak najszybciej w nią zaopatrzyć (Miamor ją zawiera, więc póki co powinno być w porządku, ale jak kupisz suplementy, będziesz mieć kontrolę nad tym, ile i czego dodajesz). Jeśli masz dobre jajka, to możesz sama wyprodukować jeden suplement - mączkę ze skorupek. Witaminę E spokojnie dostaniesz w aptece. Nie masz może soli bez dodatków, niejodowanej? Wydaje mi się, że bez sodu nie uzyska się właściwych proporcji potas:sód, ale to musiałby się ktoś mądry wypowiedzieć. Kicia jest młoda, więc powinna jeść tyle, ile potrzebuje.
Co do maszynki do mięsa - ja też nie mam i jakoś nie odczuwam jej braku :-)
 
 
Suri 

Dołączyła: 15 Lis 2015
Posty: 23
Wysłany: 2015-12-13, 10:53   Dragana bardzo dziekuję :)

Bardzo dziękuje za odpowiedz. W sobotę idę z kicia do veta na badania krwi, żeby zobaczyć czy jej to karmienie nie szkodzi (mój prowizoryczny barf)
Zakupiłam też suple, jeszcze mi 3 brak (drożdży, maczki kostnej, skorupek) . Zaplanowałam też zrobienie pierwszej mieszanki 100% barf.
Będę wdzięczna za sprawdzenie jeśli ktoś znajdzie czas :)

Mięso
wołowina gulaszowa 500 g
pierś indyka 500g
udka kurczaka 500g
serca kurze 300g
wątroba kurza 200g

suple
krew (mam wieprzową suszoną) 25,07g
spirulina 4g
olej lniany 61,57g
tran 4,3g
drożdże 4g
smalec gęsi 95,23g
skorupki jajek 12,46g
algi 13,11
tauryna 4,8g

woda 207,32g

mam jeszcze sól himalajską myślę że 4g wystarcza.

Kotek waży obecnie dumne 4kg

Chce jej podawać dziennie 100-110g mieszanki no i suchą karmę orijanę jako przysmak (rzucam, a ona poluje) i jak idę do pracy ok 10-20g.

Z góry dziękuje i pozdrawiam ciepło z zimnego Poznania

Suri i Selma
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-13, 17:42   

Suri, :-)

Rozumiem, że w Twoim przepisie są mięsa bez kości. Pierwsze, co rzuca mi się w oczy, to ilość wątroby. Zdecydowanie za dużo. Wątroba to bardziej suplement - w ten sposób dodajemy witaminę A. Wpisałam testowo Twój przepis do kalkulatora dla Excela i wyszło mi, że potrzebujesz tylko 59 gramów kurzej wątroby. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić, bo można przedawkować witaminy.
Edit: na ilość dodanej wątroby ma wpływ, ile i jakiego tranu dodasz. Tran również może mieć sporo tej witaminy.

Nie wiem, czy olej lniany nadaje się dla kota. Czytałam na forum, że lepiej kotu podawać Tokovit, niż oleje roślinne.
koniczynka napisał/a:
Dodatek, który zawiera witaminę E to na przykład olej z kiełków pszenicy, drugi dodatek to olej lniany, ale ten zawiera mniej witaminy E od oleju z kiełków, więc trzeba by go dawać więcej. Moim zdaniem najlepiej jest starać się ograniczyć dodatek olejów roślinnych do minimum w przypadku psów i kotów jako iż nie mają one odpowiednio rozwiniętych aparatów enzymatycznych do przemian roślinnych źródeł tłuszczu.

Tutaj wątek: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=322

Podobno po dodaniu spiruliny mieszanka robi się zielona, więc się nie zdziw. Wydaje mi się, że nie jest to niezbędny suplement, ale to musiałabyś sobie doczytać.

Napisz, jaki masz tran. One potrafią różnić się składem. Sprawdź, ile i jakie witaminy zawiera. Właściwie to jeśli kupujesz skorupki, to też napisz, bo w Kalkulatorze są różnych firm, więc chyba się czymś różnią.

Masz już barfowy Kalkulator?

A jeśli czyta to jakaś mądra głowa, to niech oceni, czy jest dobrze :->
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne