BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-02-02, 19:37   

małga,

Ja jeszcze dodam od siebie, że nie możesz patrzeć na inne koty, Twój jest taki a nie inny i powinnaś leczenie dobierać pod niego :-) Badanie moczu było robione? Co do mocznika to możesz czasowo zmniejszyć jeszcze trochę ilość białka w mieszance, też powinno pomóc szybciej wrócić do "normy".

Ja też bym spróbowała z kroplówkami.
Niskie neutrofile mogą świadczyć o już przebytej infekcji wirusowej - tak mi kiedyś wet tłumaczył.
Kreatynina może rosnąć od "wszystkiego", jeśli masz taką możliwość to może spróbuj w następnym badaniu oznaczyć w Idexx ten "nowy" parametr - SDMA? Jest bardziej wiarygodny jeśli chodzi o sprawność nerek i z tego co czytałam to chyba lekkie odwodnienie nie powinno mieć na niego wpływu... :hmm:
 
 
 
akima 

Dołączyła: 20 Sty 2016
Posty: 12
Wysłany: 2016-02-02, 21:15   

Trochę już przeczytałam, chociaż nie za dużo dałam radę, ale zaczęłam się bawić kalkulatorem. Tak na sucho, żeby w ogóle ogarnąć, jakie miałabym mięsa kupować. No i wychodzi mi rzecz dziwna, bo w każdej mieszance mam za dużo witaminy D. Niby nerkowcom witamina D jest potrzebna w większej ilości, ale chyba nadmiar też może być szkodliwy.
Tak się też zastanawiam nad proporcjami między tłuszczem i białkiem. Układam sobie specjalnie mieszanki z bardziej tłustymi mięsami, bo musimy u Vincenta teraz zbić mocznik i crea, więc oprócz fosforu i białko musimy ograniczyć, ale w jednej mieszance, to już chyba całkiem przegięłam, bo wyszło mi 48% tłuszczu i 40 białka :P No tak, wiem, że zaszalałam, ale jak myślicie, ile powinno być u mojego kota tego tłuszczu, a ile białka? Tak żebym wiedziała, jak to mniej więcej układać. Czy proporcje 1:1 też będą przesadą? Domyślam się, że jak mieszanka będzie za tłusta, to oprócz tego, że będzie niezdrowa dla trzustki i wątroby, to jeszcze mój kot nawet jej nie tknie.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-02-02, 21:46   

akima,

Jak już zauważyłaś, to żywienie w chorobach nerek wymaga pewnych modyfikacji. Podejrzewam, że nadmiar witaminy D jest z użycia mięsa wołowego (łaty/szpondra) i Easy Barfa. W takim wypadku musiałabyś zmniejszyć ilość EB i dodać naturalne suplementy, ewentualnie użyć tylko naturalnych suplementów.
Chociaż z drugiej strony producent EB nie podał, że nie można używać konkretnych mięs z tym produktem, ja jednak bym uważała.

Co do tłustości to kot Ci najlepiej pokarze ile tłuszczu mu potrzeba. Białka nie możesz dać dużo, ale musisz też zachować odpowiednią kaloryczność właśnie zwiększając ilość tłuszczu i dodając węglowodany w postaci gotowanych warzyw (z 5%, jeśli kot to zaakceptuje). Myślę, że pierwszą mieszankę lepiej zrobić chudszą, a surowy tłuszcz dokładać w razie konieczności.
Poza tym radzę też przetestować na małych ilościach mieszanki smakowitość i proporcje, bo szkoda wyrzucać...
Białko i tłuszcz najlepiej przeliczać "ręcznie" na kilokota na dzień. Mieszanka może mieć proporcje 60%B i 30%T, ale rozciągnięta na odpowiednią ilość dni, żeby białko gramowo zgadzało się z przyjętymi założeniami. A to ile powinien jeść konkretnie to ciężko doradzić, bo to zawsze są eksperymenty. W ekstremalnych przypadkach Dagnes pisała (tutaj ), że może być tego białka nawet 1-1,5g/kg m.c., ale wszystko poniżej 4g/kg m.c to już są poważne ograniczenia i powinny być podawane w wyjątkowych sytuacjach i najlepiej tylko czasowo.
 
 
 
akima 

Dołączyła: 20 Sty 2016
Posty: 12
Wysłany: 2016-02-02, 22:44   

Mi właśnie wyszło 5g białka na kilokota, ale mój kot jest bardzo mało aktywny i głównie śpi, więc chyba spokojnie mogłabym mu podawać mniej mieszanki, niż wylicza kalkulator. Tylko wtedy bym chyba musiała dosypać więcej skorupek, bo reszta substancji jest dostosowywana do ilości mięsa, o ile pamiętam. A można przesadzić u nerkowca z fosforem w drugą stronę? To znaczy podawać mu go za mało? Bo w moich próbnych mieszankach mam wapń w górnej granicy normy, a fosfor poniżej dolnej i wychodzi mi w tabeli stosunek wapnia do fosforu np. 1,24.

Obmyślałam właśnie mieszanki z Easy barfem, bo to by było najprostsze dla mnie na początek, ale chyba nie ma to sensu, skoro i tak mogę go nasypać tylko trochę, a resztę muszę regulować naturalnymi suplementami. I tak muszę je kupić, więc równie dobrze mogę tylko je stosować.

W końcu zrozumiałam, dlaczego mnie ten BARF tak przerażał, trochę na wyrost (choć i tak jest dosyć skomplikowany). Nie przyjrzałam się dobrze kalkulatorowi, zanim zaczęłam wszystko czytać i byłam przekonana, że ja te suplementy będę musiała sama wszystkie z osobna dobierać i znać ich skład na pamięć. A teraz dopiero zobaczyłam, że kalkulator sam mi wylicza, ile którego powinnam dodać, więc wszystko stało się o niebo prostsze ;) Chociaż oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że żywienie nerkowego kota nigdy nie będzie proste, ale w porównaniu z moimi wcześniejszymi wizjami, jak to ma wyglądać, jest dużo lepiej ;)

Co do marnowania mięsa, to akurat o to się nie boję, bo mam na stanie jeszcze psa, który pochłonie wszystko, co będzie choćby pachniało mięsem (raz zjadł nawet kawałek sojowej parówki, bo pachnie dość przekonująco), więc na pewno mogłabym mu skarmić nieudane mieszanki. Oczywiście powoli i w małych ilościach, bo wiem, że są inne normy dla psów i kotów ;) No i oczywiście też nie zależy mi na tym, żeby wydawać niebotyczne sumy na mięso, więc będę testować na małych porcjach. Podejrzewam, że mój kot prędzej łyknie tłuszcz w mięsie, niż gdybym mu go osobno podawała w smalcu np., dlatego staram się wybierać tłuste mięsa.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-02-02, 23:14   

akima,

Fosfor w dolnej granicy normy to dobra opcja, ale to ta warto przeliczać na kilokota na dzień. Po prostu kolumnę "suma" dzielisz przez wagę kota i to jeszcze przez ilośc dni. Nie mozesz patrzeć na to co sugeruje kalkulator, bo on wylicza porcje dla kotow zdrowych (chociaz dla nich tez powinno sie ręcznie jeszcze przeliczać czy ilośc białka jest odpowiednia na dzień).
Stosunek wapnia do fosforu powinien byc 1,15, chyba ze fosfor we krwi jest wysoki i trzeba go zbijać, a wapń z krwi jest nisko, to mozna czasowo zwiekszyć ten stosunek nawet do 1,3.
Wszystkie suplementy mozesz ręcznie modyfikować, ale aby to zrobic musisz wiedziec co, jak i dlaczego :-)
 
 
 
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-02-03, 11:59   

Czy coś się stanie jak w mieszance mam potasu ponad normę? Ale sód jest poniżej.
Bo robię barfa na gęsi i indyku a gęś ma od cholery tego potasu :/
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-02-03, 12:10   

ewa_agape,

A jak jonogram wygląda? Jeśli potas jest w połowie, to nie powinno być problemu przy jednorazowej mieszance (następna może wtedy mieć potasu trochę mniej), oczywiście o ile tego potasu nie jest bardzo dużo ponad normę. Ja też robiłam takie mieszanki, chociaż moje akurat za takim połączeniem mięs nie przepadają i zawsze były strajki...
 
 
 
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-02-03, 12:25   

Silvena, U księżniczki, która nie jest nerkowa, ale czasem jej wyniki jakieś nieteges wyjdą ostatnio właśnie wyszło coś dziwnego w jonogramie:

Księżniczka:
sód 157.6 mmol/l 143.600 156.500 H
potas 4.36 mmol/l 4.100 5.600 -

Natomiast u Sylwunia ( 3 lata PNN)
sód 152.6 mmol/l 143.600 156.500 -
potas 4.69 mmol/l 4.100 5.600 -

reszta jonogramu u obu śpiewająca :)

W tej mojej mieszance na normę 18 560 potasu, mam go 21 877 :/
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-02-03, 12:32   

ewa-agape, jest ok. Nic się nie martw.
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2016-02-03, 17:46   

Jeszcze podpytam o astragulusa (korzeń targanka), który m.in. ma czynić pronefrę lepszą od ipakitiny.
Producent pronefry podaje:
Polisacharydy z rośliny Astragalus przyczyniają się do utrzymania prawidłowej budowy nerek poprzez redukcję zmian o charakterze włóknistym.
Oligopeptydy otrzymywane z ryb morskich przyczyniają się do utrzymania właściwego ciśnienia krwi.

Z firmy Swanson, tu http://www.bestbody.com.p...root-p-664.html opis to mi.in działanie obniżające ciśnienie, poprawiające krążenie w nerkach, moczopędne, w chorobie nadciśnieniowej... (też http://www.kulturystyka.s...1140855212.html )

Weterynarz, która badała ciśnienie, powiedziała, że mogłabym jednak podawać kocurkowi jeśli nie pronefrę (powiedziałam, że reguluję wapń w barfie) to może lespewet (wiem, że moczopędny) albo fortekor. Do ustalenia z moją wet., ale sprawdzam jeszcze czy rozważać tego targanka?

A czy "oligopeptydy z ryb" to olej z łososia właśnie?
 
 
Azula 

Wiek: 42
Dołączyła: 28 Sie 2015
Posty: 6
Wysłany: 2016-02-05, 14:50   

Jestem świeżo po otrzymaniu wyników badań jednego z moich kotów i martwi mnie podwyższona kreatynina. Od wczoraj przeżywam swoistą kocią hydrofobię :-( Wyniki mojej kotki:
Morfologia krwi
Parametr Wynik J.miary Min. Max.
MCV 46 = fl 39 55
MCH 15 = pg 13 17
MCHC 32,7 = g/dl 30 36
Krwinki czerwone (Erytrocyty) 8,3 = mln/mm3 6,5 10
Hematokryt 40,2 = % 24 45
Hemoglobina 12,6 = g/dl 8 15
RDW (wskaźnik anizocytozy 28,8 = % 14,7 31
PLT (Trombocyty) 470 = tys./mm3 200 600
Krwinki białe (Leukocyty) 8,2 = tys./mm3 5,5 19
LEUKOGRAM MANUALNY Tak
Neutrofile segmentowate 50 = % 50 75
Eozynofile 2 = % 2 12
Limfocyty 48 = % 20 55
Idexx VetStat/Vet Test
Parametr Wynik J.miary Min. Max.
ALT (GPT) 25 41 = U/l 12 130
AST (GOT) 25 24 = U/l 0 48
Glukoza 105 = mg/dL 74 159
Kreatynina (CR) H 2,5 = mg/dL 0,8 2,4
BUN (Azot mocznika) 24 = mg/dL 16 36
TP 7,6 = g/dl 5,7 8,9
Idexx VetStat/Vet Test
Parametr Wynik J.miary Min. Max.
Amylaza 1110 = U/l 500 1500
Cholesterol 171 = mg/dL 65 225
Jeśli chodzi o jonogram to:
Potas: 3,8 (4,1-5,6)
Sód: 143,6 (143,6--156,5)
Chlorki: 138,7 (101,5-118,4)
Wapń 2,27 (2-2,6)
nCa++ 1,16
iCa++ 1,4 (1,1-1,4)
Mam pytanie czy przy tych wynikach modyfikować dietę czy wystarczy (chociaż to wyzwanie) dopajać. Kotka jest na Barfie od września, od listopada używamy naturalnych suplementów.
 
 
Winod 

Barfuje od: 09.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Wrz 2015
Posty: 25
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-02-06, 12:12   

Azula,


ja wprawdzie sama jestem dopiero początkującą BARFerką i opiekunką nerkowego kota, ale może wrzucę swoje trzy grosze, zanim ktoś bardziej doświadczony Cię pokieruje.

Ja na początek przede wszystkim spróbowałabym dojść, dlaczego ta kreatynina jest podwyższona, a w tym celu rozszerzyła diagnostykę. Czy było robione badanie moczu, posiew, USG jamy brzusznej? W jakim wieku jest kot? Przy następnym badaniu krwi warto również sprawdzić fosfor.
Gdy będziesz wiedziała, co kotu dolega, to łatwiej dobierzesz dietę, czy ewentualne leczenie. Napiszę na własnym przykładzie: u moich obu kotów w badaniu krwi wyszła podwyższona kreatynina. Jednak po dalszych badaniach okazało się, że u jednego wynika ona z początkowej fazy PNN, a u drugiego zdiagnozowano (w końcu!) podkliniczne bakteryjne zapalenie nerek. W konsekwencji pierwszemu kotu musiałam zmienić dietę. Drugi dopiero będzie leczony teraz antybiotykiem i teoretycznie po wyleczeniu krea powinna spaść, a zmiany w diecie być może nie będą konieczne.
Tak więc, żeby ustalić sposób postępowania według mnie konieczne jest zrozumienie przyczyny takich, a nie innych wyników.
_________________
"Kto jeno w niebo patrzy, tego i zamoczy". Jacek Kaczmarski
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2016-02-06, 18:39   

Azula, badania kotka były robione w IDEEX ?
Jeżeli tak - zadzwoń do nich NA CITO (albo do weta co zlecał badania) !!! (telefon na pewno masz na wynikach badań), jeżeli mają jeszcze próbkę kociej krwi niech zrobią SDMA (symetryczna dimetyloarginina, wskazuje ewentualne uszkodzenie nerek lepiej niż oznaczenie kreatyniny). Najwyżej dopłacisz, ale w sytuacji kreatyniny powyżej górnej normy warto się upewnić czy z nerkami na pewno wszystko OK.
Ja robiłam Tośkowi rozszerzony profil badania krwi w IDEEX w końcu listopada ub. roku i wtedy miał zrobione SMDA jako gratis (kreatynina była też powyżej normy - 186 μmol/l przy normie <168 μmol/l ale chłopisko bardzo nerwowe u weta i bardzo umięśnione - koci Schwarzenegger). Z tego co wiem od początku grudnia ub. roku mieli to badanie dodawać przy badaniach podstawowych.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-02-07, 01:23   

małga napisał/a:
Jeszcze podpytam o astragulusa (korzeń targanka), który m.in. ma czynić pronefrę lepszą od ipakitiny. [...]Do ustalenia z moją wet., ale sprawdzam jeszcze czy rozważać tego targanka?

A czy "oligopeptydy z ryb" to olej z łososia właśnie?


Jeśli mogę ...
Stosowałam Astragalus (przez miesiąc) (+ inne zioła) na Pnn i Cushinga u psa. Niestety nie pomógł. Może ten Cushing potęgował PNN.
Astragalus rozrzedza krew i wchodzi w interakcje z m.innymi z lekami przeciwzakrzepowymi (info z Veterinary Herbal Medicine. ) i potwierdzam organoleptycznie :)
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-02-07, 12:04   

Azula napisał/a:
Mam pytanie czy przy tych wynikach modyfikować dietę czy wystarczy (chociaż to wyzwanie) dopajać


Azula,
Przede wszystkim, dopajanie to nie jest antidotum na podwyższoną kreatyninę.

Czy kotka jest Twoim zdaniem odwodniona, albo w ogóle nie pije wody lub pije (liczoną wraz z tą z pokarmu)za mało, że chcesz ją dopajać?

Patrząc na jonogram Twojej kotki, jak zaczniesz wlewać w nią więcej wody i ona zacznie częściej sikać, to polecą jej w dół elektrolity, które i tak (poza chlorkami) są poniżej normy (lub w dolnej granicy). Po prostu będą jeszcze w większej ilości wydalane z moczem.
A czy Twoja kotka przypadkiem już nie wydala częściej lub/i większej ilości moczu? Innym powodem (poza utratą z moczem) tak niskiego poziomu eklektrolitów może być ich utrata w wyniku częstych wymiotów lub po prostu niedojadanie. Czy nie zaobserwowałaś/nie odnotowałaś jednego z powyższych potencjalnych powodów?

Tak jak napisały Ci wcześniej Winod i Skipper, pociągnij diagnostykę, aby ustalić powód podwyższonej kreatyniny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne