BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
EwaiPrecel 

Barfuje od: start
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-05-04, 15:15   

Witajcie, napisałam o nas w Barfie w cukrzycy http://www.barfnyswiat.or...r=asc&start=120
Ponieważ jestem na etapie robienia porzadnej mieszanki to proszę o pomoc w tym dziale :-) Nie traktuję go jeszcze jak kota nerkowego ale jest w grupie wysokiego ryzyka z powodu insulinoopornej cukrzycy. Ma dodatkowo słabe przepływy w jednej nerce.
Proszę Was o naprowadzenie mnie na właściwe tory myślenia.
1.Nie bardzo mogę dojsć do tego jakie proporcje wapnia do fosforu zachować przy obecnych wynikach Precelka:
Fosfor 5,53 = mg/dl 3 -6,8 - w grudniu podwyższony teraz w normie
Kreatynina 0,81 mg/dl 0,1 - 1,8 - dotąd niska i taka jest
Wapń 10,89 mg/dl 8 - 11,12 - wzrósł
Białko całkowite H 8,68 g/dl 6 - 8 od dłuższego czasu powyżej normy ale w takich wartościach się trzyma
Mocznik H 72 mg/dl 25,024- 70,069 - wzrósł- dotychczas był w dolnej granicy normy
Mocz:
C.W. 1,010 - taki się utrzymuje od zeszłego roku.
Białko w moczu 13,5 mg/dL
Kreatynina w moczu 78,57 mg/dL
Stosunek białko/kreatynina w 0,17
Zakres referencyjny <0,6 - wynik prawidłowy

2. Czy powinnam mu podawać zmielone skorupki przy takim poziomie wapnia?
3.Jaki stosunek białko/tłuszcz będzie dobry przy jego poziomie cukru (300-400 mg/dl) i bezpieczny? Jego porcje mieszanki nie przekraczją 40g i zjada ich 6 dziennie.

Do tej pory ( od marca) robiłam podstawową mieszankę z udźca indyczego ze skórą i FC. Badanie krwi zrobiliśmy po miesiącu od wprowadzenia pierwszych mieszanek BARF. Po takich mieszankach nie zauważyłam wzrostu cukru po posiłku.Precelek zaogrąglił się, przytył 10dag :-)
Obecnie mam już suplementy i dostęp do Kalkulatora ale trochę sie gubię. :-|
Pozdrawiam wszystkich.
Ewa
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-06, 01:08   

EwaiPrecel, :kwiatek:

na ile moje skromne doświadczenie i wiedza pozwala postaram się odpowiedzieć:

1.Ponieważ Precelek wyniki nerkowe ma ok ale problem cukrzycowy jak i wyniki usg predysponują go do "barfa nerkowego" to z pewnością obniżanie fosforu jest wskazane. Tak więc mieszanki bez kości i mączki kostnej. Co do stosunku wapń- fosfor z uwagi na wysoki poziom wapnia we krwi na razie zostawiłabym poziom jak dla kota zdrowego 1.15 do 1 z jednoczesnym zwróceniem uwagi na to, by ogólny poziom wapnia w mieszance nie przekraczał normy. Z czasem gdy poziom wapnia się wyrówna można zwiększyć stosunek do 1.30 do 1.

2. Skorupki to bardzo dobry suplement wapnia i ich bym się trzymała w waszym przypadku (z uwzględnieniem tego o napisałam powyżej)

3.Nie znam się dobrze na barfie dla cukrzyków ale na pewno uważnie z węglowodanami. Tzn mieszanka bez warzyw. Jeśli Precelek dla właściwego wypróżniania potrzebuje błonnika to polecam babkę płesznik. co do stosunku białko tłuszcz to przyjęłabym zasady jak dla kota nerkowego we wczesnej fazie czyli trzymamy białko do 5 gr na kilokota, tłuszcz powyżej 2,8 gr na kilkota. Stosunek białko do tłuszczu...hmmm....podobno idealnie jest 2 do 1.Dla mnie przy barfie nerkowym niemożliwe do osiągnięcia. Dlatego do tej relacji nie przywiązuję się zbytnio, uważam że 1.8/1.5 do 1 będzie bardzo ok.

Co do ilości jaką Precelek zjada - jeśli wszystko co napisałam wyżej ma mieć sens to nie powinien zjadać więcej niż pokaże kalkulator ( czyli 25 gr mięsa na kg wagi kota).
 
 
EwaiPrecel 

Barfuje od: start
Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-05-06, 07:52   

Ewik72,
dziękuję :kwiatek: Już to wszystko powoli do mnie dociera i ciągle czytam różne wątki tutaj.
Wczoraj pokombinowałam z przepisem i umieściłam w Receptariuszu z prośbą o pomoc bo nijak nie chce mi wyjść białko niższe niż 6 :roll: Ale się podszkolę. :-)
Węglowodany w diecie mam opanowane ( bo cukrzyca już dwa lata trwa) :lol: i żadnych warzyw nie dodaję Precelkowi; poza tym od początku wprowadzania BARFa nie miał problemu z wypróżnianiem.
Najmniej opanowuję jak na razie to cholerne białko. Poza tym po pierwszym miesiącu mieszanki z FC cukry skoczyły ogólnie i wydaje mi się, że tu muszę bardzo indywidualnie to rozwiązać aby ilość białka nie powodowała wzrostu cukru.
Zjada dziennie ok. 260 g i to daje raczej więcej niż 25g na kilokota ( waży 4700g). I tu mam właśnie problem. Przy jego cukrze ponad 300mg/dl i niewiele spadającym porcja 40 g mu wystarcza, po mniejszych jest zaraz głodny.
I chyba tu jest mój główny problem: jak zrobić mieszankę o dobrych proporcjach uwzględniając to ile gramów musi zjeść dziennie ( musi czyli po ilu nie jest głodny).
Ewa
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-05-12, 11:49   

tomekd napisał/a:
Co jaki czas sugerujecie robić wyniki kontrolne, tak żeby dopasowywać składniki diety?

Nie przerobiłem jeszcze zalinkowanych kalkulatorów. Możecie coś podpowiedzieć jak z nich korzystać?



poniżej wklejam aktualne wyniki. Kreatynina spadła w dół, mocznik bez zmian. Widać, że Chlorki są poniżej normy. Martwi mnie opis USG...Co sugerujecie? Czy w oparciu o te i wcześniej umieszczone wyniki można zacząć układać dietę BARF?


tomekd
Na razie musisz robić badania kontrolne cześciej dopóki nie ustabilizujesz kotki. Nie powiem Ci dokładnie co ile, bo nie nie wiemy czy walczymy z jakąś przyczyną takich wyników i czy mamy szansę na ich obniżenie. Najważniejsze jest samopoczucie kotki, aby wrócił jej apetyt. Leczy się kota nie same wyniki. Ja na początku robiłam badania co miesiąc/dwa, potem co trzy, potem co pół roku, a potem raz na rok, teraz znowu co 8 miesięcy (to zależy od naszych obserwacji, poprzednich wyników, samopoczucia kota, stanu zaawansowania choroby, etc).

A propos jednak wyników, dobrze byłoby, aby mocznik wrócił do normy, bo to ten podwyższony parametr może wpływać na negatywne samopoczucie kotki i brak apetytu (pokarm może śmierdzieć jej moczem), aczkolwiek, ten poziom mocznika nie jest już jakiś tragiczny. Wysokość kreatyniny wskazuje na stopień uszkodzenia /dysfunkcji nerek (odsetek utraconych nefronów), ale jej poziom nie wpływa na samopoczucie, więc na siłę nie ma jej co zbijać. Może się okazać, że mocznika też nie da się już przywrócić do normy, a może i krea i mocznik się jeszcze obniżą, choć do normy nie wrócą. To się okaże za jakiś czas.

Na pewno musisz kontynuować zbijanie fosforu. Rozmawiałam wczoraj z dr Neską o nefrokrillu i ona potwierdziła, że dawka węglanu lantanu w jednej kapsułce jest mała, więc pewnie dobrze, że zwiększyłeś do dwóch.

Musisz uważać na parametry czerwonokrwinkowe, bo lecą w dół. Być może to efekt tych, moim zdaniem, zbyt intensywnych wcześniejszych kroplówek, które bardzo rozrzedziły krew i za jakiś czas wrócą do normy. Przy tych intensywnych kroplówkach też kreatynina była wyższa, bo nerki były obciążone nadmiarem wody do przerobienia i raczej im ta ilość zaszkodziła niż pomogła (bardzo też obniżyła ciężar właściwy moczu). Teraz idziesz w dobrym kierunku z ilością płynów.

Niski poziom chlorków, to bardzo prawdopodobny błąd laboratorium (często przy oznaczaniu tego jonu się zdarza), zwłaszcza, że w płynoterapii chlorków zapewne kotka miała pod dostatkiem, a nawet pewnie i za dużo.

Obraz USG potwierdza PNN. Zwpanienia mogą być wynikiem zbyt dużej ilości fosforu i wapnia jakie nagromadziły się wcześniej. Wskaźnik CaXP (iloczyn fosforu i wapnia u chorych na nerki kotów nie powinien przekraczać ok.50mg/dl), przy czym to wysoki fosfor jest bardziej odpowiedzialny za negatywne zmiany w tym duecie.

Pilnuj więc dalej parametrów czerwonokrwinkowych, czy kotka nie zbliża się po równi pochyłej do anemii i zawczasu porozmawiaj z wetem o aranespie (odpowiednik ludzkiego EPO), ale teraz jeszcze nie wdrażaj. Kontroluj w badaniach.

Monitoruj we krwi zawsze: pełną morfologię, z biochemii: kreatyninę, mocznik, białko całkowite, albuminy, rozszerzony jonogram (P, Ca, K, Na, Cl, MG). Osobiście doradzam badanie szerokiego profilu diagnostycznego z oceną innych narządów, bo organizm to system naczyń połączonych, ale taki szerszy profil wystarczy zrobić raz na kilka miesięcy jeśli do tej pory tylko z nerkami jest problem.

W moczu zawsze oznaczaj stosunek białka do kreatyniny (czy nie ma białkomoczu)

Z następującym barfem możesz próbować:
- stosując obniżone białko ok. 4gr. w mokrej masie mieszanki/kg masy ciała kotki
- stosując obniżony poziom fosforu, nie więcej niż 50-55mg fosforu w mokrej masie mieszanki na kg masy ciała kotki, a najlepiej jakby udało Ci się zejść do poniżej 50mg.
-stosując proporcje wapnia do fosforu w mieszance na obecną chwilę ok. 1,3/1,35 :1 (opieram się na ostatnich badaniach)
stosując stosunek Potasu do sodu w kalku: K: Na = 2,1:1
- wykorzystując węglowodany w postaci gotowanych warzyw w ilości ok. 4-7% w suchej masie mieszanki.

Żadnych kości, mączek kostnych, chudych mięs. Fosfor obniżą ładnie żołądki.

Postudiuj zakładki mięsne w kalku (tam są dane o zawartości białka i fosforu oraz innych minerałów przy każdej pozycji mięsno-podrobowej).
Poczytaj cały wątek, w tym pierwszych kilka stron z moimi pytaniami i odpowiedziami dagnes.

Tu masz link do wątku, który pomoże Ci interpretować parametry mieszanki w kalku
http://www.barfnyswiat.or...p?p=14835#14835 (Uprzedzam, że dawno temu pisałam i niektórych pozycji mięsnych, jak pręga wołowa, do której się przykładowo odnoszę, w kalku już nie ma, ale to nie ma znaczenia, chodzi o zrozumienie toku myślenia).
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 01 Kwi 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-05-13, 09:08   

Zastanawiam się nad zastosowaniem Renveli - jako wyłapywacza fosforu.

Czy może zauważyliście w coś niepokojącego w wynikach krwi i nie tylko w trakcie leczenia lotensinem i jednocześnie renvelą albo sevemedem?
Albo samo Renvelą ( bez Lotensinu).
Np. obniżenie bądź podwyższenie poziomu potasu lub sodu?
Będę wdzięczna za wszelkie spostrzeżenia. :kwiatek:
 
 
tomekd 

Barfuje od: właśnie zac
Udział BARFa: do 25%
Dołączył: 14 Kwi 2016
Posty: 11
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2016-05-15, 16:34   

Margot,

bardzo dziękuję za cenne rady. Ze względu na podejrzenie, że jest to już zaawansowane PNN starałem się nie korzystać z ogólnodostępnych przepisów a pokombinować coś samemu.

Niektóre jednak proporcje mi się strasznie rozjechały np. Potas do sodu. Nie jestem w stanie uzyskać 2,1:1 no chyba, że zejdę tak bardzo z soli himalajskiej że w końcu będzie 2,1:1. Jednak wtedy strasznie spada w dół Chlor a ten przy ostatnich badaniach był bardzo niski. Z drugiej strony wiem, że sól dla nerkowca wskazana w nadmiernych ilościach nie jest. Kalkulator też pokazuje niedobory przy niektórych witaminach - mam na myśli znaczne niedobory i nie do końca wiem czy tak może być i czy kotu nie zaszkodzę taką dietą. Chodzi o Magnez, Sód, Chlor, Cynk, Mangan a także Witaminy K (wyszło mi 0!), Wit B1, B7 i B9. I trochę mnie to martwi bo wydaje mi się, że przykładnie studiowałem do tej pory przeczytane wątki ;)

Udało mi się osiągnąć poziom Białka 4,33g/kg kota; Fosforu 46,7mg/kg kota i stosunku Wapnia do Fosforu na poziomie 1,39:1.

Sugerowałaś, żeby bacznie przyglądać się parametrom czerwonokrwinkowym. Czy żeby 'zawczasu' pomóc im utrzymać się na odpowiednim poziomie warto stosować Fortain lub inne żelazo? Kiedyś miałem kociaka białaczkowego któremu RBC strasznie uciekały i suplementowałem go właśnie żelazem (Chela Ferr Forte).

Przeglądając kolejne wątki znalazłem informację o polidypsji (nie wiedziałem, że jest na to nazwa). Faktycznie Ola spożywa duże ilości płynów sama. Czy jest to zły objaw? Gdyby nie fakt, że tyle pije to musiała by dostawać jeszcze więcej kroplówek. Poza tym fakt, że tyle pije wydaje mi się, że może pomóc w osiągnięciu docelowego poziomu 55ml wody/kg kota dziennie.

Wracając do przepisu. To jest to co udało mi się stworzyć po kilkugodzinnym romansie z kalkulatorem. Jeżeli są jakieś rażące błędy to bardzo bym prosił choćby o krótki komentarz a wtedy szybko wrócę do swoich notatek, żeby zobaczyć czy jakiejś gafy nie strzeliłem.

Założenie 4,5 kg kota, normalna aktywność, mieszanka na 10 dni.
Białko 4,33gr/kg kota, Fosfor 46,7mg/kg kota, Wapń:Fosfor = 1,39:1

Indyk podudzie (bez kości) 400 g
Gęś udo bez kości 400 g
Wołowina łata 200 g
Wołowina żołądek 125 g
Kurczak serce 50 g
Wątroba gęsia 20 g
Tran z wątroby dorsza Lilly's Bar 3 g
Mączka z alg morskich Lilly's Bar 1,7 g
Drożdże piwne 3,5 g
Fortain 16 g
Tokovit E 200 (kapsułka) 1 tab - kalk sugeruje 0,7 - zaokrągliłem w górę.
Olej z łososia SALMOPET 20 g
Mączka ze skorupek Lilly's Bar 7 g
Sól himalajska 1,6 g jeżeli ma być 2,1:1 (7,5 gr soli jak chcę mieć Chlor w okolicach normy)
marchewka gotowana, bez soli 100 g
Tauryna 3 g
Woda 500 g

Wychodzi około 177gr/porcję.
-Czy nie dałem zbyt dużo oleju? (2ml/dzień przy założeniu 1ml=1gr). Rozumiem, że na 100ml oleju dodajemy 1tab Tokovitu 100 jako przeciwutleniacz i nie liczymy tego w bilansie.
-Dałem Fortain które podniosło żelazo, czy mam dodać go jeszcze więcej ze względu na niski, ale wciąż w normie poziom RBC?
-Dietę przygotowałem w oparciu o dostępne w kalkulatorze dane, nie wiem natomiast jak z dostępnością składników(mięs i podrobów) które wybrałem bo sam jestem weganinem i mięsa w ogóle nie jadam. Czy któryś z moich wyborów z waszego doświadczenia jest ciężki do zdobycia i warto zastąpić go innym składnikiem?
-W kalkulatorze są dostępne produkty firmy Lilly's Bar i Lunderland - czy któryś z nich jest lepszy?

Kalkulator za każdym razem informuje że mieszanka zawiera 25gr mięsa /kg kota. Czy jeżeli udało mi się osiągnąć poziom białka na relatywnie niskim poziomie (czy mógłby być jeszcze niżej) to powinienem się tym przejmować?

To chyba tyle na tą chwilę. Wielkie dzięki za każdą uwagę.
 
 
tomekd 

Barfuje od: właśnie zac
Udział BARFa: do 25%
Dołączył: 14 Kwi 2016
Posty: 11
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2016-05-17, 11:40   

Tak jeszcze przeglądam ten mój przepis w oparciu o kolejne wątki które czytam i zastanawiam się czy czasem nie za dużo tego tłuszczu tu mam... wychodzi 48% a kalkulatorowa norma to 20-38 %... Czy mogę zejść z tłuszczy na poczet węglowodanów? W mieszance mam węglowodanów niecałe 2% i zastanawiam się nad ich podniesieniem do około 5%. Mógłbym wtedy zrezygnować trochę z mięsiwa i tym samym obniżyć białko to wartości bliżej 4gr/kg kota.

Co o tym sądzicie ??
 
 
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-05-17, 11:49   

tomekd,
Ja też robię na gęsi i indyku, ale nie dodaję wołowiny. To jest mój przepis. Ma 4,8 g białka i wg procentowej zawartości tłuszczu w kalkulatorze 34%.

1000,0 g Gęś udo bez kości
2000,0 g Indyk udo bez kości
200,0 g Kurczak serce
1,0 szt Żółtko jajka
80,0 g Wątroba kurczaka
6,0 g Tran z wątroby dorsza
5,0 g Mączka z wodorostów morskich
20,0 g Spirulina
4,0 g Drożdże piwne
30,0 g Fortain
2,0 tab Tokovit E 200 kapsułka
2,0 g Olej z łososia SALMOPET ( ja używam Grizzly i możesz go dodać więcej. ja dałam tylko tyle bo tylko tyle mi zostało :P )
20,0 g Skorupki jaj
8,0 g Sól morska jodowana
7,7 g Tauryna
320,0 g Warzywa (ja gotuję buraczki. O wiele bardziej smakują kotom niż marchewka :) )
600,0 g Woda
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-05-17, 14:25   

Mam pytanie dotyczące modyfikacji wynikających z choroby nerek we wprowadzaniu barfa z easy barfem.

Rozumiem, że prócz easy barfa należy suplementować również taurynę. Czy olej z łososia również? Czym suplementować witaminę A - rozumiem, że w związku z dużą zawartością fosforu nie może to być wątróbka i muszę zastąpić ją preparatem z apteki? Czy u kota nerkowego mam suplementować wapń jeżeli tego raczej nie potrzebuje (10,4 mg/dl przy normie 9,0-11,1mg/dl)? Jaki wyłapywacz fosforu (aktualny poziom 4,4mg/dl, więc mocno na granicy) powinnam zastosować - czy przy takim poziomie wapnia mogą to być skorupki jaj lub węglan wapnia, czy muszę przeskoczyć na przykład na renvelę lub sevemed?

Czy kotu nerkowemu stanie się wielka krzywda jeżeli przez jakiś czas będzie dostawał mięso bez suplementów? Zastanawiam się, czy to nie byłoby lepsze od ciągle przez niego jedzonej suchej karmy. Jeżeli tak to jak chociaż trochę w takim mięsie zmniejszyć poziom fosforu? Kupować tłustsze kawałki?

Nie jestem pewna czy to wszystko o co powinnam aktualnie zapytać. Jeżeli jest coś, co pominęłam, to bardzo proszę o zwrócenie mi uwagi.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-05-17, 22:50   

Potwora :kwiatek:
A jak myślisz??? Dla nerkowca sucha karma wogóle jest zakazana, a w diecie mają obowiązywać zasady: Fosfor poniżej normy, białko poniżej 5g na kg.m.c. kota na dzień, zwiększona podaż wody, suplementy naturalne, mięso tylko to tłustsze, chude tylko w towarzystwie bardzo tłustego, potas z sodem w proporcji 2,1, olej z łososia wskazany.
Samo mięso bez suplementów podniesie mu i białko i fosfor i może pogorszyć wyniki i nawet tłustsze kawałki tego nie zmienią.
Fosfor równoważy się skorupkami mielonymi (suplement wapnia) no i są one niezbędne.
Zrób sobie w kalku przykładowy przepis lub poszukaj w dziale, w którym jesteś. Poczytaj komentarze, dowiesz się więcej.
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2016-05-18, 00:32   

Shano.
Czytam regularnie na tyle na ile pozwala mi bardzo mała ilość dostępnego czasu. Zamieściłam post w wątku o easy barfie, ale zniknął - nie wiem dlaczego. Gdyby to się nie stało sytuacja byłaby nieco jaśniejsza.

Post nie zniknął lecz został przeniesiony do niniejszego wątku (znajduje sie powyżej), gdyż dotyczył stosowania EB u kota z PNN.
dagnes


Jeżeli chodzi o suchą karmę i puszki którymi dysponujemy: nefrolog wyszła z założenia, że kota nimi nie zabiję i mogę używać do czasu, aż nie przejdziemy na barf (wiadomo - im krócej, tym lepiej). Zanim zbiorę niezbędne suplementy barfowe minie trochę czasu (easy barf został dziś zamówiony w niemczech), stąd moje pytanie o mięso bez nich, bo sucha karma się kończy, a puszki nie bardzo chce jeść. Wiem, że na pewno muszę kupić też taurynę, olej z łososia, sól himalajską, prawdopodobnie witaminę A w aptece, bo chyba podrobów nie powinien dostawać ze względu na wysoką zawartość fosforu (popraw mnie proszę jeżeli się mylę). Nie wiem natomiast czy powinnam używać jako wyłapywacza skorupek lub węglanu wapnia w przypadku, gdy kot ma wapń na poziomie 10,4mg/dl (norma do 11,1mg/dl), czy od razu wskoczyć w wyłapywacze farmaceutyczne (nefrolog twierdziła, że na razie nie jest to konieczne). Tak jak mówiłam - czasu mam teraz niestety niezwykle mało i informacje zbieram na wyrywki na tyle, na ile daję radę, dlatego bardzo liczę na Waszą wyrozumiałość (zdaję sobie sprawę że wałkuję tematy, które na pewno były tutaj poruszane już setki razy) i w miarę możliwości pomoc.

Co do wody - kot jest dobrze nawodniony nawet mimo tego, że je prawie wyłącznie suchą karmę, więc z tym póki co na szczęście nie mamy problemu.
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2016-05-24, 18:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-05-18, 07:04   

Potwora przy Easy Barfie suplementujesz dodatkowo:
- taurynę,
- źródło wit. A (wątróbka - ma sporo fosforu, ale jeśli zastosujesz w mieszance odpowiednio dobrane mięsa, to spokojnie pozwoli Ci to na wykorzystanie wątroby bez przekroczeń norm fosforu dla kota nerkowego)
- suplementu wapnia (np. skorupki jaj, czysty węglan wapnia, cytrynian wapnia - nawet jeśli stosujesz dodatkowy wyłapywacz fosforu wapń musisz suplementować w ilości takiej, by utrzymać stosunek Ca:P w granicach 1,15:1 lub ciut więcej w zależności od potrzeb), bo jest potrzebny nie tylko jako wyłapywacz
- źródła kwasów omega 3 (olej z łososia, kryla - uwaga! przy stosowaniu oleju Grizzly należy uważać, bo on zawiera również wit A, D, E i to sporo) ; źródła wit. E (np. tokovit)
- źródła żelaza (suszona krew wołowa lub wieprzeowa - Easy Barf ma go trochę, ale najczęściej kalkulator wskazuje, że jednak za mało)
- i nie pamiętam czy coś jeszcze ;-)

Poczytaj na spokojnie jeszcze raz wątek nerkowy - ja wiem, że znaleźć czas jest trudno, ale naprawdę warto. Sama zarywałam noce, by zdobyć potrzebną mi wiedzę a teraz wchodzę na forum, kiedy innni może jeszcze śpią
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-05-18, 14:16   

Wątróbka ma dużo fosforu, ale jeśli kot nie ma kosmicznej jego ilości we krwi, to nie warto z niej rezygnować. Nie daje się też jej dużo, zwłaszcza jeśli używa się wątróbki indyczej. Wątróbka to nie tylko fosfor i witamina A.

Moim zdaniem kilka dni na nie do końca zbilansowanej mieszance będą lepszą opcją niż chrupki. Nie możesz jednak dawać samego czystego mięsa, musisz do niego dołożyć suplement wapnia (np. skorupki).
Najlepiej byłoby użyć tylu suplementów ile jesteś w stanie dostać "na już", a resztę po prostu dokładać.

Podroby to też serca i żołądki, i te z reguły się dodaje do barfa dla nerkowców, bo ładnie obniżają fosfor/białko :-)
 
 
 
cooltear 

Dołączyła: 20 Maj 2016
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-21, 12:40   

Dzień dobry,

chciałam prosić o pomoc. Mój Filon to kocur, ma 11 lat, waży 3,15kg (zawsze ważył niedużo, nie jest to kwestia choroby, weterynarz nie stwierdził nieprawidłowości). Został zdiagnozowany jakieś 2 tygodnie temu, nie wiemy jeszcze w jakim stanie dokładnie są jego nerki, jednak prawdopodobnie nie jest bardzo źle, to dopiero zalążki choroby. W poniedziałek będzie miał wykonywane ponowne badanie krwi, potem prawdopodobnie zmieniamy weterynarza, bo z tego nie jestem zbyt zadowolona... Na razie miał podawane tylko kroplówki (6) na przeczyszczenie organizmu. Do tej pory dostawał dobre jakościowo karmy, bezzbożowe (suche i mokre), weterynarz dała nam teraz nieznaną mi karmę (marka Best Breeder), z mniejszą zawartością białka, nie znam niestety całego jej składu, wiem, że jest z królikiem i owsem... Pani weterynarz uważa, że najlepsza jest dla niego karma sucha, ja się z nią zupełnie nie zgadzam. Na moje pytanie o urozmaicenie diety surowym mięsem kręci nosem i mówi, że co najwyżej flaczki "jak muszę"... Czuję, że się nie dogadamy.
W piątek planujemy u innego weterynarza wykonać badanie SDMA (moja Mama zrobiła je drugiemu kotu i wydaje mi się, że to dobra opcja na dokładnie określenie skali problemu).
Przechodząc do meritum- chciałabym żeby Filon przeszedł chociaż częściowo na BARF i przede wszystkim mokre pokarmy. Aktualnie nie mam warunków do pełnego BARF'u, choć w późniejszym czasie tego nie wykluczam. Mieszkam w mieszkaniu studenckim, mam bardzo mało miejsca w zamrażalce, a na bardzo częste wykonywanie mieszanek nie mam w tej chwili po prostu czasu. Jednak naprawdę zależy mi na zdrowiu mojego kocurka, jest dla mnie bardzo ważny. Czy mogę prosić o pomoc, poradę od czego zacząć? Przeglądam, czytam wszystkie wątki, nie wiem tylko jak to wszystko zrobić, żeby miało to ręce i nogi. Co najpierw? Jaka mokra karma przy jego wynikach? Jakie surowe mięso, żeby zawartość białka nie była za duża i co i jak suplementować?
Przepraszam jeśli zadaję pytania, na które odpowiedź znajduje się już na forum, ale nie mogę tego ogarnąć, a zależy mi też na czasie.
Nie umiem dołączyć wyników badań, w razie czego wyślę je w wiadomości prywatnej albo w poście, jak ktoś oświeci mnie jak to zrobić.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wyrozumiałość:)
Pozdrawiam z moim Panem Kotem
_________________
Ola
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2016-05-21, 23:42   

przeczytaj posty od str.130, jeśli dalej będziesz mieć pytania, przeczytaj pierwsze 10 stron tego tematu. Wyniki możesz wpisać, tu jak wstawiać zdjęcia http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=387
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne