BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Co jeszcze diagnozować u chudnącego kota?
Autor Wiadomość
Agata_j 

Dołączyła: 26 Kwi 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-04-26, 20:35   Co jeszcze diagnozować u chudnącego kota?

Jedenastoletni, wykastrowany, niewychodzący kot na przestrzeni ostatnich 2-3 miesięcy bardzo schudł, a od 6 tygodni ma coraz mniejszy apetyt, choć zawsze był pierwszy do miski. Wyniki z krwi (łącznie z hormonami tarczycy) ma w porządku, badanie kału na pasożyty oraz na pierwotniaki również ok. Przez pewien czas miewał biegunki ale zawsze po zjedzeniu surowego mięsa więc teraz je wyłącznie mokrą kamę. Vet podejrzewał stan zapalny jelita, kot dostał kortyzon, antybiotyk i probiotyk. Teraz nie ma biegunek, nie wymiotuje nie ma już potwornie cuchnącego oddechu (przy biegunkach z pyska okropnie śmierdziało) i momentami wydaje się całkiem zdrowy bo biega i skacze ale czasem mam wrażenie jakby unikał dotyku i stara się spać z dala od ludzi. Sierść ma przy tym ładną, dużo mruczy ale nie chce jeść i chudnie w oczach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć w jakim kierunku mam go dalej diagnozować bo vet chyba nie ma pomysłów.
Nie wiem czy ma to związek ale drugi kot (również 11 lat, kastrowany i niewychodzący) miał w marcu problemy z piaskiem w przewodach moczowych (2 lata temu miał wycięty kamień z pęcherza) ale po zastosowaniu Urinary HD wysikał kamienie i wrócił do normy, z tym że również schudł i chudnie dalej, no i jemu też apetyt się zmniejszył. Dodatkowo zaczął łysieć na karku w miejscach gdzie miał małe łysiny (podobno odczyn alergiczny na zastrzyki). Podejrzewałabym jakąś chorobę zakaźną ale kotka, ich rówieśnica, ma się całkiem dobrze i jest wyraźnie zadowolona, że może dojadać po kotach.
Będę wdzięczna za każdą sugestię i pomysły w jakim kierunku badać chudnące koty.
_________________
Agata
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2016-04-27, 06:03   

Trzustka przede wszystkim do sprawdzenia. - zrób profil trzustkowo-jelitowy (jest w nim m.in. kocia lipaza trzustkowa) oraz badanie kału na strawność plus badanie pod kątem pasożytów (robale, kokcydia, giardia/lamblie). Wszystkie one mogą powodować takie problemy aczkolwiek biorąc pod uwagę wiek i podejrzenie problemów z jelitami, to obstawiam trzustkę (przy niej często wyniki morfologii, biochemii i jonogramu są idealne - u Magnolki też były nawet 5 dni przed śmiercią bardzo dobre wyniki i tylko apetyt siadł - a jedyne objawy przez lata to czasami nieco rzadsza kupa i raz na długo jakiś zwrot niestrawionego jedzenia).

Chudnięcie pomimo jedzenia to typowe dla niesprawnych jelit / trzustki (jedno lubi pociągać drugie) oraz silnego zarobaczenia. Sądząc po wieku i tym, że to koty domowe, obstawiam pierwszą opcję.
 
 
Agata_j 

Dołączyła: 26 Kwi 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-04-27, 09:03   

Dziękuję bardzo. Nie wiem czemu Vet nie zaproponował takiego profilu ale jeszcze dziś to załatwię, choć po wczorajszym poście kot jak zaczarowany nagle odzyskał apetyt (po tak długim czasie) i je jak szalony, ciekawe ile to potrwa. Niemniej jestem naprawdę wdzięczna za odpowiedź i zlecę badanie trzustkowo-jelitowe.
_________________
Agata
 
 
Agata_j 

Dołączyła: 26 Kwi 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-05-05, 17:00   

GPOLOMSKA nawet nie wiesz jak Ci jestem wdzięczna za odpowiedź. Kotu wyszła nieprawidłowa lipaza trzustkowa, choć wetka upierała się że objawy absolutnie nie wskazują na trzustkę i dopiero po awanturze pobrała krew i wypisała skierowanie na badania. W związku z tym mam pytanie bo chce leczyć kota antybiotykami a jak widać seria Betamoxu + Lydium + jednorazowo Dexafort mu nie pomogła, czy jest możliwe ustalenie podłoża choroby (bakteryjne czy nie)? Czy powinnam się zgodzić na takie leczenie czy dalej kota diagnozować, a jeśli tak to w jaki sposób? Dodatkowo w ciągu 30 dni od pierwszego badania kreatynina z 1,44 wzrosła do 1,94 - czy to możliwe czy też błąd w badaniu? Czy może wynik długiego baku jedzenia?
_________________
Agata
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2016-05-05, 17:58   

Zapalenie trzustki może uszkadzać nerki, jelita, żołądek... bardzo rzadko zdarza się, żeby było powikłane takie zapalenie bakteryjnie (chyba, że jest specyficzna biegunka zielona, to daje się antybiotyk działający też na beztlenowce) - najczęściej jest idiopatyczne, ale może być spowodowane np. zatkaniem przewodów żółciowych czy też stanem zapalnym jelit lub wrzodami żołądka. Także jeśli chodzi o ustalanie przyczyny, to potrzebna jest konkretna diagnostyka u fachowca. W podanym przeze mnie wpisie są linki do dwóch artykułów - jest tam o leczeniu. Podstawą jest unikanie leków przeciwzapalnych niesterydowych (jeśli jest konieczność podania czegoś przeciwbólowego, podaje się opioidy), czasami trzeba podawać enzymy trzustkowe itd. - jak nie masz innego wet, to weź tamtej wydrukuj ten artykuł z Theriosa ( http://weterynarianews.pl...a-nowa-odslona/ ) - niech poczyta i stosuje na ile potrafi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne