BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
happy_jump 


Barfuje od: 04.11.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 31 Paź 2013
Posty: 20
Wysłany: 2016-05-30, 00:30   

Nie mam miejsca na większą ilość pojemników :-( więc tworzę z 1 kg mięsa, 2... 3. Z tego pierwszego miałam teraz mieszankę na 6 pojemników.

Liczyłam, wyszło 2,5 dnia :confused:

shana55, gdybym chciała zrobić 2 kg mieszankę (2 x 500 g antrykot woł., 2 x...) to wtedy dawkę supli mam podzielić jak mięso, czyli x 2? Nie chce się znowu męczyć wklepując to samo w kalkulator :-P Bo może zaszaleje i zrobię z 4 kg mięsa :-)
_________________
"Natomiast ja dam ci podarunek. To będzie kotek. Będziesz z nim mieszkał, czesał go, karmił i codziennie głaskał, bo bardzo to lubi. Za to, jeśli ktoś ciemną nocą zechce wejść tutaj i poderżnąć ci gardło - kotek go zeżre."
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-05-30, 06:51   

happy_jump, ja każdą mieszankę osobno wklepuję, zgodnie z wagą jaką kupiłam w sklepie
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-05-30, 15:39   

happy_jump :kwiatek:
Jeśli dokładnie będziesz miała 2x więcej mięsa to wszystkiego ma być 2x więcej.
To samo jeśli 4x. :mrgreen: Ale musisz mieć dokładnie wszystko przeliczone. Przy rozbieżnościach w ilości mięsa przeliczasz wszystko na nowo.
 
 
ardilla 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Cze 2016
Posty: 17
Skąd: Hawana
Wysłany: 2016-06-15, 21:15   

Mam pytanie, mam nadzieję, że w dobrym dziale. Próbowałam sobie różnych kombinacji w kalkulatorze, ale mam bardzo ograniczony wybór mięs i chwilowy brak dostępu do suplementów (mam tylko trochę tauryny i FC). Przepisy wychodzą mi mniej więcej akceptowalne, ale pomimo różnych kombinacji mam wciąż niedobory żelaza i jodu. Z jodem nie taki problem, mogę dokarmić krewetką, ale na żelazo sposobów nie mam. Czy warto suplementować dopyszcznie? Mam na stanie taki preparat: https://www.naturesbounty...mg-100-tablets/ . Czy to w ogóle ma sens?
Mam jeszcze ewentualnie spirulinę, ale ona miejscowej produkcji i nie mam jak się dowiedzieć, czy nie jest zaprawiona jakimś niepożądanym dodatkiem. Suplementy skompletuję dopiero w sierpniu.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-06-15, 22:34   

Ardilla :kwiatek:
Jest taki wątek "Gotowe Przepisy"
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
Poczytaj, to jakieś wyjście na razie jest. Piszesz, że masz FC, może póki co zastosuj się do przepisu producenta tego preparatu. Producent zrobił przepis bezpieczny, bez względu na rodzaj użytego mięsa. Możesz sobie robić symulacje z FC w kalku ale one nie będą doskonałe.
Forumowicze robią przepisy z FC i naturalnych suplementów. Ale jak już się ma wszystkie naturalne suple to po co dokładać gotowy preparat. :twisted:
 
 
ardilla 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Cze 2016
Posty: 17
Skąd: Hawana
Wysłany: 2016-06-16, 15:03   

Shana, niestety FC w pełnej dawce mam już tylko na jakieś 5 kilo mięsa, więc oszczędzam :-) . Żelazo to jedyny parametr, którego nie udaje mi się zbilansować przy aktualnie dostępnych składnikach i suplach, więc dlatego trochę się niepokoiłam. Ale może rzeczywiście nie warto kombinować nadmiernie. Będę robić teraz kociastym badania krwi, jakby któremuś wyszła znienacka jakaś anemia, to wtedy będzie powód do niepokoju.
 
 
ardilla 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Cze 2016
Posty: 17
Skąd: Hawana
Wysłany: 2016-06-29, 16:29   

Bardzo proszę mądrzejszych barferów o poradę. Z nielicznych dostępnych składników ukręciłam taką oto mieszankę:
Mieszanka na 18 dni dla 5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 183 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga
600,0 g Indyk podudzie (bez kości)
1 600,0 g Wołowina antrykot
2,0 szt Żółtko jajka
5,0 g Felini Complete
60,0 g Wątroba kurczaka
1,0 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
60,0 g Tłuszcz wołowy
14,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
8,0 g Sól morska jodowana
7,0 g Tauryna
800,0 g Woda
40,0 g Tuńczyk świeży

Jak oceniacie? Wiem, że jod i żelazo świecą na czerwono, ale nie mam chwilowo czym ich podbić. Nie mam też żadnego innego podroba poza wątróbką :-( (trafiają się kurze żołądki, ale chwilowo znikły z rynku). FC niewiele, bo oszczędzam, a zresztą przy większym stężeniu koty odmawiają spożycia. Stosunek wapń/fosfor też trochę słaby, ale przy zmniejszeniu ilości skorupek wapń wychodził mi dużo poniżej normy w kalku (dwie kotki z grupy jedzącej barf już bardziej wiekowe i profilaktycznie chciałam nieco ograniczyć poziom fosforu na rzecz wapnia i zrobić mix tłusty i wilgotny). Mieszanka świeżo zrobiona, więc mogę coś jeszcze do niej dodać.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-06-29, 21:34   

ardilla :kwiatek:
Przepis jak na początek może być, brak alg i żelaza to nie jest aż taka tragedia, nie mniej jednak przydało by się jak najszybciej o to postarać. Spróbuj znaleźć jakieś serca 150g na 1kg mięsa.
Skorupek nie może być tak dużo.... Proporcja wapnia do fosforu jest stała i wynosi 1,15 i nie podlega modyfikacji. Obniż ilość skorupek do 10,5 g koniecznie. Te dwa składniki mogą być spokojnie poniżej normy, zwłaszcza, że kotki starsze ale proporcja musi być zachowana. Chyba, że koty mają początki PNN to wtedy modyfikuje się przepis pod kątem wyników z jonogramu. Żółtek możesz dać o dwa więcej (2szt na 1kg mięsa) to bomby witaminowe zawsze dobre, przy braku niektórych suplementów.
Mieszanka jest tłusta i białko ma w normie :mrgreen:
 
 
ardilla 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Cze 2016
Posty: 17
Skąd: Hawana
Wysłany: 2016-06-30, 15:09   

Dzięki, shana. Suplementy będą pod koniec sierpnia, własnie usiłuję nabyć.

Serc tutaj nie ma. Udaje mi się zdobyć kurze serce tylko wtedy, gdy kupuję całą żywą kurę.

Dzięki za uściślenie info o normach wapnia i fosforu, wydawało mi się, że fosfor może być niższy, ale wapń powinien być blisko normy. Muszę jeszcze poczytać, ewidentnie. Ten wyższy wapń też tak zrobiłam specjalnie, bo uznałam, że skoro tyle czasu koty jadły głównie czyste mięso, to mogą mieć niedobory. Udało mi się załatwić badanie krwi z jonogramem (dużo starań mnie to kosztowało), będę mieć więcej danych.
 
 
popoki 

Dołączył: 29 Cze 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-07-01, 20:14   

Witam. Mam zamiar zacząć karmić moje koty BARFem (kocica i młody kot), a że jestem całkowicie zielony w tym temacie mam kilka pytań (jeśli takie pytanie już kiedyś było zadane to z góry przepraszam):
1: Czy BARF nadaje się dla małego kota (około 2 miesięcznego)?
2: Czy jedynym stosowanym suplementem może być Felini Complete? Czytałem kilka przepisów ale w każdym oprócz tego preparatu dodawane jest coś jeszcze, podobno jeśli ktoś się nie zna to samemu lepiej nie przerabiać przepisów dlatego pytam.
3. Felini Complete jest polecane na początkujących ( takich jak ja :) ) lecz o wiele łatwiej było by mi zdobyć te suplementy dla "zaawansowanych" czyli mączkę, wapń itp. Więc w związku z tym mam pytanie czy lepiej jednak kupić FC czy może te wszystkie suplementy (chociaż martwie się że mogę sobie z nimi nie poradzić)
_________________
Czas spędzony z kotami nigdy nie jest czasem straconym.
- Colette
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-07-01, 20:55   

popoki, witamy na forum :-)
1. Tak, nadaje się. Jest nawet wątek poświęcony kociętom: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547
2. i 3. Powiem szczerze, że ja od razu kupiłam cały zestaw suplementów i nie bawiłam się w gotowce :-P Na początek możesz korzystać z gotowych przepisów, a później już używając kalkulatora przygotowywać swoje mieszanki (w Receptariuszu zawsze znajdzie się miła osoba, która sprawdzi Twój przepis i podpowie).
Kalkulator możesz uzyskać pisząc do Hebe.
 
 
popoki 

Dołączył: 29 Cze 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-07-03, 09:30   

Dzięki za pomoc Dragana :-) . Mam jeszcze jedno pytanie. Zanim kupię suplementy czym najlepiej karmić koty? Puki co próbowałem samemu robić im coś w stylu Barfowej mieszanki ( bez suplementów) czyli np. Brałem serca dodawałem do nich żółtko i trochę smalcui( ale nie wiem czy to dobre, jeśli nie to czym je karmić do tego czasu?)
_________________
Czas spędzony z kotami nigdy nie jest czasem straconym.
- Colette
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-07-03, 14:34   

Nie ma za co :mrgreen:
Generalnie poleca się surowy tłuszcz, ale smalec też może być. Jeśli koty lubią surowe mięso i nie ma potrzeby uczenia ich jedzenia tego, to do momentu skompletowania suplementów dawałabym im dobre puszki i od czasu do czasu posiłek z jakiegoś tłustego mięsa (na przykład udo z indyka ze skórą, tłuste wołowe), podrobów i żółtka. Jednak w takim czystym mięsie brakuje pewnych składników - na przykład tauryny - dobrze by było, żeby coś tam oprócz mięsa dostawały.
Później możesz spróbować dawać po odrobinie każdego dodatku, żeby się upewnić, że będą go tolerować (żeby ewentualnie wyrzucić jedną porcję, a nie kilkukilogramową mieszankę). Bywa, że koty nie lubią alg, krwi lub oleju z ryby, wtedy lepiej zaczynać od mniejszej dawki, żeby się przyzwyczaiły do smaku.
 
 
ardilla 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Cze 2016
Posty: 17
Skąd: Hawana
Wysłany: 2016-07-04, 18:50   

Nadal operując ograniczoną liczbą składników, ukręciłam wczoraj mieszankę kurczakową (cały kurczak zagrodowy z podrobami bez kości plus dodatkowe udka i kawałek piersi):

Mieszanka na 8 dni dla 14 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 540 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga
1 130,0 g Kurczak cały ze skórą (bez kości)
800,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
500,0 g Kurczak pierś bez skóry
15,0 g Kurczak serce
250,0 g Kurczak żołądek
5,0 szt Żółtko jajka
5,0 g Felini Complete
68,0 g Wątroba kurczaka
175,0 g Tuńczyk świeży
1,4 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
15,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
9,0 g Sól morska jodowana
11,0 g Tauryna
1 100,0 g Woda

Jak to Waszym zdaniem wygląda? Chciałam sprawdzić, czy sam kurczak będzie jadalny (oddzielnie pierś, żołądki i wątróbkę jadały do tej pory chętnie). Nawet weszło, choć trochę kręcenia nosem było.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-04, 20:14   

ardilla :kwiatek:
Brakuje hemoglobiny i jodu, ale jak na brak wszystkich supli to i tak jest dobrze. Tauryny jest za dużo ... co prawda jej nie można przedawkować... ale co za dużo to nie zdrowo, potrzebujesz 6g a dajesz 11g może zacznij od mniejszej ilości. (np. 8g ?).
Mieszanka jest tłuściutka i to jest dobrze, bo białko na kg.m.c.kota na dzień jest w górnej granicy normy 5,3g. Nie przekraczaj tej ilości. To białko podniosła pierś bez skóry. To mięso chude i wysoko białkowe. Dobrze że to kurczak zagrodowy.... maja ucztę Twoje kociambry :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne