BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Niedobory witamin i minerałów
Autor Wiadomość
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-07-20, 13:47   

Czy stosowałyście drożdże selenowe(paszowe) do suplementacji selenu?
Są takowe np. w podkowalinach. http://podkowalinypl.shop...owe-paszowe/554
_________________
Dokąd idą psy, gdy odchodzą?
No bo jeśli nie idą do nieba,
to mnie tam także iść nie potrzeba.
 
 
LandK 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Kwi 2016
Posty: 3
Wysłany: 2016-07-23, 09:54   

dagnes napisał/a:
(...)
Ja używam miedzi firmy Fair&Pure:
http://www.fair-pure.com/...ts_id=56&fvsid=

dagnes a możesz polecić jakiś godny suplement miedzi do nabycia w PL ?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-24, 12:57   

monten :kwiatek:
Tak z ciekawości przeliczyłam Twój pierwszy przepis na 4kg kota... Miedź jest faktycznie w normie, ale stosunek wapnia do fosforu wychodzi 1,12 a powinien być 1,15, w/g mnie jest za mało drożdży, żółtek powinno być 6sz jeśli liczyć 1szt. na 1kg mięsa. Białka jest 5,25g na kg,m.c.kota na dzień a tłuszczu 3g więc mieszanka tłusta, kot i tak może jeść jej mniej i już mamy po normie Miedzi....Fosforu jest 62mg na kg.m.c.kota na dzień więc dla nerkowca już się nie nadaje. Podrobów jest trochę za mało (jeśli liczyć 15% mięsa), ale to nie problem.
Może spróbujesz poprawić jeszcze trochę te przepisy, szkoda żeby tyle roboty poszło na marne. :kwiatek: :-)
Ostatnio zmieniony przez shana55 2016-07-24, 22:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-24, 22:14   

shana55, no właśnie zrobiłam to samo :-) . Niestety nabrałam przekonania że bez dodatkowej suplementacji nie da się zrobić idealnej mieszanki pod kątem tych czterech minerałów bez rykoszetu na innych parametrach. Szczególnie dla kota nerkowego.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-24, 22:41   

Ewik72 :kwiatek:
Na pewno jest jakiś sposób, tylko my o nim jeszcze nie wiemy. Może to chodzi o rodzaj mięsa i podrobów. Może to powinno być mięso od zwierząt z "wolnego wybiegu", może inny rodzaj mięsa. Może faktycznie trzeba przejść na Whole Prey z myszkami czy szczurkami tak samo z wolnego wybiegu albo hodowane na zbożach z czystych upraw, może trzeba kotom dać jakieś owady, motylki czy ćmy??? Pozwolić zjeść muchę czy pająka, jeść trawę na łące.... Może my w trosce o nasze zwierzaki za bardzo skupiamy się na kalkulatorze i wyliczeniach matematycznych??
Tez się ostatnio nad tym zastanawiam... :kwiatek:
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-24, 23:03   

shana55 :kwiatek: , może też bym uznała że ciut przesadzam z tymi wyliczeniami gdyby nie oczywiste niedobory miedzi u moich szaraków, dalej za tym idą problemy z przyswajalnością żelaza i inne historie... Póki co suplementuję miedź, wkrótce zrobię badania kontrolne (sprawdzę też selen i mangan ). Napiszę co wyszło :-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-24, 23:43   

Ewik72 :kwiatek:
Będę czekać na wyniki, bardzo mnie ten temat interesuje. :mrgreen:
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-07-25, 09:29   

Ewik,
ja też z niecierpliwością czekam na wyniki, bo sama mam ten sam problem - ciagle wychodzą mi niedobory w dolnej tabelce i jak zaczynam tam kombinowac, to rozsypuje mi się cała góra (białka, fosfory itp)
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2016-08-14, 09:23   

Z ciekawosci zaczelam szukac preparatow z miedzia i nic lepszego od tego zalinkowanego przez dagnes nie znalazlam. Moja uwage przykul jednak fakt, ze jeden z dostepnych u mnie preparatow z miedza i manganem zawiera wyciag z Phymatolithon calcareum (dawniej nazywany Lithothamnium Calcareum) czyli ta sama alga, ktora sluzy do produkcji "wapnia z alg". Okazuje sie, ze ta alga zawiera nie tylko wapn ale i inne mineraly jak magnez (ten jest juz w kalkulatorze), chlor, zelazo, jod, mangan, miedz, cynk i inne. Czywiscie nie znalazlam (jeszcze) zadnej dokladnej analizy, oprocz wybiorczych, dostepnych na stronach sklepow. Jedna taka analize wprowadzilam na probe do kalka i o ile miedzi nadal brakuje, to mocno skoczyl mangan i zelazo (wg tej analizy zelazo moglabym suplementowac tylko ta alga...), magnez jest prawie w normie.
I zastanawiam sie, czy "wapn z alg" moze sluzyc do suplementacji innych mineralow niz wapn? A moze obecne w nim formy nie sa przyswajane albo slabo przez koty i nie warto sie tym zagadnieniem interesowac? Podono magnez jest w formie weglanu, nie wiem jak inne (info znalazlam tu)

No i jezeli chodzi o braki magnezu, to zastanawiam sie juz od dawna, czy jego suplementacja jest tak samo wazna jak u ludzi, a jezeli tak, to czy nasz cytrynian sie nada i czy moze wywolac podobne niedogodnosci ;-)

EDIT po malym researchu:

Niestety troche sie zagalopowalam z tym manganem i zelazem ;-) Po uwazniejszej lekturze znalezionych danych zorientowalam sie ze dane sa na 1000g nie na 100g jak w kalku. Po proprawce zelazo wychodzi za wysokie z normalna dawko hemo, mangan wyzszy niz bez tego suplementu, jednak nadal ponizej normy (dla przykladowej mieszanki norma jest 12 mg, ja dobijam do 7 mg z czego 6 mg pochodzi z algenkalku).

Dla zainteresowanych kilka linkow:
http://www.agrimer.com/fr...-calcareum.html - strona producenta. Zawartosc podana czesciowo w % suchej masy, czesciowo w mgkg suchej masy.
http://5mp.eu/fajlok/alga...www.5mp.eu_.pdf
https://www.algavital.com...eAnalysis_1.pdf - tu analiza alg brazylijskich
http://www.ncbi.nlm.nih.g...42861/table/T1/ analiza innego producenta
http://www.ncbi.nlm.nih.g...77502/table/T1/ inna analiza tego samego producenta

Mnie temat i tak nie dotyczy, bo koty wapnia z alg nie toleruja, ale moze kogos to zainteresuje i spojrzy uwazniej na te dane, mnie juz rozbolala glowa ;-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-08-14, 20:27   

vesela krava :kwiatek:
Miedź można ładnie poprawić wątrobą wołową. U nas nie idzie dostać wątróbek z kaczki o których pisała Dagnes i szukałam alternatywy. Znalazłam sklep gdzie na zamówienie można i serce i wątrobę wołową dostać. :mrgreen: Przy dokładnym doborze i mięs i supli można uzyskać dla zdrowego kota oczywiście, bardzo zbliżone do właściwych, parametry mieszanki.
Liczyłam w kalku różne wersje żeby to osiągnąć a jednocześnie trzymać fosfor w rozsądnej granicy.... Nie jest to łatwe... bo jak jedno pasuje to drugie już nie, ehh wyższa szkoła jazdy.
:twisted: :mrgreen:
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2016-08-15, 09:41   

U nas niestety watroba wolowa (jak i inne wolowe podroby) nie cieszy sie powodzeniem a z kaczymi i gesimi jest jak u Ciebie albo i gorzej: jedyne watroby gesie i kacze to te, z ktorych robi sie foie gras, czyli ze zwierzat tuczonych.
Wg danych, ktore udalo mi sie zgromadzic z roznych tabel wynika tez, ze watroba jagnieca jest calkiem bogata w miedz bo ma jej od 6,98 do 9,67 mg/100g w zaleznosci od zrodla (a znalazlam ich 6). I tak zawyzajac lekko witamine A (pozostajac w normie) udaje mi sie wyrobic 100% normy miedzi.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-08-15, 20:59   

No widzisz :kwiatek:
Co dwie głowy to nie jedna. Zbierajmy informacje, bo nigdy nie wiadomo co się może przydać.
 
 
traganek 


Barfuje od: 12.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 365
Wysłany: 2016-08-16, 00:50   

vesela krava napisał/a:
No i jezeli chodzi o braki magnezu, to zastanawiam sie juz od dawna, czy jego suplementacja jest tak samo wazna jak u ludzi, a jezeli tak, to czy nasz cytrynian sie nada i czy moze wywolac podobne niedogodnosci ;-)

Dodaje do mieszanki cytrynian magnezu. Żadnych sensacji nie zauważyłam. Wpisałam go do kalka.
U nerkowca (ale mam psa) magnez we krwi podskoczył. W kwietniu (przed suplementacją) był 1,7 mg/dl a w lipcu 2,6 (norma 1,7-2,9). Zaczęłam dodawać dicytrynian trimagnezu w czerwcu.
ps Wow zaczynam pamietać te nazwy chemiczne :))
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-30, 23:59   

dagnes napisał/a:
To jest dłuższy temat i jeszcze do niego wrócę.

Dagnes, byłabym ogromnie i dozgonnie wdzięczna gdybyś do tego tematu zgodnie z obietnicą wróciła.Myślę że nie tylko ja :-) Absolutnie miałaś rację, to dłuższy i - mega ważny temat.
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-12-08, 17:54   Niedobór miedzi - kot

Jak suplementować miedź u kota?
Staś jest na BARFie od 1,5 roku. Własnie oznaczyliśmy poziom miedzi i okazało się, że jest on za niski. Norma od 13.4 umol/l, Staś ma 9.7 umol/l. Nie mam zielonego pojęcia jakim preparatem i w jakich ilosciach suplementować tę miedź. Lekarz weterynarii niestety nie umiała mi podpowiedzieć :(
Wiem, że tu na forum ktoś juz taką suplementację prowadził lub prowadzi.
Będę wdzięczna za każdą radę.
_________________
Amelka i Staś
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne