BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
ardilla 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Cze 2016
Posty: 17
Skąd: Hawana
Wysłany: 2016-07-04, 21:43   

shana, dzięki ogromne! Z tą tauryną to nie jestem do końca pewna - założyłam właśnie 8 g w przepisie, odważałam miarką z opakowania, czyli wg info z forum powinno być 16 miarek. A jak już je wsypałam, to moja waga kuchenna powiedziała mi, że to 11 g, więc poprawiłam tak w kalku, żeby zobaczyć, czy nagle nie zaświeci na czerwono.

Waga jubilerska na liście produktów do nabycia :-) .

Idę w tłuste mieszanki, bo kotki starsze, mało aktywne, a schudnąć by się przydało :mrgreen: . Wydałam już Filemona do stałego domu, więc odpadł problem wyżerania z misek i mogę teraz pilnować wielkości porcji i próbować namówić niejadki (Kicia kawałki z ręki zje, ale mieszanką gardzi).
Staram się teraz o jagnięcinę, a na jesieni, jak już zacznie się sezon łowiecki, to mam obiecane dostawy kaczek ;-) .
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-05, 00:06   

ardilla :kwiatek:
A czy ta miarka z opakowania Tauryny ma pojemność 1ml?? Na forum jest mowa o takiej właśnie miarce 1ml ze sklepu Lilly's Bar. Poczytaj tu:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=130
Jeśli masz inną miareczkę to i pojemność jest inna. :roll:
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-07-05, 08:18   

nawet jeśli miarka ma 1 gram to mierzenie miarką jest obarczone sporym błędem, podobnie jak porównywanie tego z wagą kuchenną, która pomimo teoretycznej dokładności +/- 1 g rzadko kiedy pokazuje dokładnie przy małych wartościach

waga jubilerska załatwi sprawę :kwiatek:
 
 
ardilla 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 05 Cze 2016
Posty: 17
Skąd: Hawana
Wysłany: 2016-07-05, 18:03   

Mam miarkę z zooplus, przy FC mówi, że jedna miarka to 0,8 g. Wydawało mi się, że czytałam na forum właśnie o takim przeliczniku, ale może z nadmiaru informacji coś pomieszałam. Idę szukać wagi jubilerskiej :-) :kwiatek:
 
 
Marcepan 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 10/2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 75
Skąd: Sopot
Wysłany: 2016-07-27, 14:29   

coś robię źle. na pewno, bo dotarło do mnie ostatnio, że mi się nie zgadza to, na ile dni mam mieć mieszanki, a na ile mam :shock:

spróbuję to opisać i serdecznie proszę o pomoc, bo boję się, że daję kotom za dużo białka i rozwalę im nerki.
1/ dla porządku zacznę od tego, że koty są cztery, o wadze odpowiednio: 2,3; 2,9; 3,7; 3,9 (drobne wahania +- 0,1)
2/ ze względu na niewielką objętość zamrażalnika do mieszanki daję góra 100 ml wody, tylko tyle, żeby rozmieszać suplementy.
3/ wodę dolewam do misek. ponieważ na barfie niemal przestały pić poza posiłkami, a taka zupa im smakuje, leję z sercem, to znaczy drugie tyle, ile mięsa. czyli te dwie najszczuplejsze dostają mieszanki po 50 gramów i wody 50 gramów na jeden posiłek. trzecia w kolejności (wagowo) mięsa 60, wody 60. a Ludzik, największy, 65 mięsa i 70 wody.
4/ od początku koty nie jedzą, tylko pożerają, najpierw sprawiały wrażenie nienasyconych i głodnych, więc eksperymentowałam z ilością, aż doszłam do tego, co jest teraz. nie, żeby w tej chwili się najadały, ale nie zachowują się już tak dziko i nie kradną okruchów ze stołu :roll:
5/ teraz konkrety.

ostatni przepis był taki:

Mieszanka na 11 dni dla 12,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 448 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
8 3 250,0 g Indyk udo (bez kości)
9 160,0 g Indyk serce
10 175,0 g Indyk żołądek
11 5,0 szt Żółtko jajka
12 85,0 g Wątroba indycza
13 200,0 g Łosoś
14 5,8 g 8,9 Mączka z alg morskich
15 10,8 g 18,0 Drożdże piwne
16 50,1 g Krew wołowa suszona (w proszku)
17 3,6 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
18 21,1 g Fortan 40 (węglan wapnia 40%)
19 16,1 g 13,4 Sól himalajska
20 109,4 g ziemniak gotowany, bez skóry, bez soli
21 8,0 g 16,0 Tauryna
22 967,0 g Woda

patrzę i patrzę, to jest mieszanka na 11 dni! a dziennie tyle z wodą, ile ja daję bez :banghead:
pakuję do pudełek 460 gramów - to jest dla wszystkich na cały dzień (bo 4 razy po 50 plus 120 plus 130 plus te 10 na wszelki wypadek) i mam tego raptem na dni 10!

no to patrzę do poprzedniego przepisu, kotom bardzo smakowała, więc trzy razy powtarzałam:

Mieszanka na 16 dni dla 12,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 427 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
8 2 500,0 g Indyk udo (bez kości) 38
9 2 000,0 g Wołowina średniotłuste mięso 39
10 200,0 g Indyk serce 40
11 200,0 g Indyk żołądek 41
12 5,0 szt Żółtko jajka 42
13 132,0 g Wątroba indycza 43
14 11,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland 44
15 6,7 g 10,3 Mączka z alg morskich 45
16 15,0 g 25,0 Drożdże piwne 46
17 70,0 g Krew wołowa suszona (w proszku) 47
18 6,0 tab Tokovit E 100 (kapsułka) 48
19 28,5 g Fortan 40 (węglan wapnia 40%) 49
20 23,8 g 21,6 Sól morska jodowana 50
21 196,7 g pietruszka - korzeń, gotowana, bez soli 51
22 11,0 g 22,0 Tauryna 52
23 1 227,0 g Woda 53
24 54

tu dzienna racja z wodą mniejsza od mojej bez... dla kotów to racja głodowa! i jeszcze na dokładkę miało to wystarczyć na 16 dni, a ja popakowałam i miałam na 12...

RATUNKU :peace:
co ja mam robić? głodzić? jak to odkręcić, jak liczyć?
już pisałam o tym TUTAJ
ale dyskusja pobłądziła na manowce, a ja się skupiłam na radości, że jedzą oraz że Dima nie choruje.

Kochane Forum, ratuj!
  Zaproszone osoby: 1
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-07-27, 14:47   

Marcepan, coś jest chyba źle przepisane, bo w tym pierwszym przepisie wyszło mi 167 kg mieszanki
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2016-07-27, 15:50   

Doradora liczyłaś pozycje? pozycja 8, 9, 10... :-D

Jeśli Shana nie znajdzie chwili na sprawdzenie, to postaram się policzyć.
Ja ostatnio daję kotom "na oko" znaczy się liczę, ile czego jest ale u mnie koty mają na tyle różną przemianę materii i tym samym zapotrzebowanie, że przeliczanie ilości jedzenia na kg kota nie działa. Po prostu. Dwie kotki różnych ras 3,5 kg wagi, dostając tyle samo jedna jest jak beczka druga jest niby ok, ale skóra jak pergamin (wyniki krwi prawidłowe). Teraz patrzę na kota czy wygląda zdrowo i w razie potrzeby daję więcej/mniej jeść co oczywiście ma się nijak do białka na kg kota :-|
Taka zmiana zaczęła się, gdy przestałam dawać warzywa, a że nie można przeginać z tłuszczem by podnosić kaloryczność, zobaczę czy powrót do dodatku warzyw to ustabilizuje.
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2016-07-27, 16:13   

Marcepan, od jak dawna barfujecie?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-27, 19:09   

Marcepan :kwiatek:
Czekaj czekaj.....
To co mnie się nasunęło to to, że piszesz, że do całej mieszanki zanim podzielisz i zamrozisz dajesz tylko 100ml wody!!!
Zwróć uwagę, że cała waga mieszanki, to mięso podroby suple razem z przynależną wodą!!
Jeśli nie dajesz do mieszanki tyle wody ile należy, ze względu na mały zamrażalnik to od każdej porcji powinnaś odjąć tyle mieszanki ile by zajmowała należna woda...której nie dałaś.
Przykładowo wody należy dać 1300ml na 16 dni...
skoro dajesz tylko 100ml to pozostałość wody czyli 1200ml : 16 dni= 75ml
I o tyle mniej mieszanki powinno być w pudełku. Tą wodę należy dodać przy rozmrażaniu, podzielić na porcje kociastym i dolać każdemu wody tyle ile lubią.
Wydaje mi sie że tu tkwi błąd :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-27, 19:46   

Marcepan :kwiatek:
Pierwszy przepis ten tylko z indykiem ma faktycznie bardzo wysokie białko 5,8g na kg.m.c.kota na dzień....I mieszanka do tego jest chudziutka... tłuszczu 2,6g na kg.m.c. kota na dzień. Przekroczone wysoko są normy sodu i potasu i za mało wit.A...
Trzeba koniecznie dołożyć do tego uda jakieś tłuste mięso. Jeśli ten łosoś nie jest dziki tylko hodowlany, to nie ma niestety żadnych wartości odżywczych dla kota wręcz odwrotnie.
Wtedy przydałby się inny suplement wit.D.

Drugi przepis indyk z wołowiną:
Jest lepszy, białko w normie, tylko znowu mieszanka bardzo chudziutka.... Nieznacznie przekroczone normy sodu i potasu. Pilnować proporcji wapnia do fosforu !! Ma być 1,15.

Nie dziwię się, że Twoje kociaste stale głodne są, skoro stanowczo za mało tłuszczu dostają w mieszankach. Zwłaszcza, że kaloryczność mieszanki jest niska tylko 43kcal na kg.m.c.kota na dzień a powinny dostać ponad 50kcal.
Więc tak w sumie to bidy głodne chodzą.... :roll:
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-07-27, 21:04   

Marcepan,
ja robię dokładnie tak samo jak Ty z tą wodą - daję później i zawsze mam dokładnie ten sam problem z ilością mieszanki, ale na szczęście mój mąż nad tym czuwa, bo ja nigdy nie mogę się doliczyć. Shana ma oczywiście rację - chodzi o ilość wody. Ja robię tak, ze już w kalkulatorze wpisuję taką ilość wody jak dodaję do mieszanki a nie jaka wychodzi. Jest wtedy oczywiście niedobór wody, ale wiem, ze ją dodam później więc się tym nie przejmuję. Mam nadzieję, ze tym sposobem nie popełniam jakiegoś błędu.
Wychodzi wtedy rzeczywista ilość mieszanki w gramach a nie zawyżona przez wodę, której nie ma (woda też waży)
 
 
Marcepan 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 10/2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 75
Skąd: Sopot
Wysłany: 2016-07-28, 11:54   

no to po kolei.

przede wszystkim bardzo dziękuję za odzew, od razu mi lepiej :kwiatek:

nic nie przepisywałam, przekleiłam z arkusza Wydruk_Przepisu, Małga zauważyła (a ja nie), że są tam numery pozycji.
barfuję - jak widać w profilu - od października ubiegłego roku :D
Małgo, połowę kotów, jak wiesz, mam już nie pierwszej młodości, nie zadowoli mnie to, że na oko są zdrowe.
widzę, że barfa kochają, wiem, że podniosłam im komfort życia, ale zaczęłam się bać, że im zaszkodzę.

Shano, wiem, że nie daję wody - ale jeśli zmniejszę dzienne racje wagowo o tę należną wodę, to porcje będę NA PEWNO za małe...
i teraz szczegóły: patrzyłam zawsze na stosunek potas:sód oraz na to, co się świeci na czerwono. reszta - jak zakładałam - ma prawo się wahać :-|
zawsze sprawdzam, czy kalkulator podpowiada dodanie tłuszczu, żeby im wrzucić na przykład masło (kochają) - ale nigdy nie podpowiada.
skąd ten tłuszcz brać? ile dodać, skoro kalkulator nie pomaga? nie kupuję piersi z drobiu, udo indycze jest ze skórą, bo biorę całe, a miły pan mi wydłubuje kość. wołowinę wrzucam do kalkulatora jako średniotłuste mięso tylko dlatego, że się na tym kompletnie nie znam. jak kupuję, to zaznaczam, że nie musi być chude, biorę zazwyczaj szponder i też proszę o wykrojenie kości.
na tych kościach moja mama gotuje im później galaretę, którą też kochają.
wapń do fosforu wychodzi mi zazwyczaj 1,15, czasem 1,14 - w jaki sposób poprawić tak drobną różnicę?

oraz co z tym białkiem i nerkami?

Shano, serdecznie Cię proszę, :kwiatek: popraw mi ten drugi przepis, wołowo-indyczy. będę w sobotę robić kolejne porcje.
a, łosoś był oczywiście bałtycki, kupiony na hali w Gdyni (bo mi się skończył olej), mam nadzieję, że jakieś witaminy miał.
Uschi nieco urosła, więc suma wagi kotów to raczej 13 kg. i oleju nadal nie mam, musi być łosoś. a dorsz też jest dobry?


poza tym z suplementów mam:

mączkę z alg morskich
drożdże piwne
krew wieprzową suszoną (w proszku), do kalkulatora wrzucam jako wołową, bo innej nie ma
Tokovit E 100
kupiony w końskim sklepie węglan wapnia (informacja na stronie jest taka: węglan wapnia paszowy — zawartość CaCo3 minimum 98% zawartość czystego Ca 39%); do kalkulatora wrzucam zawsze jako Fortan 40 (węglan wapnia 40%)
sól morska jodowana
no i tauryna, wiadomo.
z warzyw daje pietruszkę albo ziemniaki, kotom obojętne.

czy mogę zrobić tak, jak Arora, czyli zmniejszyć w kalkulatorze ilość wody do tej faktycznie podawanej? i potem dodawać wagowo tyle, ile mają mięsa?


wiem, że z suchymi karmami tak jest - te bezzbożowe, o większej zawartości mięs, mają sugerowaną gramaturę na dzień znacznie mniejszą niż te gorszej jakości.
rozumiem to, że wartościowa, kaloryczna mieszanka powinna moim kotom wystarczyć. ale one nie czytają forum i nijak nie umiem im tego wytłumaczyć...
  Zaproszone osoby: 1
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-07-28, 12:57   

na razie, puki Shana nie poprawi Ci przepisu to ja podam Ci swoje sposoby

u nas w domu skóry i tłuszcze nie cieszą się dużym powodzeniem u ludzi, w związku z tym "z musu" lecą do kociej mieszanki, jako dodatkowy tłuszcz, bez względu na to czy kalkulator woła czy nie,
podobnie jest z kośćmi miednicy (?) z drobiu, wybieranie tych organów wewnętrznych po ugotowaniu nogi to nie nasze klimaty, więc leci toto na bieżąco do zamrażalnika (przed gotowaniem) i potem rozmrażamy częściowo i do mieszanki

wapń/fosfor - reguluje się węglanem wapnia (skorupkami)
sód/potas - solą

krew wieprzowa suszona to Fortain wg kalkulatora i chyba wszyscy tak wpisują

wydaje mi się, że zdecydowana większość z nas wpisuje do kalkulatora rzeczywistą ilość wody, a nie pozostawia tego co kalk wyliczy, bo rzeczywiście woda zawyża znacznie dzienne porcje
ja swoją drogą wpisuję do excela na bieżąco wszystko w czasie produkcji, z dokładnością do grama
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2016-07-28, 13:04   

Marcepan napisał/a:
ile dodać, skoro kalkulator nie pomaga

Ja obliczam stosunek białka do tłuszczu (czyli wartość z komórki G6 podzielić przez wartość z G7) i jeśli jest znacząco mniej niż 2, to tak długo dodaję tłuszczu, aż osiągnę coś koło 2 :-)
 
 
Marcepan 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 10/2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 75
Skąd: Sopot
Wysłany: 2016-07-28, 17:14   

doradora napisał/a:

u nas w domu skóry i tłuszcze nie cieszą się dużym powodzeniem u ludzi, w związku z tym "z musu" lecą do kociej mieszanki, jako dodatkowy tłuszcz, bez względu na to czy kalkulator woła czy nie

nasz dom jest wege, więc wszystko muszę kupić i dodać intencjonalnie.

Cytat:
wapń/fosfor - reguluje się węglanem wapnia (skorupkami)
sód/potas - solą

to wiem.
i oczywiście sama tych wartości nie wpisuję, podpowiada mi je kalkulator.
to podłe z jego strony, że źle podpowiada!

Cytat:
wydaje mi się, że zdecydowana większość z nas wpisuje do kalkulatora rzeczywistą ilość wody, a nie pozostawia tego co kalk wyliczy, bo rzeczywiście woda zawyża znacznie dzienne porcje

zawyża albo zaniża - zależy, jak na to spojrzeć :)


saphirith1987, a jaki tłuszcz dodajesz?
  Zaproszone osoby: 1
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne