BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-28, 18:26   

Marcepan.... :kwiatek:
Powoli, bo mylisz pojęcia:
Po 1. To że w kalku nic nie świeci na czerwono nie oznacza wcale, że wszystko jest ok.
Jest kolumna norma i kolumna suma i wartości w tych kolumnach powinny być takie same lub bardzo zbliżone, niektóre mogą być wyższe np. Tauryna ale sód i fosfor już nie. Powtarzam to na okragło.

Po 2. Co ma wspólnego woda do ilości mięsa? Kot ma dostać 25g mięsa na każdy kilogram wagi ciała na dzień. Woda jest tylko (jałowym) dodatkiem im więcej wody tym większa porcja powinna być. Kot ma jeść mięso a nie tylko wodę. Jeśli Ushi waży 2,5kg jest drobna i powinna przybrać na wadze, to powinna dostać dziennie co najmniej 70g mięsa tłustego i kalorycznego a do tego suplementy i dopiero wodę.

Po 3. Łosoś bałtycki jest dobry :mrgreen:

Po 4. Napisałaś
Cytat:
rozumiem to, że wartościowa, kaloryczna mieszanka powinna moim kotom wystarczyć. ale one nie czytają forum i nijak nie umiem im tego wytłumaczyć...
Ty im wcale nie dajesz kalorycznej mieszanki!!
Nie dziwię się, że Twoje kociaste stale głodne są, skoro stanowczo za mało tłuszczu dostają w mieszankach. Zwłaszcza, że i kaloryczność mieszanki jest niska tylko 43kcal na kg.m.c.kota na dzień a powinny dostać ponad 50kcal.

Po 5. Kalkulator jest tylko narzędziem i nie zwalnia od samodzielnego uczenia sie i czytania Forum i pytania przy jakiejkolwiek niepewności czy wątpliwościach. Dane do przepisu muszą być dokładne inaczej rozjeżdżają się proporcje i stan faktyczny jest inny.

Po 6. Możesz robić tak jak Arora... Poradzisz sobie?? Wody masz "dodać" do mieszanki nie tyle ile masz mięsa tylko tyle ile pokazuje kalkulator! (zapisać tą ilość żeby wiedzieć ile ma być a potem zmienić ilość w kalku na 100ml, a faktyczną ilość podzielić ilość przez liczbę dni i wyjdzie Ci dzienna dolewka należna.)

Po 7. Czemu nie powiedziałaś, że mięs nie rozróżniasz...??
Wątek ze zdjęciami o wołowinie
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=86
A w kalkulatorze wyszczególnione sa mięsa pod względem ilości białka i tłuszczu
kłania sie lektura !!
Po 8. Hemoglobina wieprzowa to Fortain....

Przepis...w/g kalka z należna wodą:
Mieszanka na 16 dni dla 13 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 495 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

2 000,0g Indyk udo (bez kości)
2 500,0g Wołowina szponder
300,0 g Indyk serce
300,0 g Indyk żołądek
5,0 szt Żółtko jajka
140,0 g Wątroba indycza
140,0 g Łosoś
8,4 g Mączka z alg morskich
16,0 g Drożdże piwne
58,8 g Fortain
5,5 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
10,0 g Masło
26,6 g Fortan 40 (węglan wapnia 40%)
20,0 g Sól himalajska
100,0 g ziemniak gotowany, bez skóry, bez soli
12,0 g Tauryna
2 000,0g Woda

Przepis z małą wodą do zamrożenia:

Mieszanka na 16 dni dla 13 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 375 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

2 000,0g Indyk udo (bez kości)
2 500,0g Wołowina szponder
300,0 g Indyk serce
300,0 g Indyk żołądek
5,0 szt Żółtko jajka
140,0 g Wątroba indycza
140,0 g Łosoś
8,4 g Mączka z alg morskich
16,0 g Drożdże piwne
58,8 g Fortain
5,5 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
10,0 g Masło
26,6 g Fortan 40 (węglan wapnia 40%)
20,0 g Sól himalajska
100,0 g ziemniak gotowany, bez skóry, bez soli
12,0 g Tauryna
100,0 g Woda

Czyli dzienna minmalna dolewka wody do zamrożonej porcji to 120ml.
Białko w mieszance 5,2g na kg.m.c.kota na dzień.
Tłuszczu 3,2g na kg.m.c. kota na dzień. Czyli tłuściutko :hura:
Kaloryczność 50kcal na kg m.c. kota na dzień.
Tej mieszanki po dolaniu należnej z kalka wody Koty dostaną :
Ushi 2,5kg = 100g/dzień plus dodatkowa woda jak dajesz w ilości 50ml.
Dima 2,9kg = 110g/dzień.....plus tak samo,
Lilianka 3,7kg = 140g/dzień....plus tak samo,
Ludzik 3,9kg = 145g/dzień ....plus tak samo,

Ufffff......Mam nadzieję że jasno to wytłumaczyłam. Jak coś jest nie jasne to pytaj.
Smacznego koteczkom. :food:
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-07-28, 21:23   

Shana,
dla mnie jaśnie i klarownie, żeby nie powiedzieć jak krowie na rowie...teoretycznie wszystko wiem, ale też mam problem z ułożeniem mieszanki, pomimo, że korzystam z kalkulatora i dużo już przeczytałam a mimo to ciągle mi się coś rozjeżdża....myślę, że potrzebne jest duże doświadczenie i zrobienie dużej ilości mieszanek.
Dziękuję za wszystkie rady, z których korzystam również przy okazji
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-28, 22:18   

Dziewczyny :kwiatek:
Zawsze pytajcie cokolwiek Wam przyjdzie do głowy w związku z przepisem.
Są mięsa i mięsa i czasem trzeba oglądając mięcho samemu zdecydować z czego ten kawałek jest i czy tłusty czy śr.tłusty czy chudy :mrgreen: Analiza kalkulatora wiele ułatwia.
Wegetarianom szczególnie ciężko mięso rozpoznać, to niestety też jest wiedza, której się człowiek uczy całe życie. Ale dacie rade... :mrgreen:
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2016-07-29, 01:58   

Marcepan, tylko napisałam, że u mnie teoria ile mięsa(mieszanki) na kg kota nie działa tak pięknie jak zakłada. Chyba niemiecki kalkulator ma uwzględnienie aktywności kota w obliczeniach, ale nie rozgryzłam go. A nawet, to różnica wynika nie tyle z aktywności ile z osobniczych cech kotek.
 
 
Marcepan 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 10/2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 75
Skąd: Sopot
Wysłany: 2016-07-29, 13:04   

Shano,
bardzo Cię dziękuję za klarowny wykład w punktach :mrgreen:

shana55 napisał/a:

Po 1. To że w kalku nic nie świeci na czerwono nie oznacza wcale, że wszystko jest ok.
Jest kolumna norma i kolumna suma i wartości w tych kolumnach powinny być takie same lub bardzo zbliżone, niektóre mogą być wyższe np. Tauryna ale sód i fosfor już nie. Powtarzam to na okragło.

to pewnie dlatego, że czytam forum od przypadku do przypadku :oops:
kiedyś pytałam o przekroczony kwas arachidonowy, ale wówczas napisałaś tylko, że przepis jest poprawny. pisałam już zresztą kiedyś, że jak mi się nic nie świeci na czerwono, to ignoruję różnicę. wtedy nie dostałam opierniczu, więc żyłam sobie dalej w błogiej nieświadomości. teraz będę bardzo uważna!

Cytat:
Po 2. Co ma wspólnego woda do ilości mięsa?

nic, oczywiście - i ja to wiem.

Cytat:
Po 4. Napisałaś
Cytat:
rozumiem to, że wartościowa, kaloryczna mieszanka powinna moim kotom wystarczyć. ale one nie czytają forum i nijak nie umiem im tego wytłumaczyć...
Ty im wcale nie dajesz kalorycznej mieszanki!!
Nie dziwię się, że Twoje kociaste stale głodne są, skoro stanowczo za mało tłuszczu dostają w mieszankach. Zwłaszcza, że i kaloryczność mieszanki jest niska tylko 43kcal na kg.m.c.kota na dzień a powinny dostać ponad 50kcal.

no właśnie - a tego nie wiedziałam. o tym, że chyba coś robię nie tak, już pisałam (w wątku "Jak jedzą wasze koty"). patrzę teraz, że niekoniecznie śledzisz ten wątek, odpowiedzi od Ciebie nie było.
oczywiście, żeby była jasność - nie mam pretensji do Forum ani do żadnej osoby! tylko do siebie - że nie dość mocno dochodziłam do prawdy!
i szalenie się cieszę, że w końcu postanowiłam dociec.
konsultowałam niektóre przepisy, czasem - jak widzę po postach - udawały się bardziej, czasem mniej (ale jestem pewna, że to głównie dzieło przypadku).

Cytat:
Po 5. Kalkulator jest tylko narzędziem i nie zwalnia od samodzielnego uczenia sie i czytania Forum i pytania przy jakiejkolwiek niepewności czy wątpliwościach. Dane do przepisu muszą być dokładne inaczej rozjeżdżają się proporcje i stan faktyczny jest inny.

no trudno :roll: będę pytać oraz się uczyć.

Cytat:
Po 6. Możesz robić tak jak Arora... Poradzisz sobie?? Wody masz "dodać" do mieszanki nie tyle ile masz mięsa tylko tyle ile pokazuje kalkulator! (zapisać tą ilość żeby wiedzieć ile ma być a potem zmienić ilość w kalku na 100ml, a faktyczną ilość podzielić ilość przez liczbę dni i wyjdzie Ci dzienna dolewka należna.)

poradzę sobie, bo mi napisałaś odpowiednio, jak dziecku. jestem Ci niesamowicie wdzięczna!


Cytat:
Po 7. Czemu nie powiedziałaś, że mięs nie rozróżniasz...??
Wątek ze zdjęciami o wołowinie
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=86
A w kalkulatorze wyszczególnione sa mięsa pod względem ilości białka i tłuszczu
kłania sie lektura !!

powtarzam to niemal w każdym poście, ale przecież wiem, że nie masz obowiązku pamiętać preferencji i trudności każdej foremki :lol:
oczywiście wątek ze zdjęciami mięs omijam szerokim łukiem...
jestem zdana na łaskę i niełaskę oraz uczciwość pani ze stoiska na hali.

Cytat:
Po 8. Hemoglobina wieprzowa to Fortain....

ale ja nie mam Fortainu. kupuje suszoną hemoglobinę na Allegro, gdzie są rzeczy do robienia kiełbas. w paczkach po pół kilo, bo najtaniej wychodzi.

Cytat:
Przepis z małą wodą do zamrożenia:

Mieszanka na 16 dni dla 13 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 375 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

[...]

Czyli dzienna minmalna dolewka wody do zamrożonej porcji to 120ml.
Białko w mieszance 5,2g na kg.m.c.kota na dzień.
Tłuszczu 3,2g na kg.m.c. kota na dzień. Czyli tłuściutko :hura:
Kaloryczność 50kcal na kg m.c. kota na dzień.
Tej mieszanki po dolaniu należnej z kalka wody Koty dostaną :
Ushi 2,5kg = 100g/dzień plus dodatkowa woda jak dajesz w ilości 50ml.
Dima 2,9kg = 110g/dzień.....plus tak samo,
Lilianka 3,7kg = 140g/dzień....plus tak samo,
Ludzik 3,9kg = 145g/dzień ....plus tak samo,


dopytam, bo to plus dodatkowa woda mnie niepokoi.
na jeden dzień zamrażam im w pudełku 375 gramów (do tej pory, tej mniej tłustej i mniej kalorycznej było prawie 100 gramów więcej!).
do tego po rozmrożeniu dolewam na całą tę porcję resztę wody, czyli 120 gramów. mieszam starannie i dolewam im jeszcze tyle wody, żeby lubiły to zjeść. bo na przykład Uschi pije chętnie z misek, a mniej lubi ciapowatą zupę, to jej mogę mniej wody do posiłku?


Cytat:
Ufffff......Mam nadzieję że jasno to wytłumaczyłam. Jak coś jest nie jasne to pytaj.
Smacznego koteczkom. :food:

tak!
bardzo jasno, bardzo cierpliwie i jeszcze na dokładkę z wyczuciem.
czuję się zrugana, ale wiem za co i mam motywację.
jestem Ci bardzo, bardzo wdzięczna.

wszystkim Wam dziękuję za pomoc i cierpliwość.
wiecie, dla mnie to jest naprawdę bardzo trudne (ze względu na mięso) i strasznie obrzydliwe. stąd nie mam też zapału do zgłębiania szczegółów, uczenia się mięs, dociekania i radosnego odkrywania.
traktuje to jako niesamowite poświęcenie :-|
radość kotów przy miskach mi to wynagradza.
ale tak jak zaznaczałam, nie chcę zrobić im krzywdy.

:kwiatek:
  Zaproszone osoby: 1
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-29, 13:09   

Marcepan napisał/a:
kupuje suszoną hemoglobinę na Allegro, gdzie są rzeczy do robienia kiełbas
Zastanawiam się, czy ta krew nadaje się do mieszanek. Czy nie ma jakiś dodatków, np. antyzbrylacza lub innej cholery, która dla kota nie za bardzo nadaje?
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-07-29, 13:40   

Tufitka, o krwi jest cały wątek i dużo z nas kupuje krew na Allegro

Marcepan napisał/a:
Po 8. Hemoglobina wieprzowa to Fortain....

ale ja nie mam Fortainu. kupuje suszoną hemoglobinę na Allegro,

Marcepan, ciamajdo :kwiatek: krew suszoną wieprzową wpisuj do kalkulatora jako Fortain
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-29, 19:24   

Marcepan :kwiatek:
Tak ... możesz Ushi dolewać mniej wody jeśli nie lubi ciapowatej zupy. Napisałam dodatkowa, bo możesz im dolewać do misek ale wcale nie musisz, Ty wiesz najlepiej ile któremu dolać wody do właściwej dla niego porcji, żeby zjadł ze smakiem. Faktycznie mogłam nie czytać wszystkich Twoich postów, ja działam częściej w Receptariuszu i tam komentujemy przepisy Forumowiczów. Ostatnio miałam na głowie chorego kota :cry: i nie wszędzie dałam rady być... Z przepisu, który Ci zrobiłam wyjdzie mieszanka kaloryczna i tłuściejsza. Jeśli Twoje koty jeszcze nie będą najedzone po proponowanych porcjach, to powinnaś im zwiększyć porcje o 20% dla każdego i poobserwować jak się zachowują, czy są syte i zważyć je co miesiąc czy nie tyją za szybko albo nie chudną.
Kalkulator ma możliwość zmiany ilości mięsa na kg m.c. kota na dzień, żeby nie trzeba było się samemu zastanawiac jak to zrobić. Jesli koty bardzo aktywne to może potrzebują np. 27g zamiast 25g?? I odwrotnie jeśli za szybko tyją a są mało aktywne to zmniejszamy np. na 23g. :mrgreen:
Marcepan napisał/a:
ale ja nie mam Fortainu. kupuje suszoną hemoglobinę na Allegro gdzie sa rzeczy do robienia kiełbas

Ja kupuję dokładnie tą samą hemoglobinę wieprzową na Allegro. :mrgreen:
I wpisuję w kalku jako Fortain.
 
 
Marcepan 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 10/2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 75
Skąd: Sopot
Wysłany: 2016-07-31, 17:17   

shana55 napisał/a:
Z przepisu, który Ci zrobiłam wyjdzie mieszanka kaloryczna i tłuściejsza.

taka wyszła! nawet widać po tłuszczu na ściankach pudełka.
koty zachwycone!

mięso - rzeczony szponder - wyglądało tak:


wydaje mi się, że dość tłuste, jak uważasz?


Cytat:
Jeśli Twoje koty jeszcze nie będą najedzone po proponowanych porcjach, to powinnaś im zwiększyć porcje o 20% dla każdego i poobserwować jak się zachowują, czy są syte i zważyć je co miesiąc czy nie tyją za szybko albo nie chudną.

tak zrobię, dziękuję.

wpisałam sobie Twój przepis do kalkulatora, żeby popatrzeć, co zmieniałaś w stosunku do podpowiedzi kalkulatora.
zwróciłam też uwagę, analizując bacznie to, co wyszło, że stosunek wapnia do fosforu jest idealny, czyli 1:15, ale samych pierwiastków mniej niż wskazują wartości referencyjne:
Wapń norma: 16 320 suma: 11 949
Fosfor norma: 14 280 suma: 10 417
czy takie różnice są bez znaczenia?
magnezu jest dwa razy za mało, a za to potasu za dużo.
masz ci los, teraz popadnę w obsesję :-?
  Zaproszone osoby: 1
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-07-31, 18:30   

Marcepan :kwiatek:
Mięso bardzo dobre :mrgreen:
Co do wapnia i fosforu, nie będą w normach, bo nie dajemy kości. Pisałaś, że uważasz na koty z powodu nerek, to tym bardziej niższy fosfor jest wskazany. Co do magnezu to też nie ma co szaleć, bo on wraz z fosforem tworzy struwity i jeśli nic się nie dzieje to niech zostanie tak jak jest. Chcąc zwiększyć ilość magnezu trzeba do mieszanki użyć mięs z jego większa zawartością albo z kością (np Kurczak szyjka z kośćmi, podniesie się i fosfor i magnez.)
Z potasem jest analogicznie trzeba dobierać mięsa z niższą zawartością, on też zawarty jest w jarzynach, więcej jarzyn więcej potasu. :twisted:
To są takie kosmetyczne działania na kalkulatorze tu coś dodać tam coś ująć, zamiast tego mięsa inne, metodą ćwiczeń na kalku dojdziesz do wprawy. Barf polega na zmienności, dobrze jest od czasu do czasu zmieniać i mięsa i podroby, niech koty popróbują też coś innego.
Nie popadaj w obsesję.... :mrgreen: wszystko jest ok, najważniejsze że koty jedzą i szczęśliwe są.
 
 
Marcepan 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 10/2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 75
Skąd: Sopot
Wysłany: 2016-08-25, 20:04   

Houston, we've had a problem!
daję im mieszankę według poprawionego, czyli bardziej kalorycznego przepisu, ale jednak ilościowo mniej to jest niż dostawały wcześniej. trwa to trzy tygodnie, kot jak były głodne, tak sa nadal, zwłaszcza Uschi.
no więc dziś się odbyło uroczyste ważenie.
Lilka bez zmian, 3,7
Ludzik +0,1
a Dima i - co najgorsze - Uschi na minusie.
Dima -0,2, a Uschi -0,3
ona jest jeszcze młoda, naprawdę malutka, wciąż głodna. jestem trochę załamana, że to przeze mnie i przez złe karmienie.

jak przeliczyć ilość mieszanki na kota bez zmieniania wagi kotów?
to znaczy wpisywałabym nadal do kalkulatora 13 kg kota, ale jej chciałabym dawać więcej jedzenia niż 100 g na dzień - ale wówczas mi się posypią dni i woda.

jak to zrobić?
  Zaproszone osoby: 1
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-08-25, 23:03   

Marcepan :kwiatek:
Nie wiem, jak to policzyć bez zmieniania kg kotów. Może wpisz tylko wagę docelową Ushi np 3,5kg i kalk Ci pokaże ile mieszanki ma dostać na dzień.
Albo licz dla niej ilość mieszanki "na piechotę" jak to kiedyś mówiliśmy ...
Waga Ushi docelowa to np. 3,5kg x 30g mięsa (skoro ma przybrać) = 105g, to podzielić przez 3 (wyliczanie ilości suplementów i wody)= 35g
Teraz dodać ilość mięsa 105g do 35g = 140g i tyle dziennie bym dawała Ushi mieszanki tłustej z przepisu.
Albo mieszanki bez wody ale ze suplami 120g plus 20ml wody do tego.
Bo jeśli ona chudnie a nie tyje to ma stanowczo za mało jedzenia i może jej trzeba liczyć po 30-35g mięsa tłustego na każdy kg m.c. na dzień na wagę docelową, a nie obecną??
Daj jej się najeść do oporu choćbyś miała rozmrozić dwie porcje. Sama jestem ciekawa ile jest w stanie zjeść żeby pojeść.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-08-26, 07:48   

Marcepan, a właściwie dlaczego nie dajesz kotom jeść do syta? tyją Ci jak jedzą do syta, czy tak po prostu postanowiłaś
bo wiesz, kalkulator to nie wyrocznia, może się mylić :kwiatek:
 
 
melba 

Wiek: 48
Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-26, 13:03   

ale czemu nie zmieniac w kalku wagi kotow?
wlasnie skoro Ci tak zalezy na dokladnosci, to moze ustaw kalkulator na 14 kg kota i dawaj taka dzienna porcje jaka wyliczy. skoro odchudza sie koty dajac im porcje obliczane na docelowa wage kota to i tuczyc mozna w druga strone ;)

osobiscie robie tak jak doradza doradora, na razie daje bez ograniczen jakis czas. potem przeciez mozna sprawdzic wage kotow i reagowac gdyby cos sie dzialo.
byc moze jak wyczuja ze maja ile chca, to sie wszystko samo unormuje.

nie raz i nie dwa bylo na forum ze koty jak ludzie, rozne som ;) jeden bedzie mial wieksze zapotrzebowanie a drugi mniejsze choc teoretycznie powinny miec takie same.

no a w przypadku mlodych kotow to normalne ze jedza wiecej... mlodziakom to nawet sie nie ogranicza jedzenia barfowego.

wydaje mi sie Marcepan ze troche panikujesz...
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-08-26, 19:57   

melba :kwiatek: doradora :kwiatek:
Koty Marcepan to dorosłe koty. Jedynie Ushi ma dopiero rok. Więc już nie takie młodziki, którym można dawać jeść bez ograniczeń. A z drugiej strony jeśli koty jedzące dłuższy czas Barfa chudną to znaczy, że mało kaloryczne mieszanki jedzą, co też nie jest dobre dla ich zdrowia. Zawsze należy się zastanowić nad takim stanem rzeczy...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne