BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowy użytkownik prosi o pomoc
Autor Wiadomość
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-08-11, 13:57   

madzia86r napisał/a:
no tylko ze ja oprocz kota mam tez prace i zycie


Jak zdecydowana większość ludzi na forum ;-)

madzia86r napisał/a:
a nie spedzanie godzin na forum i czytanie kazdego watku.


Ludzie poświęcili tu czas i napisali te wszystkie wątki miedzy innymi po to, by nowi użytkownicy mogli czerpać wiedzę z ich doświadczeń. Nowy użytkownik musi jednak włożyć minimum wysiłku, by te doświadczenia poznać i dostosować do własnej sytuacji, nikt za niego tego nie zrobi.

madzia86r napisał/a:
mnie ogolnie interesuje tylko sprawa karm bo macie lepsze rozeznanie.czytalam ktore sa polecane i oprocz granaty zostal mi macs bo moj kot nie akceptuje dodatkow takich jakich ma feringa czy cff.wiec zostal jeszcze grau ale tam jest znow mniej tauryny.


Są specjalne tematy o karmach polecanych i niepolecanych, jeśli je czytałaś, to nie ma sensu tutaj tego powielać. I jeśli je czytałaś, to pewnie też zauważyłaś, że nie ma idealnej karmy gotowej dla kota, każdej zawsze coś brakuje albo ma czegoś za dużo.

madzia86r napisał/a:
ale przeciez niby kotu nie mozna non stop zmieniac firm.dlatego moje pytanie co ile zmieniac kotu firme mokrej?i czy np moze jechac caly czas na jednym smaku np indyk.czy urozmaicac a jesli tak to co ile??ze tydz np to je tydz tamto?


A niby dlaczego nie można zmieniać? Napisałabym raczej, że jak najbardziej należy zmieniać. Po to, by kot miał urozmaiconą dietę, by z różnych karm czerpał różne składniki (bo, jak napisałam wcześniej, nie ma jednej idealnej). Jak będziesz dawała cały czas tylko jeden rodzaj karmy, to w krótkim czasie nic się kotu nie stanie, ale na przestrzeni długiego okresu zwierzę może cierpieć na niedobory jednych składników a nadmiar innych (w zależności, co ta monotonnie podawana karma zawiera a czego nie). To samo dotyczy barfa, należy stosować różne mięsa i podroby, różne suplementy, by jak najbardziej urozmaicić i jak najlepiej zbilansować zwierzęciu dietę. Po drugie, jeśli będziesz cały czas stosować jeden rodzaj karmy, to kot się tak do niej przyzwyczai, że potem może nic innego nie chcieć. I co zrobisz, jeśli nagle tej karmy zabraknie na rynku?

Tylko sytuacja, o której piszę powyżej, odnosi się do kota zdrowego. Jeśli założyłaś, że Twój kot drapie się z powodu alergii, to musisz przez jakiś czas zastosować monodietę, i to bardzo restrykcyjną, bo inaczej nie dowiesz się, na co jest uczulony.

madzia86r napisał/a:
radzicie zeby dodawac olej z lososia do tych karm ale co z tymi drozdzami zaczelam czytac ten watek co dostalam linka.i niby olej drozdze i tauryne mozna suplementowac w gotowych mokrych.dobrze zrozumialam?


Dodatkowe suplementy do gotowych karm dodajesz w zależności od ich składu, czyli dodajesz to, czego karmie brakuje. I faktycznie często brakuje tauryny czy kwasów omega3 więc dajesz taurynę i olej z łososia. Z drożdżami różnie bywa, one są głównie źródłem wit. z grupy B a niektóre karmy mają je w swoim składzie.
Tylko znowu - jeśli chcesz dowiedzieć się, na co kot jest uczulony, na początku musisz zastosować dietę bez dodatków. Zaczynasz tylko od mięsa. Np przez 2 tygodnie. Po 2 tygodniach dodajesz jakiś suplement i obserwujesz reakcję organizmu. Jeśli jest ok, możesz urozmaicić posiłki następnym suplementem lub następnym mięsem. Jeśli jest ok to znowu dodajesz coś tam. Pojedynczo i przez jakiś czas. Jeśli nagle kot zaczyna się drapać wiesz wtedy, że dodałaś ten konkretny składnik, na który zareagował.

madzia86r napisał/a:
no nie bede kota glodzic po 3 dni


Ależ nikt nie mówi o głodzeniu, w żadnym wypadku kota nie można głodzić. Ale tak jak napisała Tufitka:

Tufitka napisał/a:
kota może nie da się (poza jakimiś wyjątkami) tak z dnia na dzień przestawić na inne jedzenie, dlatego trzeba to robić sposobem, konsekwentnie - tutaj masz podpowiedź jak to robić http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=268
Nie unikniesz czytania różnych wątków na forum, możemy Ci je podsunąć, coś podpowiedzieć, odpowiedzieć na jakieś pytanie z wiedzą z forum ale to Ty musisz zrobić całą robotę dla swojego kotka. Ty go widzisz na co dzień, znasz go dobrze (lepiej niż my), żadne opisy mogą nie oddać sytuacji i możemy coś nie tak doradzić. Poczytaj podsunięte wątki. Czasem trzeba do kota jak do dziecka, sposobem podejść, zachęcać do jedzenia.
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-11, 14:01   

no wlasnie macs nie ma witam z grupy b w skladzie dlatego pytam o te drozdze:)a znow granata ma tylko biotyne z grupy b nic wiecej...dlatego interesuja mnie te drozdze:)
_________________
madzia
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-08-11, 14:08   

No to sama sobie odpowiedziałaś na własne pytanie - jeśli czegoś nie ma, to trzeba to dodać ;-)

Tylko musisz najpierw zdecydować, co właściwie chcesz osiągnąć - dowiedzieć się, czy możesz dodać drożdże do karmy macs z indykiem, która ich nie ma, a po której być może kot się drapie (bo jak sama piszesz, zmiana granata na macs niczego nie poprawiła). Czy też dowiedzieć się, czy kot jest na coś uczulony
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-11, 14:21   

ja nie mowie ze teraz chce dodac:)tylko jak kotek juz dobrze sie bedzie miewal.i co mam robic skoro zmienilam firme karmy je jeden rodzaj mieska jak pisalam indyka,wczesniej z tej granaty jadl krolika z cielecina.wiec moze to wcale nie pokarmowa??ja jestem bezradna juz.nie pojade kolejny raz do veta bo tydz temu skasowal mnie dosc drogo zaserwowal steryd ktory nie pomogl i kazal dawac jeden rodzaj karmy i obserwowac.co do innego veta to akurat ta lecznica jest dobra i jedyna ktora ma ,,szpital,,jak zmienilam na innego skonczylo sie mega wysypem siersci ze wygladalam jak choinka zima wyrwaniem sobie wenflonu przez kota.tak vet nie mial podejscia do zwierzaka.cos mi mowi ze to jednak nie pokarmowa alergia...
_________________
madzia
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-08-11, 14:39   

madzia86r napisał/a:
czy granatapet czy macs nie maja dodatkow typu jakis rokietnik i inne ziola

CF Purrrr też nie ma. Tylko 0,2% olejów, ale ziół tam nie ma. Zatem jeśli to zioła kotu nie smakują, to ta karma powinna być w porządku.


madzia86r napisał/a:
co do taurynybto te puszki maja po 1500 wiec nie wiem czybpotrzeba suplementowac?

Nie. Tyle w gotowej karmie wystarczy. Jeśli jakaś karma ma mniej - to tak.


madzia86r napisał/a:
gdy kotek bedzie juz zdrowy w 100% to czy zmieniac mu firmy karmy mokrej czy trzymac sie jednej?

Przy założeniu, że nie ma alergii, a problem leżał w czym innym, to możesz mu dawać różne smaki różnych firm, a zmieniać wedle uznania. Jeśli ma alergię - na przykład na indyka - to smaki nie zawierające nic z indyka.
Zgadzam się z Izabelą - każda karma ma jakieś braki, więc zmiany są jak najbardziej na miejscu.


madzia86r napisał/a:
i co mam robic skoro zmienilam firme karmy je jeden rodzaj mieska jak pisalam indyka,wczesniej z tej granaty jadl krolika z cielecina.

I teraz je tylko tę karmę? Jak długo w sumie trwa jedzenie tylko MAC's z indyka? Może być tak, że to właśnie indyk uczula Twojego kota, a może faktycznie złapał jakieś grzybki albo co innego - trzeba zbadać skórę.
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-11, 14:46   

nie on sie zaczal drapac jak jadl granate,ale mowie i dostawal krople fiprex i jest wychodzacy jest las trawy itp.dlatego zmienilam na macs indyka je od 2 tyg dopiero wczesniej nie jadl indyka tylko krolik z cielecina


Usunęłam cytat. Proszę nie cytować całych postów.
_________________
madzia
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2016-09-06, 23:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-08-11, 14:54   

Ok. Ja pytam tylko o okres, w trakcie którego je tylko tego indyka. Czyli to dwa tygodnie indyczej monodiety, tak? Może czas spróbować innego mięsa? MAC's ma jeszcze jagnięcinę.
Nic kotu nie będzie, jak przez kolejne parę tygodni będzie jadł tylko tę karmę z jagnięciną. Jak mu nie przejdzie, to będzie znaczyło, że problem leży gdzie indziej - albo krople, albo choroba skóry, albo coś innego.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-08-11, 15:00   

madzia86r napisał/a:
co mam robic


Przeczytaj moje i innych sugestie z tego wątku (w międzyczasie też stosowne wątki na forum), przemyśl to, co Ci napisałyśmy, przeanalizuj sytuację kota i zastanów się, co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną drapania. Jak już zdecydujesz się, jaka ta przyczyna jest najbardziej prawdopodobna, to ją usuń. Po reakcji kota będziesz wiedziała, czy trafiłaś czy nie. I tak do skutku.

Gdybym była na Twoim miejscu, zaczęłabym od wizyty o weta, pobrania zeskrobiny i sprawdzenia, czy kot nie ma grzybicy lub innych nieproszonych gości. To jest najszybsze do sprawdzenia. Jeśli skóra byłaby czysta druga możliwa przyczyna to reakcja na ciągłe działanie substancji czynnej zawartej w preparacie na kleszcze. Przez jakiś czas przestałabym stosować jakiekolwiek specyfiki na skórę, by sprawdzić, czy drapanie ustąpiło. By nie narażać kota na inwazję pasożytów nie puszczałabym go w miejsca, gdzie mogłyby być, czyli np. kot mógłby chodzić wyłącznie po podwórku, nie wychodzić poza ogrodzenie w wysokie trawy, krzaki itp. Być może są też jakieś naturalne sposoby odstraszania kleszczy, ale musisz sama poszperać po forum, bo niestety nie znam się na tym i nie pomogę.
Jeśli i ta przyczyna by się nie sprawdziła, pozostawałby temat alergii - temat ocean, nie tylko morze. Czyli sprawdzanie każdego czynnika potencjalnie alergizującego po kolei.
Lub drapanie na tle nerwowym. To możesz przeanalizować w międzyczasie, nie musisz ustawiać na końcu kolejki możliwych powodów ;-) Ale ta przyczyna wymaga od Ciebie najwięcej wysiłku i czasu, wbrew pozorom. Kłania się ciągła obserwacja kota, poznanie jego zachowań, reakcji na różne sytuacje, analiza potrzeb bytowych i behawioralnych pod kątem, czy są one zaspakajane itp. itd.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-11, 15:27   

madzia86r napisał/a:
no tylko ze ja oprocz kota mam tez prace i zycie a nie spedzanie godzin na forum i czytanie każdego wątku.przeczytalam bardzo wielu już tutaj.
większość tak ma - praca, rodzina, inne sprawy, ale nikt za Ciebie nie odwali roboty. Mogą podpowiadać ale, żeby pomóc kotu powinnaś poświęcić temu czas. Ja też spędzałam dużo więcej czasu na początku, czytając wątki (na początku, te, które były mi potrzebne, przydatne w danej chwili). Czytałaś o barfie dla alergików (tam podpowiadają jak taką dietę eliminacyjną prowadzić nie tylko dla mieszanek, ale gotowych karm)?
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-29, 08:40   

kochani prosze pomóżcie- jaką polecacie karme suchą JAKO DODATEK dla kotka który je tylko mokre macs i granatapet.dodam ze takie jak purizon,orijen,ziwi,applaws odpadaja czy wild cat.ZADNE MAJACE W SKLADZIE ZIOLA.zastanawialam się nad karma naturea,brit,1st choice,granatapet,canagan,co do pona to na chwile obecna nie zdecyduje sie gdyz jest ona droga i nie wiem czy kotkowi wogole zasmakuje,poza tym chyba az tak wysokobialkowa nie jest wskazana skoro dieta oparta na wysokomiesnych mokrych karmach, a PODKRESLAM CHODZI MI O TO ZEBY KOCUREK MIAL TAKA DO POSKUBANIA NIE JAKO GŁOWNE ŻYWIENIE.Poczytalam analizy itp i nie wiem co wybrac,chodzi zeby miala ten fosfor sod itp na niskim poziomie.Bede wdzieczna za pomoc.
_________________
madzia
 
 
Niebieski 


Barfuje od: 06.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 50
Dołączył: 25 Sty 2016
Posty: 150
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-08-29, 17:02   

Gdzieś był na forum wątek z analizą rożnych gotowych karm, nie mogę go znaleźć 😐
_________________
Rrröööaaarrr !
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-29, 19:14   

O to Ci chodzi?
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=168
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=166
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-29, 22:10   

pisalam ze czytalam te analizy i wiekszosc z nich odpada:)ja pytam o konkretne canagan,1st choice granatapet,brit.powtarzam odpadaja te z dodatkami ziol typu acana,purizon,orijen,apllaws itp.dlatego pytam o alternatywe i jeszcze raz podkreslam kot nie jest zywiony sucha to ma byc tylko jako dodatek
_________________
madzia
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-29, 22:40   

madzia86r ja odpisałam Niebieskiemu, nie Tobie.

madzia86r napisał/a:
ja pytam o konkretne canagan,1st choice granatapet, brit
na forum jest analiza jedynie GranataPet Delicatessen.
Pozostałe sama musisz zrobić pomoże Ci wątek do samodzielnej analizy składu wymienionych przez Ciebie gotowych karm http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=17
Ewentualnie użyj szukacza, może jakąś opinię dotyczącą interesujących Cię karm znajdziesz na forum.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
madzia86r 

Dołączyła: 24 Lip 2016
Posty: 28
Wysłany: 2016-08-30, 07:20   

tak tylko ze mnie chodzi o suche karmy nie mokre i gdybym umiala zrobic sama analize to bym nie zawracala glowy na forum,jestem laikiem w posiadaniu kota i chcialam porady od bardziej doswiadczonych osob...
_________________
madzia
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne