BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Preparaty witaminowe "dla ludzi"
Autor Wiadomość
coztego 


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 07 Paź 2011
Posty: 262
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-08-09, 21:02   Preparaty witaminowe "dla ludzi"

Czy zamiast witaminy B complex w tabletkach, można by podawać kotom taki preparat?
Jeśli tak, to jak go dawkować?
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-10, 16:35   

a może lepiej drożdże piwne?
 
 
Villemo7 


Barfuje od: 2009?
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 23 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-08-21, 09:31   

A ja nie mogę znaleźć jak dawkować B complex. Help.
(Wiadomo - awaryjnie, gdy zabraknie drożdży)
_________________
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-08-26, 21:05   

Dawkowanie każdego preparatu witaminowego zależy od zawartości w nim poszczególnych witamin; każdy preparat jest inny. Trzeba ręcznie wpisać do Kalkulatora dane i wówczas wyjdzie dawka dla kota i konkretnej BARFnej mieszanki. Należy także dokładnie sprawdzić, czy preparat nie zawiera szkodliwych, syntetycznych form witamin.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-08-27, 09:03   

coztego napisał/a:
Czy zamiast witaminy B complex w tabletkach, można by podawać kotom taki preparat?


A gdyby jeszcze było wiadomo, czym jest ten podany w składzie rozpuszczalnik (vehiculum) i czy jest bezpieczny dla kota. Z samymi witaminami nie ma problemu, o ile są naturalne, nawet kilkukrotne ich przedawkowanie nie powoduje skutków ubocznych. Ale niektóre koty na nadmiar wit. B reagują świądem lub wysypką na skórze.
 
 
Villemo7 


Barfuje od: 2009?
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 23 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-08-27, 12:13   

To ja dziękuję, zostaję przy drożdżach ;-)
_________________
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-08-28, 10:25   

Sihaya napisał/a:
niektóre koty na nadmiar wit. B reagują świądem lub wysypką na skórze

Reakcja skórna dotyczy przeważnie przedawkowania witaminy B3 w formie kwasu nikotynowego (ale innych B czasem też). Jest to reakcja zwana "flush" i w zależności od dawki może być bardzo niebezpieczna, do skutku śmiertelnego włącznie.
Witamina B3 (niacyna) występuje w kilku różnych formach, z czego w mięsie i produktach zwierzęcych znajduje się niacynamid (nikotynamid), a dokładniej jego pochodne tj. koenzymy NAD i NADP, natomiast w roślinach znajduje się kwas nikotynowy (głównie tzw. kowalentny czyli związany w makrocząsteczce - niacytynie, której organizmy drapieżników i ludzi nie metabolizują).
Witamina B3 w formie kwasu nikotynowego jest jedyną witaminą z grupy B, której przedawkowanie jest niebezpieczne dla życia i może nastąpić wskutek podawania suplementów diety. Witaminy B znajdujące się w produktach zwierzęcych są całkowicie bezpieczne, nawet w nadmiarze, natomiast w przypadku chęci podawania preparatu B-complex należy dokładnie sprawdzić nie tylko ilość witamin ale także ich formy, ze szczególnym uwzględnieniem formy witaminy B3 (powinien tam być nikotynamid/niacynamid a nie kwas nikotynowy), B9 (powinien być folian a nie kwas foliowy) oraz B12 (powinna być metylokobalamina, w żadnym razie cyjanokobalamina).

Ponadto, witamina B-complex jest gorzka i ma specyficzny smak, co może spowodować niejadalność całej mieszanki mięsnej. Nawet dla ludziów smak (i zapach) tej witaminy jest okropny.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-08-28, 10:29   

Tak, jest fuj. taki charakterystyczny zapach daje głównie niacyna. Trudno jest mi go nawet określić, ale wczoraj miałam okazję wąchać :confused: .
 
 
Michal 

Udział BARFa: 75-90%
Wiek: 33
Dołączył: 06 Wrz 2016
Posty: 6
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-09-10, 09:15   Witaminy "ludzkie"

Normalnie witamin nie biorę, ale niedawno zachorowałem, więc kupiłem sobie w aptece multiwitaminę Vita-miner.
Ja wyzdrowiałem, a zostało 45 tabletek tych witamin. Nie chcę żeby się zmarnowały, więc czy mogę dawać je psu (42 kg, suka, 7 lat)? I jak często?
Co zawiera ten suplement (przepisuje z opakowania):
Witamina E 6,6 mg ekwiwalentu alfa-tokoferolu
Tiamina (witamina B1) 1,0 mg
Ryboflawina (witamina B2) 0,8 µg
witamina B6 1,44 mg
witamina B12 0,8 µg
witamina C 36,9 mg
Biotyna 100,0 µg
Niacyna 11,8 mg ekwiwalentu niacyny
Kwas pantotenowy 6,8 mg
Kwas foliowy 264,0 µg
Żelazo 9,9 mg
Cynk 10,6 mg
Jod 100,0 µg
Rutyna 1,0mg
Luteina 300,0 µg
 
 
adach 

Dołączyła: 05 Wrz 2016
Posty: 1
Wysłany: 2016-09-10, 10:24   

Chyba lepiej, żeby piesa nie jadła ludzkich witamin tak bez potrzeby... To może być dla niej szkodliwe. Lepiej zaptaj weterynarza :roll:
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2016-09-13, 14:54   

Michal, nie podawaj tych tabletek psu, bo tylko zaszkodzisz. Nie tylko dawki poszczególnych substancji nie są dobrane pod kątem psa, ale przede wszystkim formy witamin i minerałów są nieodpowiednie (syntetyczne, nie występujące w naturze i szkodliwe; także dla ludzi oczywiście).
Masz tam nieorganiczne formy minerałów, wszystkie witaminy z grupy B, z wyjątkiem biotyny, w formach, które są obce dla organizmu psa, a na dokładkę jeszcze bardzo niefajne barwniki (czerwień koszenilowa A i żółcień pomarańczowa), mające spowodować, że tabletka jest "ładna i kolorowa" oraz stearynian magnezu i guma arabska. Wszystko razem to naprawdę bardzo szkodliwy koktajl chemiczny!
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne