BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-24, 20:20   

shana55 napisał/a:
Tufitka :kwiatek:
Przepis jest dobry a po Twojej korekcie na 161g jeszcze lepszy :mrgreen:
Tłuszczu nie dawaj więcej już jest go 3,4g więc wystarczy. Ja bym dała drożdży 70g, tauryny 51g, sól obniżyłabym do 80g, proporcja będzie 1,4. Pamiętaj o nerkowcu.
Uczę się od Ciebie :kwiatek: jak sporządzać prawidłowe przepisy dla nerkowców. Jeszcze gdybym obczaiła to zmienianie ilości niektórych supli, byłoby super. Jest jakaś zasada co do tego?
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-24, 21:31   

Tufitka :kwiatek:
Tu niema żadnej filozofii ... Niektóre suple można dać w większej ilości bez zagrożenia dla zwierzaka a inne nie. Drożdży można dać troszkę więcej, bo to poza wit.z gr.B także betaglukan podnoszący naturalnie odporność. Tauryna zawsze dobrze na serducho działa, zresztą podnoszę niewielkie ilości. Sól natomiast dla nerkowca powinna być sporo ograniczona. Tą mieszankę nie tylko nerkowiec będzie jadł to trzeba kompromis ustalić. Myślę że jak wszystkie będą miały troszkę mniejszą sól to im nie zaszkodzi. Na przykład stosunek potasu do sodu 1,50 to już będzie dobrze. Patrz zawsze na kolumnę norma i kolumnę suma, będziesz wiedziała co podnieść a co należy obniżyć. Dasz sobie radę :twisted:
Zasady komponowania mieszanek dla nerkowców znasz, trzymaj się tego a takie kosmetyczne poprawki prędko ogarniesz. :kwiatek:
A jak możesz wszystkim ograniczyć porcje to rób mieszanki na 23g mięsa na każdy kilogram masy ciała (korektę w kalku możesz zrobić), ilość jedzenia zmniejszy się i automatycznie obniżą się wszystkie parametry mieszanki do bezpiecznych dla nerkowca. Pomyśl o tym.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-25, 04:59   

Shana55 :kiss: dzięki za podpowiedzi. Wczoraj właśnie zajarzyłam (dzięki Twoim i innym podpowiedziom), że jak mieszanka będzie tłustsza to mogę porcje troszkę zmniejszyć. Dzięki temu mniej białka i fosforu kot wchłonie. A ponieważ mam do karmienia i koty zdrowe i koty nerkowe, zdecydowałam się robić mieszanki dla nerkowców. Zdrowym nie zaszkodzi (osłoni, przed ewentualnymi problemami z nerkami) a dla chorych będzie w sam raz. I chciałam też dać tyle soli, ile Ty zaproponowałaś (to znaczy, że w dobrym kierunku idę).
Dzięki :kwiatek:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Kicia 

Barfuje od: świeżak
Dołączyła: 23 Wrz 2016
Posty: 6
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2016-09-25, 11:17   

Dziękuje za odzew :)

Postaram sie nadrobic brak informacji o kotce. Oczywiscie tematy zwiazane z nerkowcami sledze, czytam i probuje sobie jakos to wszystko poukladac.

Moze zaczne od informacji, Kicia, kotka 4,5 letnia, po przejsciach zwiazanych z łapka. Dwa lata temu miala "wypadek", tylna łapka uszkodzona, głownie w stawie, wiazadła itd., ciezki przypadek. Pierwszy weterynarz probowal "poskładac" łapke trzymajac w gipsie, niestety byly konieczne cotygodniowe kontrole, a kotka jest charakterna co wiązało sie z podawaniem narkozy ;( i tak co kontrole. Niestety leczenie sie nie powiodło i trzeba bylo szukac weterynarza, ktory podejmie sie operacji z drucikami. I tak zaczeły sie kolejne wizyty, kolejne narkozy. Było ciężko, ale Kicia łapke ma, sztywna w stawie ale ma i juz sie do tego przyzwyczaiła ;).
Zmiany, które mnie zaniepokoiły pojawily sie w lato, jak panowały upały, zaczeła wiecej pic, ale pomyslelismy ze to wlasnie przez ta ciepłote, bo innych objawów nie miała...normalna, energiczna kotka. Zaczeła sie coraz częsciej upominac o wode, w kuchni, w łazience, jak słyszała ze woda leci to była pierwsza. Do tego doszły pomiaukiwania, chodziła po mieszkaniu i miauczała, wtedy postanowilismy isc do weterynarza. My na co dzien nie zauwazylismy, ze troszke schudła, ale mama zwrociła uwage, ze marnieje. Jadła normalnie, apetyt byl i wciaz jest, pragnienie zwiększone, a jadła do tej pory, niestety marketowe karmy np. Gourmet. Bardzo lubi surowe miesko, warzywka tez iwec z wprowadzeniem diety barfnej chyba nie bedzie problemem. Od trzech dni robie prowizoryczne mieszanki, przyzwyczajajac ją do serc, zoładków itd.
IzabelaW dziękuje za rady, dzis kotka miala ostatnią kroplowke, jutro pojdziemy do weterynarza i pewnie bedzie chciał zrobic ponowne badanie krwi, zwroce mu uwage, zeby zrobil o tym co napisalas.
W naszym wypadku, pobranie krwi wiąze sie z kolejna narkoza, wiem, ze to ma tragiczny wpływ na nerki ;/. Usg było robione, wet wykrył podobno nie prawidłowosci i budowie jednej nerki, powiekszenie. Glukoza to prawdopodobnie wynik stresu.

Jeżeli chodzi, o przepisy to sprobuje dostosowac cos odpowiedniego po tych nastepnych szczegółowych badaniach. Kicia raczej gustuje w drobiu, wolowinka hm nie smakuje.
Dzis od weterynarza wzielismy Nefrokrill, śmierdzi rybką co troszke zniecheca do jedzenia mieszanki, na co zmienic? ;)

Jeszcze raz dziekuje za odzew, forum juz bedzie cały czas przeze mnie czytane. Za radami bardzo chetnie bede szła, bo poki co to, jak to sie mówi, swieżyna ze mnie, a kotce chciałabym pomoc w chorobie.
 
 
małga 


Barfuje od: 11.2014
Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 20 Lis 2014
Posty: 839
Skąd: znad morza/W-wa
Wysłany: 2016-09-25, 15:43   

w problemowym badaniu krwi powinien pomóc taki rękaw do którego wkłada się kota wyciągając mu tylko łapkę, ale muszą dziewczyny pomóc, bo nie mogę znaleźć (weterynarz powinien mieć). Opis usg też poproś o dokładny na piśmie, jeszcze lepiej gdyby zrobił go specjalista od usg nerek.

p.s. znalazłam http://www.barfnyswiat.or...r=asc&start=105
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-09-26, 06:04   

Nefrokrill zawiera w swoim składzie:
- kwasy omega3 - je zawiera też olej z łososia (ale zapachu ryby nie unikniesz). Kwasy omega3 mają działanie przeciwzapalne, przez co neutralizują prozapalne omega6, których podajesz dużo z mięsem przemysłowym, więc kot powinien dostawać olej z kryla lub łososia, to ważne. Tak naprawdę w nefrokrillu jest mało tych kwasów, więc wskazana jest dodatkowa suplementacja.
- cytrynian potasu - to powinien dostawać wyłącznie, jeśli ma niedobór potasu we krwi, bo jeśli go nie ma, to potas można przedawkować a to jest groźne dla życia. Fakt, że czesto kotom nerkowym go brakuje, ale nie zawsze, więc jego suplementacja bez badania jest ryzykowna
- węglan lantanu czyli wyłapywacz fosforu. Ten efekt osiągniesz podając zwiększoną ilość węglanu wapnia (czysty węglan wapnia lub skorupki z jaj) czy sewelameru (renvela, sevamed). Ale tutaj też musisz znać poziom fosforu i wapnia we krwi kota, żeby wiedzieć czy wystarczy zwykła podaż węglanu wapnia w mieszance, czy należy zamiast lub oprócz tego włączyć coś innego.

Miejmy nadzieję, że kot ma "tylko" ostre zapalenie nerek i antybiotyk pomoże, nie przerodzi się to w przewlekłe zapalenie. Nie wiem, skąd jesteś i jakie kompetencje ma Twój wet, ale dobrze byłoby znaleźć takiego, który dobrze zna się na nerkach.
 
 
Kicia 

Barfuje od: świeżak
Dołączyła: 23 Wrz 2016
Posty: 6
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2016-09-26, 20:30   

małga, dzieki za sugestie dotyczącą tego rękawa, eh ale czy on pomoże, ona bywa agresywna, wiecej szkód by było niz przy narkozie, a przy dziesiejszej wizycie lekarz stwierdzil, ze poda jej jakąś minimalna dawke, bo dopiero jutro zostanie pobrana krew.

IzabelaW, dziekuje za małą anlize tego suplementu, dzis zaplikowałam jej bezposrednio do pyszczka, przynajmniej jedzenia nie "brudze" :)

Kicia miała w sumie pięć kroplówek, sporo dostała płynów podskórnie.
Ale dzisiaj hm inaczej sie zachowuje, jakas taka pobudzona jest...i pomiaukuje tak jak wczesniej (nie wiem co moze byc powodem, czy to ze chłopak poszedl do pracy, czy czuje jakiegos innego osobnika na klatce schodowej bo miauczy do drzwi... sprawdziłam- ewidentnie chce wyjsc z mieszkania)

Nie omieszkam sie odezwać, jak tylko beda te najswiezsze wyniki badan.
My wciąż nie wiemy co moze byc przyczyna, czy aby napewno jest to ostra niewydolnosc itd. Poki co zdaje sie na wiedze lekarza.
Poczekamy do jutra. :)
 
 
melba 

Wiek: 48
Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-27, 09:34   

ale mam treme!
wkleje wydumany przeze mnie przepis dla Piszczyka, waga 5,5 kg, srednio aktywny, 12 lat.

ostatnie wyniki jonogramu wszystkie w sredniej normie, fosfor nawet blizej nizszej normy 3,56 mg/dl (norma 2,48-5,89). mocznik byl podwyzszony lekko 71,15 mg/dl (norma 30,2-68,1), kreatynina tez 2,26 mg/dl (norma 0,011-1,9)

dopiero zaczynamy ta przygode (i ja tworzenie przepisow, i on niedomagania nerek). diagnozowanie jeszcze w toku, ale chce juz umiec robic mieszanki z obnizonym fosforem itd.
oczywiscie czytam i notuje, czytam i notuje...

zrobilam przepis, ale kalk swieci na czerwono bialko i tluszcz, no i sod (ale tym sodem chyba nie ma sie co przejmowac, bo kalk wylicza dla zdrowych kotow? celowo recznie zmniejszalam ilosc soli...)
dzienna ilosc bialka wedlug moich wyliczen to 4,59 na kilokota.


Mieszanka na 18 dni dla 5,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 236 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga
768,0 Kaczka mięso ze skórą
235,0 Indyk żołądek
221,0 Indyk serce
805,0 Wołowina łata
420,0 Wołowina szponder
65,0 g Wątroba indycza
3,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,9 g Mączka z alg morskich Lunderland
7,3 g Drożdże piwne
25,3 g Fortain
1,4 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
11,2 g Fortan 40 (węglan wapnia 40%)
1,0 g Sól himalajska
5,5 g Tauryna
1 637,0 Woda

czy taki przepis ma sens? nie jestem pewna czy nie dokupic jeszcze jakiegos indyka, czy nie za tlusto? (na kure jest uczulony). moze sie kto zlituje i podpowie :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-27, 16:32   

melba :kwiatek:
Jesteś na dobrej drodze jeśli chodzi o komponowanie przepisów. :mrgreen:
Ale jeśli chodzi o przepisy dla nerkowca to widzę niedociągnięcia. Trzeba będzie się podszkolić.
Pierwsze to na co patrzymy w kalkulatorze przy robieniu przepisu to napisy na dole każdej strony z informacjami ułatwiającymi pracę. Kalkulator sam wylicza niektóre pozycje i trzeba się tego trzymać.
Po zrobieniu przepisu patrzymy na kolumnę E norma i kolumnę G suma.
Ilości i proporcje w obu kolumnach powinny być takie same lub zbliżone w zależności od tego dla kogo przepis.
Patrząc na Twój przepis to tak:
....jest za dużo podrobów ma ich być tylko 15% ilości mięsa czyli w Twoim przypadku 300g.
....mieszanka jest o wiele za tłusta, proporcja białka do tłuszczu powinna być dla zdrowego kota 2 : 1 a dla nerkowca około 1,7 : 1 (białko poniżej 5g na kg.m.c.kota na dzień a tłuszcz około 2,8g - 3g). A nie na odwrót.
....zła proporcja wapnia do fosforu i potasu do sodu.
....sól dla nerkowca faktycznie powinna być niższa ale proporcja 2.0 wystarczy i do takiej proporcji dochodzimy stopniowo obniżając ilość soli w mieszance a zaczynając od 1,5.
....W przepisie brak żółtek... mogą byc przepiórcze :twisted:
Reasumując w przepisie użyłaś same tłuste mięsa... to też nie jest dobrze bo nie samym tłuszczem kot żyje i mimo, że ma chore nerki.
Przepis do korekty ... faktycznie przydało by się jeszcze udo z indyka zamiast łaty wołowej. Zostaw ją do następnej mieszanki zamiast szpondra.
Przelicz przepis na nowo z uwzględnionymi poprawkami i wrzuć na forum zobaczymy czy trzeba jeszcze coś poprawiać :mrgreen:
 
 
melba 

Wiek: 48
Dołączyła: 29 Lip 2016
Posty: 30
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-28, 10:09   

shana55 :kwiatek:
dziekuje za pomoc :hura:
nie dosc ze pomagasz to jeszcze zmotywowac potrafisz czlowieka... wiec zakasalam rekawy i sprobowalam poprzeliczac.

zmienialam gatunki mies (indyk) i dopiero teraz wpadlam ze mozna nie wklepywac przepisu za kazdym razem od poczatku tylko do wpisanego gatunku miesa recznie wpisac ilosc zero... i ono sie nie bedzie uwzgledniac w wyliczeniach :) no coz, jak sie nie sprobuje...

smalec gesi dalam zeby sie poratowac na poczatek, z czasem mam nadzieje bedzie lepiej szlo mi z proporcjami tluszczu i bialka.

zoltko dalam do przepisu, widzialam w Hali Mirowskiej taki wybor jaj ze w glowie sie przewraca, chyba kupie kacze lub gesie, bo z przepiorczych nie zamierzam oddzielac bialka od zoltka :tup-tup:

Mieszanka na 17 dni dla 5,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 199 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga
768,0 g Kaczka mięso ze skórą
200,0 g Indyk serce
100,0 g Indyk żołądek
420,0 g Wołowina szponder
1,0 szt Żółtko jajka
60,0 g Wątroba indycza
4,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,7 g Mączka z alg morskich Lunderland
6,9 g Drożdże piwne
30,0 g Fortain
1,3 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
17,0 g Fortan 40 (węglan wapnia 40%)
6,0 g Sól himalajska
5,5 g Tauryna
862,0 g Woda
20,0 g Smalec gęsi
805,0 g Indyk pierś ze skórą

:shock:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-28, 14:14   

melba :kwiatek:
Mówiłam proporcja wapnia do fosforu 1,15 to jest norma i wymóg !!! Czyli węglanu tylko 13,7g.
Tranu daj tylko 3,8g, wit.D nam do góry nie pójdzie.
Jest przekroczona norma potasu, pamiętaj w następnej mieszance, żeby był w normie.
Fosfor 53mg. czyli może być.
Widzę że koty masz w słusznym wieku :mrgreen: żeby nie tyły na tłustej mieszance możesz im dać trochę mniejsze porcje, np 190g. Mniejsza porcja, mniej białka, mniej fosforu, lepiej dla kota. Więcej tłuszczu - kot energie z niego pozyska. Wszystko się wyrówna.
To działaj nie mam więcej uwag :hura: :kciuk:
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-28, 19:05   

Shano55
skąd ta proporcja białka do tłuszczu? wydawało mi się że przeczytałam ten wątek dokładnie. Nawet kiedyś w tej sprawie dostałam odpowiedź od Dagnes:

dagnes napisał/a:

Ewik72 napisał/a:
chce zmniejszyc tluszcz ale wtedy nie ma bata...zawsze podnosi sie bialko i za nic nie wyjdzie propoorcja 2:1

To jest przecież oczywiste, bo nie zmieniając wilgotności ruszenie białka zawsze spowoduje przeciwwstawny ruch w ilości tłuszczu. Nie rozumiem tylko skąd wzięła się tutaj ta proporcja białko:tłuszcz jako 2:1. Nie ma takiego zalecenia w przypadku nerkowców, a nawet w przypadku zdrowych kotów tę proporcję ustala się indywidualnie (dla nerkowców również).


czy coś pominęłam?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-28, 20:30   

Ewik72 :kwiatek:
Margot napisała w wątku Kalkulator i liczydło dla zaawansowanych tak:
Kod:
shano, teraz proporcje biaka do tłuszczu wyglądają naprawdę OK, czyli 1,9:1. Są wręcz idealne dla dorosłych kotów.

Stąd wzięłam tą proporcję.
A w liczydle pisze tak:
Kod:
Diety z obniżoną ilością białka (np.nerkowe)....mogą mieć proporcje białko:tłuszcz w okolicach 1:1 wagowo oraz do 1:2,2 energetycznie przy ilości węglowodanów odpowiednio max 0,3 i 0,2.
Dla zdrowego, przeciętnie aktywnego kota zaleca się aby większość energii pochodziła z tłuszczu, natomiast ilość białka w proporcji B:T:W nie powinna przekraczać więcej niż dwukrotnie ilości tłuszczu

Nie bardzo to rozumiem ale podpieram się wypowiedzią Margot. :mrgreen:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-09-29, 08:42   

Shana, jesteś forumową nieocenioną kuchmistrzynią, nie obraź się więc proszę, ale mimo braku czasu muszę sprostować pewne rzeczy, bo je ciągle powielasz, a ja się z nimi nie zgadzam. A ponieważ powołałaś się na jakąś moją wypowiedź to zostałam wywołana do tablicy :-) .

Mam wrażenie, że po prostu za bardzo się czasem przywiązujesz do pewnych rad/sformułowań, które gdzieś kiedyś padły na forum przy okazji omawiania pojedynczego przypadku. A przecież chodzi o nauczenie forumowiczów przestrzegania przy formułowaniu przepisów ogólnych zasad barfa, które zawsze zakładają jakiś margines tolerancji dla poszczególnych składników odżywczych, witamin i minerałów w pożywieniu naszych zwierząt.


shana55 napisał/a:
....mieszanka jest o wiele za tłusta, proporcja białka do tłuszczu powinna być dla zdrowego kota 2 : 1 a dla nerkowca około 1,7 : 1 (białko poniżej 5g na kg.m.c.kota na dzień a tłuszcz około 2,8g - 3g).


shana55 napisał/a:
Ewik72

Margot napisała w wątku Kalkulator i liczydło dla zaawansowanych tak:

Kod: shano, teraz proporcje biaka do tłuszczu wyglądają naprawdę OK, czyli 1,9:1. Są wręcz idealne dla dorosłych kotów.


shana55 napisał/a:
podpieram się wypowiedzią Margot.



Rzeczywiście nie ma czegoś takiego jak jedynie słuszne proporcje białka do tłuszczu z dokładnością jaką podajesz (czy ja wg Ciebie kiedyś podałam) dla każdego zdrowego kota, a już na pewno nie dla kota nerkowego. Te tzw. umowne "idealne" proporcje białka do tłuszczu dla zdrowego kota, jak ok.2:1 wzięły się po prostu stąd, że przeciętna mysz ma mniej więcej takie właśnie proporcje tych składników odżywczych względem siebie w suchej masie. Ale przecież barf to nie apteka. Podobnie w naturze, jedna mysz jest tłustsza, inna chudsza. Raz kot skonsumuje więc bardziej wypasioną, innym razem wychudzoną. Raz młodszą i mniejszą, innym razem starą i wielką. Nie ma więc nic złego w tym, że jedna mieszanka będzie tłustsza, innym razem chudsza jeśli mieści się w tzw. szeroko pojętych ramach i założeniach, czyli nie ma ekstremalnie odbiegających od optymalnych parametrów.

Na pewno ilość tłuszczu powinna być dostoswana indywidualnie do poziomu aktywności i zdrowia zwierzaka. Także dotyczy to kotów nerkowych (jeśli kot oprócz nerek cierpi na schorzenia wątroby i trzustki, a nie tak rzadko idzie to w parze w miarę postępów PNN, to przeładowanie mieszanki barfnej tłuszczem uważam za pomysł nieszczęśliwy i w drugą stronę, drastyczne ograniczenie tłuszczu też dobrym rozwiązaniem nie będzie. Trzeba zachować zdrowy rozsądek).

Podobnie, uważam, że za bardzo po aptekarsku podchodzisz do ilości supli, np.:.

shana55 napisał/a:
melba

Mówiłam proporcja wapnia do fosforu 1,15 to jest norma i wymóg !!!


A propos proporcji wapnia do fosforu w pożywieniu kota, to uznawany za prawidłowy ich stosunek to od ok. 0,9 - do aż ok.2,0 (Ca) : 1 (P). Rzeczywiście optimum to 1,1-1,2 (Ca) : 1 (P).

A zatem nie ma co przesadzać jeśli pojawi się w mieszance ciut więcej suplementu wapnia. Oczywiście jeśli zwierzę ma jakieś problemy zdrowotne, ma jakieś niedobory lub nadwyżki, jest niedożywione, bądź zbyt wypasione, to wtedy już indywidualnie korygujemy sobie pewne parametry i bardziej trzymamy dyscyplinę w doborze ilości supli tak, aby na zdrowie wyszło naszemu pupilowi, a przynajmniej nie zaszkodziło, ale i tak bez przesady, zawsze jakiś margines tolerancji jest.

Co do samych nerkowców, to w ich przypadku jeśli poziom wapnia w jonogramie na to pozwala, nawet dobrze stosować regularnie w mieszankach ilość mączki ze skorupek (naturalnego węglanu wapnia) lub syntetycznego węglanu wapnia w proporcjach ciut podwyższonych, np. 1,3-1,5 (Ca) : 1 (P), bo pozwala nam to trzymać fosfor w ryzach (opiekunowie nerkowców wiedzą, że węglan wyłapuje wtedy jeszcze ciut większą część fosforu z pożywienia).
Uwaga, proszę się nie przywiązywać do podanych przeze mnie proporcji 1,3-1,5 (Ca):1 (P), bo jakie ostatecznie one powinny być u nerkowca zawsze powinny decydować wyniki badań jonogramu!!!

shana55 napisał/a:
....jest za dużo podrobów ma ich być tylko 15%


Kolejny przykład, przecież nic się nie stanie jak czasem będzie 20%-25%, albo 10 % . A nawet jak się zdarzy akurat mieszanka bez podrobów (wyjątek wątroba jako sup. wit. A, która zresztą w naszym kalku nie wchodzi w zakres tych „idealnych" 15% podróbów w mieszance, bojest traktowana oddzielnie jako suplement), czy jak trafi sporadycznie do mieszanki ich aż 30%. Jak popatrzymy na składy nawet tzw. bardzo dobrych karm, to tam ilość podrobów często dochodzi do 50%, co nie znaczy , że jest to dobre, ale raz na jakiś czas nie wpłynie na długim dystansie negatywnie na zdrowie kota, więc warto pamiętać o szerszym marginesie tolerancji dla ilości niektórych składników/ supli nawet w przypadku kotów chorych. Z tym, że w przypadku kotów nerkowych (w tym wątku jesteśmy) o fosforze musimy pamiętać zawsze, a w przypadku kotów z podwyższonym mocznikiem także o białku (aby nie przekraczać rozsądnych ilości).
Oczywiście komponując przepis dla swojego nerkowego kota (powtórzę po raz enty) zawsze należy brać pod uwagę stan zaawansowania jego choroby i aktualne wyniki.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-09-29, 11:09   

Margot :kwiatek:

Dziękuję....
Reasumując Twoją wypowiedź .... róbta co chceta.....

Trudno jest ułożyć przepis nie mając wszystkich danych odnośnie kota. Jeśli Kalkulator nie jest podstawą do takich wyliczeń, to nie wiem jak nauczyć kogoś kombinatoryki z przepisami dla nerkowców. Zawsze było mówione, że należy się opierać na Kalkulatorze w odniesieniu do konkretnego zwierzaka. Ja nie mając danych o konkretnym kocie starałam się zawsze układać przepis bezpieczny dla wszystkich, tak żeby ktoś kto jest nowy na forum miał jakiekolwiek pojęcie jak to robić, zanim nauczy się takich szczegółów o których piszesz. Jeśli wszystkie proporcje można dowolnie zmieniać, układać, przestawiać tak jak komuś pasuje tu więcej, tam mniej, bo barf to nie apteka a widełki są dość szerokie, to po co komu Kalkulator i zasady w nim zawarte??
Wychodzi na to, że wszystkie moje przepisy nawet te dokładnie oparte na kalkulatorze są złe w świetle tego co piszesz....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne