BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
ismena 

Dołączyła: 08 Wrz 2016
Posty: 74
Wysłany: 2016-10-19, 08:41   

Przygotowałam przepis na "małą mieszankę". Tamtej nie bardzo Bucefał chce jeść :( zero miejsca w zamrażalniku :( shana55 spójrz proszę jak możesz :kwiatek:

nie mam wyjścia, póki co dodaję troszkę krojonego mięsa np. z szyjki indyka ew. troche suchego (być może zbyt na "hurra" chciałam) dolewam sporo ciepłej wody i jakoś po trochu wchodzi :-/

Waga
140,0 g Cielęcina gulasz
10,0 g Indyk serce
10,0 g Kurczak żołądek
70,0 g Kurczak skrzydełka całe
1,0 szt Żółtko jajka
6,0 g Wątroba kurczaka
0,3 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
0,2 g Mączka z alg morskich Lunderland
0,7 g Drożdże piwne
3,3 g Fortain
0,1 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
5,0 g Skóra z kurczaka
0,9 g Mączka ze skorupek (skorupki mielone przeze mnie- w kalku nie ma takiej opcji-jako co to dodać?)
1,0 g Sól morska jodowana
0,5 g Tauryna
66,0 g Woda

Mam jeszcze olej grizzly ale nie wiem jako co to dodać i czy w ogóle.

Pisałaś, że powinnam sprawdzić sumę (?????) - tłumok jestem bo nie mam pojęcia w którym miejscu tzn co z czym porównać??

a w ogóle to w dobrym wątku piszę???

Bardzo dziękuję :kiss:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-10-19, 21:53   

Ismena :kwiatek:
Nie ma różnicy czy robisz z malutkiej ilości składników mieszankę czy z dużej.
Przeliczenia na kg.m.c. kota na dzień się nie zmieniają.
A w tej "malutkiej mieszance" :mrgreen: proporcja wapnia do fosforu jest 1,10 a powinno być 1,15....
Mączki ze skorupek za mało, soli za dużo, wody za mało... i fosfor 95mg na kg.m.c.kota na dzień (norma max 70mg)... :shock: białko 6,37g (norma max 5,3g)... :evil:
No i co ja mam Ci powiedzieć...
W kalkulatorze są dwie ważne kolumny: E - kolumna norma i G - kolumna suma
Wartości w tych dwóch kolumnach powinny być takie same albo bardzo zbliżone.
Niektóre wartości mogą być niewiele powyżej normy np. wit B, tauryna, wit. A i D, ale reszta wartości powinna być w normie albo nawet poniżej normy dla bezpieczeństwa i to sie tyczy głównie wapnia i fosforu. Proporcja potas : sód najlepiej żeby była w zakresie 1,35, 1,40 i sód poniżej normy potas może być trochę wyżej.
Musisz postudiować dokładniej kalkulator... jest tam zakładka mięso i wyszczególnione są wszystkie mięsa jakie można użyć do Barfa ale trzeba wiedzieć co z czym dobrać, żeby wszystkie normy sie zgadzały a Ty miałaś spokojne sumienie.
Może zrobię Ci poprawny przepis z podanych przez Ciebie mięs a Ty sobie go porównasz i przeanalizujesz, będziesz wiedziała na czym stoisz. Co ??
Olej Grizzly oprócz Omega 3 ma jeszcze witaminy A,D,E ... jest na Forum wątek dla tego oleju,
dziewczyny podają jak liczą ilość do mieszanki, poczytaj, ja nie stosuję to nie wiem.
Acha i może nie wiesz to napiszę jeszcze raz:
Ilość na kilogram masy ciała kota na dzień danego składnika (kg.m.c.) liczymy: wartość z kolumny suma dzielimy przez ilość dni na które jest mieszanka i wagę kota. Otrzymany wynik to faktyczna ilość jaką kot dostaje na każdy kilogram wagi ciała na dzień.
 
 
ismena 

Dołączyła: 08 Wrz 2016
Posty: 74
Wysłany: 2016-10-20, 06:50   

Shana będę studiować dalej. I bardzo dziękuję, byłoby super gdybyś zroba mi przepis. Poczekajmy jednak na wyniki moczu (hurra, załapałam) żeby.nie wylać dziecka z kąpielą.
 
 
Patikoty 

Wiek: 33
Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-10-26, 12:33   

A czy ja mogę bardzo prosić o przygotowanie przepisu? Chciałabym przygotować jedzonko i zamrozić, bo w piątek wyjeżdżam, a potem już uruchomię sobie kalkulator i będę prosiła tylko o korekty ;-)

Na początek te dwa pierwsze koty, bo one i tak wolą mięso, a kociak to takie chucherko, po moim powrocie reszta.

Koty:
4 miesiące 1,65 kg
14 lat 3,3 kg
2 lata 4 kg
4 lata 4,6 kg
16 lat 3,5 kg

Posiadam:
4,7 wołowiny II gat, średnio tłustej
800 g serc z kurczaka
500 g żołądków indyczych
1,7 kg skrzydełek kaczych, ale nie wzbudzają entuzjazmu, chyba koty wolały kurze
kryl z Pokusy
algi Lunderland
skorupki jaj Lunderland
drożdże Lunderland
żółtka suszone
taurynę

Dokupię w aptece witaminę e, a w mięsnym wątróbkę we wskazanej ilości, jeśli ktoś zdecyduje się mi pomóc :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-10-26, 16:49   

Patikoty :kwiatek:
Zamiast skrzydełek kaczych policzyłam z kurczaka, w kalku tych z kaczki nie mamy...
Zmniejszyłam tez ich ilość żeby fosfor z wapniem nam ponad normę nie wychodziły.
Nie znam tego preparatu z kryla, nie ma go też w kalku więc nie wiem jak to ująć czy tylko jako suplement kwasów Omega3 czy dajesz go też jako witaminę D. Przelicz sobie w/g dawkowania. Wit.D brakuje w przepisie 1900 j.m. Zrobiłam przepis dla wszystkich kotów, temu maluszkowi nie wylicza się porcji je ile chce. Poczytaj wątek o żywieniu kociąt
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4547

Przepis w/g kalka for Excel 1.8:
Mieszanka na 18 dni dla 17,1 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 590 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

4 700,0g Wołowina średniotłuste mięso
1 500,0g Kurczak skrzydełka całe
800,0 g Kurczak serce
500,0 g Indyk żołądek
8,0 szt Żółtko jajka
440,0 g Wątroba kurczaka
8,7 g Mączka z alg morskich Lunderland
23,1 g Drożdże piwne
87,0 g Fortain
4,3 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
36,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
80,0 g Tłuszcz wołowy (lub inny surowy)
32,0 g Sól himalajska
18,0 g Tauryna
2 000,0g Woda

Białko 5,2g, tłuszcz w normie, kaloryczność mieszanki 14017kcal
Ilość mieszanki na dzień dla każdego kota w/g wagi ciała.
waga 3,3kg - 114g mieszanki,
waga 4,0kg - 138g mieszanki
waga 4,6kg - 159g mieszanki
waga 3,5kg - 121g mieszanki
To najmniejsze 4-ro miesięczne porcje w/g tabeli kaloryczności dla kociąt.
Może jeść nawet 300g i jemu dokładaj tłuszczu jeszcze trochę, może mieć tłuste bo rośnie.
Smacznego koteczkom :food: :mrgreen:
 
 
Sashiba 


Dołączyła: 03 Lis 2016
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-11-04, 11:33   Pierwszy przepis

Cześć wszystkim!
Więc tak, ja i mój 6 tygodniowy kociak będziemy eksperymentować z Barfem.
Mały został adoptowany przeze mnie - kocię z ulicy (tydzień temu), przez ten czas żywiłam go puszkami Carne i suchą + witaminy Felvital i tauryna. Niestety zapach z kuwety nie dawał nam żyć i postanowiłam zmienić mu dietę. Od 3 dni przejściowo żywię go delikatnie sparzonym kurczakiem itp. Zmiana jest niesamowita! Kot ma wyraźniej więcej energii no i zero problemów z wydalaniem. Dlatego idę dalej i próbuję stworzyć pierwszą mieszankę BARF.

Znalazłam take składniki:
750g kaczka + kości zmielone
150g serc wołowych
mogę dodać inne podroby, żwacze.
Do tego 3 żółtka jajka zmieszane z gotową mieszanką easy BARF.
Easy BARF
to jest suplement który kupiłam, rozumiem że to są wszystkie witaminy które mam dodać? Żeby wzbogacić mieszankę w omega 3 mogę dodać 100g łososia norweskiego (może być z ośćmi - mielony)? Co z wątróbką, czy zawartość witaminy A jest wystarczająca? Czy ten suplement jest w ogóle okay?
 
 
Basiek 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 4 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 14 Cze 2016
Posty: 421
Skąd: Konin
Wysłany: 2016-11-04, 23:39   

Sashiba o Easy Barf poczytaj w tym wątku http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=20
Dagnes w pierwszym poście napisała co trzeba jeszcze dodać. Napisała również, że jest lepszy od FC, ponieważ jest czymś pośrednim pomiędzy sztuczną suplementacją a naturalnymi suplami. Na pewno trzeba dodać taurynę, wątróbkę.
Gotowe przepisy z tym preparatem znajdziesz tu http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
i tu http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1904.
Nie mam dużego doświadczenia z tym preparatem.
 
 
Helga 

Dołączyła: 21 Paź 2016
Posty: 7
Wysłany: 2016-11-05, 15:44   Początki z Barfem - podwyższony kwas arachidonowy

Witam serdecznie,
miesiąc temu adoptowaliśmy roczną kotkę, waga 4 kg.
Postanowiłam przestawić ją na barfa. Nie ma najmniejszego problemu z karmieniem, natomiast mam problem z kalkulatorem i przeliczaniem.
Tak wygląda mój przykladowy przepis:
1 000,0 g Kurczak pierś bez skóry
1 000,0 g Kurczak udo ze skórą i kośćmi
100,0 g Kurczak serce
2,0 szt Żółtko jajka
121,0 g Wątroba kurczaka
3,5 g 5,4 Mączka z alg morskich
6,6 g 11,0 Drożdże piwne
40,7 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,2 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
132,0 g Masło klarowane
4,0 g Olej z łososia SALMOPET
7,7 g 7,7 Mączka ze skorupek Lunderland
8,8 g Sól jodowana
5,0 g 10,0 Tauryna
1 421,0 g Woda

Niepokoi mnie podwyższony poziom kwasu arachidonowego, az 1 277.
Nie da się zmniejszyć wartości produktów takich jak wątroba z kurczaka, udo ze skórą, serca czy filety.
Proszę o pomoc doświadczone osoby w tym temacie.
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-11-06, 01:29   

Helga, pierś bez skóry to nie jest najlepszy wybór. Mięso powinno być z tłuszczem, a nie takie "gołe". Tym bardziej, że u Ciebie to połowa mięsa w mieszance. Lepiej użyj podudzi ze skórą albo innego mięsa np. tłustej wołowiny, uda z indyka ze skórą, wieprzowiny, kaczki ze skórą. Uważam, że lepiej dodać tłuszczu przynależnego mięsu, niż później uzupełniać braki masłem czy innym smalcem - surowe, nieobrobione jest najlepsze dla kota.
Dlaczego tak mało oleju z łososia? Testujesz, czy smakuje?
Kwas arachidonowy to omega-6. Jest go dużo u zwierząt hodowanych masowo, które nie jedzą trawy, nie wychodzą na zewnątrz. Nie da się go obniżyć inaczej, niż kupując mięso tzw. grass-fed. Dla zrównoważenia podaje się olej z łososia - źródło omega-3. W mięsie zwierząt z wolnego wybiegu, dobrze karmionych stosunek omega-6 i omega-3 jest dobry, więc olej nie jest konieczny.
 
 
Helga 

Dołączyła: 21 Paź 2016
Posty: 7
Wysłany: 2016-11-06, 13:59   

Mieszankę robiłam 2 razy z czego korzystalam z gotowych przepisow a teraz chcialabym z uzyciem kalkulatora. Sugerowalam sie troche tym przepisem dodajac olej z lososia. Ile w takim razie powinnam go sodac zeby zrownowazyc omega 6?
Moje kolejne pytanie czy nadaja sue nogi z kurczaka ze skora?
Skore lepiej zmielic czy pokroic?
 
 
Helga 

Dołączyła: 21 Paź 2016
Posty: 7
Wysłany: 2016-11-06, 16:57   

Nie mogę zedytować postu, więc muszę napisać kolejny.
Je chyba się nie znam na tym kalkulatorze. Zamiast mięsa bez skóry dodałam uda ze skórą 1000g oraz gulasz wołowy 1000g.
I znów nie mieszczę się w prawie żadnej granicy. Przedtem było w miarę ok ale mięso było złe.
Kolejne pytanie, wpisując ilości podawanych produktów niektóre wartości wpisują się same, czyli przyjmuję że one są prawidłowe, jak np zawartość tauryny?
Ale co w przypadku jak zaczynam zmieniać proporcje? Skąd mam wiedzieć ile dodawać suplementów?

edit:
zrobiłam kolejny przepis ale wciąż nie wiem jak zaniżyć kwas arachidonowy, wit K jest za niska, C ma być zerowa a wynosi 44mg
2 000,0 g Kurczak mięso bez skóry
500,0 g Wołowina gulasz
340,0 g Kurczak serce
200,0 g Gęś udo
3,0 szt Żółtko jajka
140,0 g Wątroba kurczaka
6,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
4,0 g 6,2 Mączka z alg morskich
5,0 g 8,3 Drożdże piwne
54,5 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,7 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
9,0 g Olej z łososia SALMOPET
18,0 g 18,0 Mączka ze skorupek Lilly's Bar
14,6 g 13,3 Sól morska jodowana
6,4 g 12,8 Tauryna
715,0 g Woda

proszę o pomoc, jutro muszę zrobić nową mieszankę
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-06, 20:16   

Helga :kwiatek:
Dobrze by było jakbyś postudiowała najpierw kalkulator. Jest taki wątek o obsłudze kalkulatora http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=457
A co do przepisu:
Mięsa, podroby, żółtka, olej z łososia wpisujesz sama, resztę składników uzupełnia sam kalkulator dobierając optymalne wartości. Można zmieniać ilości składników ręcznie na głównej stronie ale wtedy trzeba też ręcznie dopasowywać suplementy.
Zawsze trzeba patrzyć na dwie główne kolumny: jedna to kolumna norma a druga to suma wartości i proporcje w obu kolumnach powinny takie same lub bardzo zbliżone.
Niewielkie przekroczenia ponad normę na krótki czas dla zdrowego kota nie sa szkodliwe, ale lepiej zawsze trzymać się na granicy normy. Szczególnie to jest ważne przy wapniu i fosforze, sodzie i witaminach A i D. Procentowe ilości białka i tłuszczu informują tylko o zakresach dopuszczalnych, ale faktyczną ilość tych składników wylicza się ze sumy dzielonej przez wagę kota i ilość dni na które jest mieszanka.
I taka norma białka to 5g-5,3g na kilogram wagi ciała kota.
Dobrze by było żebyś poczytała sobie o zasadach i proporcjach barfnych mieszanek http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=102 i wątek Receptariusz.

Przepis:
W świetle tego co napisałam wyżej mieszanka stanowczo za chuda i wysoko białkowa 5,6g białka na kg.m.c. kota na dzień, przy tłuszczu 2g na kg.m.c. kota na dzień. Optymalna proporcja białka do tłuszczu to 2 : 1. Zła proporcja wapnia do fosforu (1,11) powinno być 1,15-1,16. Przekroczona norma sodu i potasu. Nie zaniżysz kwasu omega 6 trzeba go równoważyć olejem z łososia w ilości 1ml - 1,5ml oleju na 4 kg kota albo dopyszcznie :mrgreen: codziennie albo do mieszanki to wtedy trzeba + - 30ml na całą Twoją mieszankę. Wit K o ile sie nie mylę kot sobie syntetyzuje w przewodzie pokarmowym jest gdzieś na forum info na ten temat. Skorzystaj z wyszukiwarki.
Propozycja:
Mięso powinno być ze skóra i dobierane tak, żeby było w mieszance i chude i tłuste, wtedy są lepsze proporcje. Białko trzeba koniecznie obniżyć do 5,2g a tłuszcz podnieść.
Myślę że taki przepis byłby znacznie lepszy.

Mieszanka na 30 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 151 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

2 000,0g Kurczak udo bez kości ze skórą
200,0 g Gęś udo bez kości
500,0 g Wołowina gulasz
340,0 g Kurczak serce
3,0 szt Żółtko jajka
165,0 g Wątroba kurczaka
1,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
3,7 g Mączka z alg morskich
9,1 g Drożdże piwne
51,2 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,7 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
30,0 g Olej z łososia SALMOPET
17,4 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
14,0 g Sól morska jodowana
7,5 g Tauryna
1 200,0g Woda
 
 
Helga 

Dołączyła: 21 Paź 2016
Posty: 7
Wysłany: 2016-11-06, 21:32   

Dziekuje Ci bardzo, dzisiaj caly dzien nad tym siedze, czyram ale z tego nadmiaru informacji mam metlik w glowie. Jakie miesko byloby dobre np zamiast gulaszu wolowego?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-11-06, 22:39   

Helga :twisted:
W kalkulatorze w zakładce mięso masz wszystko pięknie rozpisane pod względem białka i tłuszczu, minerałów i witamin. Poanalizuj sobie co z czym i do czego by pasowało.
Wołowinę gulaszową można zastąpić np. karczkiem wołowym chudym, indykiem udźcem ze skórą, cielęciną gulaszową... to tylko tak dla przykładu. Oczywiście przy każdej zmianie należy przepis przeliczyć na nowo. Ucz się pomału, zbieraj info, notatki sobie rób, będzie Ci łatwiej. Dobrze jest też symulacje w kalku robić z różnymi mięsami, przydaje się to w sytuacji kiedy w sklepie nie ma mięsa, które w kalkulatorze sobie policzyłyśmy i trzeba prędziutko zmianę robić. :twisted: Pytaj jak czego nie wiesz albo nie rozumiesz. Pomożemy w miarę możliwości.
 
 
Helga 

Dołączyła: 21 Paź 2016
Posty: 7
Wysłany: 2016-11-06, 22:50   

Nie musisz się złościć, przestudiowałam wszystko, ale wolę zapytać kogoś kto jest bardziej doświadczony a nie podpierać się tylko suchą teorią z tabeli.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne