BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-19, 01:30   

szi :kwiatek:
Mieszanka bardzo tłusta będzie. Białko tylko 4,8g na kg,m.c. kota na dzień, tłuszcz 3,3g na kg.m.c. kota na dzień czyli o dużo za dużo. No chyba, że kotek jest nerkowy to ten tłuszcz jak najbardziej może być...
Zła proporcja wapnia do fosforu powinno być 1,15 i potasu do sodu powinno być 1,35-1,40.
Chyba, że kotek nerkowy to wapń do fosfor 1,2 a potas do sód 1,5 i powoli schodzimy do 1,9
Za dużo warzyw, wystarczy 50g albo wcale nie trzeba podawać.(chyba, że kot ma problemy z wypróżnianiem się to wtedy można dać trochę więcej)
Mało żelaza, biotyny(B7), kwasu foliowego(B9) i wit. A.
Korektę trzeba zrobić :twisted:
I zawsze napisać czy przepis dla zdrowego czy chorego kota :twisted:
 
 
szi 

Dołączyła: 21 Kwi 2012
Posty: 13
Wysłany: 2017-02-19, 10:55   

shana55
dziękuję za odpowiedź! Kotek zdrowy! Zazwyczaj robię mu przepisy z forum bez warzyw, ale ostatnio kot trochę postękuje w kuwecie jak robi kupę, więc powinnam pewnie zacząć coś dorzucać?

Ale kurcze... nie takie proste to jednak, zostanę więc przy gotowych przepisach na razie dopóki się nie doedukuję ; )

Tak czy inaczej chciałabym powoli opanować kalkulator, próbowałam więc zrobić korektę i największy problem mam z dobiciem do normy biotyny(B7) i kwasu foliowego(B9), gdy zwiększam ilośc wątroby skacze mi z kolei wit A jak szalona, a to chyba też nie dobrze... masz dla mnie jakąś podpowiedź? Czy może trzeba by zupełnie zmienić mięsa?
dziękuję! :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-19, 13:29   

Szi :kwiatek:
Zmień wątrobę z indyka na wątrobę z kurczaka, albo pomieszaj obie. :mrgreen:
Poćwiczyć zmianę mięs i podrobow w różnych wariantach.
 
 
dax 

Dołączyła: 07 Lip 2016
Posty: 21
Wysłany: 2017-02-19, 22:16   

Jeśli można...
Mieszanka na 9 dni dla 4,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 163 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga
1 000,0 g Indyk udo ze skórą
1,0 szt Żółtko jajka
25,0 g Wątroba indycza
0,8 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,1 g Mączka z alg morskich Lunderland
3,0 g Drożdże piwne
14,0 g Fortain
1,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
1,0 g Mączka kostna (35/25)
6,5 g Mączka ze skorupek Lunderland
3,8 g Sól himalajska
3,0 g Tauryna
373,0 g Woda

I co z tym kwasem arachidonowym?? będzie ok? Próbuję doczytać ale to chyba nie jest mój poziom :roll: :roll:
W kalku zaznaczone produkty lunderland, ale używam tylko pokusy - olej z dorsza lunderland. fortain - hemo z pokusy
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-19, 22:46   

dax :kwiatek:
Przepis może być. Chociaż brakuje w nim podrobów, jest trochę mało biotyny, miedzi.
Reszta parametrów w normach. Kwas arachidonowy to po prostu Omega 6, do jego
zbilansowania potrzebna jest Omega 3 występująca w oleju z łososia.
W związku z dużą zawartością wit.D w oleju z łososia (poczytaj wątek o tym oleju
gdzie to jest omówione)
http://www.barfnyswiat.or...r=asc&start=555
trzeba się dobrze zastanowić który olej z łososia podawać.
 
 
dax 

Dołączyła: 07 Lip 2016
Posty: 21
Wysłany: 2017-02-19, 23:12   

Dziękuję :)
Podrobów nie ma póki co, wprowadze je powoli zeby nie było zbyt wielkiego buntu przy misce ;)
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2017-02-22, 18:50   

Czy ja mogę poprosić o przepis na mieszankę bez drobiu dla 8 kg kota (6-cio miesięczna=>3.10kg i 9-cio miesieczna=> 5.2kg,) na dwa tygodnie? U nas teraz ptasia grypa panuje (szczególnie z kaczkami) i boje się jakikolwiek drób na razie kupować, bo przecież wiadomo, że część mogła trafić do sprzedaży, zanim to wykryli..
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-22, 21:13   

Mrowiszcze :kwiatek:
Pisałaś że masz różnorodność wszystkiego..to udziergałam coś ciekawego.
Przepis:
Mieszanka na 17 dni dla 8,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 303 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 500,0g Wołowina mielona
1 000,0g Królik domowy tłuste mięso
500,0 g Konina mięso bez kości
550,0 g Wołowina serce
4,0 szt Żółtko jajka (możesz dać przepiórcze)
10,0 g Catfortan
130,0 g Wątroba wołowa
3,8 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
3,8 g Mączka z alg morskich Lunderland
2,0 g Drożdże piwne
27,0 g Fortain
3,8 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
20,0 g Olej z łososia SALMOPET
22,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
16,0 g Sól himalajska
9,0 g Tauryna
1 200,0g Woda

Smacznego kociastym :twisted: :food:
 
 
Mrowiszcze 


Barfuje od: 2016
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Paź 2016
Posty: 471
Skąd: Francja
Wysłany: 2017-02-23, 00:07   

shana55, Dziękuje :kiss: jutro lecę na zakupy :->
Tego królika to bez kości dawać ?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-23, 01:41   

Tak, bez kości :mrgreen:
 
 
granda16 

Udział BARFa: 25-50%
Dołączyła: 21 Lut 2017
Posty: 18
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-02-24, 12:46   

Kochani, nie mam jeszcze dostępu do kalkulatora (napisałam do Hebe, ale nie odp i nie wiem dlaczego ale w wiadomościach wysłanych nic nie mam mimo iż klikam PW i wysyłam wiadomość)

Czy ktoś mógłby mi podsunąć jakiś gotowy przepis (to bedzie mój pierwszy w życiu) mieszanki na 7 lub 10 dni (nie mam dużej zamrażarki) z użyciem naturalnych składników?
Kot waży obecnie 5 kg i docelowo musimy nadrobić ponieważ w wyniku choroby schudł prawie 1 kg.

Oto co mam do dyspozycji:
mięsa jakie kot uważa za zjadliwe: antrykot, pierś kurczak, pierś indyk, udka kurczaka nie bardzo lubi. Zależy mi na mięsie bez kości, ponieważ to nasz sam wstęp i nie mam maszynki. Mięsko będę kroić nożem na drobne kawałeczki.
Podroby w karmie kot lubi (średniej jakości mokra Animonda) ale samych w sobie nie tknie. No ale trzeba zacząć powoli je wprowadzać.
Kot nie lubi ryb. Ani rybnej suchej ani mokrych.
Na początku suplementy będę dodawać minimalnie, zwiększając je stopniowo aż do docelowych stawek.

Suplementy jakie zamówiłam:
Tauryna czysta Felini z zooplus
Mączka kostna Grau
Cytrynian wapnia (kot ma problemy żołądkowe dlatego skorupki odpadają)
mączka z alg Grau
Takovit 200
Olej z łososia Grizzly
sól himalajska
drożdże Lunderland
suszona hemoglobina wieprzowa spożywcza z linku z wątku forum

Nie mam jeszcze tranu, ale czy jest on konieczny jeśli mam olej? W tej głównej kolorowej graficznej rozpisce barf, gdzie ma się do wyboru po jednym suplemencie z każdej grupy, stoi on obok właśnie oleju. Ale czytałam też że jeden drugiego nie zastępuje. Obawiam się tolerancji kota na olej i ew. tran bo nie przepada za rybami.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-24, 19:53   

granda16 :kwiatek:
Bezpieczny przepis, mieszanka będzie tłuściejsza, olej Grizzly policzyłam 1ml dziennie. Zarówno w Oleju Grizzly jak i w Lunderland zawartość wit.D jest wyższa niż podawano więc tranu jako suplementu wit D juz nie dawaj. Będzie Ci brakowało kwasów Omega 3.
Do mieszanki nie nadają się same chude mięsa jak pierś z kurczaka czy indyka. Można je podać w niewielkiej ilości w towarzystwie tłustego mięsa.
Białko w tej mieszance na górnej granicy normy 5,3g na kg m.c. kota na dzień. Mączki kostnej nie policzyłam, skoro kot ma problemy z jelitami lub pęcherzem to lepiej na początek nie dawać
Przepis:
Mieszanka na 9 dni dla 5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 182 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

500,0 g Wołowina antrykot
500,0 g Kurczak udziec ze skórą
150,0 g Kurczak serce
1,0 szt Żółtko jajka
64,0 g Wątroba kurczaka
1,7 g Mączka z alg morskich
4,0 g Drożdże piwne
15,0 g Fortain
0,7 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
9,0 g Olej z łososia SALMOPET (Grizzly)
11,2 g Cytrynian wapnia 21%
4,2 g Sól himalajska
3,0 g Tauryna
400,0 g Woda
 
 
KubaKy 

Dołączył: 23 Lut 2015
Posty: 9
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-26, 22:47   

Dobry wieczór,
chciałbym zrobić 2 mieszanki dla moich kotów (kastrat 8kg i młoda kotka rosnąca, oboje mco), które stanowić będą mniej więcej połowę dziennej diety. Z suplementów dysponuję easy barf, cytrynianem wapnia, tauryną, omega 3 65% Naturell, drożdżami.
Koty chętnie jedzą surową wołowinę i indyka, zatem na bazie tych mięs chcę zrobić 2 miksy, raczej oddzielnie, żeby móc zmieniać smaki.
Mam kupioną łatę wołową 1,05kg, niezbyt tłustą niestety. Dysponuję smalcem gęsim, ale mogę dokupić co trzeba, pod nosem mam bardzo dobre źródło wszelkich podrobów, mięsa etc.
Serce, wątroba cielęce jako dodatek będą w porządku? Może być też jagnięcina, drób, wołowina.

Indyk - ładnie jedzą udziec i chyba to akurat tłuste mięsko żeby na jego bazie zrobić mieszankę? Serca i wątrobę chcę dodać indycze lub królicze (co lepiej?)

Przepis na którym chcę bazować to
1 kg mięsa (w tym 150g serca)
50g wątroby
10g easy barf
10g cytrynianu
1g tauryny
2g soli
200ml wody
tłuszcz w przypadku wołowiny (ile?)
Czy warto dodać jeszcze żółtko lub/i drożdże do mieszanki? Omega 3 wyciskane do miseczki 1 kapsułka na 2 koty codziennie będzie wystarczająco, czy lepszy byłby np dodatek tłustej ryby w mieszance?
Oprócz mięsa (barfa) jedzą puszki pełnowartościowe (z listy polecanych) i suchy PON Meadowland Mix. Staram się aby mokre (docelowo barf) stanowiło większość diety. Jako przysmak podjadają co jakiś czas kurczaka jednodniowego lub dotłuszczone filetówki rybne.
Proszę o sugestie lub jakiś lepszy przepis na bazie którego mogę zrobić mieszanki dla moich futer :-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-02-26, 23:36   

KubaKy :kwiatek:
Przy tak bogatej diecie mokrej, powinieneś już wyrzucić suche. Wiesz, że odstęp pomiędzy suchą z mięsem musi wynosić około 6h. Natomiast między mięsem a suchym tylko 4. Inaczej kotom rozregulujesz przewód pokarmowy.
Załatw sobie kalkulator i rób mieszanki w kalkulatorze, uzupełniając niedobory, które występują przy stosowaniu easy Barfa, naturalnymi suplementami.
A docelowo zostaniesz na naturalnych co jest zawsze lepszym bilansem dla mięsa.
Mięsa wybieraj tłuściejsze może być łata wołowa i szponder i mostek, udo z indyka ze skórą i jagnięcina i kaczka. Wszystkie te mięsa są w kalku, będzie Ci łatwiej wybierać.
Młoda koteczka powinna jeść ile chce, bez ograniczania a dorosłemu kocurowi przejście na pełnego Barfa tylko dobrze zrobi. Jeśli się trzymasz przepisu gotowego, bez kalkulatora to trzymaj się go dokładnie, on nie podlega przeróbkom.
Tu dział z gotowymi przepisami wybierz dla siebie to co Ci odpowiada
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
Ja jednak uważam że skoro naturalne suplementy trzeba dodać do gotowego preparatu, to lepiej używać tylko naturalnych. :mrgreen:
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-02-27, 07:55   

KubaKy napisał/a:
Dysponuję smalcem gęsim
ja zamieniłam smalec na tłuszcz gęsi. Lepszy tłuszcz surowy od przetworzonego. Moje koty sam tłuszczyk (nie w mieszance) chętnie podjadają.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne