BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Żywienie w chorobach nerek
Autor Wiadomość
zuza zuzowa 


Dołączyła: 31 Mar 2017
Posty: 6
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-02, 20:47   

Dzieki, o kalkulator juz napisalam :)

Gdzie znajde jakie mieso ma ile fosforu?
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-02, 20:52   

zuza zuzowa napisał/a:
Gdzie znajdę jakie mięso ma ile fosforu?
w kalkulatorze
ale jest też dział o Mięsach na forum, może tam już będą jakieś wstępne informacje, poczytaj również o Suplementach czekając na dostęp do kalkulatora.
Może na czas, kiedy jeszcze mieszanek nie będziesz podawać
Margot napisał/a:

załączam linki do karm, które poleciła mi swego czasu dagnes dla kota nerkowo-trzustkowego (we wcześniejszych fazach niewydolności nerek)
Cytat:
Specific FXW szalka:
http://www.specific-diets...t-food/wet-food
mieszam ją czasem ze Specific Kidney Support, bo sama jest za tłusta
http://www.specific-diets...oblems/wet-food
Select Gold Senior Digestion 7+ (w PL dostępna w maxizoo):
https://www.fressnapf.de/...-12x85g#1099359
Select Gold Sensitive Hair and Skin Senior:
https://www.fressnapf.de/...enior-huhn#200g
Real Nature Senior Pouch:
https://www.fressnapf.de/...-lachs-in-gelee

Ja dorzucam jeszcze poniżej linki do saszetek i puszek z polskiej strony dla marki Select Gold. Wszystkie te karmy są dla Seniorów od wieku 7+, a jedna saszetka dla seniora w wieku 12+(jak zobaczysz dwa rodzaje saszetek i jedna puszka pokrywają się z linkami od dagnes).
Od razu dodam komentarz odnośnie tej polskiej strony. Są na niej potworne błędy merytoryczne, od opisów składników mięsnych czy mięsno-rybnych, z których składa się karma, tzn. zdarza się opis puszki dla psa przy opisie saszetki dla kota, po analizę składu co do wartości odżywczych (białka, tłuszczu, węglowodanów) oraz witamin i minerałów, w tym fosforu, wapnia i sodu (swoją drogą, nie wiem jak można być tak nieprofesjonalnym i takie coś wypuszczać). Dlatego lepiej zerknąć na strony niemieckie celem przyjrzenia się danym, ale na polskiej stronie masz wszystko w jednym miejscu, więc załączam do pooglądania opakowań. Ponieważ miałam wszystkie te rodzaje saszetek z serii select gold, które poniżej linkuję i ten jeden rodzaj puszki, więc mogę Ci je polecić do okazjonalnego stosowania. Mają one fosfor w przedziale 0,15%-0,16%, a sód w przedziale 0,18%-0,2%. Białko od 9,3% do 10,5% (ten najwyższy poziom białka jest w saszetce select gold senior 12+ łosoś i kurczak i w związku z tym, na razie bym Ci jej jednak chyba nie poleciła, bo Figaro ma wciąż za wysoki mocznik, więc lepiej żeby jadł na razie karmy z mniejsza ilością białka, no chyba, że miałby słaby apetyt i w ogóle mniej jadał, to wtedy niech je i taką karmę, ona ma i więcej białka i więcej tłuszczu, więc powinna być ciut bardziej energetyczna od pozostałych).
Polecone w linkach dagnes saszetki Real Nature (2 smaki), mają fosfor na poziomie 0,17%, na temat sodu nie znalazłam danych (a czytałam również opakowania w sklepie) oraz mają dużo białka, tj. 11,7%, więc na teraz też się nie nadają dla Figaro.

Saszetka select gold senior 7+hair and skin oraz puszka select gold senior 7+hair and skin mają identyczne składy (na stronie polskiej są potworne błędy przy saszetce, to na pewno nie są dane z tej karmy).

Wspomniałam, że polecam Ci te karmy do okazjonalnego stosowania, a nie do codziennego żywienia kota, bo jak przeczytasz wątek, który Ci zaklinowałam w poście wcześniejszym Dlaczego nie ma idealnej karmy dla kota? nerkowca (a często i dla zdrowego kota).
https://www.select-gold.c...eptance-senior/
https://www.select-gold.c...-gold-senior-2/
https://www.select-gold.c...gestion-senior/
https://www.select-gold.c...-skin-senior-2/
https://www.select-gold.c...nd-skin-senior/

Przejrzyj sobie jeszcze ewentualnie bliżej te karmy z serii SPECIFIC. To są karmy weterynaryjne, albo nawet jeśli nie, to wiem, że były kiedyś sprzedawane u nas w gabinetach weterynaryjnych. Może wśród nich coś jeszcze znajdziesz sensownego o niższej zawartości fosforu, sodu i białka.
Może się przyda jeszcze informacja o cenach (przynajmniej takie są ceny w warszawskich sklepach):
Saszetki select gold senior 7+ i 12+ są w cenach od 4,99 do 5,09 zł. za 1 szt (85 gramów)
Puszki select gold senior są w cenie 7,49zł. za puszkę 400 gramów i 5,29zł. za 200 gramową
Zalinkowane saszetki Real Nature są w cenie ok. 7zł. (chyba 6,89zł za sztukę/85 gramów).
http://www.maxizoo.pl
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Potwora 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 06 Paź 2015
Posty: 257
Wysłany: 2017-04-06, 14:12   

Zuzo, tak w ogromnym skrócie:
Nie podawaj samego indyka ani samej wołowiny, najlepiej te mięsa mieszać (udka indyka/kurczaka ze skórą bez kości + tłuste wołowe mięso (dla nerkowca dobra jest łata i szponder, ewentualnie tłusty kark). Z podrobów dla kotów nerkowych nadadzą się żołądki i kurze serca (nie wiem czy indycze i kacze też?) oraz wątroba (może być kurza ale najlepsza jest indycza).

Ważne jest żeby mieszanka była tłusta. Proporcja białka i tłuszczu musi być taka, żeby nie przekraczać 5g białka/kg. mc).

Ważna jest też suplementacja kwasów omega-3, bo chronią kłębuszki nerkowe. Będziesz więc potrzebowała oleju z łososia (ok. 1,5ml/dzień), ale zanim jakiś kupisz zorientuj się jak jest z witaminą D (ostatnio okazało się, że niestety wiele z naszych zwierząt prawdopodobnie ją przedawkowywało przez niedoinformowanie ze strony producentów).

Robiłaś jonogram? Ważny jest też między innymi poziom fosforu, wapnia i sodu.

Podeślę Ci przepis zrobiony przez Shanę pod mojego nerkowego kota, może odrobinę Ci pomoże w ogarnięciu co i jak:

Mieszanka na 49 dni dla 4 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 143 g mieszanki (w tym 24 g mięsa na 1 kg wagi kota)
1 942,0g Kurczak udo bez kości ze skórą
2 637,0g Wołowina tłuste mięso
134,0 g Kurczak serce
2,0 szt Żółtko jajka
80,0 g Wątroba indycza
100,0 g Wątroba kurczaka
7,3 g Mączka z alg morskich
15,0 g Drożdże piwne
64,7 g Fortain
5,3 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
50,0 g Olej z łososia SALMOPET
31,0 g Węglan wapnia 37% Lilly's Bar
10,0 g Sól himalajska
12,0 g Tauryna
1 900,0g Woda


Przy okazji, czemu kot dostaje jednocześnie ipakine i renagel? Obydwa to wyłapywacze fosforu i to ciekawi mnie już prywatnie. Czy one działają w nieco inny sposób i w Twoim przypadku niezbędne jest ich łączenie?
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 329
Wysłany: 2017-04-13, 20:13   

Przedświąteczne dzień dobry , mam takie pytanie : poniżej jakiej granicy nie powinnam schodzić z białkiem na kg mc.kota (dziennie) ? W styczniu kot miał 6,4mg/dl fosforu , w marcu mocznik 113mg/dl , kreatynina 3,8mg/dl (następne badanie pod koniec kwietna).Bardzo dziękuję za ewentualną podpowiedż . Kot nie jest na barfie , jeszcze za mało ogarniam ,czytam zapisuję zapamiętuję uwzględniam ;-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-04-13, 23:21   

aina :kwiatek:
Dla kota nerkowego na Barfie, optymalna ilość białka na kg.m.c. kota na dzień to około 4,5g.
Z tego co mi wiadomo to nie wolno schodzić z białkiem poniżej 4g na kg.m.c. kota na dzień.
Nie orientuję się jak to jest przy karmieniu nerkowca karmą komercyjną.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 329
Wysłany: 2017-04-14, 15:33   

shano 55 , bardzo Ci dziękuję za wskazówkę , czytałam akurat posta Margot z 9.11.2012 gdy pisała o białku do martaj , że poniżej 5g/kg mc. byłoby idealnie ( kot martaj miał wtedy 5mg/dl fosforu) . Staram się jak najmniej zawracać głowę :kwiatek:
 
 
ismena 

Dołączyła: 08 Wrz 2016
Posty: 74
Wysłany: 2017-04-19, 20:45   

To ja w takim razie spróbuje jeszcze tutaj bo już nie wiem gdzie :-( Wyniki mojego Bucefała są tutaj http://www.barfnyswiat.or...hp?p=118990#top niestety tamten wątek jest jakby zapomniany.

Robilismy dzisiaj usg u dr Marcinskiego i wszystko jest w porządku oprócz. No właśnie to oprócz.
cyt. " Nerki zapalne przewlekle. Miąższ nieznacznie hiperechogenny. Miedniczki zatoki hiperechogenne, nieznaczne stany zapalne przewlekłe, brak złogów i cech zastoju. Perfuzja prawidłowa, Wsp oporowy w normie. RI ok. 0,68
Moczowody bez zmian. Pęcherz wypełniony, Zapalny przewlekle. Ściana ok.1,2-1,3 mm, śluzówka hiperechogenna, widoczne złogi mineralne 1mm, zalegające pole dna o srednicy ok.1,5cm, poza tym mierna ilość zagęszczeń niemineralnych jak śluz, nabłonki, kongl.bialkowe do 0,5mm także pływające. Cewka bez zmian."

Całą resztę, trzustkę, wątrobę, jelita, żołądek oglądał, opisał - bez zmian-w normie. Czyli układ moczowy na tapetę. Powiedział że właściwie jakiejś wielkiej katastrofy nie ma, ale.... jest przewlekły stan zapalny, wyraźnie widoczne są kamyki, kryształy, które kaleczą ścianki pęcherza, w nerkach i miedniczkach tez jest stan zapalny. Pić, Pić, Pić. I być czujnym.
Zresztą z tego co pamietam, to On nigdy nie był chętny w sugerowaniu leczenia nie swojego pacjenta. Odsyłał do lekarza prowadzacego ograniczając się do precyzyjnego opisu badania. I bardzo dobrze. Moim zdaniem.

Natomiast chętnie posłuchałabym mądrych ciotek tutaj jak mam wspomóc moje biedne kocię.
Jestesmy na barfie od 10/2016. Mieszamki staram się mu robić urozmaicone, ale są pod kątem zdrowego kota-może to był błąd i powinnam od razu go przestawić na nerkowego barfa (na barfa przeszedł z rc urinary).
Problemy ze struwitami i układem moczowym ma już długo, jakieś 6-7 lat temu z tego powodu został wyszyty- był tak zatkany, że zaczęła już wdawac się martwica. To po części moja wina bo jak zobaczyłam krew w kuwecie to poleciałam do weta ale nie z tym kotem, tylko z drugim który co chwila się zatykał. Jak juz dotarlismy to było juz pozamiatane :-(

Czytam wątki nerkowe i pęcherzowe, ale nie mam takiego doswiadczenia jak Wy.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-04-19, 21:47   

ismena :kwiatek:
Wiesz, my nie jesteśmy weterynarzami, z wyników też stan Bucefała nie wygląda aż tak źle.
Ja przeszłabym na Twoim miejscu na dietę dla nerkowca i za jakiś czas powtórzyła badania.
Przewlekły stan zapalny coś musiało spowodować, skoro masz dobry kontakt z wetką omów z nią ten stan i pomyślcie co można zrobić z punktu widzenia leczenia tej przypadłości a my tutaj pomożemy ułożyć przepisy.
Tu masz taki skrócony kurs co mieszanka dla nerkowca powinna zawierać a czego nie, taką pigułkę.
http://www.barfnyswiat.or...=asc&start=1020
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 329
Wysłany: 2017-04-22, 00:24   

Margot , piszesz że jesienią dajesz dziennie do 30 g gotowanej dyni na kota . Chodzi o całego kota ? nie o kg mc. ( Moje pytanie może rozbawić , ale upewniam się ) . Tę porcję dyni dla jakiego zakresu wagowego kota można podawać ? :kwiatek:

Margot , chodzi o post z 23.11.2015 str.112
 
 
AgnieszkaMCO 

Dołączyła: 21 Kwi 2017
Posty: 1
Wysłany: 2017-04-22, 11:30   Semintra i PNN u kota MCO

:macha: Witam wszystkich cudownych opiekunów kotów szczególnie tych chorych na PNN.
Znalazłam się tutaj z nadzieją iż odnajde wiecej informacji na temat Semintry a nade wszystko iz znajde pomoc jak postępować z moim kotem chrym na PNN, ktory ma problem z wysokim ph i pecherzem.
Moj kot to MCO plci meskiej o wadze niespelna 7 kg, wykastrowany w wieku 8 miesiecy, potwornie lekliwy wobec obcych ludzi i zwierząt. Mial niespełna 3 lata gdy zdiagnozowano u niego problem z nerkami. Dla mnie bylo szokiem iz w tak mlodym wieku. Wyniki wowcza to kreatynina 1,93 mg/dl, mocznik 67 mg/dl reszta w normie, USG pokazalo, iz tylko jedna nerka funkcjonuje. Kot duzo pil i sikal. Na mokra karme nie mogl patrzec, uwielbial suchą. Dostal serie kroplowek codziennie w lecznicy, po ktorych kreatynina wzrosla jeszcze do 1,97, a mocznik spadl do 61. Brzydki zapach z pyszczka ma do dzis, stan uzebienia pod kontola -dobry. Lekarz oczywiscie zalecil diete renal a ja wlaczylam saszetki mokrej karmy z wielkim oporem kota. Zalecono mi Semintre a inny lek. Wet. Zaproponowal ipakitine lub renalvet. Minely prawie 3 lata, wyniki sie zmienialy a zamieszcze tylko ostatnie. Kot przytyl ponad ok 600 g w tych 3 latach. Nie rozwinal sie jednak jak prawdziwy MCO, stad sadze iz byl chory od dziecka.
Wyniki obecnie to
ph moczu 8
Ciężar właściwy 1.020
Struwity bardzo liczne
Nablonki i leukocyty, fosforany pojedyncze
Stosunek bialka do kreatyniny powyzej normy
Alb 150 crea 100 A do C Abnormal
Poza tym plytki krwi 89
Reszta w normie
Glukoza 120 w normie
ALT 47 norma 20 do 107
AST 24 norma 6 do 44
Fosfataza alkaliczna 26 norma 23 do 107
Kreatynina 1.58 norma do 1,8
Mocznik 45,8 norma 25 do 70
Fosfor 1,31

W czym moj problem. Otóż lekarz twierdzi zeby Semintry nie odstawiac i nic nie zmieniac bo wyniki sa Ok. Juz pogodzilam sie z majatkiem wydawanym od 3 lat na Semintre ale czy to mozliwe ze to Semintra az tak poprawila wyniki?
Po drugie renalvet zawiera weglan wapnia ktory obniza fosfor ale moze to on powoduje struwity i podwyzsza ph?
Po trzecie moj kot malo pije - jak to spawdzic gdy ma 4 miski i fontanne do picia. Jesli odstawie renalvet boje sie ze nerka sie znow pogorszy w kreatyninie i moczniku? A moze kot choruje na przewlekle zapalenie pecherza jak jego wlascicielka z niewiadomych przyczyn.
Po czwarte moze kot ma na tyle dobre wyniki ze moze jesc jak zdrowy kot i powinnam odstawic Semintre i renalvet bo przeciez jedna nerka kotu wystarczy a kot jest niewychodzacy ale wesoly i pelen energii robi gonitwy po calym domu.
Osobiscie uwazam ze kot ma chory pecherz na tle nerowym-silnie przezywa wizyty u lekarza tzn. Wypada mu siersc i jest sparalizowany strachem, w dzieciństwie tzn. w hodowli pseudo zreszta przezyl jakas traume i byc moze nawet odziedziczyl chorobe po rodzicach MCO.
Gdy lekarz zaproponowal mi Semintre myślałam ze to lek doraźny tymczsem minely 3 lata i wiele tysiecy zl. Na jego zakup.
Czy teraz przejscie na diete Barf zapewni mnie przy niej i calkowitej rezygnacji z Semintry i renalvetu i karmy renalowej kot bedzie mial jeszcze lepsza poprawe wynikow i wyleczy sie z pecherza ?
A moze kot wcale nie ma PNN skoro jedna nerka dziala a wyniki sa ok? A lekarzowi na reke jest ze kupuje u niego tak drogi lek od lat?
Czytalam tutaj iz koty źle znosza Ipakitine i renalvet ale moj zawsze uwielbial i ze zniecierpliwieniem rano na czczo czeka na Strzykawke z Semintra a potem na kapsulke z renalvetem lub ipakitine w karmie. Czasem wychodze z nim na dwor i zlapanych myszy nigdy nie chce zjesc. Podobno instynktownie kot unikalby tego co mu szkodzi.
Jesteście dla mnie specjalistami i licze ze od was dowiem sie prawdy, bo czuje sie jak pacjent naciagany na koszty. Bo jesli Semintra dziala to jaki ma wplyw na mocznik i kreatynine ? Macie takie informacje? Przeczytalam forum, ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytania stad moja ogromna prosba o pomoc,

Agnieszka
 
 
jolka 

Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-28, 12:47   

Witam, tu Kiciuś. Wczoraj w nocy Kiciuś zaczął się zachowywać jakby miał porażenie od wys. już mocznika? biega i skacze nieskoordynowanie i intensywnie się liże. U weta będziemy za 2 h, zechce może pobrać krew jeszcze, ale wyniki jutro. Jak zostawić kota w takim stanie do jutra? i te kilka dni świąt teraz.
Czy tak wygląda zatrucie mocznikiem w ostatnim stadium? dziękuję.... jolka
 
 
jolka 

Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-28, 16:23   

Po wizycie, Mocznik 320, krea 10, reszta wyników jutro, wet pytał czy robić resztę - te 2 wyniki wskazaniem do eutanazji. Mamy jeszcze tą noc razem. Dostał Cerenie która może uśmierzy świąd. Tydzień weta nie będzie, nie wdroży dożylniej. I szmer w serduszku. Dał wypis wg którego mogę zadziałać w dyżurnej Klinice, ale zawsze myślałam że w domu nasz wet wykona zabieg. Je, pije, kupka ale nie jest sobą, wystraszony, skokliwy, liże się.
 
 
jolka 

Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-29, 16:46   

Są wyniki więc wklejam

28.04 // poprzednie 2.02.2017
> ---------------------------
> Leukocyty 8,10 // 6,30 G/l /6 -20/
> Erytrocyty 5,96 // 6,71 T/l /6,5- 10/
> Hemoglobina 5,20 // 6,30 mmol/l /6,21-9,31/
> Hematokryt 0,25 // 0,29 l/l /0,30-0,45/
> ----------
> MCV 42 // 43 fl /39-55/
> MCH 0,87 // 0,94 fmol /0,81-1,05/
> MCHC 20,8 // 21,6 /18,6 – 22,3 /mmol/l
> RDW 23 // 22 % /14 – 31/
> Płytki krwi 296 // 200 G/l /300 – 800/
> MPV 15 // 15 fl /14 - 18/
>
> Rozmaz manualny Shillinga:
> Kwasochłonne 1 // 2 % /2 –12/
> Pałeczkowate brak wyniku // 2 % /0-3/
> Segmentowane 79 // 63 % /35 -75 /

> Limfocyty 20 // 31 % /20 – 55 /
> Monocyty brak wyniku // 2 % /0-4/
>
> Obraz krwinek czerwonych:
anizotycoza nieznaczna
polichromazja nieznaczna
poikilocytoza nieznaczna
> oligochromia nieznaczna
>
> Oznaczenia biochemiczne:
> AST 15 // 5 U/l /3-34/
> ALT 113 // 46 U/l /10-107/
> ALP 14 // 23 U/l /23 – 107 /
> Glukoza 98 // 99 mg/dl /100 -130 /
>
> Kreatynina 9,1 // 5,7 mg/dl /1 – 1,8 /
> Mocznik 319 // 239 mg/dl /25 – 70/
> Białko całkowite 71 // 72 g/l /60 – 80 /
> Bilirubina całk. 0,3 // 0,2 mg/dl /0,5 – 1,5/
> Albuminy 30 // 30 g/l /27 – 39/
> GGT 1 // 1 U/l /0 – 10/
>
> Wapń 10,6 // 9,6 mg/dl /8 -11,1/
> Fosfor 8 // 7,8 mg/dl /3 – 6,8/
> Magnez 2,6 // 2,3 mg/dl /2,1 – 3,2 /
>
> Cholesterol całk. 232 // 270 mg/dl /77,4 – 201,2/
> LDH 439 // 237 U/l /161 -1051/H
> Kinaza kreatynowa 220 // 111 U/l /49 – 688/
> Triglicerydy 30 // 55 mg/dl /17,7 - 159,4/
>
> Sód 157, 7 // 157 mmol/l /143,6 – 156,5/
> Potas 5 // 4,9 mmol/l /4,1 – 5,6 /
> Chlorki 128 // 120,7 mmol/l /101,5 – 118,4/
>
> Globuliny 41 // 42 g/l /27 – 45/
> Amylaza 2283 // 1890 U/l /433-1600/
> Lipaza 36 // 65 U/l /0 – 160 /
> Fruktozamina 249 // umol/l /190 – 365/
-------
Aina, będzie ciężko, miałam długo w nocy puls 140 a wszystko przed nami.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-04-29, 18:28   

jolka :cry:
Wyniki są bardzo, bardzo złe. Nie sądzę, żeby dało się coś jeszcze zrobić poza pozwoleniem kotu odejść za tęczowy most. Mój Rafajel miał identyczne i to były jego ostatnie chwile.
Bardzo Ci współczuję ciężko takie decyzje podejmować ale czasem nie ma innego wyjścia żeby kot nie cierpiał. :tuli:
 
 
jolka 

Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 129
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-29, 23:25   

Przy takiej anemii dozylnia kroplówka już nie wchodziła w grę, prawda?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne