BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozplanowanie produktów w diecie
Autor Wiadomość
dzedlajga 


Barfuje od: 2014-03
Dołączyła: 27 Mar 2014
Posty: 38
Wysłany: 2014-04-07, 19:26   Rozplanowanie produktów w diecie

Znam proporcje (na razie niestety bez suplementów) ale mam pytanie. Bo przejrzałam parę jadłospisów i np na jeden posiłek żwacze na inny kości, a warzywa z owocami na jeszcze inny. A mnie wygodnie byłoby dawać rano mięso a po południu warzywka z podrobami i kostką.

Czy może tak być, czy jest jakieś uzasadnienie, żeby warzywa były raz lub dwa razy w tygodniu w większej ilości? Czy chodzi po prostu o to, żeby na różne posiłki miał różne smaki?

Podpowiedzcie
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-04-07, 19:40   

Co zwierze to inne zasady :mrgreen: Generalnie staramy się węglowodany, czyli owoce i warzywa rozkładać równomiernie w czasie, aby mocno nie zaburzać równowagi insulinowej we krwi, co może z kolei rozkręcić apetyt. Nie trzeba ściśle tego przestrzegać, ale gdy zauważysz, że pies ma zwiększony apetyt, najlepiej będzie mu te "węgle" rozłożyć bardziej w czasie.

Druga zasada to nie mieszamy w jednym posiłku produktów roślinnych i zwierzęcych. Powodem jest natura trawienia tychże pokarmów, gdyż wymagają one odmiennych, czasem antagonistycznych enzymów i odczynu (pH) środowiska, co skutkuje obniżoną przyswajalnością pokarmu.

Pozostałe zmienne, czyli smak, zapach, monotonia dań zależy już tylko od nastroju i gustu Twojego pupila ;-) Wybacz, że piszę trochę ogólnikowo, ale nigdy nie barfowałem z psem. :oops:
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2014-04-07, 20:35   

Możesz rozkładać psu jedzenie jak Tobie i psu wygodniej. To jest jedyna zasada.
Mozesz dawać codziennie innego zwierza - mieszając rózne elementy z tego zwierza, albo możesz to jeszcze bardziej rozłożyć.
Nie mieszamy - tak jak napisał Sojuz posiłków roślinnych ze zwierzecymi. O ile się da...
Początki są zawsze trudne i pełne zagadek i watpliwości. Potem już leci samo.
 
 
dzedlajga 


Barfuje od: 2014-03
Dołączyła: 27 Mar 2014
Posty: 38
Wysłany: 2014-04-07, 21:12   

Dzięki, właśnie o roślinki mi chodziło. Czyli 'Benuś do tej pory dostawał źle i może przez to tak szybko i łatwo nabiera ciałka. Od jutra wprowadzamy wyraźny podział - solidne śniadanko i wegetariańska kolacja.
 
 
Jaro74 

Barfuje od: 2016.04.01
Wiek: 50
Dołączył: 31 Sie 2017
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-03, 11:26   

Dzień dobry isabelle30.
Mieszkam w Warszawie, mam dwuletniego sznaucera miniaturę 8,5 kg którego od roku karmię w/g RAW zresztą już od drugiego miesiąca dostawał surowe mięsa i jaja a także suchą karmę :-( . Psu jednak to nie pasowało i zapadła decyzja przechodzimy na RAW. I tak od 1,5 roku pies je surowe mięso. Aktualnie jestem po lekturze Pani książki i znalazłem parę błędów żywieniowych w mojej - psiej diecie. Ogólnie nawet dobrze to robiłem. Planowałem komponować tak jak bym składał ofiarę - zwierzę, robiłem różnorodność mięs, czasami robiłem coś instynktownie.
Teraz to wszystko zaplanowałem z kalkulatorem żywieniowym BARFNEGO Świata. Jestem zadowolony z siebie :-) . Błędy wcześniejszej diety minimalne.
Mam jednak pytanie dotyczące jajek i wątroby. Pani opinię znam z wydanej książki i na moją logikę jest słuszna. Teraz chcę podawać dwa jaja w tygodniu pies 8,5 kg, ale wątroby wychodzi mi 20 g to bardzo mało. Wcześniej pies dostawał około 100 g wątroby, różnej ( cielęca, wieprzowa, indycza i kurza) na tydzień. W kalkulatorze bardzo skacze witamina A jeśli zwiększę ilość wątroby.
Bardzo proszę jeszcze o miejsca gdzie mogę kupić różnorodne mięsa i podroby ( zgadzam się z Panią jest to bardzo ważne, ważniejsze chyba niż te wyliczenia). Chcę jeszcze dopytać o krew gdzie mogę kupować dobrą. Tego w mojej - psiej diecie nie ująłem i był to chyba największy błąd.
Chcę podziękować za bardzo ciekawą naukową lekturę. Książka otwiera umysł.
Czasami czułem się jak na lekcjach :-) ( chemia, biologia, fizjologia).
Bardzo proszę o odpowiedź.
Jarosław Biegański i Hachiko :-) sznaucer miniatura.
Pozdrawiam.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-09-04, 06:54   

Jaro74, isabelle już się na forum nie udziela
 
 
Jaro74 

Barfuje od: 2016.04.01
Wiek: 50
Dołączył: 31 Sie 2017
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-04, 16:27   

Dziękuję za informację.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne