BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 2)
Autor Wiadomość
katia77 

Dołączyła: 01 Wrz 2017
Posty: 5
Wysłany: 2017-09-18, 13:41   

Bardzo proszę o pomoc jak dopracować przepis, co zmienić aby nic nie świeciło na czerwono. To mój pierwszy przepis i ... no nie radzę sobie :(



 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-18, 20:36   

katia77 :kwiatek:
A może tak najpierw do Powitalni :mrgreen:
Przywitać się z Forumowiczami, przedstawić kotka napisać parę słów, wrzucić jakieś zdjątka??
Będzie nam miło.
Przepis niestety nieczytelny słaba jakość zrzutu, no i żadnych danych odnośnie kota, czy młody czy dorosły, zdrowy czy nie daj Boże chory no i jaką ma wagę. Może wrzuć ta drugą część z kalkulatora tzn. Wydruk Przepisu i lepszej jakości str.główną.
 
 
Monika Cz. 

Barfuje od: 2016
Wiek: 52
Dołączyła: 17 Sie 2016
Posty: 68
Skąd: Małpolska
Wysłany: 2017-09-18, 22:48   

Shana55,
Dziś dopiero dorwałam komputer. Goście w domu to i czasu wolnego nie było. Kiciory moje tego rozgardiaszu bardzo nie lubią i nawet nie bardzo chcą jeść, tylko po kątach się chowają. Ale do rzeczy. Mięsa jakie mogę dostać to wołowina,cielęcina, kurczak w całości lub częściach, cały królik. No i kaczka którą chłopaki lubią. I do tych mięs mam dostęp przez cały czas. Z ilością nie ma problemu bo jak zamówię to panie w sklepie mi zostawią. Tylko pomóż mi zrobić mieszankę z piersiami kaczki ze skóra.
_________________
Mona
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-19, 00:25   

Monika Cz. :kwiatek:
Przepis:
Mieszanka na 13 dni dla 15 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 600 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 500,0g Kaczka mięso ze skórą
1 300,0g Wołowina szponder
1 200,0g Kurczak mięso ze skórą
500,0 g Kurczak serce
200,0 g Kurczak żołądek
5,0 szt Żółtko jajka
230,0 g Wątroba kurczaka
7,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
5,3 g Mączka z alg morskich Lunderland
60,0 g Spirulina
15,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
55,0 g Fortain
2,7 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
27,0 g Mączka ze skorupek Lunderland
16,0 g Sól himalajska
12,0 g Tauryna
2 400,0g Woda

Białko 5,1g ale mieszanka tłustaaaa :mrgreen: koty moga jeść mniejsze porcje, wszystko się wyrówna. Reszta w normach.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-09-27, 14:38   

Shana :kwiatek:
Czy mogłabyś ułożyć przykładowy przepis z krewetkami, nóżką z kaczki, plus jakiekolwiek inne dostępne mięcho i może do tego FC? Krewetki i kaczka maja sporo miedzi, do FC też wpakowali jej dużo. Podroby (wątroba wołowa lub kaczej) sa dla mnie niedostępne.

Chciałabym uzyskać przepis, gdzie poziom miedzi był w granicach normy, bo od roku barfuję i w każdej mieszance mam jej za mało, wiec pewnie kot ma niedobory.
 
 
karolajn 

Dołączyła: 06 Kwi 2017
Posty: 9
Wysłany: 2017-09-27, 21:46   

Cześć wszystkim! :)

Dzisiaj stworzyłam kolejny (z pierwszych :D) przepisów i nasuwają się kolejne pytania.
Kot roczny, 4,1kg, stworzyłam przepis:
link:
https://ibb.co/gF82ok
https://ibb.co/kDZa8k

Który wydaje mi się 100% poprawny (proszę o poprawienie jeżeli się myle), natomiast moje wątpliwości dotyczą zakładki Liczydło w kalkulatorze i porcji dziennej dla kota. System automatycznie wyliczył mi porcję dzienną 137g - tj. 171,7kcal. Czy tyle wystarczy?
W zakładce liczydło pisze, że dzienne zapotrzebowanie to średnio 50-60 kcal na 1 kg i już sama nie wiem, czy powinnam na to patrzeć czy sugerować się automatycznie wyliczoną porcją dzienną. Z góry dzięki za odpowiedź! ;)

Link do zakładki Liczydło: https://ibb.co/ibT7M5
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-27, 22:01   

..Asia.. :kwiatek:
Muszę pomyśleć jak ugryźć te krewetki...
O jakiej ilości krewetek myślisz? Jakie mięso i podroby możesz mieć? Na razie to mi stale albo za duży tłuszcz wychodzi albo za wysokie białko. Czy kot zjada pełne porcje jakie wskazuje kalkulator? Bo jakby zjadał mniejsze (24g na kg.m.c.) to ładniej by sie to białko z tłuszczem rozłożyło.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-09-27, 22:31   

Krewetki mamy takie z Biedronki - vienna - takie średnie są. Mój kot najchętniej jadłby tylko krewetki, wiec im więcej tym lepiej....
Z podrobów to mam tylko kurczakowe serca i żołądki.
Mam spory wybór w wolowinie, indyku (te wielkie udźce i golonki - podudzia, skrzydła) i cały repertuar z kurczaka (mam dostęp do wiejskich) no i te nóżki z kaczki. Myślałam nawet aby po prostu poodkrawać z nich tłuszcz, bo jak je daję do mieszanki, to mam ogromny tłuszcz.


Kot od 2 tyg jest niewychodzący (hurrrra :hura: ) i ma mega apetyt. Zjada wszystko co mu dam (wcześniej zjadał cały barf plus tony myszy i nornic.
Jest dość aktywny, ma półtora roczku i waży ok 4.0 - 4.2 kg

Ja też miałam problem z białkiem i tluszczem w mieszankach, dlatego Ciebie poprosiłam :oops:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-27, 23:19   

Czyli musi mieć pełną dawkę 25g...hmmm
Skoro ilości nie wchodzą w grę to będziemy kombinować. Mówisz kot ruchliwy?
To damy większy tłuszcz i policzę porcję na więcej dni powinno sie to nam wyrównać.
Jutro przysiądę, dziś mam kota po zabiegu usuwania zębów i trochę jest niespokojny.
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2017-09-28, 17:28   

karolajn :-) , zapotrzebowanie energetyczne to sprawa bardzo indywidualna, zależy od aktywności kota i jego metabolizmu. Moje seniory jedzą nawet mniej niż 50 kcal/kg m.c., bo to są koty głównie leżakujące ;-) Choć ostatnio nieco przybyło im energii, więc może zmodyfikuję przepisy.
Jeśli jednak dopiero zaczynasz z BARFem, lepiej na początek trzymać się ogólnych wytycznych i dopiero później modyfikować przepis indywidualnie dla kota, na podstawie obserwacji. Przepis wygląda na ładnie zbilansowany pod względem witamin i minerałów, ale ma mało tłuszczu i dużo białka - przekroczone 5g. Dlatego, jeśli kot będzie głodny po zjedzeniu swojej porcji, nie bardzo będziesz mogła go dokarmić.
Moja rada - dołóż nieco tłustszego mięsa zamiast tych skrzydełek bez kości. Okrawanie skrzydełek to będzie masakryczna praca, a one zawierają głównie mało wartościową skórę. Zamiast nich wrzuć kawałek łaty wołowej lub innego tłustego mięsa - wzrośnie Ci kaloryczność i spadnie białko. Usunęłam skrzydełka bez kości i dorzuciłam 500g łaty - wychodzi energia 50,3 kcal i białko równe 5g ma kg m.c. Oczywiście rozjadą się pozostałe parametry i przepis trzeba na nowo przeliczać.

Edit: doczytałam, że masz młodego kociaka - ledwie rok. Jeśli energiczny okaz, będzie potrzebował duuużo kalorii :) celuj więc z tłuszczem tak pod 36-38% (z tłuszczu kot czerpie energię) i pamiętaj, żeby nie przekraczać 5g białka na kg m.c. (i nie mniej niż 4,2g). Białko jest naprawdę ważnym parametrem, pilnuj go. Jeśli przekroczysz w jednym posiłku, nic się nie stanie. Jeśli będziesz to robić nagminnie, nerki mogą nie podołać.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-30, 17:23   

..Asia.. :kwiatek:
Ugryzłam to... kombinatoryka stosowana :twisted: massakra.
Oto przepis:
Mieszanka na 21 dni dla 4,2 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 165 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
500,0 g Kurczak udziec ze skórą
500,0 g Kaczka udo
500,0 g Wołowina karczek chudy
200,0 g Kurczak serce
100,0 g Kurczak żołądek
200,0 g Kurczak skrzydełka całe
10,0 g Felini Complete
2,0 szt Żółtko jajka
86,0 g Wątroba kurczaka
500,0 g Krewetka surowa
2,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
0,3 g Mączka z alg morskich Lunderland
5,0 g Drożdże browarnicze Lunderland
15,5 g Fortain
1,2 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
6,6 g Mączka ze skorupek Lunderland
0,8 g Sól himalajska
4,0 g Tauryna
850,0 g Woda

I tak:
przepis jest przeliczony w/g kaloryczności mieszanki na 21 dni po 54kcal na kg.m.c. kota na dzień co daje + - 165g (porcja dzienna mieszanki.) Białko mamy 5,2g a tłuszcz 38%
Reszta parametrów w normach, tak żeby wszystko się nam zgadzało.
Jak kot takiej tłustej mieszanki zje jeszcze troszkę mniej to tego białka też mniej przyswoi.
A nic złego sie nie stanie, bo suplementujemy mięso nie kota.
Nie zmieniaj nic albo przelicz każda zmianę na nowo tak samo jak ja, żeby sie zgadzało.
Ufff... :mrgreen:
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-09-30, 20:27   

Shana jestem Ci ogromnie wdzięczna, jutro zabiorę się za przygotowanie. Odwaliłas kawał dobrej roboty!!!! :kiss:

Nigdy wcześniej nie dawałam całych skrzydełek, to się normalnie w maszynce mieli na miazgę?

Edit:
Drożdży nie mam. Jeśli jutro zamówię, to może we wtorek przesyłka przyjdzie... Kurcze, a tak chciałam jutro zrobić mieszankę :-/
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-09-30, 20:32   

..Asia.. :kwiatek:
Skrzydełka tasakiem albo dużym nożem na mniejsze części podziel, tłuczkiem tez możesz rozbić na drobniejsze części, przemiel dwa razy będzie miazga. Drożdży nie musisz dawać teraz. Możesz potem jak już przyjdą dodawać do mieszanki. Szczyptę albo dwie.
 
 
dionizywielki 


Dołączył: 28 Wrz 2017
Posty: 7
Wysłany: 2017-10-01, 15:07   

Hej hej ;)

Czy ktoś mógłby mi pomóc z przepisem? Czekam od paru dni na kalkulator, wcześniej kotek jadł barfa zrobionego przez koleżankę, aktualnie się skończył i mi wybrzydza puszki i domaga się mięsa i krwi :D

Z mięsa mam aktualnie
0.715 kg karkówki wieprzowej (jest dość chuda)
Reszta totalna dowolność
Kot waży 3.6 kg ma dopiero 6 miesięcy.
z Suplementów mam: hemoglobine, sól himalajską, jajka, skrupki jajek, tokovit e, tauryne, mączkę kostną, algi morskie, drodże browarnicze, olej omega 3 i olej z wątroby dorsza.
 
 
..Asia.. 


Dołączyła: 17 Paź 2016
Posty: 322
Wysłany: 2017-10-02, 17:39   

A czy ta karkówka wieprzowa jest z pewnego żródła?
Koty i psy nie powinny jeśc wieprzowiny z powodu wirusa Aujeszkiego (dla ludzi całkiem niegroźne)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne