BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jajko - kontrowersyjny cud natury
Autor Wiadomość
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-11-18, 14:11   

Pies jedzący jajko: http://www.youtube.com/watch?v=F2kI_4v55Ng
Kot jedzący jajko: http://www.youtube.com/watch?v=ddOfozZKlrY

Dostały obydwa w całości i... warto zobaczyć, co z nimi zrobiły.



Znalazłam jeszcze coś takiego, gdzie jest napisane o super koncentracji biotyny w żółtku i tym, że uzupełnianie biotyny byłoby konieczne w sytuacji zjadania samych białek:
Cytat:
Egg yolks have one of the highest concentrations of biotin found in nature. So it is likely that you will not have a biotin deficiency if you consume the whole raw egg, yolk and white. It is also clear, however, that if you only consume raw egg whites, you are nearly guaranteed to develop a biotin deficiency unless you take a biotin supplement.


Znalazłam też info tutaj, że 1 cząsteczka awidyny wiąże 4 cząsteczki biotyny tworząc kompleks nieprzyswajalny przez organizm (a nie że pochłania biotynę z organizmu).

Dodatkowo czytałam (linków nie mam pod ręką), że podawanie białek szczurom na diecie ubogiej w biotynę dopiero generowało problem. Tutaj jest wywiad z prof. Tadeuszem Trziszką, gdzie stwierdza:
Cytat:
Polecałbym gotowane, ale na miękko. Z jajkami na surowo jest problem – w białku zawierają dwa alergeny. Jeżeli ktoś nie ma kłopotów z alergią, może jeść surowe jaja.

Nie umiem teraz znaleźć linku, ale był artykuł innego profesora, który wraz z uzasadnieniem naukowym pisał o tym, że jeśli jajko jest zjedzone w całości, to ma dość biotyny, żeby awidyna nie zaszkodziła.


Tyle znalazłam o jajku w całości jako niezależnym posiłku (a nie elemencie mieszanki).
Ostatnio zmieniony przez gpolomska 2013-11-18, 14:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Karolcia 

Barfuje od: zaczynam
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 19 Lip 2013
Posty: 40
Skąd: Wawa
Wysłany: 2013-11-18, 14:16   

Dziewczyny co myslicie na temat jajek w proszku? mój zwierz nie chce jeść jajek :-( nawet z żołądkami odmawia i zastanawiam się nad takimi w proszku.
Koleżanka alergik takich używa i żyje ;-)
_________________
Karolcia, Elza i Akay
 
 
Kikimora 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 29
Wysłany: 2013-11-18, 14:21   

Proszek jajeczny nijak mi nie pasuje do naturalnego żywienia psa.
Co do nieszczęsnych jajek, podawanych w całości, to pies z wstawionego filmiku mądry jest. Ubijanie jajek i robienie kogla-mogla neutralizuje awidynę :mrgreen: , a on tym językiem nieźle ubija, lepiej niż mikser.
W takim razie moje pieski dostana kogel-mogel z całych jajek przy najbliższej okazji.
Wychodzi na to , że się nawróciłam :oops:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-18, 14:52   

Czy komuś udało się w pierwszym poście doczytać o tym, że kompleks awidyna-biotyna jest "niszczony" w niskim pH? W takim na przykład pH jakie występuje w psim żołądku :mrgreen:
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Kikimora 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 29
Wysłany: 2013-11-18, 14:59   

Owszem udało się, ale mój profesor od żywienia zwierząt twierdził co innego :cry:
Że się psom nie podaje, i lisom też. Nie pamiętam co o kotach mówił, bo to bardzo dawno temu było :oops:
Za to o tym wytrącaniu awidyny przez ubijanie jajek dowiedziałam się dzisiaj, oczywiście z internetu :-> . Bo na biochemii pani profesor gadała, że awidyna blokuje i już.I jakoś ślepo wierzyłam naukowcom owym, i to przez tyle lat :shock:
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-11-18, 15:00   

Niskim pH o ile rzeczywiście jest w psim żołądku ;)

Cytat:
Kompleks awidyny z biotyną występuje w szerokim zakresie pH (2.5-10.5), natomiast w bardzo kwaśnym i silnie alkalicznym środowisku następuje denaturacja awidyny, prowadząca do jej dysocjacji na podjednostki.


a teraz "wisienka na torcie" z tego tematu:
Cytat:
PH żołądka psa karmionego suchą karmą kształtuje się w okolicach 3-4, BARFem - około 1.


Więc albo karma nie robi takiego pH, albo jednak na pH nie ma co liczyć jeśli się poda jajko w całości psu jedzącemu karmę suchą ;) co do reszty (czyli ogromu biotyny w żółtku) to jest niezależne od pH i karmy, więc ma zastosowanie u każdego (nawet otrzymującego leki zobojętniające kwas z powodu np. choroby wrzodowej). No chyba, że coś źle rozumiem :oops:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-18, 15:02   

gpolomska, ale my rozmawiamy o psach barfujących a nie suchej karmie. Czyli wszystko pasuje jak ulał :-)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-11-18, 15:10   

Tak, jeśli są BARFujące i bez leków (przynajmniej niektórych), to tak. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach :roll:

Co do salmonelli - tutaj jest fajny materiał z cytatem źródeł naukowych (po angielsku): http://www.youtube.com/wa...d&v=G3wLTlqnMMg
Zasadniczo materiał o karmieniu surowym mięsem, ale jest też o pasożytach i salmonelli stanowiącej naturalny element flory bakteryjnej.


moja Magnolia za jajka to by się dała pokroić /takie od znajomej od kur biegających po podwórku hodowanych dla siebie/ - jakby mogła, to by kilka dziennie jadła
 
 
Kikimora 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 17 Lis 2013
Posty: 29
Wysłany: 2013-11-18, 15:17   

No zapewne macie sporo racji z tym pH. Dziwi mnie tylko, że hodowcy lisów, (od razu wyjaśnię, że hodowla zwierząt w celu pozyskania futer budzi mą odrazę i głęboki sprzeciw), karmią te lisy surowym mięsem a jajek nie podają w całości, tylko same żółtka. Pewnie nie wiedzą o tym pH.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-20, 14:40   

Zaintrygowana Waszą dyskusją na temat tego, co zwierz zrobi z jajkiem, gdy dostanie je w całości, a dodatkowo zmotywowana dniem wolnym i tym, że podłogę i tak właśnie miałam myć... Pokusiłam się o eksperyment na żywym organizmie ;-)

Światło dziś słabiutkie, więc musicie mi wybaczyć marną jakość zdjęć.

Pierwszy wniosek to taki, że kształt jajka jest jednocześnie optymalnym kształtem piłki dla kota. Był szał. I to jaki! Jajko fruwało we wszystkie strony, a Aurelka nawet biła się z nim na leżąco. Co ciekawe, choć dziewczyny jajka w całości nigdy przedtem nie doświadczyły, odniosłam wrażenie, że one doskonale wiedzą, że należy to ustrojstwo rozbić, bo w środku jest coś interesującego.









W końcu na skorupce pojawiło się delikatne pęknięcie... A przez nie zaczęły sączyć się kropelki białka. W tym momencie okazało się, że jajko jest doskonałą naturalną kulą-smakulą. Dziewczyny toczyły je po podłodze tak, by przez rysę wydobywały się krople białka, a potem owe kropelki z zaciekawieniem zlizywały.







Potem jajko zostało rozbite... I w tym momencie zakończyła się kariera białka. Aurelka z niezwykłą jak na nią zwinnością wychłeptała języczkiem żółtko, a białko pozostawiła nietknięte.











Tula, jak można było się spodziewać, odmówiła udziału w końcowym etapie eksperymentu :-> choć trzeba przyznać, że obserwowała Aurelię z zainteresowaniem równym mojemu.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-11-20, 14:46   

Prezentacja doskonała i dla mnie wystarczająco przekonywująca jeśli chodzi o koty.
Twoje futerka świetnie się sprawiły.
Gratulacje Ines dla Ciebie i dla gwiazdeczek :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 2
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-11-20, 14:49   

Rewelacyjny eksperyment.
Warto zachęcić innych barferów do kontynuowania. Bardzo byłabym ciekawa wyników takiego eksperymentu na szerszą skalę.
Natomiast (odrobina OT) ciebie Ines zapraszam do wzięcia udziału w konkursie na barfera miesiąca. Wspaniałe fotki
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-11-20, 15:14   

Super zdjęcia ;) nie ma to jak przeprowadzenie własnego eksperymentu w celu potwierdzenia bądź obalenia tezy :kwiatek:
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-20, 18:59   

Ines, zachęciłaś mnie do podobnego eksperymentu u mnie :mrgreen: Ciekawe jak moje sobie poradzą... i czy psy im nie przeszkodzą... :roll: Chociaż moje psiaki nie są fanami jajek, a jak już dostaną takie w całości to tylko żółtko znika ale też niechętnie. W mieszance nie ma problemu.
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-11-20, 23:20   

ciocia_mlotek napisał/a:
kompleks awidyna-biotyna jest "niszczony" w niskim pH? W takim na przykład pH jakie występuje w psim żołądku
gpolomska napisał/a:
Niskim pH o ile rzeczywiście jest w psim żołądku
ciocia_mlotek napisał/a:
my rozmawiamy o psach barfujących a nie suchej karmie. Czyli wszystko pasuje jak ulał

Już o tym pisałam - pH 1-2 występuje w pustym żołądku. Każdy pokarm podnosi pH, jeden bardziej, drugi mniej.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne