BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o sporządzenie przepisu. PILNE
Autor Wiadomość
Agamakoty 

Dołączyła: 21 Cze 2014
Posty: 16
Wysłany: 2014-07-16, 16:15   

hahhah, a no takim sposobem, że jeżdżę po mięso do Będzina,a tam sprzedawcy przyjeżdżają z okolicznych wiosek. Ja jeżdżę koło 11 stej kiedy oni już zwijają swój dobytek i chcą się pozbyć resztek. Ostanio kupiłam po 5 zł, dzisiaj był rekord taniości :love: Ale to nie jest jakieś luksusowe mięso, to takie okrawki. Takie ładne wołowe było po 10zł :))))

[ Dodano: 2014-07-16, 17:17 ]
hahhah, a no takim sposobem, że jeżdżę po mięso do Będzina,a tam sprzedawcy przyjeżdżają z okolicznych wiosek. Ja jeżdżę koło 11 stej kiedy oni już zwijają swój dobytek i chcą się pozbyć resztek. Ostanio kupiłam po 5 zł, dzisiaj był rekord taniości :love: Ale to nie jest jakieś luksusowe mięso, to takie okrawki. Takie ładne wołowe było po 10zł :))))


Shana bardzo Ci dziękuję, mięcho upaprałam i jestem szczęśliwa bo niecierpię tego robić :evil: Dla siebie jak nie ma dziecka to nie gotuję nic, a dla córeczek jestem w stanie się bardzo nagiąć i pokonać swój wstręt do kuchni :mrgreen:
 
 
Agamakoty 

Dołączyła: 21 Cze 2014
Posty: 16
Wysłany: 2015-01-31, 13:06   

Shana serdecznie prosze o sporządzenie receptury dla 6 kilogramowego kota, który powinien schudnać, ale cóż.... słabo to idzie.
mam
2 kg chude wołowe
0,5 serce wółowe
1kg gulasz wołowy średniotłusty
1kg udek z kurczaka ze skórami bez kości, raczej tłuste
Posiadam wszystkie wymagane suplementy.
Bardzo dziękuję i czekam na recepturę :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-01-31, 19:13   

Agamakoty :kwiatek:
Muszę pomyśleć......

Przepis:
Cytat:
Mieszanka na 36,5 dna dla 5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 170 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

2 000,0g Wołowina chude mięso
1 000,0g Wołowina średniotłuste mięso
1 000,0g Kurczak udo bez kości ze skórą
500,0 g Wołowina serce
5,0 szt Żółtko jajka
144,0 g Wątroba kurczaka
6,4 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
7,3 g Mączka z alg morskich
13,5 g Drożdże piwne
62,7 g Krew wołowa suszona (w proszku)
2,5 tab Tokovit E 200 (kapsułka)
100,0 g Smalec gęsi
10,0 g Olej z łososia SALMOPET
30,9 g Mączka ze skorupek Lunderland
20,2 g Sól himalajska
9,5 g Tauryna
1 230,0g Woda


Mieszanka za chuda wyszła, dlatego dołożyłam 100g smalcu z gęsi. Bez smalcu białko na poziomie 5,3g na kg.m.c. kota na dzień, ze smalcem jest lepsza proporcja białko-tłuszcz. Mieszanka jest przeliczona na 5-cio kilowego kota :twisted: i myslę że taka ilość mu wystarczy. Wody jest troszkę więcej ale w normie.
Olej z łososia to pamiętasz na kota 1,5ml na dzień czyli do mieszanki 55ml.
Jakby jeszcze coś to pytaj.
 
 
Agamakoty 

Dołączyła: 21 Cze 2014
Posty: 16
Wysłany: 2015-01-31, 20:51   

dzięki bardzo :love: Jutro pojadę dokupić watróbkę, ale nie sadzę, zebym dostała smalec z gęsi, czy to można zastąpić? takim zwykłym smalcem z wieprzka, takim w kostce? Czy olejem rzepakowym, czy olejem z winogron? Mam jeszcze sezamowy, lniany (ale tego smrodu chyba nie zje) a moze masło?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-01-31, 21:26   

Agamakoty :kwiatek:
Najlepiej to takim tłuszczem surowym oderwanym z kurczaka lub z kaczki czy z woła :mrgreen: Jak już nic nigdzie nie zdobędziesz to masło ale 82% tłuszczu. Wieprzowego smalcu raczej nie bo on jest wytapiany ze słoniny za ciężko strawny dla kota. Żaden z olejów, który masz nie nadaje się dla kota.
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2015-01-31, 22:38   

Agamakoty bardzo dobrym i tanim źródłem dodatkowego surowego tłuszczu sa porcje rosołowe z kaczki. Jakbyś miała gdzie taką porcje rosołową kupić to byłoby super. Bo na tym szkieleci to głównie tłusta skóra i tłuszczyk podskórny sie znajduje + trochę mięska gratis :) Ostatecznie porcja rosołowa z kuraka też może być bo tam tłustych skórek dużo + kuperek ale kaczka lepsza.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-01-31, 23:04   

scarletmara :kwiatek:
Mieszanka Agamakoty wymaga tylko tłuszczu!!! W skórach jest także białko, które podniosło by jeszcze poziom białka w tej mieszance już i tak wysokiego. Dlatego napisałam tłuszcz. Zresztą każde mięsko i skóry gratis poza przepisem trzeba doliczyć w Kalku i zbilansować. :twisted:
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2015-01-31, 23:14   

przepraszam,że namieszałam niechcący :oops:

no to surowy tłuszczyk to chyba tylko z tłustej wołowiny sie da wykroić ładnie, bo w kaczce to go jest dużo ale oddzielić to to od skóry to nie taka prosta sprawa :( chociaż jak się uprzeć to 100g. z takiej jednej porcji rosołwej kaczej się uda wyskubać.
 
 
Agamakoty 

Dołączyła: 21 Cze 2014
Posty: 16
Wysłany: 2015-02-01, 12:47   

dzięki shana :kiss:
mieszanka zrobiona, wiem, ze nie powinny próbować przed przemrożeniem, ale została zatwierdzona przez białego grubasa :food: Nikita mówi pycha, czyli masz rękę do gotowania hehheh. Jeszcze raz dzięki bardzo :kwiatek:
 
 
sheba_blue 

Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 11
Wysłany: 2015-02-28, 18:38   

Podpinam się pod temat z prośbą o wymyślenie odpowiedniej mieszanki dla mojego kota, który powinien jeść lekkostrawnie i małotłusto. Kotek waży prawie 5 kg. Dzisiaj kupiłam 500g wołowiny, 590g piersi z kurczaka i 560g podudzi z kurczaka. jajka mam w lodówce więc żółtko będzie i ewentualnie skorupki. Mam pastę witaminową z tauryną i pastę prebiotykową, kapsułki tranu z rekina pewnie też się znajdą w apteczce, włoszczyzna suszona. Proszę o pomoc w skomponowaniu pierwszego barfa. Jeszcze nie mam dostępu do kalkulatora.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-02-28, 22:04   

sheba_blue :kwiatek:
Najpierw polecam do poczytania wątek o żywieniu w chorobach wątroby:
http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0
Powinny Ci się pewne sprawy wyjaśnić i poukładać i dać odpowiedź jak żywić kota z chora wątroba.
Potem dobrze by było poczytać o mięsach i suplementach, warto również zaglądnąć do działu z gotowymi przepisami :
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
Barf to nie apteka ale trzeba mieć jakieś pojęcie jak się to robi
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=134
I na koniec jajko i skorupki to niestety za mało do zrobienia prawidłowej mieszanki.
Trzymam kciuki za Was i powodzenia na drodze do Barfa. :mrgreen:
 
 
sheba_blue 

Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 11
Wysłany: 2015-03-01, 10:16   

Z całego pierwszego wątku jeśli chodzi o składniki jedzenia to konkretnie napisane znalazłam tylko to:Sihaya Wysłany: 2012-12-05, 17:04
"Na początku może być samo mięsko, powiedzmy średniotłuste. Z takich łatwo dostępnych dodatków warto dodawać od razu sól, dobrze zmielone skorupki jaj, wątrobę i żółtka. Dodatek rybki i oleju z łososia jest jak najbardziej wskazany. Kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 "leczą" wątrobę i jeśli tylko kot nie ma problemów z odprowadzaniem żółci, należy je podawać w sporych dawkach".

Więc mam pytanie czy jak na początku połączę to moje zakupione mięso dodam żółtko i zmieloną skorupkę z tego jajka, mam jeszcze łososia w zamrażalniku to będzie w miarę dobrze? Tylko jakie proporcje i ile wody. Taurynę dostaje póki co w paście. Jeśli to za mało to proszę o radę czego brakuje. I chyba za moje pytania nie postrzelisz mnie strzelbą i nie dobijesz łopatą ;/
 
 
sheba_blue 

Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 11
Wysłany: 2015-03-01, 14:07   

shana55, napisała cyt.Barf to nie apteka ale trzeba mieć jakieś pojęcie jak się to robi. Zanim poprosiłam o aktywację konta wszystko przeczytałam i wiem jak to się fizycznie robi tzn. łączy, mieli, miesza. I również nie mam zamiaru rzucać się na głęboką wodę ze wszystkimi suplementami. W każdym razie mięso nie mogło dłużej czekać i zostało zmielone i pocięte i pomieszane. Wsadzone do słoików i do zamrażalnika. Sama mięsna mieszanka w 1 słoiku waży 280g. Wyszło mi 4 słoiki i 1 po 252g. Jeśli kot dostanie dodatkowo 1 żółtko tygodniowo i pastę witaminową to i tak będzie to lepsze niż gotowane mięso czy z puszek. W między czasie tzwanym rozejrzę się za podstawowymi suplementami. Może do tego czasu dostanę dostęp do kalkulatora.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-03-01, 19:02   

sheba_blue :kwiatek:
Jakbyś wszystko dokładnie przeczytała jak twierdzisz to wiedziałabyś, że nie można przygotować właściwie zbilansowanej mieszanki nie posiadając wszystkich potrzebnych składników a prowizorkę można stosowac tylko krótki czas.
Przepis z zakupionych przez Ciebie mięs wygląda tak:

Cytat:
Mieszanka na 13 dni dla 5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 179 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
500,0 g Wołowina
590,0 g Kurczak pierś bez skóry
560,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
2,0 szt Żółtko jajka
50,0 g Wątroba kurczaka
2,7 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,0 g Mączka z alg morskich Lunderland
5,0 g Drożdże piwne
29,6 g Krew wołowa suszona (w proszku)
1,9 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
25,0 g Olej z łososia SALMOPET
10,5 g Mączka ze skorupek Lunderland
8,0 g Sól himalajska
4,0 g Tauryna
500,0 g Woda

Podsumowanie:
Mieszanka bardzo chuda 1,9g tłuszczu na kg.m.c kota, wysokobiałkowa 6g białka na kg m.c. kota na dzień (norma to 5,2g), proporcja białka do tłuszczu 3 : 1 (norma 2 : 1). Ponadto przekroczone normy sodu i potasu.
Taka mieszanka nie jest polecana dla żadnego kota a już wogóle nie dla chorego kota.
Mięsa użyte przez Ciebie są za chude i same nie nadają się do komponowania przepisów, potrzeba tłuszczu, bo tłuszcz jest kotu niezbędny do życia.
Moja rada.... zastąp chude mięso tłuściejszym, unikaj piersi z kurczaka bo to się dla kota nie nadaje, z mięs polecanych proponuję udo z indyka ze skóra oczywiście, całe udka z kurczaka bez kości, wołowinę szponder, tłuściejsze gulaszowe, czy nawet kawałek kaczki ze skórą. Gdy zaopatrzysz się w kalkulator dobrze by było gdybyś przeanalizowała mięsa w zakładce pod kątem przydatności dla Twojego Koteczka.
Pozdrawiam.
 
 
sheba_blue 

Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 11
Wysłany: 2015-03-02, 19:22   

I bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź. Już czekam na podstawowe suplementy od koleżanki i zacznę się wdrażać. Z tą skórą to się zastanawiam poważnie, bo vet kazał tylko chude ale niedługo skontroluję kota i będzie wiadomo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne