BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-22, 19:22   

Boję się trochę bo już któryś robi na rzadko a ostatnią rzeczą jakiej teraz potrzebuję to kolejny chory kot. Może się wstrzymam do przyszłego miesiąca z tą rewolucją.
 
 
hugo_m 


Dołączyła: 24 Lip 2014
Posty: 21
Wysłany: 2014-07-24, 12:51   

Kolejna nowicjuszka :) Kot Hugo - nieco ponad roczny dachowy burek, niewychodzący. Wydaje się idealnym kandydatem na BARFnego kota, bo kocha surowiznę którą dostaje w ramach smakołyków (kocha kawałki) i mokre jedzenie z puszek. Obecnie dostaje pół na pół mokrą Animondę i suche TOTW. Bez problemów zdrowotnych.

Moje założenie jest takie, że musi być wygodnie. No niestety - małe dziecko, praca etatowa, pies, kot, mąż :roll: - nie mamy czasu na drobiazgowe komponowanie i poszukiwanie składników. Dlatego zamierzam oprzeć się na Felini Complete i podstawowych, dostępnych szeroko mięsach. Zakładam robienie 3 typów mieszanek z FC: opartej na kurze, opartej na indyku i opartej na wołowinie. Czy jeśli kot to łyknie, to będzie ok? Jakie konkretnie kawałki mięsa kupować - może to głupie pytanie, ale jestem wegetarianką i nie znam się zupełnie na rodzajach mięsa ;) Coś tam się dokształciłam przy dziecku, ale to nie to samo ;)

A może ktoś jest z Grochowa i ma rozeznanie, czy i gdzie na Szembeku na przykład można kupić dobre i niedrogie składniki?

Być może kiedyś jak będę mieć więcej czasu, zainteresuję się naturalną suplementacją, niewykluczone - w końcu w czasach BC- Before Child piekłam własny chleb na zakwasie...

Dodam jeszcze na marginesie że jak poczytałam forum a zwłaszcza wątek BARF a weterynarze to jako żywo widzę analogię do wątku pt. Karmienie piersią a pediatrzy... ten sam stopień niedouczenia. Wiecie że mleko modyfikowane dla niemowląt było metodą na wykorzystanie nadwyżek w produkcji mleka? Powstał nowy rynek zbytu, a jak to katastroficznie wpłynęło na odsetek dzieci karmionych piersią lepiej nie mówić. Coś podobnego chyba zadziało się ze zbożowymi karmami dla zwierząt - nadmiar zbóż - trzeba je jakoś wykorzystać - przerób na chrupki...
_________________
Zwierzęta mam z wpadki, przynajmniej dziecko zaplanowane.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-07-24, 13:04   

Zaopatrzenie w Warszawie http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4079
Jak znajdziesz czas to wpadnij do Powitalni http://www.barfnyswiat.org/viewforum.php?f=29
Pośledź wpisy nawet na tym wątku.
W znakomitym stopniu uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania.
  Zaproszone osoby: 2
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-07-24, 18:27   

hugo_m napisał/a:
No niestety - małe dziecko, praca etatowa, pies, kot, mąż :roll:

Małżonek plasuje się na szarym końcu ? Nawet kot się wcześniej załapał :mrgreen:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
hugo_m 


Dołączyła: 24 Lip 2014
Posty: 21
Wysłany: 2014-07-25, 09:21   

HaHa :) od męża najłatwiej mimo wszystko wymagać, by poczekał na swoją kolej ;) Dziecko wiadomo zawsze pierwsze, z pracy wyrzucą jak oleję, pies się zleje na podłogę jak ją oleję ;) Kot i mąż będą co najwyżej głośno dawać wyraz swojemu niezadowoleniu i łazić za mną ;)
_________________
Zwierzęta mam z wpadki, przynajmniej dziecko zaplanowane.
 
 
mantissa 

Dołączyła: 17 Sie 2014
Posty: 1
Wysłany: 2014-08-17, 10:14   

Witam! Jestem nowa i oczywiście mam pytania. :)
Mam kotkę, ok. 4 lat waga 3,2 kg. Kot jest wychodzący.
Aktualnie zajada saszetki Whiskas i Gourmet (tak, tak, wiem, że to nic dobrego, dlatego chcę ją przestawić) + suchą Karmę Purina Pro. Dość często dostaje też surowe mięsko - wołowinę, kurczaka, watróbkę i ryby. Dostaje 3-4 posiłki dziennie a suche stoi cały czas.
Pierwszym krokiem będzie wprowadzenie karmy bezzbożowej (Applaws lub Taste of Wild - jeszcze nie zdecydowałam), później chciałabym zamienić saszetki na mieszanki BARFowe. Nie jestem pewna czy chciałabym totalnie przestawiać kota na BARF. Chętnie zostałabym przy wersji BARF + karma sucha bezzbożowa. Czy to w ogóle ma rację bytu? Jeżeli tak to podawanie jakich ilości jednego i drugiego dziennie byłyby optymalne? Chciałabym zacząć od tych mieszanek:
Cytat:
Kurczak / indyk i FC
200 g indyk, tzw gulasz z indyka
150 g serca z indyka
650 g mięso bez kości, ze skórą, wykrojone z ćwiartki lub uda z kurczaka
50 g wątróbka z indyka lub kurczaka
2 żółtka
12,5 g Felini Complete
1 g tauryny
1 g zmielonych skorupek
50 g gotowanych warzyw lub przecieru warzywnego ze słoiczka dla niemowląt
ok.200 g wody

Indyk / wołowina i FC
200 g indyk, mięso wycięte z uda, ze skórą
150 g serca z indyka
650 g dość tłustej wołowiny (bez kości), to jest ta tańsza wołowina
50 g wątróbka z indyka lub kurczaka
2 żółtka
12,5 g Felini Complete
1 g tauryny
1,5 g zmielonych skorupek
50 g gotowanych warzyw lub przecieru warzywnego ze słoiczka dla niemowląt
ok.200 g wody

z tym, że na początek bez FC. Wiem, że idealnie nie będzie, ale sądzę, że i tak lepiej niż przy Whiskasach. Z czasem, jeśli przekonam się, że moje kocie będzie zajadać, oczywiście zainwestuję w FC.
I jeszcze jedno - wyczytałam, że przygotowując mieszankę mielimy i kroimy mięsko, taurynę łączymy z wodą i żółtkami i mieszamy. Wtedy mrozimy w całości? Nic się tej taurynie ani FC od niskiej temperatury nie stanie?

Z góry przepraszam za moje, być może głupie pytania. Będę wdzięczna za wszelkie rady. :)

@edit:
Doczytałam, że można spokojnie mrozić i nic nie powinno się z suplementami dziać.
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-17, 10:27   

Nic się nie dzieje przy mrożeniu ;-) Uważaj z wątróbką, za dużo może wywolać szkody. Jeśli koniecznie chcesz podawać też suchą karmę to pamiętaj, że najlepiej podawać suchą karmę co najmniej 2h po mokrej, a mokrą ok. 8h po suchej. Karma sucha i mokra inaczej się trawią i podane razem mogą powodować mniejsze lub większe problemy żolądkowe. Większość osób zaczyna od FC, ale na dluższą metę bardziej oplacają się naturalne suplementy ;-)

Zapraszamy też do powitalni, napisz coś więcej o sobie i kotce :-)
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-21, 15:25   

czy ktoś może mi doradzić? czy rzucanie kotów na głęboką wodę ma sens? mam trzy koty, surowe mięso próbuję im przemycać od pewnego czasu. idzie nam jak krew z nosa. Z podłogi zjedzą, z misek tego samego nie ruszą. w południe zjedzą, wieczorem nie. I tak dalej.
Pomyślałam, w rozpaczy, że po prostu zrobię mieszankę wg przepisu z forum i tylko to im dam. Ale nie wiem czy prędzej nie padną z głodu przy miskach niż zjedzą.
Teraz jedzą suche, mokre i czasami małe ilości mięsa (jak mi się uda trafić w godzinę, miejsce, rodzaj mięsa itp...) :faja:
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-21, 15:37   

Ja tak zrobiłam, gdy koty zatruły się felerną partią suchej karmy. Wcześniej poznawały stopniowo smaki nowych mięs itd, ale potem z dnia na dzień postawiłam im michę z gotową mieszanką i żadnej alternatywy. Trochę marudzenia było, ale nie mając innego wyjścia po pewnym czasie przywykły.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-08-21, 15:42   

Ines, a długo marudziły? Ile to trwało? U mnie najgorzej z ragdollem właśnie, on do ryja nie weźmie surowego. Dwa pozostałe to jadły troszkę indyka i troszkę kaczki. A ten omija szerokim łukiem. A może najpierw zrobić mieszankę bez supli? Na dwa, trzy dni. A potem dodać suple?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-21, 15:45   

Ja dałam wszystko od razu. Aurelka w zasadzie chyba od razu ładnie jadła, Tula długo marudziła. Przez pewien czas jadła tylko gdy nie widzieliśmy (tzn gdy myślała, że nie widzimy). Nie pamiętam ile to trwało, ale teraz już obie jedzą ładnie.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-25, 14:00   

Ok. chyba już po kilku miesiącach czytania forum w te i na zad dojrzałam do przestawienia kotów na barf.
Koty już dojrzały, mięso jedzą (jak muszą) jeden lepiej, drugi gorzej, trzeci jak już naprawdę nie ma wyboru. Ale twarda jestem więc damy radę.
Przede mną pierwsze zakupy suplementów, ale ponieważ mam mętlik w głowie bardzo proszę o podpowiedzi. Na liście mam:
- Felini Complete
- Tauryna
- Hemoglobina suszona
- skorupki jajek (?)

Czy to mi na początek wystarczy?

[ Dodano: 2014-08-25, 18:18 ]
Nie chcę być namolna... ale bardzo proszę o jakąś podpowiedź ;)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-08-25, 21:15   

doradora :kwiatek:
Suplementy dzielimy na naturalne i zestawy. FC jest właśnie gotowym zestawem do sporządzania mieszanki barfowej i robi się ją dokładnie tak jak podaje producent FC. Ja nie stosuje zestawów ani FC, ani e.a.s.y Barfa, ani TC Premix to trudno mi się wypowiadać co lepsze. Chociaż wiadomo co naturalne suple to naturalne.
Z naturalnych supli do mieszanek potrzeba: wątrobę jako suplement wit A, tran jako suplement wit.A i D, algi jako suplement jodu, drożdzę piwne jako suplement witamin z gr.B, hemoglobinę suszoną jako suplement żelaza, mączkę ze skorupek jako suplement wapnia, i oczywiście tauryne, wit.E i sól najlepiej himalajską lub jakąś naturalną, żółtka są tez dobrym dodatkiem jako bomba witaminowa :mrgreen: Jak stosuje sie zestawy do Barfa lub korzysta z gotowych przepisów nie ma potrzeby stosowania kalkulatora. Natomiast przy naturalnych suplementach kalkulator jest bardzo pomocnym narzędziem do komponowania przepisów.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-25, 22:20   

o jejku, no i mam dalej mętlik :)
kiedyś rozmawiałam z Sihaya i pisała mi, że przy FC należy jeszcze uzupełniać taurynę i hemoglobinę,
chciałabym zacząć pomalutku, dlatego myślę o syntetycznym suplemencie, żeby się nie pogubić w tych wszystkich naturalnych
ale kalkulatora używać chcę od początku,
już próbowałam... i pomimo wstukania FC dalej wołał o suplementację hemoglobiną i tauryną
i jeszcze maszynki do mięsa obecnie nie mam, 1/3 kotów je kości i to nie zawsze, więc chyba bez skorupek się nie obejdzie

pomocy! co ja mam na początek kupić?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-08-25, 22:29   

doradora :kwiatek:
Poczytaj wątek :
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
Powinien rozjaśnić obraz. Zasada jest taka albo kalkulator albo gotowy przepis wg producenta. Podałam Ci spis naturalnych suplementów od Ciebie zależy co będziesz używać.
Producent FC nic nie pisze o dokładaniu jeszcze naturalnych supli do mieszanki.
Tak pisze producent o tym preparacie:
Cytat:
Ze względu na wysoką zawartość witaminy A, D3 i pierwiastków śladowych należy podawać ten produkt kotu tylko w 5% dziennej dawki.
Felini Complete służy wyłącznie do przygotowania wraz ze świeżym, surowym mięsem i nie może być mieszane z karmą lub inną żywnością np. z puszek


Cytat:
Oprócz mięsa kot może spożywać serce (do 15%), żołądek i nerki (do 5%). Ponieważ Feline Complete zawiera wapń, fosfor i wit.A nie należy podawać kości i wątróbki.


Cytat:
Felini Complete zawiera wystarczającą ilość tauryny i uzupełnia wyważony posiłek, dodatkowe składniki nie są konieczne. Proszę przechowywać w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne