BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących - pytania, problemy
Autor Wiadomość
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-25, 07:49   

czy tutaj jest gdzieś wątek o białku w diecie psa? Bo wczoraj, przez przypadek, gdzieś tutaj na jakimś wątku przeczytałam, że pies dostaje za mało białka (tak to wyliczyła Dagnes) a dostawał porcję wyliczone do swojej wagi ciała. To może moje dostają za mało białka też?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-07-25, 10:45   

Ale tu nioe chodzi o wielkość porcji tylko o to co w tej porcji jest (a konkretnie co jest w jadłospisie). Możesz mieć psa, który będzie dostawał bardzo dużo jedzenia a jednocześnie mało białka
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
psy-i-koty 

Wiek: 50
Dołączyła: 11 Lut 2014
Posty: 809
Skąd: Przemyśl
Wysłany: 2014-07-25, 10:48   

ja to rozumiem, w tym konkretnym wpisie była mowa o mięsie, chodziło o psa Izabeli. Dokładnie ten wpis, wątek o gotowych karmach


isabelle30 napisał/a:
W tej chwili Brutus waży 38kg. I jada nieco powyżej 1%. Jest to dla niego dawka idealna. I jest to dawka mięsna. Do tego dochodzi jakieś jabłko czy gruszka na kolacje.
Całkowita rozpietość w tej chwili w posiłkach - 330g najmniejsza porcja do 490g

Średnio wychodzi więc jakieś 400g mięsa, co przy założeniu karmienia średniotłusto, czyli gdzieś 17-18% białka w mokrej masie, daje nam około 1,8g białka na 1 kg wagi ciała psa dziennie.
Minimalne zapotrzebowanie na białko u psów jest znacznie wyższe i waha się w zależności od wielkości psa (w związku z prawem Kleibera i skalowaniem w geometrii euklidesowej) od około 2g na 1 kg wagi ciała u olbrzymów do 4,5g na 1 kg wagi ciała u psów miniaturowych. U psa średniej wielkości, jak twój, o wadze 30-40 kg dzienne minimalne zapotrzebowanie na białko wynosi 2,5g na każdy kg wagi ciała. Schodzenia poniżej 2g białka na 1 kg wagi ciała psa nie rekomendują nawet naukowcy u psów z niewydolnością nerek.
Jeśli twoje szacunki są prawidłowe, to wszystko wskazuje na to, że Brutus otrzymuje za mało białka w diecie.
 
 
aga 


Barfuje od: 05.08.2014
Wiek: 28
Dołączyła: 05 Sie 2014
Posty: 119
Skąd: katowice
Wysłany: 2014-08-05, 21:15   

WITAM
Właśnie wprowadziłam Barfa u moich dwóch psów - maltańczyk i pudel. Czy to normalne że one są głodne na tej diecie. Jedzą narazie żołądki z treścią ale uporczywie drapią w miski w i czekają na wiecej. Chyba nie chodzi tu o fascynacje smakiem bo przy suchej też sie zdarzało ale wtedy dosypywałam karmy i było ok , co robic ? :-(
_________________
aga
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-08-05, 21:19   

Ile ważą i ile dostają? Tak dla mniej więcej rozeznania
Generalnie ja nie widzę prolemu z dorzuceniem.
Choc wcale nie powiedziane, że to nie kwestia fascynacji właśnie. Dużo psów na początku chciałoby jeść ogromne ilości. Mój był taki też. Mógłby zjeść, ile mu dasz. Po przyzwyczajeniu się do nowego jedzenia i podawaniu raczej większych elementówniż mielonek - pies bardzo ładnie zaczął jeść tyle, ile mu trzeba
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
aga 


Barfuje od: 05.08.2014
Wiek: 28
Dołączyła: 05 Sie 2014
Posty: 119
Skąd: katowice
Wysłany: 2014-08-05, 21:30   

psy waza po 8 kg i dostaja 150gr , wdaje mi sie że to jednek kwestia głodu bo chcą mi wyrwać własnie moja kolacje :shock: moze im to rozdzielić na 2 posiłki ? chociaż słyszałam że powinny najeść sie raz i do syta ??
_________________
aga
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-05, 21:37   

hm... mój psiak waży niecałe 5 kg i je około 350 g dziennie... nie znaczy to oczywiście, że Twoje powinny jeść tyle samo, ale pamiętaj - nie sugeruj się przenigdy żadnymi regułkami odnośnie dawkowania... druga sprawa - żołądki są pokarmem bardzo ubogim - to potęguje głód
 
 
aga 


Barfuje od: 05.08.2014
Wiek: 28
Dołączyła: 05 Sie 2014
Posty: 119
Skąd: katowice
Wysłany: 2014-08-05, 21:43   

o kurcze , aż tyle ? ja to bym chciała zeby one jadły jak najwięcej :mrgreen:
własnie moja dawka jest obliczona według regułek - waga psa x 2% .
W takim razie jak powinnam sie zabarć za to dawkowanie ? według uznania ?
_________________
aga
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-08-05, 21:48   

Te 2-3% to jest raczej podstawowa wytyczna, żeby wiedzieć w jakich okolicach to jest a nie sztywna reguła. Dalej wszystko zalezy od psa
Po 1 psy małe potrzebują proporcjonalnie wiecej jedzenia niż psy duże. Takie maluchy poniżej 10kg potrafią jeść i 5%.generalnie 3% bym traktowała jako minimum dla nich. A potem obserwuj psy, ich apetyt i figurę i tym się kieruj, nie liczbami
Hmmm nie powiedziałabym, że żołądki są jakoś specjalnie ubogie
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-08-05, 21:53   

mój pies raczej długo nie pożyłby jedząc dawkę wyznaczoną przez kalkulator ;-)

stawiałabym na własną obserwację. powolutku zwiększaj dawkę... patrz na wagę. pies po posiłku ma być najedzony, ale nie przejedzony - musi pozostać lekki niedosyt

druga sprawa - myślę, że lepszym rozwiązaniem byłoby karmić zwierzaki 2 razy dziennie - małe psy mają większe zapotrzebowanie na energię w stosunku do swojej wagi niż psy duże - wydaje się zdrowiej rozkładać ich dzienną porcję żywieniową na dwa razy
 
 
aga 


Barfuje od: 05.08.2014
Wiek: 28
Dołączyła: 05 Sie 2014
Posty: 119
Skąd: katowice
Wysłany: 2014-08-05, 21:58   

ok , w takim razie zwiększam porcje i rozdzielam na 2 posiłki, myśle ze psy bedą uradowane ! mnie także ulżyło bo chyba nie dałabym rady codziennie patrzeć na te ich błagajace oczy. Zacznę od tych 3% to będzie jakieś 240 gr a potem według zapotrzebowania :) Niezwykle szybko zostały rozwiane tutaj moje wątpliwości, jeszcze o takiej porze ! super, bardzo dziękuje :)
_________________
aga
 
 
Retriver 


Barfuje od: 01.07.2014
Udział BARFa: 50-75%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 708
Skąd: lubelszczyzna
Wysłany: 2014-08-06, 10:07   

Piszecie o różnorodności mięs w diecie, mam dostęp tylko do trzech wołowina kurczak i indyk, wołowina tylko mięso bez podrobów, drób z sercami, żołądkami oraz wątróbką, do firm z mięsem dla psów nie mam zaufania co do jakości i cena mnie nie wprowadza w zachwyt. Nie mam dostępu do przełyków, przepon czy też nerek, tego nie chcą sprzedawać na ubojniach. Bazując na tych mięsach pies da radę :?: , od czasu do czasu mogę kupić rybę nie częściej niż raz na tydzień. Wyliczyłam dawkę według kalkulatora, pies był głodny dorzuciłam mięcha, po zafundowaniu kości mięsnych typu szyjka indycza, korpus (już je trawi) pies nie chodzi głodny, nasyca się dawką wyższą niż powinien, 0,8 kg dziennie waży 32 kg i nie tyje.
_________________
Retriver
 
 
aga 


Barfuje od: 05.08.2014
Wiek: 28
Dołączyła: 05 Sie 2014
Posty: 119
Skąd: katowice
Wysłany: 2014-08-06, 10:13   

Jeszcze jedna sprawa :) czy zamiast kości moge dosypywac im maczke ze skorupek jaj. Pudel przy poprzednim podejsci do barfa nie przyjął go zbyt dobrze ale myślę ze to przez zle wprowadzenie. Jadł żołądki 5 dni a potem dostawał sama jagniecine, bez warzyw itd. Takie bylo zalecenie Pani ktora zajmowała sie barfem i pod jej nadzorem bylo to wprowadzane. Pudel jadł ta jagnięcinę jakis 5 dni i wg przestał robić kupy , dostalolej parafinowy i go odblokowalo , znowu spróbowałam z jagnięcina i to samo. Wtedy odpuscilam barfa bo bałam sie ze coś sie im stanie. Teraz mam zamiar zacząć po zoladkach od razu pełnego barfa z warzywami itd, może sie uda
_________________
aga
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-08-06, 10:50   

aga napisał/a:
może sie uda

Uda się tylko powoli i małymi porcjami.
Na pewno znasz ten watek już na pamięć i wiesz jakie niespodzianki mogą was spotkać ???
A jeśli go nie czytałaś oraz innych o podobnej tematyce to doświadczenia nabierzecie i tak sami :->
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=333
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=164
http://www.barfnyswiat.or...&view=newest... ten to tak na wszelki wypadek aby wiedzieć co nie zrobić źle :)
http://www.barfnyswiat.or...=4176...ciekawy jest również ten, który daje wiele do myślenia :-D
Powodzenia.
  Zaproszone osoby: 2
 
Anitanet 

Barfuje od: 20.09.2013
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 47
Dołączyła: 20 Wrz 2013
Posty: 453
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2014-08-06, 10:55   

aga napisał/a:
Pudel jadł ta jagnięcinę jakis 5 dni

Ja znawcą nie jestem ale nie rozumiem czemu jagnięcinę przez 5 dni...

Kiedy przenosiłam Rufa na barf też były różne problemy, najpierw nie bardzo trawił kości, miał też różne sensacje żołądkowe... Pisałam tu jak szalona :mrgreen: I zawsze otrzymałam pomoc :kwiatek: Dopóki to nie są poważne problemy nie trzeba się przejmować. Pies musi się przestawić a to czasami trwa. Trzeba go obserwować. Jak ma, na przykład, problem z wypróżnieniem to trzeba podać podroby. Może być też tak, że nie będzie chciał jeść jakiegoś rodzaju mięsa bo mu nie będzie smakowało :mrgreen: Mój nie toleruje królika i jelenia...
Co do dawki to ustalałam ją kilka miesięcy... Obserwowałam czy tyje, czy chudnie, czy jest głodny. Teraz je prawie kilo dziennie a waży 36 kg :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne