BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Whole Prey dla kotów
Autor Wiadomość
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-22, 13:43   

Nie ma na forum tematu whole prey dla kotów :-( nie wiem, czy powinnam założyć nowy temat, czy pisać tutaj - żeby nie robić bałaganu, piszę więc tutaj.

Aurelka obecnie jest karmiona 50/50, połowa to WP, a połowa to zbilansowany BARF. Whole prey to całe tuszki - na ten moment głównie tuszki przepiórek, w dalszej perspektywie pisklęta przepiórek, gęsi, kaczek, dorosłe myszy i mysie oseski. Niektóre z hodowli ekologicznej, niektóre raczej mniej. Wszystko zamrożone tak jak zostało uśmiercone - z piórami/sierścią, głowami, krwią, dziobami, pazurami itd. Aurelka chrupie ze smakiem całe tuszki do ostatniego piórka, niczego nie zostawia.

Czy powinnam podawać jej dodatkowo jakieś suplementy, skoro oleju z łososia i jajek dodaję w dużej ilości do mieszanki barfnej? Dodanie innych suplementów do tuszek nie stanowi problemu, i tak nastrzykuję każdą około 5ml wody, żeby Aurelka przyjmowała jej więcej. Zastanawiam się tylko - czy jest taka potrzeba? Wydaje mi się, że nie, ale chciałabym to skonsultować z mądrzejszymi głowami.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-25, 00:00   

Też się nad tym zastanawiałam, choć na raziez całych tuszek były tylko kurczaczki.
Chętnie bym wzbogaciła im menu o myszki.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-06-25, 07:36   

Czy kurczaki jednodniowe i ogólnie ptaki mogą stanowić podstawę diety kota? Bez dodatkowej suplementacji? Czy powinno sie dodać chociaż taurynę i olej z łososia? Myszki i drobne ssaki uważam, ze stanowią kompletny zbilansowany posiłek, jednak koty w naturze nie zjadają chyba zbyt dużo ptaków?
 
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-06-25, 07:59   

Silvena napisał/a:
jednak koty w naturze nie zjadają chyba zbyt dużo ptaków?
Moja kotka w zasadzie żywi się sama. Kotka wychodząca i bardzo łowna, więc ode mnie rzadko kiedy dostaje żarcie, aby nie zostawiała mi zwłok po całym domu. Częściej widać ją z ptakiem niż innym stworzeniem.
 
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2014-06-25, 11:02   

moje są wychodzące od niedawna i też tylko z wróblami (i muchami oczywiście) w zębach je widziałam :) ale może to dlatego, że myszy brak w pobliżu a wróbli pod dostatkiem ? I też się tymi ptakami i owadami najadają właściwie tak, że rzadko już w domu z miski jedzą. No chyba, że tuszkę kurczaczka od Sihaya to owszem schrupią całego.
Ale mnie zastanawia jedna rzecz w związku z BARFem - jak robiłam sekcję takiemu kurczaczkowi albo wróblowi (kiedy pokazywałam kotkom, że to jest mięsko i to się je) to tam było baaardzo mało krwi w tych ptaszkach a w BARFie dajemy bardzo duże ilości hemoglobiny i tak mnie zastanawia czy aby na pewno nie za dużo ? Bo moje takich mieszanek z przepisową ilością hemo nie chcą jeść zawsze dostają mniej niż z kalkulatora wychodzi i czym mniej hemo w mieszance tym chętniej jedzą. Pozostałe suplementy im nie przeszkadzają tylko ten nadmiar hemoglobiny.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-25, 11:55   

Też mnie te ptaki zastanawiają - Aurelka zjada je bardziej niż chętnie. Myszy niezbyt. Oseski i biegusy to jeszcze zje, choć już nie z takim zaangażowaniem. Dorosła mysz ciężko jej wchodzi. Może to kwestia nowego smaku?

No i krew - w tuszkach tych zwierząt rzeczywiście jest jej bardzo mało.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Bigiel 


Barfuje od: 2007
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 01 Mar 2013
Posty: 219
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-25, 12:38   

U mnie Rudy pałaszuje głównie myszy. Dziś rano zjadł kawałek jagnięciny, poszedł na dwór i w ciągu 40 minut wracał i zjadał myszy (4 sztuki). Może na ptaki nie ma szans przez dzwoneczek.

Malina dziś u rodziców wróciła z ptakiem, ale ona wychodzi na dwór "goła" ;-)
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-24, 23:15   

Postanowiłam pozwolić Aurelce opierać swoją dietę na whole prey. Pogłowiłam się trochę i między innymi korzystając z rad Dagnes zawartych w tym przepisie, doszłyśmy z Aurelką do takiego jadłospisu:

- codziennie tuszka dorosłej przepiórki (ok 200g),
- codziennie koktajl: żółtko jaja, krew suszona, tauryna i olej z łososia (dopyszcznie),
- raz w tygodniu ryba rzeczna lub sama głowa ryby w przypadku większych sztuk,
- pisklęta i gryzonie okazyjnie, gdy mam do nich dostęp,
- kawałki tłustego mięsa lub samego tłuszczu (wołowina, gęś, kaczka itd) gdy akurat używam ich w kuchni.

Muszę jeszcze pomyśleć, jak dawkować jej te suplementy :niewiem:

Póki co daję jej żółtko z olejem. Oprócz tego ma stały dostęp do miseczki z barfem, gdyby nie nasyciła się tuszką - czasem cośtam sobie skubnie.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-25, 12:17   

Powiem ci tak. Twoje koty maja jak w raju :mrgreen:
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-25, 12:42   

Aurelka jest innego zdania, gdy ładuję jej strzykawkę z koktajlem jajecznym do pyszczka ;-) ale już się przyzwyczaja.

Jako że Aurelka dostaje jaja kacze, to postanowiłam robić taki koktajl na dwa dni:

Jajko + 10g krwi + 1g tauryny + olej z łososia

Mam nadzieję, że będzie ok. Żeby tylko mój dostawca przepiórek się nie wykruszył :mrgreen:
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
NSO 


Barfuje od: 24.01.2014
Dołączyła: 28 Sty 2014
Posty: 606
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-25, 16:14   

Ponoc w wersji whole prey nie potrzeba dawac suplementow wiec mozesz sie ograniczyc do tego znienawidzonego koktajlu do raz na pare dni a nie co2 dni:)
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-25, 16:41   

Zasady obowiązują takie jak przy mięsie na barfie - przepiórki są z chowu przemysłowego, więc na 100% nie realizują całkowitego zapotrzebowania kota na pewne rzeczy, np kwasy nienasycone, taurynę i niektóre witaminy. Brak kwasów rekompensuje olej z łososia, taurynę tauryna, witaminy - jajko. Zastanawiam się nad tą krwią, bo one nie są przecież skrwawiane - natychmiast po ubiciu lecą do zamrażarki. Ale te 5g dziennie ekstra krwi chyba nie zaszkodzi.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Agnieszka 

Barfuje od: 1997
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 15 Paź 2011
Posty: 21
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-09-18, 17:36   

Na miau.pl w "hodowcach" właśnie przeczytałam, że są osoby (z Wrocławia), które karmią przepiórkami (raczej niż kurczakami). Chodzi chyba jednak w tym wypadku o trochę większe niż jednodniowe. Czy taką "potrawę" można podciągnąć pod whole prey? Szczerze mówiąc, ja pytałam nawet kiedyś w sklepie gadygady - sprzedają tam i noworodki mysie, i kurczaki jednodniowe (na Osiedlu Powawelskim) - ale nie wiem, czy to dobry pomysł z takąpozycją w menu moich kotów. Co uważacie?
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-09-18, 17:48   

Jak najbardziej będzie to whole pray. A mysie noworodki i ptaszki jednodniowe to rarytas dla kota. Jeśli kupujesz już uśmiercone to trzeba zwrócić uwagę na to aby były odpowiednio zamrożone, no i trzeba mieć zaufanie do sprzedawcy że nie są to jakieś odpadowe sztuki, przechowywane przed zamrożeniem nie wiadomo jak i jak długo.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-19, 10:50   

Ja karmię whole prey jedną ze swoich kotek. O tym jak to dokładnie wygląda pisałam w tym temacie: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=4334 i to ja jestem tą osobą z miau.pl :mrgreen:
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne