BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kalkulator - problemy techniczne, pytania, uwagi
Autor Wiadomość
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-10-28, 22:18   

albo czegoś nie rozumiem, albo źle interpretuję, ale bardzo proszę o wyjaśnienie jak to wit. A "nie znika" z organizmu?
ja rozumiem, że jej nadmiar nie jest na bieżąco wypłukiwany z organizmu i stała nadpodaż prowadzi do kumulacji wit. A, ale jeśli potem (hipotetycznie) organizm dostanie za mało witaminy, to przecież weźmie "od siebie" z tego co zostało skumulowane? czy to jakoś inaczej działa?
 
 
martufa 

Barfuje od: 27.09.13
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 29 Wrz 2013
Posty: 60
Skąd: wrocław
Wysłany: 2014-10-29, 08:59   

Nadmiar nie jest wydalany z moczem a magazynowany w organizmie. W przypadku potrzeby (niedoboru) jest on uwalniany z tkanek.
Pisząc, że one „nie znikają” znaczyło dla mnie, że w przypadku podania zbyt dużej ilości one same nie zostaną usunięte jak witaminy rozpuszczalne w wodzie.
Kilkukrotne podanie zbyt dużej dawki – mam na myśli zrobienie mieszanki z minimum 4 kg mięsa z przekroczeniem dawek tych witamin o zakres błędu możliwy w kalkulatorze. Po skończeniu mieszanki z przekroczonymi normami podajemy kolejne 4 kg z prawidłową dawką tych witamin. I tak kilka razy. Nie wiem, po jakim okresie nadpodaży te witaminy zaczynają szkodzić – dlatego poruszyłam temat.
Po przeanalizowaniu danych z kalkulatora i porównaniu z innymi źródłami zauważyłam, że tworząc przepisy „tak by nic na czerwono się nie świeciło” nie mamy realnej szansy na zrobienie mieszanki z niedoborem witaminy A. No może wtedy, gdy korzystamy głównie z wątroby gęsiej, której zawartość wit A została zawyżona. A to uniemożliwia nam wyrównanie, pobranie tych witamin zmagazynowanych w organizmie wcześniej.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2014-11-02, 14:33   

martufa napisał/a:
Mam problem tylko z tym, aby zgodzić się z twierdzeniem, że przekroczenie norm witamin A i D o odpowiednio 250 i 20% jest bezpieczne. Wiedząc, że te witaminy "nie znikają" możemy zaszkodzić swoim zwierzakom podając za dużo wit D bądź A nawet kilka razy w ich życiu w różnych odstępach czasu. Biorąc pod uwagę powyższe ta loteria to jednak nie takie byle lotto jest.

To znowu jest nieco bardzej skomplikowane niż na pozór się wydaje. Normy zapotrzebowania na witaminy są ustalane w oparciu o badania pokazujące, przy jakich poziomach danych witamin w pożywieniu zwierzęta nie mają niedoborów. Nie mają one nic wspólnego z najwyższym dopuszczalnym spożyciem, które nie powoduje skutków przedawkowania. W przypadku wielu witamin (m.in. witaminy A) ustalone normy zapotrzebowania są niższe niż faktyczne spożycie witaminy A przez koty w naturze. Więc karmiąc koty zgodnie z naszym Kalkulatorem podajemy im nieco mniej tej witaminy niż zjadałyby one polujac np. na myszy, ale wystarczająco by zaspokoić ich potrzeby. Badania nad toksycznością witamin prowadzone na kotach pokazują, że naturalną witaminę A (zawartą w wątrobie) jest trudno przedawować, gdyż dawki toksyczne sięgają 100-krotności normy zapotrzebowania jeśli są podawane stale i długoterminowo. W przypadku witaminy syntetycznej o przedawkowanie dużo łatwiej, gdyż pierwsze objawy przedawkowania mogą pojawić się już przy długoterminowym podawaniu dawek przekraczających 4-krotność normy.
Jeśli chodzi o witaminę D, to tu margines bezpieczeństwa jest węższy, ale należy odnieść go dodatkowo do szacowanego zapotrzebowania na tą witaminę u kotów przez różne ośrodki badawcze i różnych naukowców. Zapotrzebowanie to szacowane jest na 5-10 IU na 1 kg wagi ciała dziennie (znaczy: w jednych podręcznikach podane jest zapotrzebowanie 5 IU, w innych 10 IU, a w jeszcze innych 8 IU). Dodam, że chodzi tu oczywiście o zapotrzebowanie, przy którym nie pojawiają się objawy niedoborów, a nie dopuszczalne spożycie. Konstruując Kalkulator postanowiłyśmy nie opierać się na skrajnościach i założyłyśmy, że norma będzie znajdowała się pośrodku tych szacunków czyli 7,5 IU na 1 kg wagi ciała. 20% tolerancji w górę daje nam więc spożycie na poziomie 9 IU na 1 kg wagi ciała, co wciąż jest poniżej norm szacowanych dla niezbędnego spożycia przez niektórych naukowców. Wybór dla naszego Kalkulatora średniej z norm oraz 20% tolerancja w górę nie są jednak przypadkiem, lecz wynikiem przeanalizowania możliwego spożycia tej witaminy przez koty w naturze oraz badań nad jej toksycznością.
Natomiast analiza wielu karm komercyjnych pokazuje, że koty je jedzące spożywają zwykle powyżej 10 IU witaminy D na 1 kg swojej wagi dziennie, często znacznie powyżej, a zdarza się i wielokrotność tej dawki.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Rumi. 

Dołączyła: 17 Wrz 2013
Posty: 18
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-07-12, 09:14   

Mam problem z kalkulatorami, korzystam tylko i wyłącznie z tableta na androidzie i tutaj moje pytanie, czy komuś udało się skorzystać z kalkulatora na androidzie? Bo mi przez żaden program nie chcą się wprowadzać wartości... albo żądają hasła nie mam pojęcia jakiego
 
 
carlla 


Barfuje od: lipiec 2015
Dołączyła: 23 Lip 2015
Posty: 71
Skąd: Kobyłka
Wysłany: 2015-08-06, 13:57   

Też mam problem z kalkulatorem:( mam excela 2007) nie mogę włączyć makr, pomóżcie pliss
_________________
Ewa
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-08-07, 08:05   

carlla, jakie masz same ustawienia w TrustCenter?
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
carlla 


Barfuje od: lipiec 2015
Dołączyła: 23 Lip 2015
Posty: 71
Skąd: Kobyłka
Wysłany: 2015-08-07, 12:26   

Hebe, można na moją pocztę gdyż jestem kompletną analfabetką excelową i nie chcę się zbłaźnić na forum :oops: /nie wiem jakie mam ustawienia i gdzie tego szukać/ proszę o wyrozumiałość :kwiatek:
_________________
Ewa
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-08-08, 09:11   

carlla, napisane PW :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
monikasan 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 11 Lis 2013
Posty: 269
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-08-08, 19:10   

Za każdym razem jak robię przepis na mieszankę,muszę ręcznie obniżać wit A.Dlaczego kalkulator ją zawyża?
 
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-08, 20:51   

Raczej nie tyle zawyża, co pewnie dodaje taką ilość wątróbki, aby uzyskać odpowiedni poziom witaminy A, a potem dodawany jest jeszcze tran, który też tej witaminy trochę ma, stąd wyższy poziom. Ale to tylko moje zgadywanie.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
monikasan 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 11 Lis 2013
Posty: 269
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-08-08, 21:55   

Faktycznie,masz rację. :kwiatek:
Ale sprawdziłam,że wystarczy najpierw dodać tran a później wątrobę i kalkulator podaje już prawidłową wagę wątróbki.
Dlatego nieśmiało proszę TWÓRCÓW kalkulatora o sprawdzenie mojej tezy i ewentualnie skorygowanie go w tym miejscu w następnej wersji...
 
 
 
Hebe 
Ekspert


Barfuje od: 01.2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1042
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-08-09, 16:59   

saphirith1987, monikasan - oby dwie macie rację - wartości są liczone dla normy witaminy A. Postawą jej suplementacji jest wątróbka. Dlatego jak najpierw doda się tran, a później wątróbkę to wszystko jest w porządku. Pewnych posunięć użytkownika kalkulator nie jest w stanie przewidzieć. Dlatego za każdym razem trzeba jednak po przejściu przez kreator - popatrzeć w sam przepis i wartości czy wszystko jest w porządku i ewentualnie skorygować ręcznie. :)
_________________
Kalkulator barfnyswiat.org - czy to koci czy psi - nie zwalnia z myślenia, jest to tylko maszynka pomocnicza. Pamiętajcie o tym :) Masz jakieś pytanie - pytaj na forum barfnyswiat.org

Aplikacja BARFny Kalkulator Kot:
Android
iOS
 
 
monikasan 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 11 Lis 2013
Posty: 269
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-08-10, 19:03   

Oczywiście,że po sporządzeniu przepisu trzeba mu się jeszcze przyjrzeć.Mam na myśli tylko tyle,że jeśliby już na poziomie kalkulatora na pierwszej pozycji była wit. D zamiast A ,to dzięki tej "kosmetycznej poprawce" kalkulator byłby doskonalszy, :kwiatek:
 
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-08-11, 10:32   

tak na chłopski rozum, to suplementy "przelatuje się" po kolei, od góry do dołu, strona po stronie, a w przypadku wątróbki rzeczywiście lepiej najpierw tran wklepać, może rzeczywiście dałoby się zamienić miejscami te suplementy, żeby nowicjusze nie przedobrzali z wit. A :kwiatek:

mnie jeszcze by pasowało, żeby tłuszcze (skóry z kurczaka) były zaraz po mięsie, bo ja zawsze dodaję konkretną ilość, taką jaką mam pomrożoną
łatwiej mi potem w zakładce "wydruk przepisu" jak mam wszystkie rzeczy do wrzucenia do maszynki jedna pod drugą
ale żeby nie było, nie narzekam :kiss: :kwiatek:

ale... jakby się dało... :mrgreen:
żeby w zakładce "wydruk przepisu" można było odhaczyć sobie jakiegoś ptaszka, albo skreślić to co się już dodało, albo w inny sposób zaznaczyć, to by było świetnie :mrgreen:
 
 
monikasan 


Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 11 Lis 2013
Posty: 269
Skąd: Łódź
Wysłany: 2015-08-15, 17:13   

Zastanawia mnie jeszcze,dlaczego, gdy dzielę mieszankę na porcje dzienne to nigdy nie wychodzi mi tyle porcji,ile wylicza kalkulator. Brakuje mi średnio jednej porcji :roll:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne