BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących - pytania, problemy
Autor Wiadomość
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-03-27, 20:36   

W większości przypadków psom mieszanek nie robimy (bo jesteśmy troszeczkę leniwi i nam się nie chce a usprawiedliwia nas to, że robić ich w większości przypadków nie musimy) ale to nie jest tak, że robić tego nie możemy. Pies żyjący dziko poluje na mniejsze ofiary (ptaki, gryzonie, małe ssaki), czyli jego jedna ofiara stanowi jego jeden posiłek, a to oznacza, że większość jego upolowanych posiłków jest odpowiednio zbilansowana. Ale fakt, nie musimy się tak z psami bawić, bo wiemy, że to leniwi oportuniści i przy poszukiwaniu jedzenia, w przeciwieństwie do kotów, polowanie nie jest jego pierwszym pomysłem. Wątpię też aby było drugim.
Ale jeżeli ktoś chce to nie ma nic złego w tym, aby takie mieszanki dla psa też robić.

Wodą się nie przejmujemy. Nie wiem jak to jest u kotów, ale natura tak psa pomyślała, aby on czuł i lubił smak wody (tak, dla psa woda jest smakowa), stąd wiele psów to zwykłe ochleje.
 
 
 
HoWaKo 


Barfuje od: 01.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lut 2015
Posty: 267
Skąd: Zamość
Wysłany: 2015-03-27, 20:49   

Przepraszam za OT, ale moje suńki byłby zachwycone taką panią jak ulala - uwielbiają kocią mieszankę :twisted: a dostają jak uznam, że za długo takowa stała bez zainteresowania ze strony kota. Ach, cóż to jest za uczta - jak w wykwintnej restauracji: na kęs :food:
_________________
BARFny tercet egzotyczny: Honor-Wandysław-Kokoska :mrgreen:
 
 
 
aggie 

Barfuje od: 28.02.2015
Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 54
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-03-28, 16:18   

Mam do Was pytanie dotyczące proporcji w BARFie... Natknęłam się na opracowanie "zaawansowanej i zaangażowanej" barferki z innego forum (również posiadaczki dużej rasy), gdzie postuluje ona bardzo duży udział RMB w diecie (zwłaszcza szczeniąt), z niewielkim (!) udziałem mięsa i podrobów. Zastanowiło mnie to, ponieważ czytając forum (tematy szczeniakowe i jadłospisy dla szczeniaków) niejednokrotnie spotykałam się ze Waszymi komentarzami że "za dużo kości"...

Ja dotychczas trzymałam się podziału 80/20 (produkty mięsne/warzywa), przy czym te produkty mięsne to u mnie 60% mięso, 15% kości (czyli kości w gotowych Primexowych mieszankach + szyje/udka/korpusy), 15% podrobów, 10% żwacze.

I teraz sama już nie wiem, czy moje założenia/proporcje są prawidłowe...? Czy faktycznie daję za mało kości...?

(Dodam, że Maniek ma 7 miesięcy i jest przedstawicielem rasy olbrzymiej, więc jeszcze dłuuugo będzie rósł w górę i wszerz... ;-) )
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-03-28, 16:57   

aggie, RMB a barf to nie to samo. Jak poczytasz dogo, gdzie większość karmi jednak RMB a nie barfem (z czego nie zdają sobie sprawy) to zobaczysz jak muszą się starać aby nie doprowadzać do notorycznych zatwardzeń. Z tego powodu tam właśnie zalecane są wszelkie jogurty i kefiry aby psów nie zatkać na amen.
Popatrz na kurę, królika, bażanta, mysz i inne małe zwierzęta, na które pies by polował. Zobacz jaki jest udział procentowy kości w ich ciałkach.

Jeżeli Maniek radzi sobie dobrze z barfem to ja bym zrezygnowała z odrębnego podawania żwaczy i rozliczyła tę część na pozostałe elementy produktów zwierzęcych.
 
 
 
RosieChi 


Barfuje od: 17.04.2015
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 65
Wysłany: 2015-04-01, 12:50   

Dzień dobry, jako jeszcze nie barfująca ale ucząca się teorii, mam trochę śmieszne pytanie, ale sprawa mnie bardzo nurtuje...

Planuję przestawić na barf naszą chihuahuę, o wadze ok. 1,7 kg.
Obecnie zjada dziennie 2 porcje jedzenia - rano porcję karmy suchej bez zbóż i kurczaka, wieczorem gotowane mięso + warzywa.

Obliczyłam, że przy założeniu 2,5% masy ciała mała zje na barfie ok. 40 gram mięsa i warzyw dziennie. Chodzi mi o to, że jak położyłam na wadze tyle gram mięsa i warzyw, to to jest objętościowo minimalna ilość :shock: wiem, że wątpliwość śmieszna.. jednak suchego i gotowanego ona zjada dużo więcej, a jest szczupła :oops:
20% warzyw do 8 deko... połowa pomidorka koktailowego, 30 deko warzy 1 serduszko z indyka :shock: trochę się przeraziłam tą mikro ilością, czy to tylko ja mam takie odczucia? :mrgreen: ona już teraz ciągle by jadła.. czy przejście na barf wiąże się z taką zmianą objętościową, czy aż tak się nie znam na wadze? :lol:
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-04-01, 13:01   

Obliczenia to tylko wskazówka. U niektórych się sprawdza u innych nie. Zacznij od większej ilości jedzenia, obserwuj psa, czy się najada, czy nie. Czy czasem nie przybywa mu tłuszczyku. Tak naprawdę Barf to ciągła obserwacja psa, poznawanie go jakby z innej strony. Nie można ograniczać się tylko do obliczeń ;-)
 
 
HoWaKo 


Barfuje od: 01.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lut 2015
Posty: 267
Skąd: Zamość
Wysłany: 2015-04-01, 15:06   

RosieChi, faktycznie wygląda to mikroskopijnie :lol: ale wiedz, że im mniejszy pies tym więcej zje proporcjonalnie w stosunku do psa olbrzymiego, więc nie nastawiaj się na te 40 g. Poza tym wiele zależy też od aktywności. Na Twoim miejscu nie wliczałabym w ogóle warzyw i owoców jako posiłku, a dawała co jakiś czas tak na zasadzie "przy okazji". U mnie przynajmniej to się sprawdza. Dobrze Ci Lena06 radzi - na początek podaj nawet 2 razy więcej niż założyłaś i zobacz ile psinka zje i wtedy dopasujesz już bez problemu. Powodzenia :kwiatek:
_________________
BARFny tercet egzotyczny: Honor-Wandysław-Kokoska :mrgreen:
 
 
 
RosieChi 


Barfuje od: 17.04.2015
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 65
Wysłany: 2015-04-01, 21:06   

Dzięki HoWaKo :) może założę 3% wagi. Ona jest sterylizowana, po sterylizacji przybrała z 1550 do 1750 w ciągu 3 miesięcy. Warzyw mogę nie wliczać, założyłam wliczanie bo ona warzywa uwielbia i zjadłaby każdą ilość.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-04-01, 21:32   

Z warzywami to tak spokojnie
Co do dawki to tak, wyjdź sobie od 3% ale nie bój sie dodawać. Pieski małe potrzebują proporcjonalnie zdecydowanie więcej pokarmu niż duże. Takie mikro kruszynki powinny też jadać ze 3 razy dziennie
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
RosieChi 


Barfuje od: 17.04.2015
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 65
Wysłany: 2015-04-02, 08:10   

Ciociu-Młodek jestem w trakcie czytania tego wątku, przeczytałam Twoją starą wypowiedź, że małe pieski potrafią zjeść i 5%. Także faktycznie wyjdę od 3% i będę obserwować jej boczki :) dziękuje za radę :)
Serio 20% warzyw to za dużo? Byłoby 40 gram mięsa i 10 gram warzyw, mówicie że zmniejszyć warzywka?
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2015-04-02, 09:11   

Według mnie 10% warzyw to powinien być max.Warzywa generalnie nie wnoszą praktycznie nic do psiej diety. W większości są zaychaczo-przepychaczem. Wnaturze wilki i inne psowate jedzą zieleninę głównie wtedy, kiedy nie ma szans na nic innego a żyć jakoś trzeba ;-)
Jeśli piesek lubi to mu podawaj w jakimś osobnym posiłku 1-2 razy w tygodniu
Ja ta swoim na przykład daje jabłka bo obydwa niesamowicie za nimi szaleją. Taz to sie da pokroić za chociaż kawałeczek
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
RosieChi 


Barfuje od: 17.04.2015
Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 65
Wysłany: 2015-04-02, 09:43   

Ona szaleje za warzywami :) szczególnie za bezwartościowym ogórkiem. Ale marchewkę, seler, pietruszkę także uwielbia, pomidory, owoce... w sumie wszystko.

Jak to wszystko kupię i zważę, to jakoś sensownie poporcjuję.
 
 
aggie 

Barfuje od: 28.02.2015
Dołączyła: 28 Lut 2015
Posty: 54
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-04-02, 21:45   

Snedronningen napisał/a:
aggie, RMB a barf to nie to samo.


Snedronningen, dziękuję za konkretną odpowiedź ;-) . Poczytałam troszkę tu na forum (i nie tylko) na temat różnic pomiędzy BARFem a dietą RMB i różnica jest... zasadnicza. Myślę, że wiele osób które karmią psa RMB rzeczywiście myślą, że to BARF...
Zastanawia mnie tylko, jak to jest możliwe, że pieski karmione tylko RMB mają wzorcowe wyniki i są okazami zdrowia? Taka mała dygresja :roll: .

Snedronningen napisał/a:
Jeżeli Maniek radzi sobie dobrze z barfem to ja bym zrezygnowała z odrębnego podawania żwaczy i rozliczyła tę część na pozostałe elementy produktów zwierzęcych.


Czy Maniek dobrze sobie radzi z barfem? W większości tak, jedynie podroby sprawiają pewien problem (bardziej mnie przy sprzątaniu)- dość mocno rozluźniają kupę.

I zastanawiam się jak sobie z tym poradzić bo te 15% podrobów daje ok. 20-30dag dziennie. I już taka ilość wystarczy, żeby kupon był średniej jakości... Próbowałam łączyć podroby w posiłkiem częściowo kostnym, ale efekt był podobny.
Co ciekawe, do tej pory testowałam wołowe/baranie mixy podrobowe z Primexu (w skłądzie serca/wątroba/płucka) i obyło się bez znacznych efektów ubocznych; ale jak już podałam gęsie żołądki czy kurze serca od rzeźnika to następnego dnia efekt miałam murowany.

Czy jest jakiś sposób na to, żeby temu zapobiegać? Wiem że podroby są ważne w diecie, ale jak podawać zaleconą ilość bez "efektów ubocznych"? A może po prostu wybieram nieodpowiednie części nieodpowiednich zwierząt, jak myślicie?
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2015-04-03, 08:18   

Pytanie zasadnicze: jak podajesz podroby? Czy same czy z mięsem?

Co do RMB i wzorcowych wyników, to wszystko zależy jak i kiedy byłe robione: http://www.barfnyswiat.or...highlight=#2957 odpowiedź dagnes pod drugim cytatem. Jeżeli ktoś nie wie, to robi podstawowe badania i spoczywa na laurach bo wszystko wychodzi ok. Oraz czy jest to RMB tak, jak zostało stworzone czy coś pomiędzy nim a barfem.
Ja na ten przykład cały czas lawiruje pomiędzy barfem a whole prey. Bo barf uważam, za pracochłonny (ja jestem mega leniwa) a do WP nie do końca się moja suka nadaje (bo jest walnięta w czerep).
 
 
 
ewelina212111 


Barfuje od: uczę się :)
Dołączyła: 24 Mar 2015
Posty: 26
Wysłany: 2015-04-03, 18:06   

Witajcie kochani :) jestem tutaj nowa wkońcu postanowiłam przedstawić mój wstępny jadłospis dla mojego psa i bardzo by mi zależało gdybyście rzuciły na niego okiem. Planuje karmić psa gotowymi mieszankami BARF, mieszkam w Anglii i nie mam zbyt dużego dostępu do mięs obeszłam wszystkie sklepy w okolicy i niestety tylko mięso dla ''ludzi'' mają a ceny są za wysokie żebym miała kupować cały czas ;/ a więc moja sunia ma 7ms i waży 10kg jest to buldog francuski więc będzie mniej więcej ważyc 13-15 kg zasugerowałam sie wzorem 0,03% od wagi docelowej przyjmijmy że będzie to 400gr pokarmu dziennie tygodniowo 2,8kg w tym;

50% mięso 1,15 kg
20% żołądki 0,45kg
15% podroby 0,35kg
15% kości 0,35kg

75% warzywa 0,45kg
25% owoce 0,15kg

jadłospis ;
PONIEDZIAŁEK

rano 200gr mielony indyk z kościa + jajko surowe
wieczór 200gr wołowina z podrobami + warzywa ( wszystko razem zmielone )

WTOREK

rano 100gr dziczyzny
100gr królik (z małym procentem warzyw w środku)
wieczór 200gr mielony kurczak z kością

Sroda

rano 200gr salmon+kurczak+warzywa + jajko surowe
wieczór 200gr podroby (wołowe flaki ,wątroba, serece i nerki)

CZWARTEK

rano 200gr kaczka z kością
wieczor 200gr żwacze

PIATEK

rano 200gr baranina z kościa z podrobami i warzywami
wieczor 200gr królik z warzywami

SOBOTA

rano 200gr indyk z kościa + jajko surowe
wieczor 200gr jelen + warzywa ( mały procent warzyw )

NIEDZIELA

rano 100gr żoładki
100gr podroby
wieczor 200gr salmon + kurczak

Planuje do tego suplementy olej z lososia algi morskie i malze nowozelandzkie ale nie wiem w jakich iloscia i jak czesto.

Zaczęlam od wolowych zoladkow na poczatek, pozniej wprowadze jeden rodzaj mięsa a ten jadlospis jest na pozniej prosze o jakies rady i wskazowki czy taki moze byc ? przypominam ze wszystko to gotowe paczki barf. Z góry dziękuje :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne