BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF w chorobach nerek
Autor Wiadomość
Wilku 

Dołączyła: 11 Gru 2014
Posty: 2
Wysłany: 2014-12-11, 20:04   

Witajcie :)
również z wielką ciekawością przeczytałam cały temat dotyczący diety barf dla nerkowców.
I ja borykam się niestety z tym problemem.
Od 2 lat mamy ze schroniska wilka (mix husky z łajką syberyjską) Psiak jak trafił do schroniska źle się poczuł i w ciągu 3 miesięcy trzykrotnie był w klinice i 2 razy usypiany. Po zabiegach powrócił do schroniska i "zgasł" z dominującego poważnego psa stał się szarym pieskiem, któremu na niczym nie zależało, zero reakcji na inne psy, na ludzi. Nie jadł, poleciał na wadze... wzieliśmy go ze schroniska jako psa "z depresją" ważącego 17 kg. Po kilku dniach u nas nastały biegunki i wymioty... wizyta u weterynarza.. Diagnoza: chore nerki i anemia.
Wyciagnęliśmy go z kreatyniny 3,6 i mocznika 350. Od 2 lat utrzymywaliśmy stały poziom: kreatynina 2,4 - 2,7 mocznik 100 - 130. Wilku czuł się w miarę dobrze. Dieta + ipakityne.
Niestety a może stety nigdy nie lubiał suchej karmy, tym bardziej jeszcze weterynaryjnej. Więc karmiliśmy go makaronem z kurczakiem z wywarami mięsnymi żeby więcej dostarczać mu wody plus warzywa. Ryżu też nie lubi.
Poza tym uważamy, że nie da się zrobic z wilka wegetarianina i choć słaby to nie odbierzemy mu przyjemności z jedzenia mięska, bo co to za życie bez najlepszego smaczka.
na koniec września robiliśmy nowe kontrolne badania, wszystko bez zmian. Zaczął nam kropelkować moczem. Wszystko w stałej normie.
Kilka dni temu zaczęły się drgawki. Wykonaliśmy badanie moczu (ciężar 1,015, odczyn 5..) i badanie krwi... skok kreatyniny na 3,6, mocznik 190. Wróciliśmy do punktu wyjścia.
Jest pod kroplówkami oraz dostaje synergal antybiotyk.
Musimy wprowadzić bardziej zaostrzoną dietę....
Chciałabym zapytać o kilka rzeczy, które stosujemy żeby upewnić się w naszej diecie.
Czy podawanie makaronu jest złe ? Czy może mu zaszkodzić ?
Ponadto podajemy mu siemię lnianę.
Mamy jeszcze 2 psiury... kupujemy im kości wołowe takie bardziej do obgryzania niż zjadania. Wilkowi nie dajemy raczej tych kości ale czasem szpik z kości. Czy może go dostawać ? Czy to też jest główne źródlo fosforu ?
Nie wiemy skąd nagle taki przyrost tych wartości w krwi. Nie wiem gdzie popełniliśmy błąd.
Dlatego piszę tutaj.
Zaczęliśmy mu podawać tabletki na stawy firmy Dolfos z czarcim pazurem. W skłądniku mają również drożdże, gdzieś w jednym z wątków przeczytałam, że nie powinny psy z PNN jeść drożdzy. Czy te tabletki mogły mu tak zaszkodzić ?
Nie wiemy ile ma lat. Szacowany był na ponad 5 jak go braliśmy. Ale może mieć 7,9, 12 ?
Ciężko stwierdzić.

Dziękuję za odpowiedź. Wiele Wasz temat mi pomógł. A i jeszcze skorupki od jajek ... mają być gotowane czy surowe ? :) i ile ich w diecie ?


Pozdrawiam
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2014-12-11, 20:16   

Odpowiem tylko co do skorupek z jaj. Tylko surowe. Gotowane są bezwartościowe ;-)
 
 
Wilku 

Dołączyła: 11 Gru 2014
Posty: 2
Wysłany: 2014-12-11, 20:56   

aaa i jeszcze pytanie o podroby ? całkowicie je wykluczyć ? bo szczerze czasem podawaliśmy np wątróbke kurzą zamiast kurczaka i kości. :-/
 
 
Halinasos 

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 67
Dołączyła: 05 Paź 2013
Posty: 25
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2015-03-22, 14:08   

Hej. Czy wiecie w jaki sposob kupić Polisorb? Mój pies ma bardzo poważny problem z nerkami. Zestaw enterosgel + polisorb wydaje mi sie ostatnią deską ratunku. Pierwszy preparat znalazłam i już zamówiłam. Natomiast o polisorbie nie mogę znależć żadnej informacji ani informacji o miejscu z którego kożna go nabyć.
Proszę o pomoc.
 
 
karakalek 


Udział BARFa: 90-100%
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Mar 2012
Posty: 159
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-03-22, 17:18   

O Polysorbie pisała Sihaya w tym poście. Dwa lata temu też próbowałem kupić ten specyfik ale w końcu odpuściłem. Wytwarza się go w Rosji, być może do dostania będzie też na Ukrainie. A tu strona o Polysorbie VP czyli dla zwierząt. Klikając w tego linka przeczytasz o aptekach na terenie Rosji handlujących Polysorbem MP dla ludzi.
Powodzenia :-)
_________________
Kto mnie kocha, kocha mojego kota
 
 
Halinasos 

Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 67
Dołączyła: 05 Paź 2013
Posty: 25
Skąd: Władysławowo
Wysłany: 2015-03-24, 00:06   

Bardzo dziękuję za informacje. Teraz szukam jakiegoś kontaktu w Rosji. :roll: Ale coś słabo to widzę.
 
 
jolasikorska 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 12
Wysłany: 2015-03-26, 02:23   

Serdecznie wszystkich witam. Moj borzoj Tami od 2.5 roku boryka sie z przewlekla niewydolnoscia nerek...jest na diecie domowej...niezupelnie zgodnej z ogolnie orzyjetymi normami...Ma 9.5 lat wazy 42 kg. Ostatnie wyniki krwi ogolnie dobre tylko kreatynina 2.8 mocznik 98 Albuminy obnizone chlorki podwyzszone.Sod potas fosfor w normie bialko calkowite teraz w normie Glukoza w gornych granicach normy.Pozostalle wyniki w normie. Badanie moczu ostatnie dobre . Badanie moczu- bialko w moczu30mg/dl kreatynina159. Stosunek b/k 0.19 czyli w normie...ciezar 1.035 ph6.0. Obecna w moczu glukoza 275mg/dl pisiew jalowy. Reszta ok. Tami cierpi ponadto na niedoczynnosc tarczycy i powiekszenie prostaty(jest niekastrowany). Prostata drobnotorbielowata. (W USG nerek ostatnim nerki nieznacznie zmniejszone miazsz przebudowany przewlekle zwyrodnieniowo o zatartym zroznicowaniu korowo-rdzeniowym brzegi pobruzdzone pozapalnie. Miedniczki nerkowenieposzerzone brak zlogow widoczne drobne zwapnienia okolomiedniczkowe. Nadnerczaprawidlowe. Reszra narzadow tez. Przepraszam ze jak na pierwszy raz tak sie rozpisalam ale nie wiem co jest wazne. Bardzo chcialabym prosic zebyscie mi pomogli uozyc mu jadlospus. Kazdy wet mowi co innego Tami nie jest suplementowany witaminami ani nie wiem czym jeszcze. Bierze euthyrox 800mg dziennie enarenal 20mg ipakitine rubenal. Do karmy dostaje lyzeczke ostropestu mielonego. Dziennie dostaje 35 dag miesa surowego 70dag gotowanego ryzu z warzywami oblanego troche rosolem surowa marchewke w calosci do chrupania co 3 dzien surowe zoltko rano bulke sucha lub posmarowana czyms dla zapachu . Nie wiem co jeszcze napisac....wiem ze zywienie nie jest Barfem ale chcialabym sprobowac....bo wydaje sie byc najrozsadniejsza dieta w obecnej z tego co tu czytam jest wiele niedoborow a nie karmilam i nie chce karmic psa dietami weterynaryjnymi. Czy moglibyscie nam pomoc...prosze Jola
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2015-03-26, 10:10   

Jolu, przede wszystkim przeczytaj uważnie cały niniejszy wątek od początku, wraz z linkami w nim zamieszczonymi (przejdź też do pokrewnego wątku dla nerkowych kotów, bo tam jest o wiele więcej informacji, które można również odnieść do psów). W zaszadzie większość potrzebnych Ci rzeczy znajdziesz w tych wątkach i linkach. Trudno jest Ci w tej chwili radzić tak ogólnie, z wyjątkiem tego, że aby zadbać o chorego na niewydolność nerek psa, musisz sama się mocno dokształcić i wiedzieć więcej niż twój weterynarz. Jeśli będziesz miała jakieś szczegółowe pytania po przeczytaniu tych lektur, wtedy pisz tutaj, a doradzimy. Natomiast na początek musisz sama "ogarnąć" jako tako temat i zapoznać się przynajmniej z ogólnymi zasadami BARFa oraz jego modyfikacjami dla zwierząt z PNN.
Dieta, którą w tej chwili stosujesz jest bardzo odległa od BARFa i mocno niezbilansowana, co zwłaszcza dla chorego psa ma ogromne znaczenie. Wymaga wielu zmian i wprowadzenia wyliczonego pod względem składników i suplementów jadłospisu. Ale by do tego dojść, musisz zacząć od podstaw by zrozumieć co, jak i po co dajemy psom do jedzenia. Dlatego czytaj i rób sobie notatki.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
jolasikorska 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 12
Wysłany: 2015-03-26, 10:27   

Dziekuje Dagnes za szybka odpowiedz...czytalam troche ale czuje sie jak dziecko we mgle...Dobry pomysl z notatkami. Moze cos mi sie rozjasni...A. i zapimbialam napisac ze Tami przez 3 miesiace schudl 2 kg i ze kropelkuje moczem od jakiegos czasu...wet nie robi nic nie ma pomyslu na zycie...czego sama nie doczytam to nic nowego nie wymysli Jola
 
 
jolasikorska 

Udział BARFa: 50-75%
Dołączyła: 12 Lip 2014
Posty: 12
Wysłany: 2015-03-28, 21:03   

Mam pytanie czy istnieja jakies naukowe opracowania...niestety w jezyku polskim bo nie znam angielskiego...na temat faktow dotyczacych nieszkodliwosci bialka w przewleklej niewydolnosci nerek?
 
 
Sabulina 
BARFny Hodowca

Barfuje od: 2011
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Wrz 2013
Posty: 57
Wysłany: 2015-03-29, 21:03   

Nie znalazłam naukowej literatury po polsku odnośnie tematu żywienia w chorobach nerek, po angielsku jest tego bardzo dużo:

Linki w google

albo jeden rozdział w NRC.

Najlepiej chyba podpytać znajomych ze znajomością angielskiego, żeby pomogli, albo weta... bo poza całą serią pseudonaukowych wypowiedzi po polsku głównie w internecie to chyba nic mądrego nie znajdziesz.
 
 
chantell 

Dołączyła: 20 Sty 2015
Posty: 17
Wysłany: 2015-04-23, 22:25   

Pomocy :cry:
Wczoraj wykryto u kota ostrą niewydolność nerek
Mocznik 629, kreatynina 3,214 mg/Dl
Dostaje kroplowki...
Czym go ratować? Słabnie bardzo...
AZODYL? Probowac? Moze ktos ma niepotrzebny i nas poratuje? Co jeszcze moge zrobic??
 
 
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-08-09, 21:35   

Dobry wieczór,
chciałabym zasięgnąc opinii nt. takiej sytuacji.
Mój pies (suka, duży kundel, wiek niepewny, bo schroniskowa, wg ksiązeczki 9 lat) trafił do weta ponieważ trochę niepokoiło mnie to, ze jakby zrobił sie bardziej nieruchawy i pokasływał po wysiłku. Nie miał żadnych bardzo niepokojących objawów. Okazało się, że płyn w płucach.
Podano furasemid i enarenal. Po 2 dniach pobrano krew, morfologia prawidłowa, mocznik podwyższony, kreatynina w górnej granicy normy. Od tej pory leczenie enarenal 20 mg x 2 i furasemid 80 mg x 2 plus kroplówki. Dwa razy podskoczyła gorączka, stan się pogarszał, odmawiała jedzenia. Przez trzy dni miał temperaturę ponizej normalnej i trząsł się, zwłaszcza po południu. Powtórzone badanie wykazało kreatyninę 516 i wetka już właściwie napomykała o uśpieniu.
Skoro sunia miała umrzeć, postanowiłam nie jechać swięcej do weta, podawałam kroplówki w domu plus enarenal 20 mg x 2 i furasemid 80 mg x 3. Tymczasem sytuacja się ustabilizowała, humor się poprawił i apetyt częściowo wrócił. Właściwie teraz głównym objawem choroby jest męczliwość, ale pies jest reaktywny. Obecnie wciąz codziennie kroplówki i enarenal 20 mg + 10 mg, furasemid 40 mg x2.

Niepokojącym weta objawem było to, że po podaniu kroplówki nie wykazywałą checi pilnego sikania, sikała dopiero kiedyś tam. USG nie wykazało guzów, nieco powiększoną wątrobę.

Sytuacja trwa już 2 tygodnie i zastanawiam się co dalej.
A także:
Co mogło spowodować nagłe pogorszenie stanu suni PO rozpoczęciu leczenia? Czy to może być działanie niepożądane enarenalu (w ulotce mowa jest o poddniesieniu kreatyniny i o gorączce, zapaleniu gardła)

Jakie badania powinno się wykonać w tym momencie, kiedy, powiedzmy, ostry kryzys minął i należałoby się zastanowić jakie podtrzymujące leczenie stosować. Zamierzam zapytać innego weta te wyniki, bo mam wrażenie że leczenie było dość na oślep, ale może się mylę

No i kwestia żywienia:
Za żadne skarby nie zje royala. Zamówiłam inne karmy na wszelki wypadek, ale sunia ostatnio była na surowym mięsie (podroby, skrzydła, porcje rosołowe, kurczak, czasem coś z wołowiny) i nie wiem jak to pójdzie. Czy powinnam za wszelką cenę ograniczyć jej mięso? Z Waszych wcześniejszych postów wynika, że nie należy ograniczać ilości białka. Jest sprawa kości, które jak rozumiem należy wycofać całkiem, czyli porcje i skrzydła odpadają? Lepsze podroby?

Bedę wdzięczna gdyby ktoś z doświadczeniem mnie wsparł(a)
 
 
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-08-12, 22:46   jadłospis dla nerkowca - pies

Witajcie, próbuję ogarniac temat diety dla psa z niewydolnościa nerek.

Po 2 tyg. kroplówek mocznik spadł z 33 do 22, kreatynina z 516 do 303. Fosfor po raz pierwszy oznaczony - 3, 67

Jestem początkująca w precyzyjnym komponowaniu jadłospisów, choć moja suka jadła już wcześniej surowiznę głównie. Mam kilka pytań:

1. Rozumiem że kalkulator został stworzony dla psów zdrowych. Czy da się zmienić normy dla fosforu?

2. nie rozumiem co oznacza kolumna "suma". W przypadku fosforu i wapnia mowa jest o wzajemnej proporcji, więc suma?

3. Czy dobrze rozumuję, że najkorzystniejsze mięso dla nerkowca to kaczka, baranina? Tak mi wychodzi łacznie z: względnie niska zawartość białka, dość niska zawartość fosforu i duża zawartość tłuszczu?

4. Niestety na szybko te mięsa są dla mnie nieosiągalne. Czy Dobrze rozumuję, że jeszcze lepsze są serca kurze, a jeszcze lepsze żołądki kurze (te są osiągalne) a najlepsze i super mega są żołądki wolowe?

5. Czy przy takich wynikach krwi powinnam odpuścić sobie bilansowanie, różnorodność mięs itp. i skupić się na tych rodzajach mięsa (podrobach) z niskim fosforem)? Oraz ładować skorupki z jajek? Kalkulator krzyczy, że za dużo wapnia!

6. Zważyłam że orientacyjnie skorupka z jednego jajka to 10 g. Dobrze?

7. Jak to jest z tym jajkiem? Niby wysokostrawne białka ale fosfor bardzo wysoki - dawać czy nie nerkowcowi?

8. Na koniec załamka. Moja wetka konsultowała dla mnie dietę z jakąś dietetyczką (rozumiem że psią, chociąz może niepotrzebnie) i zaproponowała mi dietę złożoną wyłacznie z: 350 g ryżu, 3 kromek chleba i węglanu wapnia 1 łyżeczka.

Baaardzo proszę o podpowiedź. Sunia nie chce żreć RC za skarby, schudła bardzo, nie dostaje już kości które uwielbia, warzyw nie tknie, musze jechac na mięsach, podrobach, oleju.

POzdrawiam
 
 
rufina 

Dołączyła: 08 Sie 2015
Posty: 46
Wysłany: 2015-08-24, 15:16   Niewydolnośc nerek - jadłospis dla psa - prośba o opinie

Kochani barfowicze, wstrzeliłam się w sezon ogórkowy, ale nerkowe dolegliwości akurat teraz nas dopadły. Muszę psinie ustawić jedzenie.

Baaardzo proszę o wszelkie opinie osoby z doświadczeniem oraz mające pogląd na choroby nerek.

Założenia:
1. obniżenie fosforu radykalne
2. używanie tłustych mięs

Punkt 1 realizuję poprzez wybór dużej ilości żołądków, zwłaszcza w miarę możliwości wołowych. Jest to niezgodne z ogólnym zaleceniem barfa, ale zgodne z celem nerkowym.
Inne podroby stosuję marginalnie, ew. serca kurczaka, plus trochę wątróbki na witaminy.
Zero ryb, zero kości.

Punkt 2 realizuję poprzez stosowanie skór, najchętniej kaczki, kaczego mięsa, wieprzowiny (mam opinię lokalnego weta że pod kątem Ayushky bezpiecznie), dopuszczam też tłustą wieprzowinę, wołowinę, i poluję na barana ale na razie się nie udało.

Jadłospis nr 1.
Pies dorosły, sterylizowany, 29 kg

Wieprzowina łopatka 1000 g
Olej z dorsza 5g
Sól himalajska 10 g
Maczka ze skorupek 6 g
Maczka z alg 2 g
Rośliny 200 g
Razem -1223 g, 3 dni

Wapń: 2434 (norma 5870)
Fosfor: 1934 (norma 4403)
Wapń/fosfor 1,26
sód: ?
potas: 3690
sód / potas: uszkodziły mi się komórki i nie wiem ile sodu



Jadłospis nr 2.

Pies dorosły, sterylizowany, 29 kg

Kaczka pierś ze skórą 1000 g
Zwacz (u mnie w rzeźni mycie jest w standardzie, na razie nie dotarłam do tej treści) 2000
Kurczak serce 1000
sol himalajska 2 g
mączka z alg 7 g
mączka ze skorupek 15
krew świeża 200
Olej z dorsza 16 g
Rośliny 800 g
Razem: 4240 g, 9 dni

Wapń: 8473 (norma 20352)
Fosfor: 6357 (norma 15264)
Wapń/fosfor 1,33
Sód: 3705 (norma 12720)
potas: 4459 (norma 13992)
sód/potas: 1,2


pytania:
1. obniżam fosfor, da się, ale czy nie za bardzo? proporcja do wapnia jest zachowana

2. sodu i potasu też jest mniej niż w normie. Czy naprawdę to psie jedzenie ma być tak solone nawet solą himalajską? nier bardzo to rozumiem

3. ciągle mam poniżej normy wit. D i E. Czy to bardzo groźne? Z tego co widze, jedynym przewidzianym źródłem jest olej lniany - ale czy psy w stanie naturalnym nie czerpią tych witamin z mięsa?

Bedę wdzięczna za pourlopowe porady :)

Bari czuje się dobrze, ale ostatnie wyniki mocznika i kreatyniny były wciąz powyżej normy.


Edycja: Poniższy fragment postu przeniesiono z innego wątku, jest odpowiedzią na:
http://www.barfnyswiat.or...p=100847#100847

Z tego co piszesz zrozumiałam, że zastosowana przeze mnie polityka jest słuszna - czyli jak najmniej fosforu w pokarmie. W wątku o chorobach nerek u psów http://www.barfnyswiat.or...er=asc&start=90 wrzuciłam 2 jadłospisy z tą właśnie watpliwością:
wyliczam sobie ilości przy pomocy kalkulatora, ale przeraziło mnie to, że w miesie zapodanym mam najwyżej połowę normy fosforu, wapnia, sodu i potasu. Za to relacja wapń fosfor i sód potas jest w normie. Czy w takim razie lepiej jest nie zwracać uwagi na tą normę, dalej podawać mało fosforu ale wyrównać do poziomu normy wapń i potas? Nieco podnieść sód?

Jeśli temu postowi bedzie lepiej w innym wątku, bedę wdzięczna za przeniesienie. Ale baardzo bedę wdzięczna też za ocenę moich jadłospisów.
W poniedziałek wybieram się zrobić aktualne badania. Wtedy wrócę z prośbą o konsultację :)
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2015-09-08, 12:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne