BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pierwszy BARF - prośba o pomoc i korektę
Autor Wiadomość
evelyn 

Wiek: 37
Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 6
Wysłany: 2014-03-03, 21:33   

Bry wieczór :mrgreen:

prośba o mały "tjuning" przepisu- za nic mi nie wychodzą proporcje wapnia/fosforu, mimo, że stosunek zachowuję 1,15- to i tak mam zaniżone wartości (pewnie i coś jeszcze, ale ja niedomagam)... Od razu przyznam ze z EB pierwszy raz mam styczność, wcześniej serwowałam kotom FC :oops: musiałam je wybadać, czy łaskawie zechcą takie mieszanki spożywać, przebrnęły z sukcesem.

Pierwsze co, rzuci się Wam w oczy chude mięso- wiem, wiem, wiem- nie dla kotów- ale uwierzcie mi- mam tak ciężki przypadek (moja starsza, ale młoda kota), że tłuste, ścięgniste odpada zupełnie, mielone z kością, mielone z tłuszczem- grozi to obrazą majestatu oraz ześmierdnięciem w misce mieszanki, strajkiem głodowym, ba śmiercią głodową! Mięso oczywiście krojone w kosteczkę :-/ Mieszanka przedstawia się tak:

Waga Ilość miarek
1 000,0 g Kurczak mięso bez skóry
250,0 g Indyk serce
1 000,0 g Wołowina chude mięso
22,5 g easy B.a.r.F
1,0 szt Żółtko jajka
61,0 g Wątroba kurczaka
0,2 g Mączka z alg morskich Lilly's Bar
39,1 g Spirulina
9,6 g Krew wołowa suszona (w proszku)
68,0 g Tłuszcz wołowy w proszku (Grau)
23,8 g Cytrynian wapnia 21%
1,6 g Sól himalajska
189,0 g mieszanka warzyw, bez ziemniaków, uśredniona
5,0 g Tauryna
484,0 g Woda
0,3 tab Tokovit E 100 (kapsułka)

Muszę zaznaczyć, że odpada królik, kaczka, "przepiurkuch i baranuch"- u nas w sklepach brak, ale znając moje gady, też by pogardziły.
Ułomna nieco jestem jeszcze, wiele czytam, ale pomroczność jasna mnie nie opuszcza! :oops: Błagam o rady! :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-03-03, 21:46   

evelyn :kwiatek:
Nic nie piszesz o swoich kotach, czy zdrowe, ile maja lat, jaką wagę. Trzeba znać te dane żeby korektę przepisu zrobić :mrgreen:
A tak na marginesie zapraszam do powitalni :mrgreen: zdjęcia koteczków także mile widziane.
 
 
evelyn 

Wiek: 37
Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 6
Wysłany: 2014-03-03, 22:07   

shana55 :kwiatek: bo my wywrotowcy jesteśmy, nigdy we właściwej kolejności :oops:

Luna- ok. 8 miesięcy, 3,5 kg
Celina- 5 miesięcy, kloc- waga- 2,2 kg

Obie szurnięte, latająco- skakające, mieliśmy małe perturbacje w postaci grzybicy, podejrzenia FiP, FeLV, FiV i sam Światowid nie wie, co jeszcze podejrzewano- na szczęście testy negatywne. Efektem dokocenia była grzybica, potworna grzybica, która była dodatkowo potęgowana stresem (dokocenia), ale złe czasy mamy za sobą i teraz żyjemy w zgodzie, miłości i harmonii.

Kota jedna z drugą bez dolegliwości

napiszę, że są zdrowe i zaś coś złapią, także tfu, tfu- że się tak wyrażę- wychuchane są :faja:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-03-03, 22:13   

evelyn :kwiatek:
To kocięta :mrgreen: a kociętom nie wylicza się porcji. Kalkulator służy tylko do wyliczenia orientacyjnej dziennej porcji, bo kocięta i tak jedzą inaczej i więcej niż dorosłe koty.
Kłania się do poczytania wątek o karmieniu kociaków:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=376 :kwiatek:
 
 
evelyn 

Wiek: 37
Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 6
Wysłany: 2014-03-03, 22:51   

shana55 dziękujemy za naprowadzenie :kciuk:
Siem zestresowałam, że coś źle rozumuję. Myślałam, ze odsyłasz mnie bo mieszanka zła (?), bo jeśli chodzi o proporcje i naważenia, to mniej więcej zachowujemy rozsądek, przy czym:

Luna- wyliczyłam dzienne zapotrzebowanie- ok. 385 kcal / 1 posiłek 105- 117 kcal przy założeniu, że jeden posiłek to 30-35 kcal na 1 kg masy kocięcia- tu akurat po chińsku mi wyszło :hair: bo wychodzą średnio 3 posiłki- rzeczywistość to średnio 4/5

Celina- dzienne zapotrzebowanie- ok. 362,5 kcal/ 1 posiłek 75-86,5 kcal przy założeniu jak wyżej.

Posiłki 4-5 dziennie po ok. 50g- 70g na łepek, Luna czasem do końca nie je, młoda dokańcza za nią, jak stwierdzę "na oko", czy aby starsza nie zjadła za mało- ale tak mi się wydaje, że ona już po woli sama się przestawia na to ile powinna zjeść.

Mieszankę muszę edytować na nowo, kalk mi się wysypał, więc nie przełożę na kalorie tych wartości. Ale czy ja w ogóle rozumuję we właściwym kierunku?
Mię chodziło tylko o samą mieszankę czy jest ok, przy EB zaczynają się schody 8-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-03-03, 23:10   

evelyn :kwiatek:
Wszystko jest ok :mrgreen: Mieszanka i proporcje wszystko jest dobrze i dobrze kombinujesz. Nie martw się, kocieta rosną, więc wszystkiego muszą mieć więcej, zwłaszcza młodsza, niech jedzą ile chcą i jak chcą, same sobie ułożą czego i ile kiedy :twisted:
Raz zjedzą więcej, raz mniej. Ty masz tylko pilnować, żeby proporcje w mieszance były prawidłowe. Jak się boisz, że za chude mięsa masz to dołóż trochę surowego tłuszczu albo smalcu z gęsi albo jak już niczego nie będziesz miała to masła. Poziomy wapnia i fosforu moga być niższe to nie szkodzi, ale proporcje muszą być prawidłowe. Białka do tłuszczu jak 2:1 z tym że możesz tłuszczu dać więcej, zwiększysz kaloryczność mieszanki. Działaj :kwiatek:
 
 
evelyn 

Wiek: 37
Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 6
Wysłany: 2014-03-03, 23:20   

Mieszanki nie wzbogacę o tłuszcz, bo hrabina vel Luna nie tknie- :roll: co do Celiny mam wątpliwości- ona tłusta jest :oops: oponkę ma :oops: ja wiem, że rośnie i potrzebuje energii, ale ta oponka :oops:

z początku myślałam, że to przepuklina :faja:
Szczerze powiedziawszy kamień z serca :mrgreen:

shana55, dziękujemy za pomoc :kwiatek: , na pewno jeszcze będziemy nękać 8-)
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-05-26, 15:20   Pierwszy raz... Pomożecie ? :)

Na samym początku chciałam przeprosić za bałagan jaki niechcący zrobiłam :/
Poniższą prośbę już dodałam w wątku "Receptariusz", wcinając się komuś w rozmowe :( a teraz nie umiem tego usunąć.. :oops:


Kochani, dopiero rozpoczynam przygodę z BARFem. Jestem na etapie komponowania pierwszego przepisu (w oparciu na zamieszczonym tu na forum, gotowym przepisie). I jakoś nie mogę sobie poradzić :evil: Kombinuję i kombinuję..i ciągle coś źle robię :(
Mogę prosić o radę ? Oto co na początek chciałabym stworzyć...
Mam dwie kotki z czego jedna wcina surowiznę każdego rodzaju a druga tylko pierś z kurczaka, dlatego zależałoby mi na jak największej ilości drobiu na początek..

Kurczak pierś bez skóry 350 g
Wołowina gulasz 500 g
Kurczak serce 150 g
Żółtko jajka 4 szt
easy B.a.r.F 10 g
Wątroba kurczaka 25 g
Fortain 2,3 g
Tłuszcz wołowy w proszku (Grau) 57 g
Mączka ze skorupek Lilly's Bar 6,7 g
Sól himalajska 0,9 g
Tauryna 2 g
Woda 452 g

Wychodzi nadwyżka witaminy D bo aż 441 I.E. na 300 I.E. normy..
Jak to wyrównać ? :(
Poza tym Kochani może doradzicie mi jakich tańszych zamienników Fortain oraz tłuszczu wołowego mogłabym użyć żeby uzupełnić żelazo i tłuszcz ?

Jeszcze chciałabym zapytać o wartości, które przykuły moją uwagę a nie są zaznaczone na czerwono w kalkulatorze...

Vitamin B2 norma 2 mg / w powyższej mieszance 7 mg
Vitamin B3 norma 32 mg / w powyższej mieszance 108 mg
Vitamin B5 norma 8 mg / w powyższej mieszance 23 mg
Vitamin B7 (Biotyna) norma 120 / w powyższej mieszance 230
Vitamin B9 (Kwas foliowy) norma 800 / w powyższej mieszance 1700
Vitamin B12 norma 16 / w powyższej mieszance 72
Vitamin C norma 0 / w powyższej mieszance 5
Kwas arachidonowy norma 120 / w powyższej mieszance 1087

To dość duże rozbieżności..dlaczego nie są na czerwono ? :oops:

Gdzieś tu na forum natknęłam się na informację, że dłuższe stosowanie preparatu easy Barf może spowodować duże niedobory u futrzastych, mogę prosić o kilka słów więcej w tym temacie ?

I czy konieczne jest mielenie mięska ? Czy da się to obejść ? :)


Na tą chwilę to chyba wszystkie wątpliwości jakie pojawiły się w mojej głowie, będe bardzo wdzięczna za rozjaśnienie tematu :kwiatek:

Gorąco pozdrawiamy razem z futerkami :)
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-05-26, 15:33   

Gusia1412 napisał/a:
I czy konieczne jest mielenie mięska ? Czy da się to obejść ? :)

Możesz spokojnie zostać na krojeniu wszystkiego w kostkę - mniejszą, większą, w zależności od upodobań kota. Niektórzy mielą wszystko, bo np. kot nie lubi jeść w kawałkach. Mój z kolei nie zje mielonego. Ale to wszystko od kota zależy i jego chęci ;-)
Na resztę nie odpowiem, bo sama cały czas jestem noga w kocim kalku ;-)
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-05-26, 16:23   

Wcale sie nie wcielas nikomu w rozmowe, Receptariusz sluzy wlasnie do tego :-) Preparat Easy BARF ma sporo witaminy D3 i wydaje mi sie, ze przy kazdej konfiguracji bedzie jej za duzo wg kalka. Po prostu producent opiera sie na innych normach niz autorki naszego kalka. Witaminy z grupy B zostana wysiusiane, jezeli bedzie ich za duzo, wiec bym sie tym nie przejmowala. Witamine C kot wytwarza sobie sam. Jakie jest jej zrodlo w Twojej mieszance? Wydaje mi sie, ze jej obecnosc nie jest szkodliwa, jej damiar spotka ten sam los, co witaminy z grupy B ;-) Nie znalazlam tu info, ze easy BARF powoduje braki, ja bym sie obawiala moze tylko tej witaminy D3 na dluzsza mete, ale nie wiem czy taki nadmiar moze byc szkodliwy, w koncu sporo kotow je tylko easy barf i maja sie dobrze.
Co do mielenia, to zostawiajac cale mieso w postaci kawalkow musisz dopilnowac, by kot wypil sosik, w ktorym beda wszystkie suplementy. Mozliwe, ze easy barf jest na tyle smaczny, ze koty robia to chetnie? Wydaje mi sie, ze wiekszosc z nas czesc miesa mieli, zeby bylo w czym wymieszac suplementy, a czesc zostawia w kawalkach.
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-05-26, 17:15   

Gusia1412 :kwiatek:
Poczytaj posty co pisałam do Przytoolanki ona tez robi przepisy z easy Barfem. Jeśli masz kalkulator barfowy to on Ci ładnie wszystko policzy co potrzebujesz.
Jeśli korzystasz z gotowego przepisu to musisz się go trzymać dokładnie takiego jaki jest.
Wszystkie zmiany mięsa już muszą być przeliczone.
Czytałaś watek o gotowych przepisach
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16
spokojnie można na nich polegać.
Tłuszczu wołowego Grau wogóle nie musisz dawać lepiej go zastapić tłustym mięsem.
Co do Fortain .... poczytaj wątek o hemoglobinie
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=490
ciekawe opinie o hemoglobinie zarówno jednej jak i drugiej. Nawet info, że można kupić na Allegro.
Konsystencja mieszanki zależy tylko i wyłącznie od kotów... Chcą mieloną miel, wolą krojoną krój. :twisted:
 
 
HoWaKo 


Barfuje od: 01.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lut 2015
Posty: 267
Skąd: Zamość
Wysłany: 2015-05-26, 20:12   

Gusia1412, ja kupuję hemoglobinę wieprzową w sklepie, który mam obok, z asortymentem do domowej produkcji wędlin. W tym przypadku kaszanek raczej ;-) Krew ma atest, przeznaczona jest do spożycia przez ludzi i płacę 10 zł za pół kg. Kot i psy nie mają zastrzeżeń :mrgreen:

Co do tłuszczu Grau - moim zdaniem zbędny wydatek. Zgadzam się, że lepiej i oszczędniej kupić tłustsze mięso, czy smalec gęsi (w Kauflandzie 2,50 czy 3 zł za 200 albo 250 g), albo łój wołowy, oczywiście jeśli masz dostęp.

Z mieleniem u mnie jest tak, że do maszynki idą tylko części z kością, dajmy na to skrzydła. Reszta jest krojona, gryziona i "memlana", mój kot tak woli. I ja w sumie też tak wolę ;-)

Po raz któryś proponuję - jeśli chcesz, to mogę Ci wysłać hemo wieprzową na teścik "smakowitości" za koszt wysyłki. Może lepiej niż od razu kupować cały worek. Jak coś, to napisz PW :-)
_________________
BARFny tercet egzotyczny: Honor-Wandysław-Kokoska :mrgreen:
 
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-05-27, 12:39   

Dziękuję za wszystkie informację :)
Nie ukrywam, że na początek chciałabym zrobić coś łatwego i nie wymagającego dużego nakładu finansowego.. Wykombinowałam właśnie taki przepis - bardzo proszę o ocenę i ewentualną korektę :)

Mieszanka na 7 dni dla 6 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 201 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga
850,0 g Wołowina gulasz
150,0 g Kurczak serce
10,0 g easy B.a.r.F
28,0 g Wątroba kurczaka
6,3 g Mączka ze skorupek Lilly's Bar
0,9 g Sól himalajska
2,0 g Tauryna
258,0 g Woda
32,0 g Smalec gęsi
4,2 g Olej z kiełków pszenicy
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
Finky 

Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 31
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 19
Wysłany: 2015-10-14, 14:42   

hej wam,
a wiec dzis dostarczona zostala moja paczuszka od lillys bar. wiec robie mieszanke. zamowione mieso tez dotarlo do miesnego. wg. ulotki z mala zmiana :
850 kg mięsa bez kości wolowe (w tym 150 g serca wolowego).
ok. 20 g suszonych zoladkow wolowych (dodalam do kazdej porcji po lyzeczce)
50 g wątroby wolowej
10 g easy B.a.r.F.
5 g wapnia
1 g tauryny
2 g soli himalajskiej
1,5 lyzeczki oleju z losia
0,5 lyzeczki tranu z watroby dorsza
74 g warzyw z paczuszki Vitaminbombe ze strony lillys bar. (ziemniaki, marchew, brokuly)
1 zoltko
200 ml wody

*do kazdej z buteleczek oleji (dorsz i losos) dodalam po jednej kropli witaminy E.

Mieszanka byla cos jakby za tlusta. nie wiem czy nie przedobrzylam z olejami?

To moja pierwsza mieszanka i okazalo sie ze zakupiona waga jest niedokladna... wiec musialam uzyc dwoch miarek otrzymanych w zestawie easie barf. wiec mam nadzieje, ze wszystko dobrze zrobilam...
 
 
Finky 

Udział BARFa: 50-75%
Wiek: 31
Dołączyła: 28 Wrz 2015
Posty: 19
Wysłany: 2015-10-14, 16:53   

cholera... moj barfny kalkulator wyswietlil mi ogromne ilosci witaminy A! ogolnie wszystkiego za duzo... czyt to ma zwiazek z tymi olejami???
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne