BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Receptariusz (część 1)
Autor Wiadomość
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-06-28, 21:57   

Shana55 :kwiatek: ,
Dziękujemy, wszystko zjemy :food:
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-06-29, 17:47   

Dzień dobry :kwiatek:
Czy mogę prosić o pomoc ? :oops:
Posiadam:
1,5 kg gulaszu wołowego
1,5 kg piersi z kurczaka bez skóry
200 g żołądków drobiowych
150 g wątroby drobiowej

Suple :
easy Barf
mączka ze skorupek Lunderland
Tokovit e100
sól himalajska
tauryna
drożdże piwne

6 kg kota do wykarmienia :love:

co myślicie o takim przepisie ?

Waga Ilość miarek
1 500,0 g Wołowina gulasz
1 500,0 g Kurczak pierś bez skóry
200,0 g Kurczak żołądek
4,0 szt Żółtko jajka
32,0 g 50,8 easy B.a.r.F
84,0 g Wątroba kurczaka
0,4 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
224,0 g Masło
21,2 g 21,2 Mączka ze skorupek Lunderland
3,7 g 3,1 Sól himalajska
7,0 g 14,0 Tauryna
1 423,0 g Woda

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie porady i sugestie :kwiatek:
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-06-29, 23:06   

Gusia1412 :kwiatek:
Przepis zrobiony poprawnie, niby wszystko gra, ale....
Mieszanka w/g tego przepisu wyjdzie bardzo chuda i wysoko białkowa 5,8g!!! :evil:
I choćbyś dołożyła jeszcze kostkę masła tych proporcji nie zmienisz.
Wołowina gulaszowa jest średniotłustym mięsem a piersi z kurczaka bardzo chudym mięsem.
Razem w mieszance tylko w niewielkich ilościach mogą być tam, gdzie przewaga znaczna będzie tłustego mięsa... np. szponder lub mostek wołowy, kaczka ze skórą czy gęś ze skórą. Moja propozycja to zmiana piersi z kurczaka na udka z kurczaka ze skóra i należnym mu tłuszczem, lub kawałek kaczki ze skórą a pierś dla ludziów zostawić :twisted:
Zamiast masła polecam surowy tłuszcz taki co w mięsie jest naturalnie. Przy tłustym mięsie nie trzeba już dokładać innych tłuszczy. :kwiatek:
 
 
Hibaszka 

Dołączyła: 01 Lip 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-07-02, 17:14   

Czołem,
Dla mojej sześcioletniej, sterylizowanej kici wybrałam z gotowców taki oto przepis na mieszankę:

* 2kg całego kurczaka (ze skórą, koścmi), wypatroszonego
* 400g serc
* 200g wątróbek
* 4 żółtka
* 2 szklanki wody
* łyżeczka soli
* 2 łyżeczki oleju z łososia
* 4 łyżeczki psyllium
* 4 kapsułki Tokovit E200
* 4g tauryny
* 200mg B-complex z kwasem foliowym

Czy ktoś mógłby mi doradzić, ile mniej więcej gram takiej mieszanki powinnam podawać Reszcze? Waży około 4kg. Dla psów dawki są dokładnie obliczane, czy istnieje jakiś koci odpowiednik? Kompletnie nie wiem czy powinno się to zamykać w 50 czy 200g... Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc :->
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-02, 17:46   

Hibaszka,
Przyjmuje się, że kot powinien zjadać około 25g mięsa na każdy kilogram ciała.
Mi wychodzi, że to będzie przepis na 24dni dla 4kg kota. Około 130g dziennie (liczone z wodą), tak z grubsza. Jeśli zje raz trochę mniej a raz trochę więcej to tragedii nie będzie :-)

Koci kalkulator oblicza dzienne dawki, ale przyjęte jest, że gotowych przepisów nie wpisujemy do kalkulatora.
 
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-07-03, 08:45   

Hibaszka, ja dodaję tylko tyle wody, żeby mi się dobrze mieszało, resztę dolewam do miski,
wydaje mi się, ze powinnaś mieszankę popakować w porcje 100 g, będziesz widziała w jakim tempie znika i rozmrażała na bieżąco :kwiatek:
 
 
Hibaszka 

Dołączyła: 01 Lip 2015
Posty: 6
Wysłany: 2015-07-03, 14:33   

Silvena, doradora, dziękuję za odpowiedzi!
Muszę przyznać, że czym dłużej o tym wszystkim czytam, tym większy mam w głowie mętlik...
Bije się od jakiegoś czasu z kalkulatorem bo cholera działać nie chce (ale nie poddaję się).
A dlaczego gotowców się do niego nie wrzuca? Z ciekawości wpisałam (nie wiem na ile dobrze, większość tekstu to czarne kwadraciki więc było trochę zgadywania) i wyszło to kompletnie niezblansowane (za mało żelaza, brak równowagi między fosforem a wapńem, ogólnie za mało wapnia i jodu). Już nic nie rozumiem! :mrgreen:
Jak sobie pomyślę ze czeka mnie druga runda dla psa to mnie ciary przechodzą, szczególnie że dla piesków przewidziane są jadłospisy, a ja wolałabym jednak mieszankę.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-03, 15:53   

Hibaszka,
właśnie dlatego się nie wpisuje, bo wychodzą "kfiatki". Nie znaczy to, że te gotowe przepisu są złe, po prostu są inne niż barf przy użyciu kalkulatora.
W barfie chodzi o różnorodność, więc raz można użyć gotowca, innym razem kalkulatora, a jeszcze innym razem posłużyć się gotowym zestawem suplementów i użyć przepisu producenta.
Tak samo jak użycie innych barfnych kalkulatorów może dawać różne rozbieżności między przepisami. To są tylko narzędzia z podanymi wartościami średnimi. Dieta kotów też nie jest zawsze jednorodna. Kalkulator ma za zadanie odwzorować typową mysz. A myszy to przecież nie jedyny pokarm kotów :-)

Dlaczego Ci kalkulator nie chce działać? Jakiej wersji używasz? Może ktoś będzie mógł coś pomóc.

Z psem łatwiej barfować, bo jemu nie trzeba dawać tak zbilansowanych mieszanek jak kotu. Psu bilansuje się jedzenie na tydzień, a nie jak kotu każdy posiłek.
 
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-07-06, 07:25   

Shana55 jak zwykle pomocna :kwiatek:
Ślicznie dziękuję i od razu proszę o kolejną ocenę.. Wreszcie skompletowałam naturalne suple i stworzyłam (na razie w samym kalkulatorze ;-) ) coś takiego :

1 000,0 g Wołowina szponder
1 000,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
300,0 g Kurczak żołądek
4,0 szt Żółtko jajka
70,0 g Wątroba kurczaka
2,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,7 g 4,2 Mączka z alg morskich Lunderland
6,9 g 11,5 Drożdże piwne
28,1 g 11,2 Fortain
2,6 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
12,9 g 12,9 Mączka ze skorupek Lunderland
7,2 g 6,0 Sól himalajska
5,0 g 10,0 Tauryna
896,0 g Woda

Brakuję oleju z łososia bo kalku mi nie wyliczył ale jest informacja, że podajemy go 2-3 łyżeczki na każdy kg mięsa - czyli bez względu na ilości innych supli zawsze trzymam się tej zasady i nie trzeba go wliczać w kalku ?

Liczydło mówi, że aby utrzymać poziom 5 g białka na kg przy tej mieszance, moje 5,5 kg futerka dziennie mogą zjeść razem 194 gr. Tylko wtedy kcal na dzień wychodzi 269 więc o drobinkę za mało.. Dobrze ja to czytam ? :oops:
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-06, 09:37   

Gusia1412,
Po pierwsze: koty są dwa jak rozumiem, młode i jeszcze rosną. Czy waga 5,5kg to ich obecna waga? Wcześniejsze przepisy były liczone na 6kg...
Olej z łososia to jest też tłuszcz i jak robisz tłustą mieszankę to wypadałoby też go wliczyć, bo zbyt duża podaż tłuszczu też nie jest zbyt zdrowa.
Ta mieszanka wyszła bardzo, bardzo tłusta, chociaż nic na czerwono się nie świeci (więc teoretycznie jest dobra i można robić). Nie wiem czy taki był zamiar? Z tego co widzę, to wcześniejsza wyszła zbyt chuda i być może podając je na zmianę jakoś się to wyrówna wszystko. Koty są młode, więc potrzebują trochę więcej energii, ale nie wiem czy to nie jest za tłuste nawet jak na kociaki.
Żółtka wystarczy 1szt na kg mięsa z zaokrągleniem w górę, czyli tutaj proponuję dać 3szt.
Kociakom nie ogranicza się jedzenia i nie trzeba się też trzymać sztywno zasady 5gr białka na każdy kg masy ciała.
Co do oleju z łososia, to nie każdy kot go lubi. Radzę nie dodawać go do mieszanki, bo może się okazać niejadalna... :-(
Wiele kotów nie chce jeść mieszanek z olejem w środku - w tym moje. Przez jakiś czas tolerowały w 1 porcji olej, ale szybko im zbrzydło. Ja teraz podaję kocurowi w kapsułkach (połyka w całości z mięsem), a kotka dostaje wyciśnięte na spodeczku z dużą ilością sosiku, który uwielbia. Oleju daje się ok. 1ml na 4kg kota dziennie.

Poprawiony przepis wyszedł mi taki:
Cytat:
Mieszanka na 17 dni dla 5,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 208 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

1 000,0 g Wołowina szponder
1 000,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
300,0 g Kurczak żołądek
3,0 szt Żółtko jajka
71,0 g Wątroba kurczaka
2,4 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,7 g Mączka z alg morskich Lunderland
6,9 g Drożdże piwne
28,4 g Fortain
2,6 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
30,0 g Olej z łososia SALMOPET
12,6 g Mączka ze skorupek Lunderland
7,2 g Sól himalajska
5,0 g Tauryna
971,0 g Woda



Białko - 5,15g/kg m.c
Białko:Tłuszcz - 1,44

Proponuję zamienić szponder na karczek wołowy i przeliczyć na nowo. Powinno wyjść trochę chudsze a białko nie powinno się podnieść.
 
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-07-06, 11:15   

Silvena,

tak kotki są dwie - 10 i 8 m-cy, źle wpisałam wagę do poprzedniego przepisu :oops: Razem w tej chwili ważą 5,8 kg. (3,3 kg i 2,5 kg) Starsza niestety troszkę mi schudła - kastracja, komplikację po = miesiąc w ubranku i mega depresja :( Teraz już po komplikacjach ani depresji nie ma śladu więc wraca wszystko do normy..(mam nadzieję).

Mam ewidentny problem z doborem odpowiedniego mięsa do mieszanki.. Albo wychodzi mi za chude albo zbyt tłuste, jakoś nie mogę się w tym połapać :(
Niby wiem, że tłuszczu w mieszance powinno być w granicy 30-33% ale jakoś nie umiem tych mięs połączyć tak żeby osiągnąć dobry wynik.. :(

Jeśli chodzi o karczek wołowy to w kalku mam do wyboru chudy i średnio tłusty i znowu problem.. Na jakiej podstawie mam zakwalifikować ten, który kupie do chudego lub średnio tłustego ? Na "oko" ?

A może podpowiecie mi jakie mięsa najlepiej ze sobą łączyć żeby uzyskać dobry wynik ?
Nie posiadam dobrej maszynki więc wystrzegam się kości.
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-06, 11:56   

Gusia1412, z tego co patrzyłam w kalkulatorze to kaczek chudy od średnio tłustego różni się 1g tłuszczu w 100g mięsa, więc po prostu musisz ocenić na oko jak dużo tłuszczu jest na mięsie. Jak nie wiesz to możesz dać pół na pół. To raczej nie ma już tak dużego znaczenia, zwłaszcza jeśli użyjesz tylko 1-2kg tego mięsa. Różnice będą kosmetyczne.

Najlepiej łączyć mięso trochę tłustsze z trochę chudszym. Możesz popatrzeć w zakładkę "mięsa" w kalku i coś wybrać. U mnie najlepiej sprawdzają się takie połączenia:
- kurczak udka + indyk udka
- kurczak udka + kaczka (piersi bez skóry + udka/skrzydła ze skórą)
- Cały kurczak ze skórą bez kości + kaczka udka
- Cały kurczak ze skórą bez kości + indyk udka
- Kaczka + królik (też się sprawdzało całkiem dobrze)

Z reguły manipuluję ilościami mięsa. Niestety nie używam wołowiny ani jagnięciny ze względu na Hymena - ma na nie jakąś nietolerancję. Kości nie używam ze względu na wysoką kreatyninę i podejrzenie choroby nerek.
Jeśli chcesz użyć tłustych mięs to oczywiście możesz, ale nie dawałabym ich w dużych ilościach.
Możesz zrobić taką mieszankę jaką wyżej zaproponowałam (wołowina karczek + udka z kurczaka), tłuszczu będzie trochę więcej, więc kotki powinny szybko nadrobić. Jak już pisałam kociakom nie musisz ograniczać jedzenia co do grama, a mieszanki w kalkulatorze powinny być w takim wypadku robione na wagę docelową co jest ciężkie do określenia :-)
Możesz im dawać też skrzydełka z kurczaka do pochrupania (jak robisz to często to trzeba wliczyć do kalkulatora, ale można podać jako osobny posiłek), super czyszczą zęby :-)
 
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-07-06, 23:22   

Yhh..problemów i wątpliwości ciąg dalszy :oops:

Czy wołowine kl II zaliczamy w kalkulatorze do chudej czy średniotłustej ?

Oto co udało mi się dziś upolować :

Filet z piersi kaczki ze skórą 434 gr
Antrykot wołowy 554 gr
Wołowina kl II 1020 gr
Mięso udowe z indyka (ze skórą) 2258 gr

Posiadam wszystkie naturalne suple i ok 120 gr smalcu gęsiego.

Czy moglibyście mi podpowiedzieć jak skomponować z tego przepis, ewentualnie co dokupić (poza podrobami o których braku zdaje sobie sprawę) żeby powstał pełnowartościowy przepis ?
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-07, 08:59   

Gusia1412,
Wołowa dwójka jest średniotłusta albo i tłusta, zależy od kawałków. Przynajmniej takie co ja kiedyś widziałam/kupowałam to tak właśnie wyglądały. Chude mięso to takie praktycznie bez widocznego tłuszczu.

Stworzyłam taki przepis:
Cytat:
Mieszanka na 32 dni dla 6 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 214 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)
Waga Ilość miarek
2 258,0 g Indyk udo (bez kości)
554,0 g Wołowina antrykot
1 020,0 g Wołowina tłuste mięso
434,0 g Kaczka mięso ze skórą
300,0 g Kurczak serce
200,0 g Kurczak żołądek
5,0 szt Żółtko jajka
150,0 g Wątroba kurczaka
9,0 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
5,6 g Mączka z alg morskich Lunderland
14,3 g Drożdże piwne
56,3 g Fortain
5,1 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
60,0 g Olej z łososia SALMOPET
27,9 g Mączka ze skorupek Lunderland
18,0 g Sól himalajska
13,0 g Tauryna
1 595,0 g Woda


Policzyłam na 6kg, bo koty jeszcze rosną, podejrzewam, że te dzienne porcje mogą być dla nich za małe ;-) Moja rosnąca kotka zjadała mniej więcej tyle co prawie dorosły kocur, był od niej 2x większy wtedy...

Białko - 5,22/kg m.c
Białko:tłuszcz - 1,75
 
 
 
Gusia1412 


Wiek: 37
Dołączyła: 20 Maj 2015
Posty: 21
Wysłany: 2015-07-08, 08:32   

Silvena,

ślicznie Ci dziękuję :kwiatek:
Mieszanka gotowa, starsza kota wcina aż jej się uszka trzęsą :-D a to pierwsza mieszanka z naturalnymi suplami, a przede wszystkim pierwsza z olejem z łososia więc jestem bardzo dumna ;-)
Młodsza na razie podchodzi z pewnym dystansem i niepewnie próbuję ale myślę, że to tylko kwestia czasu.. :-)

Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc :)
_________________
"Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać Waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem."
Théophile Gautier
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne