BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kastracja/sterylizacja - badania, zabieg, narkoza
Autor Wiadomość
martufa 

Barfuje od: 27.09.13
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 29 Wrz 2013
Posty: 60
Skąd: wrocław
Wysłany: 2014-03-03, 22:11   

Hmm.. wsparcie wsparciem, ale nie bez znaczenia był ograniczony dostęp do ciepłego grzejnika :-P Musiały laski się w siebie wtulić, żeby równocześnie móc łapki sobie ogrzewać.
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-04-02, 22:05   

No to jestem w stresie... :-( Przyszedł czas na mojego kocurka... Kastrację mam umówioną na wtorek. Ma być dożylnie z wybudzaczem, (nie zapamiętałam nazwy leku :oops: ketamina?) Najpierw dostanie "głupiego jasia". Chciałabym "przy okazji" pobrać mu krew na badania - rozszerzony profil. Lekarz pytał czy na kocie choroby też - w gabinecie ma testy takie wstępne, ale w pakiecie badań laboratorium robi dokładne (PCR) Nie wiem, chyba trzeba zrobić, bo podobno koty z hodowli też mogą być dodatnie. (badanie w labie jest dość drogie) Chciałabym wiedzieć "na czym stoję" jeśli chodzi o zdrowie kota. To NFO ma 11 miesięcy. Możecie mi poradzić czy dobrze myślę ?
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-04-02, 22:12   

gerda, ketamina jest domięsniowa, nie dożylna. To niestety nie najlepszy wybór narkozy. Jeśli wet mówił o wybudzaczu to raczej na pewno stosuje ketaminę, bo do narkozy dożylnej (propophol) nie potrzeba antidotum. Skoro ma być ketamina, to i tak dobrze, że będzie choć z wybudzaczem (bez wybudzacza to najgorsza możliwa opcja). To, co ma być dożylnie to najpewniej kroplówka nawadniająca i utrzymująca ciśnienie w nerkach. Bez takiej kroplówki absolutnie nie zgadzaj się na narkozę!
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-04-02, 22:29   

Coś pop...am, narkoza MA być dożylna :oops: , tyle że nie propophol (pytałam o niego - ma, ale nie używa, nie ma wprawy w jego używaniu, ale jakbym się uparła... myślę, że lepiej się nie upierać, niech robi jak najlepiej umie, jak jej dobrze "wychodzi") Kota dostanę wybudzonego, chyba zgodzi się, żebym była przy zabiegu. Co z badaniami ?
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-02, 22:57   

Dagnes :kwiatek:
Ketamine można zastosować również dożylnie, nie jest to anestetyk , który stosuje się jako jedyny lek podczas znieczulenia i jego obecność w protokole znieczulenia wcale nie musi oznaczać, że jest to "zła narkoza/zestaw leków". Ketaminę można mieszać z propofolem i i uzyskujemy środek o nazwie ketofol ( sam propofol nie posiada właściwości p/bólowych). Najlepsze leki anestetyczne to takie, których lekarz często używa i je dobrze zna, więc lepiej nie forsować swojej wersji...
Zwierzę po zabiegu zawsze powinno być oddane włascicielowi wybudzone, co nie oznacza wcale zastosowania " wybudzacza" czyli w tym przypadku najprawdopodobniej atipamezolu, który nie znosi działania akurat ketaminy tylko agonistów receptora alfa2-adrenergicznego, czyli z podaniem ketaminy nie ma żadnego związku.
Kroplówka jest wskazana.
Trzymam za Was kciuki :kciuk:
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-04-02, 23:11   

Och Wolfinka - dziękuję za pocieszenie i za kciuki. Może o badaniach jakie wybrać :niewiem: Jak się uda to wziąć cały zestaw z laboratorium :niewiem: będę miała pogląd na stan kota (to jakiś "zestaw" dla kotów, pewnie z 250zł, ale może warto :niewiem: )
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-04-02, 23:47   

wolfinka napisał/a:
Ketamine można zastosować również dożylnie,

Z tego, co mi wiadomo u kotów stosuje się ketaminę tylko domięśniowo:
http://biowet.pl/produkt,ketamina-10,41
http://www.vetoquinol.pl/...tan_ulotka_.pdf
i niestety nie jest to najbezpieczniejszy lek :-( .
Oczywiście lepiej niech wet stosuje to, co umie, bez eksperymentów, to oczywiste.
Na szczęście kastracja kocurka to drobny i krótki zabieg więc dawki leków będą minimalne (choć ketaminy nie da się dawkować bardzo precyzyjnie).
Co do tzw. wybudzacza to oczywiście użyłam skrótu w potocznym rozumieniu.

Gerdo, na twoim miejscu badania krwi zrobiłabym przed zabiegiem i narkozą, skoro i tak chcesz je wykonać. Wprawdzie kocurek jest młodziutki i pewnie super-zdrowy ale gdyby jednak miało mu coś dolegać (nerki, wątroba, serce), to wówczas byłoby to przeciwwskazaniem do zastosowania takiej narkozy (w tym przypadku należałoby bezwzględnie zastosować bezpieczniejszą narkozę i specjalny protokół dla pacjentów podwyższonego ryzyka). Złe wyniki badań uzyskane dopiero po zabiegu niestety nie zapobiegną już problemom.
Co do zakresu badań, nie wiem jakie profile diagnostyczne oferuje twój wet.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-03, 00:01   

To jest zastosowanie ketaminy do premedykacji wtedy podajemy leki i.m i jeżeli lekarz nie podaje już w trakcie zabiegu leków i.m tylko i.v to nie jest lek niebezpieczny ani zły, przy przedłuzaniu narkozy podając leki i.m nie możemy przewidzieć czasu wchłaniania, działania itd., ale tak to juz chyba ( mam nadzieję ) nikt nie robi ;)

Gerdo, ciężko mi doradzić w/s, nie widząc co oferuje laboratorium..myślę, że warto zrobić profil rozszerzony jezeli jest taki w ofercie
- morfologię
-pełna biochemię
-jonogram
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-04-03, 00:11   

wolfinka napisał/a:
ale tak to juz chyba ( mam nadzieję ) nikt nie robi

Też chciałabym mieć taką nadzieję! Rzeczywistość bywa jednak czasem okrutnie beznadziejna i zdarzają się miejsca, w których czas zatrzymał się w poprzedniej epoce (znam takie).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-04-03, 09:43   

Dzisiaj moja wet jest nieobecna, więc o dokładny zestaw leków zapytam jutro. :confused:
 
 
wolfinka 
BARFny Hodowca


Barfuje od: XI 2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 16 Lis 2013
Posty: 171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-03, 11:53   

gerda, zapytaj się też jakie badania oferują :kwiatek:
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-04-03, 14:05   

U siebie w gabinecie ma możliwość zrobić morfologię i wstępne testy na choroby, ale krew będziemy wysyłać do Idexu lub Labokinu - dopytam (mają tam taki rozszerzony profil dla kotów z testami PCR na choroby)

[ Dodano: 2014-04-04, 09:48 ]
No to już wiem.. :roll: Jako premedykację kot dostanie ksylazynę z atropiną, a potem ketaminę oraz antybiotyk betamox. Zestaw badań taki rozszerzony będzie wysłany i robiony w Idexx-e.
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-04-04, 11:21   

Gerdo,
Mnie się wydaje, że pobieranie krwi do badań w dniu zabiegu, żeby mieć ich wyniki i tak już po nim, jest najgorszym wariantem. Rozumiem, że jest to spore ułatwienie pozwalające uniknąć dwukrotnego ciągania kota do gabinetu i oszczedzenie mu stresu, ale przecież te wyniki badań mają nie tylko służyć wyciągnięciu wniosków na temat stanu jego narządów, ale również wykorzystaniu tej informacji w celu obrania właściwej linii postępowania (odpowiedniego protokołu anestezji) przy przeprowadzaniu zabiegu.

Podobnie jak Dagnes, sugerowałabym zrobienie badań krwi na kilka dni przed zabiegiem, skoro materiał będzie wysyłany do Idexx'u i wyniki będą po 1-2 dniach. Jak zrobisz w dniu zabiegu i wyniki przyjdą już po nim, będzie za późno na reakcję jesli chodzi o inny, bezpieczniejszy dobór narkozy. Z drugiej strony, też nic Ci te wyniki nie powiedzą, jak zabieg i wybrana na ten moment narkoza oraz inne zastosowane leki (antybiotyk)wpłynęły na stan narządów, zakładając, że wszystko do tej pory było OK, bo będzie za wcześnie, aby to stwierdzić.
 
 
gerda 


Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1576
Skąd: podlaskie
Wysłany: 2014-04-04, 15:18   

Wygląda na to, że zrezygnuję z tych badań całkowicie :-( (a chciałam wiedzieć czy kot na pewno jest zdrowy) cena wysoka, może szkoda pieniędzy :-( ( bo zakładam, że kot jest młody, zdrowy i pochodzi z hodowli). Badanie na kilka dni przed kastracją niczego w tej ostatniej nie zmieni :-( ("mogę sobie pojechać do Warszawy na 3 dni i robić wziewną"). :confused:
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2014-04-04, 16:40   

Rude miało właśnie kastracje (tak, wiem... baba miała być :P ) z ketaminą bez wybudzacza (wetka odradziła bo ten kretyn dostał takiej furii w kontenerku, że aż z krwawym kinolem wylazł + całą drogą było darcie paszczy).
Biega, skacze, szaleje i nic się nie dzieje.
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne