BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF przy chorej wątrobie
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2017-12-10, 00:11   

Pikabu,
Jeśli pies dobrze toleruje surowiznę, to po co zmieniać na gotowane? Gdyby po surowym miał jakieś dolegliwości, które na gotowanym nie występują, to wtedy miałoby to sens.
Jednak w każdym przypadku podejście musi być indywidualne i dieta dopasowana do osobnika, w związku z czym musisz obserwować, czy na BARFie psu ogólnie jest lepiej (a na ten ogół składa się wiele drobniejszych czynników: od kupy począwszy, poprzez dolegliwości bólowe i wszelkie inne, apetyt, energię jaką pies okazuje, humor, jakość sierści, chudnięcie/tycie, umięśnienie, a na wynikach badań skończywszy; przy czym należy mieć na uwadze, że sam fakt podawania surowizny nie leczy wątroby).

W jakim celu wet chce podawać antybiotyk? Czy pies ma jakąś infekcję?

No i ten ostropest - to bardzo ważne. W jakiej formie podajesz go psu? Z tego, co mi wiadomo, to ze wszystkich możliwości, jakie oferuje rynek i biznes, jedynie ekstrakt z nasion, zawierający standaryzowaną, wysoką dawkę sylimaryny podawanej w przeliczeniu na kg wagi ciała, ma udokumentowane naukowo w badaniach działanie regenerujące wątrobę. Poszperaj na pubmedzie, tam jest sporo różnych badań z zastosowaniem konkretnych dawek.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Pikabu 

Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 6
Wysłany: 2017-12-10, 07:30   

Dziękuję dagnes :kwiatek:

Z tym antybiotykiem to przyznam szczerze, że sama nie wiem o co chodzi. Pies nie ma infekcji, a jego zachowanie nie wskazuje na te wyniki, które wyszły.

Ponieważ barfa wprowadziliśmy po chorobie to ogólnie jego kondycja nie jest jeszcze taka jak przed wakacjami. Ale powoli przybiera na wadze, odbudowuje mięśnie, sierść zrobiła się ładniejsza no i jego ogólne samopoczucie jest bardzo dobre (w domu ciągle czymś się bawi). Co ciekawe nawet lepiej znosi chłodniejszą pogodę (zawsze jest od października ubierany z racji na brak tłuszczu i brak podszerstka). Kolejną widoczną różnicą jest to, że w wakacje był zmęczony po masażach a teraz z chęcią pracuje na piłkach fitpaws i nie jest po tym zmęczony. Kupy też są ładne, mniejsze niż na chrupkach i ciemno brązowe. Więc tu nic nie wskazuje chyba choroby.

Zaraz poczytam o ostropeście, teraz dostawał mielony ostropest z Pokusy.

Dziś pewno będą wyniki z drugiego pobrania, mam nadzieję, że to wszystko jedna wielka pomyłka. Ale wolę być przygotowana na najgorsze.

Wet sugerowała jeszcze powstanie kamienia w woreczku żółciowym (który został dotknięty chorobą w lecie). Podobno taki kamień mógłby naciskać na struktury wątroby i powodować stan zapalny.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-07-24, 23:49   Sylimaryna czy hepatiale

Dzień dobry u piesków

Latek ma ponad 10 lat . W pierwszym w jego życiu badaniu krwi , idexx profil rozszerzony , ALT jest 137 U/l norma 25-122
ALP 259 norma 14-147
mocznik 10.8 mmol/l norma 3.2-10.3

Wg lekarza wystarczy podawać hepatiale
Zrobiłam sobie notatki z chorej psiej wątroby z forum , doczytam dokładniej o kociej .
Czy sylimaryna będzie za "mocna" dla Latka ?
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-09-02, 15:04   

jeszcze raz dzień dobry
na str.2 Dagnes zaleca 20-25g banana/codziennie/4kg dla 7,5miesięcznej suczki z niskim potasem we krwi-3.5(3.51-5.1)mmol/l.

Jeśli 9kg Latek ma potas w normie-4.5(3.9-5.8),to czy może zjadać codziennie np.60gbanana?
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-09-20, 23:24   

czy Latek może zjadać w jednym posiłku 100g mięsa suplementowanego na całą dobę ? Tzn.czy substancje odżywcze w suplementach w ilości wynikającej z zapotrzebowania dobowego zostaną spożytkowane przez organizm z tą ilością mięsa ?
oraz ile czasu ma oddzielać posiłek mięsny od warzywno owocowego?
dziękuję za podpowiedż
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-09-21, 11:59   

aina,
a czym suplementowany jest Latek? Pamiętaj, że większość supli przelicza się na mięso, nie na psa.

Jeśli posiłek mięsny jest jako pierwszy, to warzywny przynajmniej niż 4 godziny później. W drugą stronę minimum 6-8 godzin.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-09-22, 02:25   

Anilino
to, co napiszę jest z naszego forum , nie podaję stron żeby szybciej poszło,chyba że dodam że nie z Barfnego świata
-wątroba wit.A 75-110 I.E/kg mc.
-olej z dzikiego łososia lunderland wit.D 11 I.E/kg mc.
dawka z vetopedii
-tokovit/solgar wit.E
1,1 I.E/kg mc. dawka vetopedia
4.5 I.E koniczynka
dagnes zaleca w 2013 Kudłatej 35kg kroplę tokovitu200 co 2gi dn.
-Naturell omega3 1000 kapsułka/dn dla Latka
-mączka z alg morskich lunderland jod 15-50mcg/kg mc.
-drożdże browar.lunder... 1g/dn
-hemoglobina swojski wyrób żelazo 1,4mg/kg mc.
-mączka ze skorupek lunder. wapń:fosfor 0.9-1.4
a zapotrzebowanie na wapń 50mg/kg mc.
-sól himalajska potas:sód 1.2-1.8
a zapotrzebowanie na sód 50-60mg/kg mc.
-żółtko kurze można codziennie?

(powyższe dawki odnoszą się do doby)
wpisuję
wszystko (prócz naturell)w kalk koci dając supli tyle żeby wyszła pomnożona przez wagę Latka dawka witamin i ma/mikroelementów
Jeśli chodzi o skorupki i sól to szukam kompromisu między właściwym stosunkiem a zapotrzebowaniem
Substancje odżywcze z mięsa są uwzględnione , powinny być pewnie też te z warzyw/owoców

Ciągle koryguję wiadomości bo mi umykają i ciągle mogłabym pytać.Od niedawna mam kalk psi ale na razie nie pytam bo zwariuję
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-09-25, 14:59   

aina,
z czego wynika te 100g? Latek nie je więcej, czy resztę stanowią warzywa+owoce? Skoro waży 9kg, samo 100g to trochę mało na dobę.

Suplementując moje psy kieruję się wytycznymi producenta (choć sprawdziłam na początku, czy nie są sprzeczne z wytycznymi np na Forum). Nie odniosę się do cytowanych przez Ciebie wartości, nie pamiętam takich szczegółów.
Moje psy jedzą 3 razy dziennie, z czego suplementy mięsne idą w jednym z mięsnych posiłków, a suplementy roślinne w warzywnym. Nie jestem pewna czego dotyczy Twoje pytanie i czy to jest odpowiedź - nie musisz suplementować każdego z posiłków. Ja staram się bilansować dziennie, ale mam psy z różnymi schorzeniami. Wielu BARFujących właścicieli bilansuje tygodniowo.

Jeśli korzystasz z kalkulatora kociego, pamiętaj, że psie zapotrzebowanie nieco się różni - np wit. D, Wit E, kwas foliowy, jod. Ale to zapewne wiesz i do psich norm komponujesz.

Przy chorej wątrobie żółtko może być codziennie, ma działanie ochronne. Wcześniej pytałaś o sylimarynę - ona na pewno nie będzie "za mocna", kwestia doboru dawki.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-09-28, 00:43   

Anilino :kwiatek: :kwiatek:
pisząc 100g myślę nie o całodziennym posiłku lecz o jednej z porcji samego mięsa . Wg poradnika Sojuza:Barfne abc dla psów-barf dla początkujących,pytania problemy str.1 post dagnes , gdybym zmierzała do wagi 8kg dla Latka ,to może mógłby jeść również tylko tyle mięsa/dobę+osobno warzywa owoce i byłaby to wersja 60%mięso40%rośliny, a nie 80%mięso20%rośliny.Ale to faktycznie jakoś mało wychodzi ,i białka z mięsa boję się że za mało nawet przy chyba niedużo przekroczonym moczniku.Białko zwiększa się po dodaniu żółtka wątroby hemoglobiny czy ściętego(lepsza przyswajalność)białka jaja.Czy właściwie rozumuję?
Przypomniałaś mi Anilino o możliwości rozdzielenia supli .
Zdaje się wolę bilansować dzień w dzień
 
 
Anilina 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 24 razy
Dołączyła: 20 Lip 2017
Posty: 995
Wysłany: 2018-09-28, 11:47   

aina,
jeśli Latek nie ma mocznicy a jedynie lekko przekroczony mocznik, nie ma co obcinać mu drastycznie porcji białka. Nie schodziłabym poniżej 4 g/kg masy ciała/dzień, chyba, że wyniki się pogorszą.
Żółtko (jajko), wątroba, hemoglobina - zawierają białko więc tak, podnoszą białko w mieszance.
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2018-09-28, 15:13   

dziękuję [b]Anilino :kwiatek:
 
 
Moni 

Dołączyła: 24 Lut 2019
Posty: 2
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2019-02-25, 14:49   

Dzień dobry,
Na początku chciałabym powiedzieć, że zgodnie z prośbą administratorów przeczytałam ile się dało i mózg mi się chyba przepadł :confused: :confused:
Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy i poszerzyłam wiedzę ale chyba jednak potrzebuję konkretnej pomocy.
Więc do rzeczy, już mowie w jakiej sprawie tu przyszlam :-)
Mam sunie rasy York, lat 13, waży 3 kg.
Od kilku lat jest na diecie barfowej i ogólnie nie narzekam na jej stan zdrowia.
Ale podczas rutynowych badań krwi przed czyszczeniem zębów wyniki zaniepokoiły mojego weta.
Wstrzymał się z czyszczeniem zębów, prze 3 dni miała podawane kroplówki, potem powtórzone badania, wyniki ciut lepsze i czyszczenie zębów, następnie zalecenie, większości tutaj dobrze znana: pies przebiałkowany, barf niedobry, przejść na dietę dla wątrobowca/nerkowca- czyli karma sklepowa. :-/
A wyniki były takie:
Pierwsze:
Gluc 101
Chol 266
Bilt 0,04
Asat 63!
A lat 169!
Urea 101!
Phos 3,91!
Crea enz 1,45
CK 105
Sód, potas, chlorku w normie

Wyniki po kroplówkach:
Bilt 0,06
Asat 35
A lat 119
Urea 66
Phos 2,88
Crea 0,63

Czy mam się czym martwić? Jak zbilansować jej dietę? Czy to juz jet ten moment, żeby zrezygnować z kości?
Teraz zaczęłam jej dodać ostropest i nagietek, kupię tez olej z łososia.
I jeszcze mam pytanie do Dagnes.
Pisałaś, że najlepiej przy problemach wątrobowych podawać częściej jedzenie niż raz dziennie, żeby odciążyć wątrobę.
Ja daje Lamii 1 raz dziennie posiłek, bo dokształcając się w barfowym żywieniu wyczytałam, że właśnie posiłek jeden raz dziennie pozwala wątrobie odpocząć. Zrobi swoją pracę po posiłku i odpoczywa, a jeśli drugi raz pies zje to znowu wątroba musi przejść w tryb pracy.
Argumentem tej teorii były też drapieżniki, które jedzą raz dziennie lub nawet rzadziej ale do syta ( żołądek się rozciaga).
Będę wdzięczna za pomoc i wskazówki, w którą stronę mam iść. :-)
_________________
Moni
 
 
Moni 

Dołączyła: 24 Lut 2019
Posty: 2
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2019-02-25, 14:59   

Małe sprostowanie,
Lamia bierze na stałe od jakiegoś czasu lek Cardisure, problemy sercowe często występujące u Yorków, jak to mówi wet, przypadłość tej rasy.
_________________
Moni
 
 
aina 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 13 Paź 2016
Posty: 327
Wysłany: 2019-02-25, 23:53   

Moni
odsyłam do postu dagnes i innych str.1 ( 2011r. ) w Ile razy dziennie karmić psa-Barfne ABC dla psów . Dla mnie z tych postów nie wynika jednorazowe na dobę karmienie
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2019-02-26, 14:36   

Moni :kwiatek:
Cytując Dagnes z tego wątku
https://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=757

Kod:
...to powiem tylko, że wątroba pracuje non-stop 24h na dobę. Gdyby choć na chwilę przestała, to pies by nie żył. Pracuje nawet, i to bardzo intensywnie, w czasie głodzenia, zapewniając m.in. stały poziom glukozy we krwi. W wątrobie non-stop odbywają się procesy przemiany materii, zarówno białek, jak i tłuszczy oraz węglowodanów......
Wydaje mi się, choć nie jestem specjalistą od psów, że 2 mniejsze posiłki powinny być zdrowszą metodą karmienia psa. Po zjedzeniu 1 ogromnego posiłku to chyba leży z pełnym brzuchem i trawi jak wąż :mrgreen: .....


Tez karmie swoje psy 2x dziennie, co prawda nie sa na Barfie ale to nie zmienia faktu, ze po jednym posiłku w ilości dwóch na raz, spały 4 godziny objedzone, bez sił i energii.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne