BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dyskusje o gotowych karmach dla kotów
Autor Wiadomość
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-10, 15:13   

tomirka1 linki do szczegółowych opisów podstaw BARFa już Ci Silvena podrzuciła, więc ja tylko w telegraficznym skrócie:
1. wszystkie moje porady to największe możliwe uproszczenie: BARF dla superleniwych czyli żaden ideał tylko najprostsza zdrowsza alternatywa dla karmy komercyjnej i dotyczy oczywiście tylko kotów zdrowych.
2. mięso tak jak Silvena poradziła najlepiej w przypadku drobiu z udek, ćwiartek, całych tuszek. Ewentualnie gulaszowe. Na wołowinie sie nie znam, nie wiem co najlepsze. Wystrzegać się steków, filetów, piersi itp. bo to za chude. Jak już musisz filet z piersi to dokup do niego golonkę z indyka i wymieszaj wagowo pół na pół.
3. wszelkie wymyślne mięsa typu sarnina, jelonek itp. sklepowe są obarczone dużym ryzykiem bo po pierwsze mogą być bardzo kiepskiej jakości po drugie często są niezbyt świeże i głównie dlatego koty nie chcą tego jeść - takie moje doświadczenia są w tym zakresie.
4. ze sklepowych mięs, które są łatwo dostępne i raczej zjadliwe dla większości kotów masz do wyboru głównie: kurczak, indyk, kaczka, królik, wołowina, gęś mrożona, perliczka mrożona a w okresach okołoświatecznch perliczki i przepiórki na tackach, więc trochę urozmaicenia jest.
5. FC, Premix, EasyBarf - sama musisz wybrać. najlepiej przejrzyj przykładowe przepisy z tego wątku co Ci wcześniej podesłałam zeby mieć wyobrażenie o stopniu ich skomplikowania.
FC: jest najmniej naturalne bo to syntetyczny suplement ale najwygodniejszy w użyciu na początek i chyba jednak najtańszy. Ale nie stosowałabym go docelowo. Raczej dobry na początek póki się nie przełamiesz do bardziej skomplikowanych receptur.
Premix - nie jestem pewna bo nie stosowałam ale chyba lepszy jakościowo tylko że dużo droższy od FC.
EasyBarf - najlepszy z tych 3 bo najbardziej naturalny i dający możliwość modyfikacji diety nawet pod koty chore ale chyba jednak drożej wychodzi niż FC bo to jest właściwie taki półsuplement i do niego trzeba dodać jeszcze taurynę, sól i suplement wapnia. Ja osobiście gdyby nie cena stosowałabym go chyba zamiast naturalnych supli bo wygodniejszy i koty na niego tak nie marudzą jak potrafią marudzić na naturalne suple.
6.co do ilości mieszanki na raz to dobrze jest robić minimum 1kg mięska jednorazowo bo przy mniejszych ilościach ciężko odmierzyć suplementy odpowiednio. Więc raczej będziesz musiała mrozić bo u Ciebie 1kg mieska to chyba na jakieś 4 dni wystarczy? Na 4 dni bym mięsa w lodówce nie zostawiała. 3 ni to maks. jeśli mięso w dniu zakupu było świeże. Ale sama policz na ile Ci 1kg mięsa wystarczy skoro ma być ok.25-35g. miesa/1kg kota (ten młodszy raczej 35g. a nawet więcej bo jeszcze rośnie)
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-02-10, 16:02   

dodam od siebie:
ad. 2. odnośnie wołowiny, to z biedronki nadaje się tylko rosołowe, reszta jest za chuda
ad. 3. dziczyznę na razie odpuść sobie, nie ma co przepłacać
ad. 4. część z nas podaje wieprzowinę, ale jest to temat dyskusyjny, przeczytaj wątek o wieprzowinie i sama podejmij decyzję (moje koty świnkę lubią najbardziej)
ad. 6. jeśli chodzi o suplementy naturalne, to 1 kg mięsa to wg mnie za mało, żeby je dobrze dawkować (np. wit. E jest w tabletkach, więc słabo podzielna) wychodzę z założenia, że czym więcej mięsa na raz, tym błąd w odważaniu suplementów jest mniejszy
ja na 3 koty robię ok 10 kg - to są dwie szuflady zamrażalnika i starcza na ok 1 miesiąc

myślę, że powyższa dyskusja powinna zostać przeniesiona do "pytań początkujących" :kwiatek:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2016-02-10, 16:14   

doradora :kwiatek:
Witamina E Tokovit jest w kapsułkach, co nie idzie do mieszanki można spokojnie zjeść samemu. :twisted:
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-10, 19:28   

ja zwykle moim trzem futrom robię mieszankę z 2kg mięska. Kiedyś robiłam z 1kg jak miałam tylko dwa futra i wszystkie suplementy dało się odmierzyć na wadze tzw. jubilerskiej. Wit.E miałam w kroplach, więc nie było problemu dopóki niedawno nie doczytałam, że ta moja w kroplach jest syntetyczna a nie naturalna :evil: i teraz się będę użerać z Tokovitem :-(
 
 
tomirka1 

Dołączyła: 06 Lut 2016
Posty: 12
Skąd: Katowice
Wysłany: 2016-02-10, 21:15   

Społeczności barfująca, bardzo, ale to bardzo WAM WSZYSTKIM dziękuję, jestem naprawdę zaskoczona, Waszym zaangażowaniem ( hm to mój pierwszy udział w forum, należę do kobiet szukających enter ok. 0,5h, ale robię postępy), czytam, czytam, ale im więcej czytam tym bardziej się denerwuję...no ale postanowiłam więc chwycę byka za rogi:
1. wykluczam suche ( jedną miskę już dziś schowałam)
2. na początek kupię 2kg mięsa wołowe te rosołowe, może żołądki lub wątrobe + udka policzę dokładnie
3. na początek kupię FC ( tylko on jest dostępny w zooplus, choć opinie są tam podzielone, niektórzy piszą, że koty nie jedzą mięsa zmieszanego z FC; kupiłabym Premix ale zooplus go nie oferuje), muszę zacząć od wersji dla przygłupów - a więc mięso + suplement, aha |a co z warzywami Ktoś napisał, że można dodać dziecięce odżywki, ale to chyba nie w tej opcji co? - o jejku mam nadzieję, że się mną nie irytujecie...to dla mnie naprawdę skomplikowane i ten natłok informacji...
4. rano podaje jeszcze saszetkę, ale później wprowadzam mięso
no i start...
Wszystkim dziękuję, za każdą wskazówkę będę wdzięczna pozdrawiam tomirka
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-10, 21:56   

tomirka1 żoładków nie można podawać zamiennie z wątrobą. Żołądki możesz zamiennie z sercami albo innymi podrobami typu nerki podawać. Chociaż serca są z nich najwartościowsze, więc najlepiej żeby przynajmniej połowę podrobów stanowiły serca a pozostałą część wymiennie inne podroby (oprócz wątróbki). Stosunek mięsa do podrobów powinien być ok. 150-200g. podrobów na 800-850g. mięsa z mięśni ze skórą i tłuszczem. Optymalna tłustość mięsa dla zdrowego kota to stosunek 1/3 tłuszczu do 2/3 chudego mięska - to tak na oko trzeba sobie oszacować. Skóry licząc jak tłuszcz z grubsza. Jeśli mięsko masz za chude to dobrze jest dodać trochę surowego tłuszczu - tutaj szponder wołowy się dobrze spisuje bo w nim ponad 50% tłuszcz zwykle stanowi. Możesz też po rodzince rozgłosić, że zbierasz kuperki drobiowe :) to jest prawie sam tłuszczyk. Zawsze się może przydać do dotłuszczenia za chudej mieszanki :)

Ilość wątróbki nie powinna być większa niż w przepisie żeby wit.A nie przedawkować.

Przy mieszankach z FC przepis podstawowy z opakowania FC spisany to:

1 kg mięsa bez kości (w tym 150 g serc, 50g wątroby, 50g żołądków lub nerek)
12,5 g Felini Complete
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa
200 ml wody
Ostatnio zmieniony przez scarletmara 2016-02-10, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-02-10, 21:59   

Tc Premix i Easy barfa (razem z innymi suplementami) można kupić np. tutaj: http://sklep.modernpet.pl...we-zestawy-barf

Niektóre koty reagują alergicznie na FC... i są koty, które nie chcą go jeść - to też prawda, ale chyba dosyć rzadko to się zdarza.

Taurynę też warto dodawać niezależnie od tego czym karmi się koty, czy jest to FC, czy EB, czy gotowe komercyjne karmy, bo zazwyczaj jest jej w nich za mało. Tak samo jak olej z łososia (w zooplusie Salmopet jest dobry), ale z olejami też często jest problem, bo też nie każdy kot chce go jeść. Moje lubią, ale okresowo (20 dni w roku, ale ciężko natrafić które ;-) )
 
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2016-02-10, 22:14   

Hmm... czyżby EasyBarf potaniał od czasu jak się nim ostatnio interesowałam czyli prawie 3 lata temu ? Bo teraz jego cena już mi się nie wydaje taka wysoka. Chyba się nawet skuszę na niego i będę stosować sobie awaryjnie jak mi małpy odmówią jedzenia hemo i alg. Jak dobrze sie czasem poudzielać na forum. Nawet po kilku latach można odkryć coś "nowego" :-D
Dzięki Silvena :kwiatek:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2016-02-10, 22:24   

Też mi się wydaje, że jest trochę taniej. Poza tym kiedyś Ekozwierzak miał monopol na tego typu produkty...
 
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2016-02-11, 09:05   

shana55 napisał/a:
doradora :kwiatek:
Witamina E Tokovit jest w kapsułkach, co nie idzie do mieszanki można spokojnie zjeść samemu. :twisted:

nie bardzo wiem jakim cudem miałabym wycisnąć pół kapsułki?
w ogóle uważam, że Tokovit jest strasznie na oko dodawany
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2016-02-11, 09:37   

Wystarczy przebijać kapsułkę (najlepiej tokovit 100, bo łatwiej dawkować) zawsze taką samą igłą (nie za grubą) i raz sprawdzić, ile kropel wykapie przy maksymalnym wyciśnięciu. To i tak nie będzie idealne dawkowanie, ale już bliskie dobrego. Niemniej jednak idealnie dokładne dawkowanie nie jest tu kluczowe, bo po pierwsze dużo trudniej przedawkować wit. E niż np. wit. D, a po drugie cały czas pracujemy na mięsie statystycznym a nie na analizie danej próbki, której używamy. Kalkulator itd. jest tak dla orientacji, żeby wiedzieć, czy dać 1 kapsułkę czy 10; czy np. pierś z indyka ma 5g tłuszczu i 20g na 100g mięsa czy na odwrót. Itd. Dlatego najważniejsza jest różnorodność mięs i podrobów sporządzaniu mieszanek, bo wtedy niedoskonałości mają szansę się wyrównać.


Co do dyskusji odnośnie sporządzania mieszanek, to proponuję kontynuować ją we właściwym temacie, to tutaj niby o karmach ma być, a od kilku postów jakoś nie bardzo to widać :hmm:
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2016-02-22, 15:39   

Dla zainteresowanych, od pewnego czasu uległ zmianie skład karm Terra Faelis dostępnych w zooplusie. Analiza tych karm na naszej stronie przestaje więc być aktualna.
Trochę o tym pisałam w wątku nerkowym, tutaj http://www.barfnyswiat.or...p=106570#106570
 
 
pestka76 

Dołączyła: 19 Paź 2014
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-29, 20:02   

Proszę Dagnes albo inne niemiecko języczne forumowiczki, jeśli znajdą trochę czasu, o przyjrzenie się takiej karmie: https://www.lucky-kitty.com/gutes-katzenfutter/.
Natrafiłam na nią szukając poidła dla kotów. Nie wypróbowałam na razie, bo powalająca jest w szczególności cena wysyłki.
Ma dużo mięsa, mało warzyw, nie ma udziwnionych dodatków jak wyciągi z pestek granatu albo niepotrzebnych składników typu serwatka. Ale producent nie przedstawił na stronie dokładnego składu %, oraz zawartości minerałów. Nie wiem czy uda się o to dopytać?
Pozdrawiam wszystkich
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2016-03-01, 22:58   

pestka76, są procenty. Jeśli wejdziesz w któryś obrazek, poniżej zobaczysz zakładki. Druga to skład.
https://www.lucky-kitty.c...-x-200-g/a-126/

Przykładowy skład:
Cytat:
Inhaltsanalyse:
Rohprotein: 18,1%
Rohfett: 8,64%
Rohfaser: 1,5%
Rohasche: 1,43%
Feuchtigkeit: 70,5%


Od góry: białko, tłuszcz, włókno, popiół, wilgotność.

Dodam jeszcze, że nie widzę w składzie nic strasznego. Dużo elementów zwierzęcych, wyszczególnione co i ile. Nieduże ilości warzyw typu marchew i cukinia, wapń ze skorupek jaj. Wygląda ładnie. Ale nie powiem, czy ilości dodatków mineralnych i witaminowych są w porządku, tu już musi ktoś mądrzejszy się odezwać.
 
 
pestka76 

Dołączyła: 19 Paź 2014
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-06, 17:53   

Dzięki Dragana.
Właśnie chodzi mi dokładnie o fosfor wapń i zawartość sodu.
Pozdrawiam :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne