BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Karma dla kota ze szczawianami wapnia w moczu
Autor Wiadomość
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-05, 07:59   Karma dla kota ze szczawianami wapnia w moczu

Drodzy,

Jaką karmę stosować przy stwierdzonych w moczu szczawianach wapnia? Wyczytałam w necie, że z cytrynianem potasu. Ale którą konkretnie, bo zawartość tego składnika w poszczególnych karmach jest różna. Dodam, że kotka ma też niewydolność nerek, więc trzeba pilnować niskiego fosforu. Szukałam tu na forum podobnych tematów, tzn. diety przy szczawianach wapnia i nic nie znalazłam.

Pozdrawiam,

[ Komentarz dodany przez: dagnes: 2023-09-05, 14:38 ]
Zmieniłam tytuł tematu
Ostatnio zmieniony przez dagnes 2023-09-05, 13:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2023-09-05, 09:59   

Ja z doświadczeń z moim kocurkiem mogę polecić ci karmę Gussto Vet Urinary-mokrą karmę dla kota.Najlepiej dolewać do niej też wody i robić z karmy papkę,tak żeby wmusić w kotkę jak
najwięcej picia.
Karma ma całkiem niezły skład,moim zdaniem jest w porządku!
 
 
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-05, 10:53   

niestety to jest karma na struwity, a u nas są szczawiany - problem odwrotny i ta na struwity może wręcz zaszkodzić, bo jeszcze bardziej zakwasza mocz
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2023-09-05, 12:14   

Wet.często polecają trovet lub concept for life veterinary diet renal.
 
 
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-05, 13:35   

https://diusapet.pl/pl/p/Alleva-Care-Renal-Antiox-dla-kota/169

a co sądzicie o tej karmie i firmie? Sama znalazłam i nie wiem, co myśleć.

Trovet byłby chyba ok, tylko moja kotka nie chciała tej karmy. Może spróbuję jeszcze raz.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2023-09-05, 13:42   

Mada89 napisał/a:
Jaką karmę stosować przy stwierdzonych w moczu szczawianach wapnia? Wyczytałam w necie, że z cytrynianem potasu. (...) Dodam, że kotka ma też niewydolność nerek

Jedyne, co można podpowiedzieć bez dokładnego poznania stanu zdrowia kota wraz z wynikami badań i historią choroby, to:
→ karma musi być mokra (zero chrupek!)
→ karma nie może zawierać żadnych szczawianów (nawet odrobiny!)
Szczawiany zawarte są w praktycznie wszystkich roślinach, a najwięcej w tych obecnie „modnych” oraz „zdrowych” i często dodawaych do karm dla zwierząt, w celu kuszenia oka właściciela i na zgubę czworonoga. W necie znajdziesz listy roślin z zawartością szczawianów.
Poza tym musisz zacząć dogłębnie studiować temat i dobrać wszystkie parametry karmy konkretnie pod wyniki badań twojej kotki. Przy niewydolności nerek mogą występować różne zaburzenia metabolizmu, w tym równowagi kwasowo-zasadowej. Suplementowanie jakiegokolwiek minerału (potasu) w ciemno w tej sytuacji byłoby grą w rosyjską ruletkę. Szczawiany w moczu to nie jest problem moczu (albo nerek), lecz wynik dwóch składowych: rozregulowania metabolizmu i zawartości szczawianów w pokarmie.
Polecam lekturę wątku nerkowego.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2023-09-05, 14:05   

Sucha karma definitywnie odpada!
Koty pobierają wodę głównie z pokarmu,karmienie suchą karmą często prowadzi do poważnych schorzeń ukł.moczowego.Zbyt mała podaż wody powoduje zasadowe ph moczu kota i powstawanie
kamieni.
 
 
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-05, 14:17   

skład farminy renal: Ryż, gluten kukurydziany, dehydratyzowane białko z kurczaka, tłuszcz z kurczaka, suszone jaja, hydrolizowane białko rybne, chlorek potasu, dehydratyzowane białko z ryb, olej z ryb, węglan wapnia, inulina z cykorii, fruktooligosacharydy, ekstrakt z drożdży (źródło manno-oligo-sacharydów), chlorek sodu, glukozamina (500mg/kg). Źródła białka: gluten kukurydziany, dehydratyzowane białko z kurczaka, suszone jaja, hydrolizowane białko rybne, dehydratyzowane białko z ryb.

skład concept for life renal: Ryż, kukurydza, tłuszcz drobiowy, 8,3% białko drobiowe (w tym co najmniej 90% z kurczaka, częściowo suszone i hydrolizowane), 8,0% białko wołowe (suszone), pszenica, gluten kukurydziany, suszona pulpa buraczana (odcukrzona), gluten pszenny, jajko (suszone), lignoceluloza, siemię lniane, drożdże piwne (suszone), węglan wapnia, wątroba z kurczaka (częściowo suszona, HDP*), olej z łososia, chlorek potasu, chlorek sodu, olej słonecznikowy. (częściowo suszony, HDP*), olej z łososia, chlorek potasu, chlorek sodu, olej słonecznikowy, 0,2% inuliny z cykorii, 0,1% cytrynianu potasu, yucca schidigera (suszona), mączka z kwiatów nagietka (bogata w luteinę).

skład trovet renal: gluten kukurydziany, kukurydza, tłuszcz drobiowy,
pulpa buraczana, ryż, wątroba drobiowa (hydrolizat), jaja,
drożdże, minerały, olej rybny, lecytyna, chlorek sodu,
chlorek choliny, cytrynian potasu.

DAGNES: gdzie tu są źródła szczawianów?

Bo według netu to nie są źródła szczawianów; nic nie rozumiem po prostu.

Wątek nerkowy przeglądałam, ale poczytam jeszcze dokładnie.
 
 
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-05, 15:04   

"Szczawiany zawarte są w praktycznie wszystkich roślinach, a najwięcej w tych obecnie „modnych” oraz „zdrowych” i często dodawanych do karm dla zwierząt, w celu kuszenia oka właściciela i na zgubę czworonoga"

DAGNES: czy możesz rozwinąć ten wątek? Które rośliny są zgubne i których należy bezwzględnie unikać?

Bo na mój laicki rozum przyczyną szczawianów u mojej kotki jest to, że w większości dotychczasowych stosowanych karm renalowych były źródła zakwaszające mocz. Teraz chcę tego uniknąć.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2023-09-05, 19:08   

Mada89 napisał/a:
Bo na mój laicki rozum przyczyną szczawianów u mojej kotki jest to, że w większości dotychczasowych stosowanych karm renalowych były źródła zakwaszające mocz.

Aby powstał szczawian wapnia potrzebne są 2 rzeczy: kwas szczawiowy i wapń. Kwas szczawiowy łączy się z wapniem bardzo chętnie, nie zważając zbytnio na środowisko wokół. Szczawiany, nie tylko wapnia ale i pozostałych minerałów (żelazo, magnez, miedź i inne) powstają zawsze tam, gdzie pojawi się kwas szczawiowy oraz jakiś minerał, przy czym największe powinowactwo ma kwas szczawiowy do wapnia, w związku z czym wapń wypiera ze szczawianów innych minerałów te inne minerały, sam łącząc się z nim w stabilny szczawian wapnia. Skupiska szczawianów wapnia powstają w różnych miejscach organizmu, tworząc zwapnienia np. jako narośla na kościach, w stawach czy dowolnych tkankach miękkich. Dzieje się to zawsze wtedy, gdy możliwości wydalnicze szczawianów przez nerki są mniejsze niż ilości tworzące się we krwi (szczawiany można wydalić wyłącznie przez nerki).
Źródła kwasu szczawiowego w organizmie są tylko 2:
- wewnętrzna synteza (bardzo niewielka ilość kwasu szczawiowego powstaje podczas metabolizmu witaminy C oraz jeszcze mniejsza ilość z niektórych aminokwasów)
- pokarm bogaty w związki kwasu szczawiowego, czyli szczawiany.
Sama obecność szczawianu wapnia w moczu nie jest żadną patologią o ile nie jest go nadmiernie dużo, nie wytrącają się większe kryształy bądź kamienie. Normalnie organizm jest przygotowany do wydalania z moczem tylu szczawianów, ile powstaje w naturalnych procesach metabolicznych.
Ale można kota "załatwić" szczawianami na 2 sposoby:
- poprzez podawanie mu pokarmu roślinnego z zawartymi w nim szczawianami
- poprzez suplementację witaminą C.
Przy niewydolności nerek sprawa "załatwienia" może być łatwiejsza ze względu na zaburzenia metaboliczne oraz gorszą filtrację w nerkach.

U ludzi szczawiany wapnia stanowią ok. 75% wszystkich kamieni moczowych, mimo że ludzie nie jedzą karm z zakwaszaczami moczu.

Mada89 napisał/a:
DAGNES: czy możesz rozwinąć ten wątek? Które rośliny są zgubne i których należy bezwzględnie unikać?
Mada89 napisał/a:
DAGNES: gdzie tu są źródła szczawianów?

Wszystkie rośliny zawierają szczawiany (oraz inne substancje antyodżywcze). Istnieją prawdziwe bomby szczawianowe, jak szczaw, szpinak, amarantus, rabarbar, herbata, słodkie ziemniaki, buraki, czy migdały. Generalnie bardzo bogate w szczawiany są wszystkie zboża, zwłaszcza pełnoziarniste, ziarna, orzechy, wszystkie rośliny strączkowe, ziemniaki i wszelkie warzywa korzeniowe (tak, tak, marchewka też!) oraz większość liściastych, a także znaczna część owoców. Taka np. kurkuma to też bombka szczawianowa. I nie tylko ona – jak czasem czytam, co producenci aktualnie dodają do karm dla kotów, to mi słabo.
Jest jeszcze kwestia wchłanialności szczawianów, bo są takie rozpuszczalne i nierozpuszczalne i inne kwestie z tym związane, jak możliwości ograniczania ich wchłaniania, ale to już zostawię dla ciekawych do samodzielnych studiów.

Których roślin należy bezwzględnie unikać w decie kota? Z moim aktualnym stanem wiedzy jestem zdania, że wszystkich. Wyjątek: trawa do prowokowania wymiotów.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-06, 08:13   

Dagnes, dziękuję za Twoją odpowiedź. Teraz więcej rozumiem i możliwe, że generalnie masz rację. Tylko że ja mojej kotki na barf nie przestawię - i nie dlatego, że mi się nie chce, bo mam kocura alergika na barfie. Ona kiedyś trochę barfa jadła - teraz zje tylko raz w tygodniu wątróbkę. Przed chorobą jadła też mokrą karmę - teraz tylko sos wyliże. Je tylko suche. I daję od ręki tysiąc złotych komuś, kto zmieni jej nawyki. Niestety poruszam się w takiej rzeczywistości i takie są realia. Muszę wybierać spośród karm suchych. I szukam najlepszej na jej problemy. Tylko tyle mogę zrobić dla niej. A pozostałe cztery koty jedzą barfa i karmę mokrą. Wiem, że tak trzeba.

Muszę tylko jeszcze poczytać ten wątek nerkowy, czy należy faktycznie tak bardzo obawiać się białka, czy tylko fosforu. Bo może lepiej znaleźć jakąś karmę niededykowaną nerkowcom, ale z małą ilością fosforu i z małą ilością białka roślinnego. Jeśli ktoś zna taką, to poproszę o info ;-) (sucha niestety).
 
 
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-06, 08:14   

I jeszcze jedno

"Aby powstał szczawian wapnia potrzebne są 2 rzeczy: kwas szczawiowy i wapń"

Właśnie; dlatego teraz celuję w karmy, które będą mieć mało wapnia.
 
 
Pieszczoch 

Barfuje od: Od teraz
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 22 Gru 2016
Posty: 644
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2023-09-06, 09:48   

Musisz wiedzieć,że taka karma nigdy nie będzie idealna.
Moi znajomi mają kocurka z taką dolegliwością i wiem,że dostaje;Kidney Support Specific FKD,i
jeszcze jakąś-jeśli chcesz to wieczorem zapytam.
A wet.nic ci nie polecił?
 
 
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-06, 12:31   

Dzięki. Kidney Specific dawałam, a teraz jak czytam skład, to widzę, że to nie jest odpowiednia karma przy szczawianach. Całe białko pochodzi z roślin. Brak cytrynianu potasu. To już royal renal ma lepszy skład.
Ale chętnie poznam nazwę tej drugiej karmy.
 
 
Mada89 

Dołączyła: 06 Sty 2021
Posty: 27
Wysłany: 2023-09-06, 12:37   

Mokra specific faktycznie ma źródło białka zwierzęcego, ale sucha nie.

Ponadto znajduję już drugą karmę, gdzie na stronie internetowej pisze, że w składzie jest cytrynian potasu, a na opakowaniu już nie. Ja kieruję się opakowaniem i uznaję, że tego składnika nie ma. Podobnie jest z karmą virbac.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne