BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kurczak
Autor Wiadomość
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-03-25, 23:49   

Żeby mieć pewność, czy kurczak jest "ekologiczny", trzeba dowiedzieć się co jadł, nie tylko warunki są tu ważne, znam ludzi, którzy mają w przydomowych ogródkach takie "ekologiczne" kurczaki, karmione paszą przemysłową :mrgreen:

Kury dzielimy na trzy typy użytkowe:

Kura typu lekkiego - nieśna, to ta kurka "rosołowa", chude, blade i nie pewne, ale o bardzo wysokiej nieśności i szybkim dojrzewaniu.

Kura średniociężka - o mniejszej nieśności i dłuższym czasie dojrzewania, stanowi spora grupę kur nieśnych (od nich mamy jaja z brązową skorupą, typ lekki niesie się na biało :-P )

I ostatni typ - ciężka kura typowo mięsna, stworzona by rosnąć o bardzo dobrym przyswajaniu pokarmu, słabo się niesie a dojrzewa w późnym czasie.

Kura jest ubijana po okresie nieśności, a różnica wagowa to jedynie rasa lub typ, oczywiście kurki lekkie - rosołowe są chudziutkie, średnio 2,5g tłuszczu i 20,5g białka na 100g, kura mięsna odpowiednio 14,5g tłuszczu oraz 18,5g białka (dla porównania kurczak ok. 9-10g tłuszczu, 18,5g białka)

Dodam, że kurczak w diecie moich zwierzaków to symboliczna porcja rosołowa jako wsadka kostna, od dawna zamiast kurczaka używam kur mięsnych, wydają mi się zdrowsze, no i są bardziej wartościowe, tylko skórę i kości zostawiam do rosołku, one się nie nadają do zjedzenia.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2013-03-25, 23:58   

o dzięki Harpia :kwiatek: :-)
czyli białka mają kury mięsne tyle samo co kurczak ale są tłuściejsze i zdrowsze, czyli spokojnie mogę kotom dokładać tego mięsa i liczyć jak kurczaka w kalku pamiętając, że mieszanka będzie tłuściejsza. Co do kości i skóry to na pewno rosołek........... :-)
Dzięki jeszcze raz
 
 
mapi_ 

Barfuje od: I 2013 r.
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 06 Sty 2013
Posty: 59
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2013-04-13, 13:09   

Czy udka z kurczaka i podudzia, to w kalkulatorze to samo (tzn. czy mają ten sam skład)?
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-06-13, 22:53   

isabelle30 napisał/a:
Drób wiadomo - czysta chemia. A kurczak eko po prostu żyje nie w klatce ale na dworzu ale karmiony jest tą samą paszą co tenb klatkowy.


No właśnie, że teoretycznie nie powino tak być. Między kurczakiem z wolnego wybiegu (którego masz na myśli), a prawdziwym kurczakiem eko powinna być różnica. Kurczak eko żyje zarówno na wolnym wybiegu, jak i powinien być karmiony bardziej naturalnie, a nie gotowymi paszami, zwłaszcza tymi genetycznie modyfikowanymi. I oczywiście jest odpowiednio droższy (ok. 30-35zł/kg). Jak jest naprawdę, kto to wie? Pewnie tylko Ci, którzy taki drób hodują dla siebie.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-06-14, 11:05   

Można łatwo to sprawdzić - jezeli ten kurczak eko wazy ok 1 kg to eko nie jest, bo 1 kg waży już dorosła ale młoda kura i nie ma na niej co jeść...na kogucie jeszcze gorzej. Kurczak eko - normalnie żyjący to jest mały kościsty stworek, niemal bezmięsny. Jeżeli kuoujesz eko kurczaka 1kg i wyzej - eko to on jest tylko z nazwy - żyje na wolności ale jest karmiony odpowiednimi paszami. Musi być tak karmiony...jest drobiem genetycznie zmodyfikowanym - ma tak amieniony genotyp aby produkował szybko dużo mięsa. Na zwykłym żywieniu nie pożyje długo...
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-06-14, 11:11   

Ja akurat nie kupuję tzw. kurczaków eko. Nie mam takich możliwości. Chodziło mi tylko o to, że w teorii kurczak eko, to nie to samo, co kurczak z wolnego wybiegu. Powinien być wartościowszy. Podobnie jak jaja od kur z wolnego wybiegu są kategorią gorszą niż jaja eko (w myśl pewnych przyjętych reguł i zasad ich klasyfikacji).
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-06-25, 16:12   Kura mięsna

Czy pies poradzi sobie z kośćmi kury mięsnej?
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-06-25, 16:54   

Zależy jak duży to pies, ale osobiście odradzam podawanie kurzych kości, lepsze z kurczaka czy indyka.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-06-25, 17:10   

Pies małych rozmarów. Kury rosołowej tez to się tyczy?
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-06-25, 18:08   

Tak, różnic nie ma bo jedna to typ mięsny a druga nieśny, obie mają bardzo twarde i ostro łamiące się kości.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-06-25, 18:44   

Jeżeli jest to brojler - kości ma jak zapałki, jeżeli jednak jest to normalna kura, normalnie żyjąca i normalnie karmiona - ma gnaty jak ze stali. Dla małego psa mogą być zbyt dużym wyzwaniem - szczególnie jeżeli kura już nie młoda.
Zapraszam do poczytania na temat kości w diecie psów
http://www.barfnyswiat.or...p?p=29210#29210
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-06-25, 20:05   

Kura bez względu na typ ma bardzo twarde kości, odradzam dawać to psu.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
czkavka 

Dołączyła: 02 Kwi 2013
Posty: 53
Wysłany: 2013-06-27, 21:35   

Kura bojlerowa, a kości faktycznie ma ze stali, w ręku w życiu jej nie mogłam połamać, kurczaka jednym palcem... wywaliłam je i podalam samo mięso...
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-07-09, 18:22   

mapi_ napisał/a:
Czy udka z kurczaka i podudzia, to w kalkulatorze to samo (tzn. czy mają ten sam skład)?

Tak, to jest to samo (udka jako całość - ćwiartka a podudzie to "pałki", ta dolna część udka)
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Rapsodia 
BARFny Hodowca

Dołączyła: 19 Lis 2013
Posty: 28
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-12-01, 00:05   

Kupiłam nóżki z kurczaka dla psiaków, ale muszę przyznać, że mam opory, aby dać im to w całości. W nodze jest taka paskudna kostka- długa, bardzo wąska i ostra- taka igła. Jako, że barfujemy od niedawna, to nawet przeszło mi dziś przez myśl, żeby im tego kurczaka ugotować i kości wyrzucić ;-) Czy kości z nogi są bezpieczne, jeśli pies dostanie surową nogę w całości i będzie sobie gryzł? Do tej pory przerabialiśmy porcje z kurczaka i kaczki, oraz szyje indycze - raczej bez problemu, chociaż jak widziałam połykane większe kawałki to momentami miałam ochotę im to zabrać i nasypać chrupek ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne