BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kurczak
Autor Wiadomość
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2013-12-01, 02:23   

Surowe kości są w porządku, jeżeli pies potrafi je zjadać (gryzie, rozgryza a nie łyka dużych fragmentów na raz, łapczywie)
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Jazgata 

Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 54
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-01, 18:18   

Moje obie suczki jedza lapki kurze wraz z pazurkami i nigdy nie bylo problemu , trzeciemu psu ktory z nami mieszka nie moglabym podac ,bo ona polyka prawie wszystko w calosci. Natomiast jezeli pies gryzie to luz :)
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-01-05, 13:44   

A ja mam pytanie o mieso z koguta, czy rozni sie jakos diametralnie od kury? Trafila mi sie okazja na rozne czesci z koguta - glownie udzce, skrzydelka i jakies inne bardzo miesne kawalki, wszystkie ze skora. Kotom smakuje, jedyna roznica, jaka zauwazylam przy obrobce, to ze to mieso jest troche twardsze, cos w stylu indyka. Pytanie, czy wartosci odzywcze sa identyczne?
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2014-01-06, 18:41   

Nie, nie jest identyczna, ale można użyć odnośnika do kury rosołowej, typowy kogut ma mięso ciemniejsze, ścięgniste, chude. Mięso podobne do mięsa młodej kurki mają kapłony - kastrowane koguty.
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2014-01-06, 20:18   

Harpia dzieki, jestes prawdziwa kopalnia wiedzy :-) Nie wiem czy ten moj kogut byl kastrowany czy nie, mieso faktycznie ciemniejsze, ale zdarzalo mi sie juz takie w niektorych udkach, faktycznie mniej tluste co mnie akurat cieszy, bo w kalku podpielam to pod kurczak mieso ze skora i mieszanka wyszla na granicy zatlustosci.
Kury rosolowej nie ma w kalku czy zle szukam?
 
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-10, 14:22   

Harpio, ja daję swoim futrom do mieszanek kurę rosołową (tak to się u sprzedawcy nazywa). Pod skórą jest warstwa żółtego tłuszczyku - zupełnie to inaczej wygląda niż przy brojlerze, nawet bardzo tłustym.
Za każdym razem wybierając w kalku pozycję "kurczak mięso ze skórą" (bo pozycji "kura" nie ma) mam wątpliwości. Czy kalkowy kurczak jest tożsamy wartościowo z kurą? Zwłaszcza chodzi mi o zawartość tłuszczu w pozycji "skóra...".
W końcu taka kura rosołowa jest bardzo tłusta, w porównaniu z nioskami czy nawet kurczakiem ekologicznym. A może są to różnice pomijalne?
Ale czasem zdarza się, że kalk mi wykazuje w składzie mieszanki za mało tłuszczu, a mam wrażenie że przy udziale ok. 20 - 30% tłustej kury w mieszance powinno być ok. Dodaję jednak posłusznie tłuszczu, ale jak przesadzę, to kociaste za tłustej mieszanki nie chcą jeść (nie mówię tu o łoju w kawałkach, który jedzą nawet chętnie, ale o takiej mazistej konsystencji której nabiera za tłusta mieszanka).
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2014-01-10, 14:27   

A tzw kura rosołowa to nie właśnie była nioska? Przestała się wydajnie nieść to do gara(tak to na wsiach bywało i to się dzieje z nioskami z chowu klatykowego).
Co do tożsamości - nie mozna tak czy siak przyjmowac danych kalkulatorowych jako ścisły wyznacznik. To są wartości uśrednione przecież. Tawet kupując 2 taki sam wyręb będziesz miała inne parametry. Bo one zależą od tak wielu czuynników, że są tak naprawdę niepowtarzalne (gdzie żyje, w jakich warunkach, wiek zwierzęcia, jak karmione, i wiele wiele innych).
Myślę, że nie ma co się rozdrabniać na kura, kogut, nioska, brojler i po prostu przyjąć uśrednione wartości dla kury domowej jako gatunku. Bo i tak dokładnie nie będziesz wiedzieć i nie policzysz do grama
 
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-13, 23:17   

Zdaję sobie sprawę, że różnice są nieuniknione, ale tu akurat wydają mi się duże.
Kogutki zielononóżki kupowane poprzez forum a kura rosołowa to zupełnie różne stworzenia. Zwłaszcza pod względęm ilości tłuszczu.
Ciekawi mnie tylko, czy do kalka wrzucane były dane kurczaków "ogólnodostępnych" czy jakieś uśrednione, pomiędzy kurą a kurczakiem.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-13, 11:32   

Dziś spotkałam sklepik z mięsem z kur wolnowybiegowych. Kurczak 7,80zł/kg
trochę tanio, co?
Jak rozpoznać po kurczaku czy biegał po trawie?
 
 
Verano
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-13, 14:43   

Zastrzegam, że nie wiem czy to prawda, ale ponoć kości z drobiu z wolnego wybiegu (i nie karmione świństwami) po ugotowaniu nie czernieją/sinieją tylko pozostają jasne. Ja myślę, że coś może w tym być, ale też skłaniałabym się do tezy,że decydujące i tak będzie co te kury żarły, a nie ile biegały.
Czyli wynikałoby, że trzeba kuraka kupić, ugotować rosół obrać kości i zostawić na wierzchu na parę godzin. Jak się zrobią czarne to dać sobie spokój, a jak pozostaną białe/szare/jasne to jest super.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-13, 15:29   

hmmm, mnie się wydawało, że kości kuraków, które jem bieleją jak poleżą, ale może mi się wydawać,
a nie są jakieś takie bardziej wysportowane te kury, jak biegają? nogi bardziej umięśnione czy coś?
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2014-08-13, 15:33   

doradora, kura wiejska, wolno biegająca to ptaszysko bardzo umięśnione. W sklepach czasami można spotkać pod nazwą "kura mięsna".
 
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-13, 15:51   

a co powinna jeść taka kura? albo nie jeść? podpytam sprzedawczynię w środę, tylko muszę wiedzieć o co?
te kurczaki, które widziałam na ladzie to takie niewielkie były, to dobrze, czy źle, czy o niczym nie świadczy? ;)
 
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2014-08-13, 20:42   

Snedronningen napisał/a:
doradora, kura wiejska, wolno biegająca to ptaszysko bardzo umięśnione. W sklepach czasami można spotkać pod nazwą "kura mięsna".


Nie, kura mięsna to kura mięsna, koniec kropka, te stworzenie w życiu nie widziało wolnego wybiegu, jest brojlerem tak jak kurczaki, sztucznym tworem nastawionym na wzrost. Kura rosołowa to "odpad" po produkcji jaj.

Czym poznać, ze kura/kurczak żyje na wolności, wystarczy spojrzeć na pierś i uda, nogi długie, umięśnione w mniejszym stopniu niż u brojlera, bardziej wysportowane, pierś mniejsza, nie tak szeroka jak u sklepowych, mięsień twardszy, bardziej zwarty, pierś wydłużona (nie w kształcie serca, bardziej coś jak migdał)
Skóra grubsza, twardsza, nie tak blada jak u brojlera, mniej tłuszczu podskórnego.
Ogólnie tuszki mniejsze, drobniejsze, tak około 1,3-1,5kg

Te zagrodówki to dla mnie pic na wodę, ale co kto lubi :mrgreen:
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Meri 

Barfuje od: 12.08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lip 2012
Posty: 863
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2014-08-13, 20:46   

Ja bym powiedziała, że po zapachu, kura, która jest wybiegana i dobrze jadła nie śmierdzi tak strasznie jak ta ze sklepu taka typowa. Mnie od razu odrzuca jak tylko kroję kuraka po chemii. :-/
_________________
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne