BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Młynki do mielenia...
Autor Wiadomość
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-03-04, 10:38   Młynki do mielenia...

Nie znalazłem takiego wątku, więc zakładam nowy. Potrzebuję informacji o młynkach do kawy udarowych (wirujące ostrze o dwóch piórach). Czy ktoś mógłby podać producenta lub nazwy tych niezniszczalnych radzieckich modeli? :-D Te dzisiejsze to o kant %#$^@ rozbić, pochodzą najwyżej 2-3 lata. Niestety mój stary "tovarishch" poległ w starciu z czasem i brudem :-(

Parametry dobrego młynka udarowego:
- minimum 120W mocy
- grube, dwu-piórowe ostrze, a nie żyletki, które połamią się na twardszym materiale (np. suszone warzywa)
- pojemnik odpowiedni do indywidualnych potrzeb (zaleca się minimum 30g)
- pojemnik jak i ostrze wykonane z żeliwa, stali nierdzewnej lub aluminium; plastiki jedynie od renomowanych producentów
- obudowa w zasadzie dowolna

Rozważałem jeszcze zakup młynka żarnowego, jednak są o wiele droższe i czy w ogóle będą się nadawały do mielenia różnorakich produktów.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-03-04, 11:55   

Sojuz, jeśli młynek ma służyć do mielenia kawy, to absolutnie odradzam zakup udarowego, jakiegokolwiek. Prawidłowe mielenie ziaren kawy, takie by ich nie zniszczyć i uzyskać z nich dobry napar, gwarantują jedynie młynki żarnowe. Zwłaszcza jeśli ma się dobre ziarna, szkoda je zepsuć w młynku. O tym, jakie młynki są dobre lub lepsze możesz poczytać i popytać w dziale "młynkowym" na forum wielbicieli czarnego naparu:
http://caffeprego.pl/phpBB3/viewforum.php?f=12

Jeśli młynek ma służyć do mielenia suplementów, to nie poradzę niestety.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-03-04, 14:26   

Do kawy to tylko żarnowe (ręczne lub automatyczne wolnoobrotowe), to wiem, ale ja nie piję tego napoju. ;-) To taki temat ogólnikowy. Potrzebuję opinii lub wskazówek, ponieważ trochę skorupek po jajkach zgromadziłem, a nie mam jak zmielić :-/ Mam jakiś prowizoryczny moździerz, ale szczerze mówiąc trochę z lenistwa nie chce mi się ucierać tego ręcznie :-P Ponadto mama używa też młynka do mielenia cukru na puder ;-)
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Dzaruna 


Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 40
Dołączyła: 10 Sty 2012
Posty: 183
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-03-04, 16:38   

Ja się podłącze bo przydałoby mi się coś do mielenia alg i tez nie wiem za bardzo co by się nadawało. Może ktoś ma sprawdzone coś do alg?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-03-04, 17:42   

Sojuz ja mam młynek marki Zelmer, który ma o 5 lat więcej niż Ty. Dzisiejsze zapewne sa inne. Mój chyba dogorywa ale na pył mieli bardzo suche i twarde algi, skorupy od kur wolno biegających-b.twarde i grube oraz inne cuda.
Drugi w zapasie mam Mulinex również udarowy i tez ma ok 20 lat, czeka na swoja kolej.
Kiedyś w wątku o skorupach...
Villemo7 napisał/a:
Skorupki próbuję mielić w mikserze, próbowałam ucierać w moździerzu (haha, tak - wpadłam na to i bez długich jesiennych wieczorów). Ostatnim pomysłem jest mielenie w młynku do pieprzu (stał bezuzyteczny). I póki co najdrobniejszą konsystencję z tego uzyskałam. Chyba pojadę na jakąś wyprzedaż staroci i poszukam młynka z PRL'u.

Może to dobra myśl tylko komora będzie mniejsza.
  Zaproszone osoby: 2
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-18, 10:27   

Ja kupiłam na allegro młynek żarnowy gala, cena przystępna, mam nadzieję że się sprawdzi. Jeszcze go nie używałam, ale niedługo nadejdzie czas, żeby sól mielić.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2013-03-18, 13:08   

Mój żarnowy padł na algach :shock: Kawy nim nie mieliłam ale słabo widze to mielenie. Teraz zdecydowanie kupię nożowy :mrgreen:
Czy u zywał ktos wogóle nożowego do zmielenia skorupek albo alg? albo czegos tam?
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-03-18, 13:22   

Używał, używał. Bardzo fajnie się w nich mielą skorupy, sól, algi i insze zielska, oprócz kawy i kakao oczywiście ;-) .
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-18, 13:27   

ojć, to może źle, że kupiłam żarnowy :oops: Tutaj na forum gdzieś czytałam, żeby był żarnowy, to taki nabyłam. Nic, człowiek się na swoich błędach uczy - a wiedza (i nauka) kosztuje. Jak ten się zepsuje, kupię nożowy.
Ostatnio zmieniony przez Tufitka 2013-03-18, 13:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-03-18, 13:31   

Ja używałam i używam nożowego. Uważam, że do mielenia naszych supli nożowe są jak najbardziej OK.

Najpierw używałam jeden bardzo stary jeszcze młynek nożowy, pamiętający dawne czasy, który podprowadziłam zresztą rodzicom (niejakiej marki Predom). Miał moc 140 W. Uważam, że moc była wystarczająca, więc te młynki Bosha też powinny być OK z mocą 150W.
Mieliłam w nim skorupy i kiedyś grubsze algi z zooplusa. Po 1,5 roku padł na skorupach, ale myślę, że to była moja wina.
Warto jednak wypełnić cały zbiorniczek skorupami czy innym towarem, a ja czasami mieliłam zaledwie skorupy z 4 jaj, zbiorniczek był wypełniony w 1/4 i myślę, że to miało znaczenie. Warto też wcześniej dobrze porozgniatać skorupy (to akurat robiłam), aby nie rysowały tak szkiełka (im drobniej tym lepiej).

Potem kupiłam w Leclercu młynek Clatronica za 40 zł. z mocą 120W (stwierdziłam, że jak znowu mam zajeździć młynek to szkoda mi inwestować w droższy) i przyznam się szczerze, że jednak ta moc ciut ciut mała, chociaż jak wypełniam cały zbiornik skorupami to ładnie mieli. Jak tylko w połowie, to zostaje trochę nieprzemielonych na mączkę kawałeczków.

Te młynki Bosha często bywają w promocji w detalu i wtedy mają cenę niewiele wyższą niż w najtańszych sklepach internetowych (a odejmując koszty przesyłki są w sumie tańsze). W styczniu były chyba po 79PLN w Leclercach (te białe, jaki model, czy starszy czy nowszy nie zwróciłam uwagi).
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-03-18, 15:05   

isabelle30, ja w młynku udarowym (nożowym) mieliłem średnio podsuszone algi, sól morską, taurynę, skorupki. Wszystko na ładny miał 8-) , ale te noże były grube (młynek padł ze starości, nie od mielenia tych rzeczy - po prostu zaczął być używany :-D ). Oczywiście nie można wrzucać dużych ilości na raz, bo młynek nie da rady.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Jacek 


Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 14
Skąd: Tójmiasto
Wysłany: 2013-03-18, 15:28   

Drogie Panie....:)) :kwiatek:

Do kawy tylko żarnowy młynek i żaden inny.

Suple i owszem siekać można ostrzowym, uważając oczywiście żeby pyłu sobie nie wyprodukować i zawartości w młynku nie przegrzać. :-D
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-18, 15:51   

A do supli może być żarnowy :niewiem:
 
 
Jacek 


Dołączył: 20 Lut 2013
Posty: 14
Skąd: Tójmiasto
Wysłany: 2013-03-18, 18:27   

@up

Jest duża różnica między przemiałem w młynie żarnowym i ostrzowym. W żarnowym nie uzyskasz takiego "pyłu" jak w sieczkarni "ostrzowcu". Dlatego kawusia taka dobra po przemiale w żarnowym. :hura:
Pomijam już różnice w cenie młynów. Przyzwoity żarnowy to koszt zaczynający się od ok 800 PLN. I mi by było szkoda żarnowego na suplementy. A jak kto jeszcze by kawę nim mielił to mógłby uzyskać ciekawy miks. :).

Do mielenia suplementów ja bym osobiście używał młynka ostrzowego, bo nie bardzo widzę sens mielenia takich skorupek na przykład, czyli kruchej materii wapiennej, w młynie żarnowym. Ma być drobniutko albo jeszcze bardziej. Ostrzowy, tani młynek Ci to zapewni.

Jeśli masz akurat żarnowy młyn, to możesz zawsze sprawdzić czy Ci to co uzyskasz będzie odpowiadało. Nie zepsuje się po jednym użyciu.
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-26, 16:06   Czym mielić zioła, nasiona?

Co jest najlepsze do mielenia ostropestu, siemienia? Młynek do kawy będzie ok? Automatyczny czy ręczny? Fajnie byłoby, gdyby mielił również skorupki jajek.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne