BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Język polski - mowa zapomniana...
Autor Wiadomość
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-11-18, 21:26   

Szukacie daleko, a wystarczy zajrzeć do powitalni. Regulamin i wywód o "witam". I w kontekście tego - tytuły wątków ;) i nadal się mnożą. Wnioskuję, że poczytność regulaminu jest zbliżona do poczytności instrukcji obsługi w wydaniu większości ludzi: najpierw nacisnę kilka rzeczy (najlepiej siłowo), a jak nie będzie działać, to przeczytam.
 
 
Jara 

Barfuje od: 06.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Cze 2013
Posty: 198
Wysłany: 2013-11-18, 21:32   

Cytat:
pomóż?! pomóż ci?!"... Chodziło oczywiście o to, czy ci "pomóc

To akurat jest regionalizm ;)
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-18, 21:36   

A ja myślę, że przy obecnej nazwie tego działu (powitalnia) i jego opisie (powitanie na forum, że jest dla tych, co chcą się przywitać, zachęcie: zakładaj nowy temat i witaj się, nazywaniu wątków powitalnymi itd) - nie można winić nowych użytkowników, że się WITAJĄ właśnie, skoro wszystko w tym dziale właśnie do WITANIA się ich zachęca.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-11-18, 22:03   

Wg. Słownika języka polskiego powitanie oznacza słowa, gesty wymieniane podczas spotkania; też: ceremonia związana z witaniem gości.
Witać / powitać znaczy pozdrawiać kogoś przy spotkaniu, (...) uzewnętrzniać się w momencie czyjegoś przybycia.
Słów, gestów, reakcji i ceremonii związanych z powitaniem jest całe mnóstwo i sama czynność witania się nie determinuje użycia słowa "witam".
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-11-18, 22:19   

Myślę, że jeśli komuś mówi się: przywitaj się, to taka osoba nie sięga do słownika języka polskiego, by przeanalizować od strony językowej rzeczoną czynność, tylko po prostu spontanicznie się wita ;-) nie bronię siebie, bo sama się nie witałam, ale "przedstawiałam". Ale rozumiem osoby, które się "witają", bo nazewnictwo używane w dziale po prostu takie a nie inne "powitanie" prowokuje i myślę, że niesprawiedliwe jest wymagać, by ktoś się "witał", a potem szykanować go za to, że zgodnie z poleceniem mówi nam - "witam się z Wami". Mnogość w rzeczonym dziale wątków o takim a nie innym tytule według mnie może sugerować, że to nazwa działu i sformułowania w nim zawarte są w pewnym stopniu przyczyną owych "witających" postów.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-11-18, 22:24   

Ale rozumując w ten sposób, sytuacja ta musiałaby wynikać raczej z ograniczonego zasobu słownictwa osób witających się, a nie z sugerowania czegokolwiek poprzez nazwę działu :-P .

Ciekawa jestem, co mówią w realnym życiu osoby używające na Forum jedynie słowa "witam" podczas spotkania z kimś nowym.... Sądzę, że jednak ich zasób słów powitalnych jest o wiele bogatszy i "witam" nie pojawia się często.

Ponadto miałam nadzieję, że tekst który napisałam zostanie odebrany nie jako prosty zakaz używania tego nieszczęsnego słowa. Poruszyłam w nim o wiele ważniejsze kwestie.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-11-18, 23:51   

Dagnes, moim zdaniem przesadzasz troszkę z tą krytyką słowa "witam"

Nasz język jest pełen neologizmów i zwrotów, które zmieniają jakoś swój wydźwięk.

Ja się zawsze "witam" w poficjalnych/ internetowych zapytaniach. Wszelkie maile do obcych osób od tego zaczynam, czy chociażby takie przedstawienie się obcym ludziom, na obcym forum INTERNETOWYM.

Nawet ostatnio, będąc na jakiejś imprezie marudziliśmy na prace i że mamy dość maili zaczynających sie tym zwrotem. Bo to właśnie są te beznamiętne, służbowe teksty.

ale weszło to do kanonu i się moim zdaniem, bez sensu się o to burzyć.
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-19, 00:55   

Moje prywatne zdanie: po przeczytanie postu dagnes w powitalni padlam. Nie jestem w stanie odebrac tego postu inaczej niz "zakaz".

To teraz robimy liste slow zakazanych? Moze troche za daleko to idzie? Jasne, moze sie komus nie podobac uzycie takiego czy innego slowa, ale narzucac to calej reszcie forum, tym bardziej forum, ktorego glowna tematyka wcale nie jest "poprawne uzycie zwrotow w jezyku polskim"? Bardzo nie w porzadku. Co najwyzej mozna zrobic ogolna ankiete, zeby wszyscy sie wypowiedzieli. Administratorzy/moderatorzy forum, bez jego uzytkownikow, sa niewiele warci.


PS: Wybaczcie brak polskich znakow, nie moj komputer, klawiatura bez polskich znakow, mam nadzieje, ze nie dostane zakazu udzielania sie na forum az do powrotu do kraju...
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-11-19, 08:50   

ja myślę, że nie wypada żeby takie zakazy i upomnienia były w regulaminie.
Tyrada na całą stronę (przyznaję że ja się poddałam wczoraj) w miejscu, gdzie mają być konkrety.
Takie rzeczy sobie można tutaj pisać a nie w regulaminie, bo co się później dziwić że nikt go nie czyta?

Myślałam, że forum jest dla wszystkich i każdy ma się tu czuć swobodnie. A nie, że bez przestudiowania 10słowników i konsultacji z prof. lepiej w ogóle się nie odzywać. Zwłaszcza, że emotki to też raczej zniewaga dla języka?
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-19, 09:20   

Dieselka napisał/a:
ja myślę, że nie wypada żeby takie zakazy i upomnienia były w regulaminie.
Tyrada na całą stronę (przyznaję że ja się poddałam wczoraj) w miejscu, gdzie mają być konkrety.
Takie rzeczy sobie można tutaj pisać a nie w regulaminie, bo co się później dziwić że nikt go nie czyta?

Myślałam, że forum jest dla wszystkich i każdy ma się tu czuć swobodnie. A nie, że bez przestudiowania 10słowników i konsultacji z prof. lepiej w ogóle się nie odzywać. Zwłaszcza, że emotki to też raczej zniewaga dla języka?
Sprowokowana Twoją wypowiedzią :) , przeczytałam post dagnes.
Ja tego postu nie odebrałam jako zakazy i nakazy.
Szczerze mówiąc, słowo witam dotychczas nie miało dla mnie rozróżnienia wartościującego (pewnie znowu bełkot, ale nie wiem, jak to wyrazić), ot takie sobie słówko na powitanie.
Dopiero to co dagnes napisała, skłoniło mnie do zastanowienia się nad jego znaczeniem.
I rzeczywiście w tej chwili stało się to dla mnie oczywiste, że przecież dagnes ma rację.
Czy ja tego wcześniej nie wiedziałam?
No może i wiedziałam...ale ta wiedza jakoś się nie przebijała do świadomości :)
Do czego zmierzam.
Myślę, że warto na takie rzeczy zwracać uwagę.
Zalewa nas bylejakość, dziwolągi językowe, nie dbamy o to żeby wyrażać się ładnie, poprawnie, no bo i po co, skoro prawie nikt już ładnie nie mówi.
A może jednak warto? chociażby w tym malutkim zakresie, chociażby tylko tu gdzie możemy o to dbać?

Diselko, myślę, że potraktowałaś post dagnes zbyt emocjonalnie. A przecież już samo to, że ten post Cię poruszył, znaczy, że Ty właśnie zwracasz uwagę na to, co i jak mówisz, że się nad tym zastanawiasz :)
Może więcej osób, po jego przeczytaniu, też zacznie się zastanawiać?
 
 
gpolomska 
Admin techniczny

Barfuje od: gpolomska
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 07 Sty 2013
Posty: 1740
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2013-11-19, 09:29   

Nie widzę nigdzie zakazu używania "witam" ani też nie zauważyłam, żeby tematy z takim słowem lądowały na śmietniku z wpisem o naruszeniu regulaminu. Raczej jest tam zachęta do przemyśleń.
Sama nie znałam takiej interpretacji, ale... od zawsze wiadomości mailowe zaczynałam od "Witam" tylko w stosunku do osób, co do których chodziło o zrobienie dystansu i "sztywną" komunikację, więc chyba coś jest w wydźwięku tego słowa.

Przecież nikt nikomu głowy za to nie urywa. Jedna sugestia odnośnie słownictwa w regulaminie wraz uzasadnieniem, a zadyma jakby za to komuś głowę urywali. Ech...
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-11-19, 09:34   

Dieselko, nie ma żadnych zakazów dotyczących powitań w Regulaminie. Przeczytaj Regulamin Forum, proszę :kwiatek: .

Co więcej, takiego zakazu nie ma również w moim poście w Powitalni. Napisałam tam wyraźnie, że mam prośbę do piszących w Powitalni. Jak widać po tym, co dzieje się od tego czasu w tym dziale, nikt nie przejął się moją prośbą ;-) .
Chciałabym również zauważyć, że nikt nie usuwa ani nie moderuje postów, w których nowoprzybyli piszą "witam".

Odnośnie twojego wcześniejszego postu - to, że Ty używasz słowa "witam" nie powoduje, że staje się to automatycznie normą językową. Każdy popełnia mnóstwo błędów ale to nie znaczy, że językoznawcy z tego powodu zmieniają reguły i słowniki :-P .

Aniek, uważam, że przesadzasz i niepotrzebnie piszesz złośliwie.
Ja wciąż nie widzę tych zakazów, które Ty widzisz, za to widzę zupełnie inne rzeczy.

Przykre jest to, że skupiacie się wyłącznie na nieistniejących na Forum zakazach oraz krytyce obowiązujących reguł języka polskiego, natomiast nie obchodzi Was treść mojego postu. Używacie słów "tyrada", "narzucanie", "zakazy", "upomnienia", które moim zdaniem nijak nie przystają do tego, co napisałam w Powitalni. Czytając Waszą krytykę odnoszę wrażenie, że zależy Wam na tym, by w Powitalni wciąż pojawiały się jednosłowowe, beznamiętne posty "witam", które świadczą o braku szacunku do nowoprzybyłych Użytkowników, dzielących się obszernie z nami swymi historiami i czekających na ciepłe przyjęcie oraz komentarz. Czy Powitalnia tak właśnie ma wyglądać? Osoby witające się mają pisać szczegółowo o sobie i zwierzętach, a z drugiej strony mają otrzymywać jedno puste słowo od tych, którzy próbują nabić sobie licznik lub nawet nie przeczytawszy tego, co napisał witający się stukają "witaj" i pędzą do kolejnego wątku, w którym piszą to samo jedno słowo. I tak w czasie 1 minuty "ciepło i serdecznie" witają się z 10 Użytkownikami :-? (niestety, moderując Forum widzi się takie praktyki jak na dłoni).

Edycja: gpolomska, pisałyśmy jednocześnie więc dodam jeszcze, że właśnie ten dystans i sztywność słowa "witam", o którym wspominasz powoduje, że tak nieładnie wygląda ono w naszej Powitalni. Zwłaszcza, gdy oprócz tego słowa nie ma żadnej treści :-( .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Snedronningen 
Ekspert

Barfuje od: 06/2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 2811
Wysłany: 2013-11-19, 09:57   

We wszsytkich wiadomościach, mailach zawsze piszę "dzień dobry". Na tym forum po raz pierwszy użyłam słowa "witam". A potem post dagnes i aż mi sie głupio zrobiło, bo wiem o tym a jakoś jednak zaczęłam od "witam".
 
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2013-11-19, 10:20   

Mnie również po tym poście zrobiło się trochę głupio (ale na „+”). Podobnie, zwykle zaczynam wiadomości adresowane do nowego grona od "dzień dobry", a na forum dwukrotnie „się witałam”, raz w powitalni, a raz w wątku dla nerkowców (chociaż sama nie lubię tego zwrotu w wiadomościach adresowanych do mnie). Pewnie gdyby post dagnes pojawił się w wątku poświęconym językowi polskiemu, w którym teraz toczy się dalsza dyskusja, to nie wywołałby aż takich emocji, a rzeczywiście skłoniłby bardziej do przyjrzenia się interpretacji, a w powitalni (gdzie jest nagminnie nadużywany) został potraktowany jako atak na „wolność” słowa i swobodę wypowiedzi.
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-11-19, 10:30   

dages, twój post jest w w temacie "Zasady obowiązujące w dziale", więc jak się do tego odnieść. Ja wiem, że jest też regulamin globalny ale nie da się ukryć, że nie zamieściłaś swojego postu w dziale neutralnym.

Ja nie mówię, że jeżeli ktoś popełnia błąd językowy, to powinno być to zaraz normą. Ale nie da sie ukryć że jest coś takiego jak mowa potoczna.
I nie mówimy tu o jakimś faktycznym błędzie jezykowym. Nikt nie używa tego wyrazu w błędnym znaczeniu czy w złym zapisie.

Nie da się też ukryć, że język ewoluuje czy nam się to podoba czy nie. Internet jest bardzo specyficznym medium. Ja używać "dzień dobry" tu z całą pewnością nie będę, bo mi po prostu nie pasuje. Takie zwroty zostawiam sobie na kontakt bezpośredni czy nawet listowny.

Tyradą to nazwałam, bo tak to odbieram.

To jest forum na litość Boską. Miejsce do luźnej rozmowy a nie zastanawianiu się, czy jakaś profesorka uważa go już za dopuszczalny czy jeszcze nie. Internety (celowe użycie słowa) mają swoje prawa. Ja się w takich miejscach z pewnością nie będę zastanawiać czy napisanie "heyka", "sorry", czy użycie emotikonek jest w dobrym guście.

co do jednowyrazowych powitań to też myślę, że nie wypada zwracać ludziom na to uwagi. Ja się w tamtym wątku zbytnio nie udzielam ale to moja bajka, że nie przepadam za tego typu działami :) jeżeli mnie coś zainteresuje to napiszę, jak nie, to nie wnikam. Ale napisanie jednowyrazowego chociażby powitania, jest już zaznaczeniem swojej tam obecności. Ktoś się wita, ktoś inny przyjmuje do wiadomości ten fakt i daje sygnał że zauważył.
Pytanie, czy lepiej olać kompletnie bo sie nie ma nic mądrego do napisania. Czy jednak dać osobie przedstawiającej się informacje, że się ją zauważyło? Czy w kontaktach osobistych, kiedy twojej grupie przedstawia się ktoś z zewnątrz, zaraz zaczynasz wypytywankę i wielką fetę powitania? Czy może odpowiadasz po prostu "cześć" i tyle?
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne