BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Język polski - mowa zapomniana...
Autor Wiadomość
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2013-11-19, 11:41   

moim zdaniem Dieselka mądrze pisze.
Dodam tylko, że słówko WITAM w dzisiejszych czasach jest tak często używane właśnie ze względu na brak sensownego poprawnego odpowiednika w odczuciu piszącego czy to na forum czy w mailu czy innej korespondencji. Zwrotu "Dzień Dobry" przywykliśmy używać wobec osób starszych czy ogólnie "ważniejszych" od nas, więc na forum gdzie każdy jest niby równy nie dziwię się, ze nikt nie chce go używać. "Cześć" z kolei jest zarezerwowane raczej dla ludzi, z którymi już się znamy dobrze i wiemy, że taka forma powitania została przez nich zaakceptowana. Nie wypada przecież mówić "cześć" do każdego, szczególnie dopiero co poznanego człowieka. Pozostają jeszcze wszelkiego typu amerykanizmy typu: hej, hejka itp. ale jakoś nie sądzę żeby osobie, której się WITAM nie podoba Hejka spodobała się bardziej :-/
Tak więc czy tego Dagnes chcesz czy nie słowo WITAM staje się w naszym języku takim słowem kluczem (a może raczej wytrychem) którego ludzie zaczęli używać na powitanie właśnie z braku lepszej alternatywy bo wbrew temu co tu zostało napisane brzmi raczej neutralnie niż oficjalnie. Mimo, że używane coraz częściej w oficjalnych pismach nie ma wcale aż tak oficjalnego charakteru dlatego większości ludzi pasuje. W końcu właśnie dlatego wyrażenia typu: "Szanowny Panie" w oficjalnych pismach są coraz częściej zastępowane wyrażeniem WITAM żeby brzmiały mniej oficjalnie.

Odnoszę też wrażenie, że to zwyczajnie nie jest to samo WITAM, którego słownikową definicję nam Dagnes przytoczyła. To słówko tylko brzmi tak samo. Trochę tak jak z zamkiem - jedno słowo kilka znaczeń i pojawienie się definicji nr2 w słownikach to tylko kwestia czasu.

Poprawność językowa poprawnością językową ale nie zapominajcie, że język polski jest jeszcze dzięki Bogu językiem żywym i chyba wszyscy chcemy żeby takim pozostał ;-) więc chyba nie ma sensu złościć się o to że ewoluuje... Wypadałoby się raczej cieszyć, że nowych znaczeń nabiera stare polskie słówko zamiast być zastępowane jakimś amerykanizmem.
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-19, 11:44   

Dieselka napisał/a:


To jest forum na litość Boską. Miejsce do luźnej rozmowy a nie zastanawianiu się, czy jakaś profesorka uważa go już za dopuszczalny czy jeszcze nie.
Diselko, abstrahując od tej dyskusji, tak zupełnie teoretycznie...powiedz mi, czy Ty w potocznej mowie zastępujesz k...i p...prawie wszystkie inne znaczenia? czy Twoje potoczne słowne wypowiedzi, nie pisane, składają się prawie wyłącznie z no..aha...i tym podobnych słówek? czy posługujesz się wypowiedziami jednowyrazowymi, czy jednak pełnymi zdaniami?
Podejrzewam, że Ty jednak na co dzień, w potocznej mowie, zachowujesz większość reguł, jakoś dbasz o swoją mowę. I na pewno robisz to odruchowo, bo tak Cię wyuczono, masz to we krwi.
Czemu nie starać się "równać w górę" jak to kiedyś moja polonistka mówiła ? czemu nie starać się podnosić poprzeczkę, samemu sobie, tak dla własnej satysfakcji?
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2013-11-19, 12:00   

Zgadzam się też z Dieselką, że post Dagnes w Powitalni brzmi jak nakaz admina a nie zwykła prośba czy sugestia. Wskazuje na to zarówno miejsce jego umieszczenia jak i tego typu fragmenty:

Cytat:
Słów "witaj" i "witajcie" nie powinni używać nie tylko założyciele wątków powitalnych, ale także ci, którzy sami niedawno zarejestrowali się na Forum lub dotąd nie wypowiadali się zbyt obszernie, a zabierają głos w cudzych wątkach w Powitalni.


Cytat:
Powitania nowych Użytkowników zaczynające się od słów "witam", "witaj" i "witajcie" powinny być zarezerwowane dla gospodarzy Forum (ekipy administracyjno-moderatorskiej) oraz dla tych, którzy są już na Forum długo, czują się z nim związani emocjonalnie, bo wiele do niego wnieśli i mogą być uważani tu za "domowników".


A taka puenta niestety nie brzmi zbyt miło :-(
Cytat:
Zależy mi na tym, by nasza Powitalnia miała równie wysoki poziom, jak cała reszta tego Forum i dlatego apeluję o pisanie także tutaj postów, których nie będziecie się wstydzić po dłuższym pobycie w BARFnym Świecie

i niektórzy mogą dojść do wniosku, że lepiej nic na tym forum nie pisać żeby nie wyjść (za przeproszeniem) na chama.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-19, 13:07   

Przeczytałam post dagnes i nie odczułam, żeby to był NAKAZ. Mnie od dłuższego czasu słowo "witaj", witam" jakoś "zgrzyta". Wskazuje na czynność a nie słowo na powitanie.
Ktoś do mnie mówi "witaj" - to go "witam" mówiąc cześć. Jeśli ktoś mówi "witam" to odpowiadam to witaj mnie. Niestety konsternacja, bo nie wiadomo o co chodzi. Chodzi o to, żeby mnie przywitał np. słowem cześć, dzień dobry czy innym słowem używanym na powitanie.
Pomyślałam, żeby wysłać do Trójki do p. Krusińskiej zapytanie w tej materii. W necie znalazłam (ale muszę więcej poszukać), że "Na przykład wiele pytań adresowanych do naszej poradni zaczyna się od Witam, co w zasadzie jest naruszeniem tradycyjnego savoir-vivre'u. Nie poprawiamy ich jednak, gdyż nowy zwyczaj powitalny się upowszechnia, a poza tym niech poradnia będzie swego rodzaju signum temporis. " (http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=12916).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-11-19, 13:39   

Widzę, że krytycy, bez względu na to, co napiszę brną wciąż w jeden zaułek.

Cieszę się, że jednak są osoby, które mnie zrozumiały :-) .

scarletmaro, cytowanie selektywne wyrywające zdania z kontekstu nie spowoduje, że cała reszta mojej wypowiedzi zniknie z postu w Powitalni.

Dieselko, nie ma innego Regulaminu jak tylko Regulamin Forum zamieszczony w dziale Administracyjnym. Nie rozumiem o co Ci chodzi, gdy piszesz, że mój post nie został zamieszczony w dziale neutralnym. Jakim działem jest Powitalnia? Przecież to najluźniejszy dział na Forum. Mój post nie wisi w dziale Administracyjnym, nie jest żadnym prawem ani regulaminem. Znajduje sie w Powitalni, ponieważ dotyczy powitań na Forum.

To, że Tobie nie przeszkadzają jednosłowowe posty w Powitalni nie może czynić z tego normy. Ludzie są różni, mają różną wrażliwość i inaczej odbierają pisane / wypowiadane do nich słowa. Mogą poczuć się urażeni, gdy ich obszerna opowieść powitalna wraz z bogatym fotoreportażem spotka się jedynie ze zdawkowym, lekceważącym "witam". Jak widać po postach w tym wątku nie tylko ja tak odbieram to słowo.

Język polski jest tak bogaty, że zupełnie nie rozumiem tej zaciekłej walki o to, by w Powitalni funkcjonowało tylko jedno słowo. W dodatku takie, które przynajmniej przez część społeczności jest odbierane negatywnie.

Tufitko, to bardzo fajny pomysł by wysłać zapytanie do Trójki. Jeśli temat zostałby zaakceptowany i pojawiłby się w audycji, to byłabym ogromnie wdzięczna za jej nagranie :kwiatek: .
A twoja reakcja na to nieszczęsne słowo jest naprawdę nietuzinkowa. Bardzo mi się podoba :-D .

Ponieważ nie było moją intencją tworzenie dodatkowych regulacji prawnych w Powitalni, ani tym bardziej egzekwowanie ich pod groźbą kary, nie chcę by doszukiwano się w moim poście takich treści, ani by tak go interpretowano. W związku z tym, by zapobiec dalszej dyskusji o tym, czy mój post jest regulaminem, zakazem itp. scaliłam obydwa podwieszone tematy w Powitalni pod wspólnym tytułem, który nie może być odbierany, nawet przy wielkim wysiłku ;-) jako regulamin. To, co napisałam jest przede wszystkim moją prośbą / apelem o szacunek dla nowoprzybyłych Użytkowników Forum (których wrażliwości i sposobu odbioru słowa "witam" nie znamy). Kto zechce, przemyśli. Kto nie zechce, tego nie zdołam przekonać.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-11-19, 14:01   

No cóz...sa między nami tacy, którzy chcą się czegoś więcej dowiedzieć w temacie (nauczyć) i wówczas przyjmują postawę zaciekawiona, a są i tacy którzy już wszystko wiedzą...i ze swej ścieżki nie zejdą...chyba, że "na tarczy"...
czytając pierwszy raz
http://www.barfnyswiat.or...p?p=44271#44271
uświadomiłam sobie jak mało wiem na ten temat....
Postanowiłam od tej pory bardziej się przyłożyć do swoich postów witających nowo przybyłych... Szczególnie trafiło do mnie to, że poprzez bardziej rozbudowany post wykaże szacunek dla nowych forumowiczów, a słowo witaj.....no cóż i mnie ono zgrzytało....mamy w naszym polskim języku całe bogactwo synonimów.
Dajcie spokój. :mrgreen: to nie reguły....reguły sa w Regulaminach i Kodeksach.
  Zaproszone osoby: 2
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-11-19, 14:09   

dagnes, nawet teraz odpowiedzieć Ci nie mogę, bo się pozmieniało. Ale twój post był w dziale "zasady-coś-tam" i to właśnie mi zgrzytało. Tak jak jest teraz, to mi jest ta kwestia obojętna. Przynajmniej nie czuję się, jakbym naruszała czyjeś "zasady", czy raziła swoimi wypowiedziami czyjś zmysł estetyki.

Kaziu, co mają przekleństwa i "no", "aha" do dyskusji? czy ja gdzieś tego tutaj używałam. Na jakiej podstawie można wnioskować jak zwracam się do ludzi w rozmowach osobistych?

To że inaczej rozmawiamy z mamą, babcią, profesorem czy koleżanką, jest moim zdaniem zupełnie logiczne i nie widzę tu żadnego dziwu

To, że internet jest specyficznym medium, też nie jest żadną nowością. Bo tu nie jest istotny wiek, doświadczenie, wykształcenie czy co tam innego.

Internet jest internetem i naturalnym jest, że jego język będzie ewoluował. Np. nie wiem czy ktoś z Was używa tak bogatej mimiki jaką dają emotikony, czy wymyśla taką ilość skrótów jakie są konieczne przy komunikacji mobilnej.

Internet jest swego typu społecznością.

Mnie mierził fakt, że ktoś mi zwraca uwagę za język powołując się na zasady. Ani nie pisałam obraźliwie ani niepoprawnie. Jakos pwn też potrafi przyznać racje, że jest to taka specyfika. Mi nie przeszkadza, że ktoś chce byc Miodkiem we wszystkich aspektach zycia - chwała Wam za to i wolność pełna.

dagnes, przeczytaj co napisałam ad jednowyrazowych powitań. Ja napisałam że mnie to za jedno. Osobiście wolę, żeby mi ktoś głupią emotkę na mój wywód wrzucił zaznaczając że zauważył, niż totalnie olał i udawał że nie widzi. Wolę też to niż "urzędowe" uprzejmości, które są robione na przymus.

Ale jak możesz zauważyć, ja się nie wpisuje w tą bajkę, bo mnie sztuczna kurtuazja nie kręci. Nie mam nic do napisania, to nie piszę. Ale też nie marudzę, jak ktoś zachowuje się inaczej. Zapewne jest bardziej społeczny niż ja.
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-19, 14:33   

dagnes napisał/a:
Tufitko, to bardzo fajny pomysł by wysłać zapytanie do Trójki. Jeśli temat zostałby zaakceptowany i pojawiłby się w audycji, to byłabym ogromnie wdzięczna za jej nagranie :kwiatek: .
na dniach spróbuję do Pani z Trójki napisać e'maila. Ale audycja na dany temat jest emitowana wtedy, kiedy zbierze się kilka osób pytających o to samo. Dobrze by było, gdyby kilka osób do niej napisało, zamieszczając w e'mailu swoje opinie na temat używania słowa "witam", "witaj". Wszystkie audycje są dostępne na stronie Trójki. Można je w dowolnym czasie odsłuchać.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Kazia 
BARFny Hodowca

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 796
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-19, 15:03   

Dieselka napisał/a:

Kaziu, co mają przekleństwa i "no", "aha" do dyskusji? czy ja gdzieś tego tutaj używałam. Na jakiej podstawie można wnioskować jak zwracam się do ludzi w rozmowach osobistych?
Nie. Nie używałaś nigdzie tutaj.
I czytając Twoje wypowiedzi, przypuszczam, że właśnie Ty nigdzie tego nie używasz:)
A dlaczego nie? przecie to się coraz bardziej upowszechnia, tak bardzo, że pewnie niezadługo stanie się regułą językową, a w niektórych środowiskach już jest. A jednak Ty tego nie używasz...no właśnie...dlaczego?
Nie musimy się zniżać, zawężać słownictwa, zubażać naszego języka, nawet jeśli to staje coraz bardziej powszechne.
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2013-11-19, 15:54   

dagnes napisał/a:
scarletmaro, cytowanie selektywne wyrywające zdania z kontekstu nie spowoduje, że cała reszta mojej wypowiedzi zniknie z postu w Powitalni.

Dagnes, owszem zastosowałam cytowanie selektywne (chyba nie chciałabyś żebym zacytowała Twój post w całości ?) ale bynajmniej nie wyrwałam Twoich wypowiedzi z kontekstu. Zacytowałam tylko fragmenty będące przykładami dlaczego tekst może zostać odebrany jako nakaz a nie prośba w wystarczająco szerokim zakresie aby zachowały swój sens i wstawiłam w taki sposób żeby mój zamysł był zrozumiały, więc naprawdę nie rozumiem dlaczego stwierdziłaś, że je wyrwałam z kontekstu.

Dieselka napisał/a:
Osobiście wolę, żeby mi ktoś głupią emotkę na mój wywód wrzucił zaznaczając że zauważył, niż totalnie olał i udawał że nie widzi. Wolę też to niż "urzędowe" uprzejmości, które są robione na przymus.

Ja też tak wolę :-P więc chyba nie da się tutaj zastosować żadnej uniwersalnej recepty. Dlatego mam nadzieję, że nie zostanie nigdy wprowadzony żaden punkt w regulaminie zakazujący takich praktyk i takie posty nie będą kasowane.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-11-19, 16:37   

No i same widzimy jakie jesteśmy barfne :-D
... jedna woli tak jak dieselka i scarletmara i jeszcze inne ....istotki, a pozostałe, które wypowiadały się w temacie jeszcze widzą to inaczej.
Fajnie jest, ze jest taka różnorodność....
scarletmara napisał/a:
Dlatego mam nadzieję, że nie zostanie nigdy wprowadzony żaden punkt w regulaminie zakazujący takich praktyk i takie posty nie będą kasowane.

Myslę, że Twoje obawy co do regulaminu się nie spełnią :-D
A co do kasowania ...nie jestem pewna ... obiecać tego nie mogę :mrgreen: .
Moderatorzy tez ludzie i mają swoje gorsze i lepsze dni co wcale nie oznacza, że kogoś mniej lub bardziej lubią.
Staramy się wszyscy a wychodzi jak wychodzi.
Ja kasować będą posty składające się z emotikonów i kilku słów i nie ma tutaj znaczenia czy napisał je Mod czy inny użytkownik. :-P
Wyżej zapodałam, że odpowiada mi sugestia Admina aby uszanować przybywającego NOWEGO, aby poczuł, ze jest mile widziany i właśnie w tym celu to działanie.
Administracja ma kształtować i czuwać nad poziomem wypowiedzi.
Nie ma tylko być...z zapisu lub urzędu.
Nie wszyscy się muszą wszystkim podobać.
Zdarzyło się i mnie oberwać po uszach, a na pewno niejedna/niejeden z nas poczuł się nieswojo po jakimś dziwnym zmasowanym ataku na siebie. Niezasłużonym.
Mnie to nauczyło większej pokory, a do pokornych sie nie zaliczam i rogatą mam duszę.

Nie czyńmy drugiemu co Tobie nie miłe przez wzgląd na dobro BŚ.
Zauważajmy dobre intencje w tym co czyni Admin, bo szczególnie jej wypowiedzi sa poddawane ciągłej obserwacji i krytyce... :twisted:
  Zaproszone osoby: 2
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-19, 16:54   

Ciekawe jest to, ze zaden "nowy" nie zwrocil uwagi na to, ze zle sie poczul...jak dla mnie efekt calego wywodu zamieszczonego w takiej a nie innej sekcji przez dagnes jest taki, ze wiecej posta w powitalni nie napisze.
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2013-11-19, 17:01   

Aniek napisał/a:
jak dla mnie efekt calego wywodu zamieszczonego w takiej a nie innej sekcji przez dagnes jest taki, ze wiecej posta w powitalni nie napisze.

Twój Aniek wybór.... :-D masz zawsze inne możliwości...
Ale nie mów nigdy ...nigdy...
Przecież to w Powitalni nie było do Ciebie osobiście...zdystansujmy się trochę.
Twój pies cudnej urody, mój ulubieniec :love: na Forum nie byłby zadowolony z decyzji swojej Pani :lol:
To on może swoim hau przywitać Nowego :kwiatek:
  Zaproszone osoby: 2
 
Aniek 


Barfuje od: 01.03.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 06 Sty 2013
Posty: 416
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-19, 17:03   

Moze, pogadam z nim jak wroce ;)
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2013-11-19, 17:23   

Sandra aj ak sobie zamieszczę w stopce taki tekścik:
proszę nie kasować postów składających się z emotikonów i kilku słów adresowanych do mnie bo ja je lubię :-P
to nie będziesz ich kasować ?

z mojego punktu widzenia w tematach gdzie toczy się ważna dyskusja i założone zostają w celu otrzymania sensownych odpowiedzi na jakieś pytania czy rozwiązania jakiegoś problemu takie pozbawione głębszej treści krótkie wypowiedzi rzeczywiście nie mają sensu, ale w powitalni czy hyde parku są jak najbardziej na miejscu. Smutno by mi było gdyby na moje powitanie nikt nie odpowiedział tylko dlatego, że nie ma żadnych pytań ani uwag do mojego wpisu a wszystkie posty typu:
:-D
albo
cześć
zostały wykasowane. Tam każdy wpis jest (u mnie) mile widziany i czym ich więcej tym przyjemniej :-)

[ Dodano: 2013-11-19, 17:32 ]
Cytat:
Zauważajmy dobre intencje w tym co czyni Admin, bo szczególnie jej wypowiedzi sa poddawane ciągłej obserwacji i krytyce...

Bo Dagnes ma taki styl pisania. Często autorytatywny (a może ja to tak odbieram mając świadomość, że ona jest adminem) i niejednokrotnie oceniający postępowanie innych (nie zawsze oczywiście), że wzbudza gorące reakcje. Moje posty też są "atakowane" zazwyczaj bo mam ten nieznośny zwyczaj posiadania swojego (najczęściej odmiennego od większości) zdania połączony z nieodpartą potrzebą wyrażenia go publicznie :twisted:
Niektórzy po prostu posiadają taki dar wzbudzania w ludziach silnych emocji :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne