BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Strona edukacyjna o BARFie ?
Autor Wiadomość
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-03, 13:49   

Terhie napisał/a:
Myślę, że warto też zebrać linki do różnych stron o barfie, w tym anglo- i niemieckojęzycznych, i dodać do nich krótkie opisy z zawartością. Kto chciałby się tym zająć? :faja:


Mogę spróbować, choć po niemiecku to nie umiem.

Na razie przejrzę forum, pamiętam dagnes gdzieś zamieszczała odsyłacze do pozycji angielskich i jakaś jedna niemieckojęzyczna była.

Gdyby ktoś przez przypadek trafił na stronę o barfie, to proszę podsyłać na pw. Przejrzę i dołączę do listy.
 
 
Dieselka 


Barfuje od: maj 2011
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 39
Dołączyła: 29 Gru 2012
Posty: 1350
Skąd: prawie Wrocław
Wysłany: 2013-04-03, 17:09   

oblookałam wordpressa.

w razie czego chętnie pomogę :)
_________________
Paulinka i Dieselek
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2013-04-04, 12:54   

ciocia_mlotek napisał/a:
Psy ą dużo łatwiejze od kotów. Zabawne, w UK czy w Stanach to właśnie głównie właściciele psów idą w BARF i ten temat jest dużo szerzej omówiony


To prawda, wiekszosc informacji jakie znalazlam na anglojezycznych forach byla o psach, a tylko kilka niuansow o kotach, dlatego tez tu trafilam. Rzeczywiscie kocia strona Barfnego Swiata jest baaardzo rozbudowana. Jakby bylo trzeba cos przetlumaczyc, to nie ma problemu ;-)
 
 
Terhie 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 25 Wrz 2011
Posty: 402
Wysłany: 2013-04-04, 13:12   

Dieselka napisał/a:
oblookałam wordpressa.

w razie czego chętnie pomogę :)


Dajcie mi jeszcze chwilę i będziemy wspólnie działać. :-)
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-04, 20:56   

Znalazłam taki artykuł, napiasny po polsku. W zasadzie jest omówieniem diety BARF wg dr Bilinghursta
http://www.belvoire.com/p.../Skany/BARF.pdf

Przyznam, że mi się nie podobają szczegóły. Założenia mówią o tym aby było jak najnaturalniej a potem jest mowa o dużej ilości owoców i warzyw (bo psy jedzą żołądki :mrgreen: ), ziarnach, dodatkach nabiałowych i przeogromnych ilościach kości (tylko 15%mięsa a aż 50-60% mięsnych kości)
Tak czy owak artykuł po polsku jest i jest to coś
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
edmundo 


Barfuje od: 04.2012
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Cze 2012
Posty: 247
Skąd: UK
Wysłany: 2013-04-05, 11:10   

"60%- 80% surowe kosci z miesem, pozostala czesc komponuje sie z dobrych jakosciowo, urozmaiconych resztek jedzenia ludzkiego”, „ wszystkie warzywa z wyjatkiem cebuli” i jeszcze kilka perelek, ktorych nie chce mi sie przepisywac :mrgreen:
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-05, 12:15   

No tak, ale to są właśnie założenia oryginalnego BARFA, który "zaprojektował" dr Billinghurst
20% roślin (z czego większość warzywa - dokładnie odwrotnie niż w naturze)
20% żołądki - trochę lepiej ale czy naprawdę aż tak dużo potrzeba?
15%!!!!!!!! mięsa - nie wiem jak to się ma do składu typowej ofiary
15% podroby - tu się zgodzę
50% mięsne kości - nawet najbardziej "mięsne" kości to jednak głównie kość. jeżeli chcemy odwzorowywać naturę choć w minimalnym stopniu to proporcje mięsa do mięsnych kości powinny być dokładnie odwrotne od tego modelu

dodajmy do tego polecanie podawania olejów głównie roślinnych. A także jogurtów (bo bakterie :-D ) - ma być to jogurt częściowo odtłuszczony i mleko(ja się pytam po co dorosłemu zwierzęciu mleko i to obcego gatunku). Ziarna są podawane jako nie niezbędny składnik diety, ale jak najbardziej może być podawany
Dr Billinghurst chce niby wracać do natury i odchodzić od przetworzonych produktów a potem układa dietę od natury daleką i radzi stosować przetworzone dodatki (ten nieszczęsny odtłuszczony jogurt na przykład)
Nie potrafię się z tym zgodzić
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Maciejka 

Barfuje od: 04.2012r
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 301
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-05, 15:02   

ciocia_mlotek napisał/a:
głównie właściciele psów idą w BARF i

Ja też karmiłam swojego psa surowym mięchem, choc w tamtych czasach o Barfie nikt jeszcze nie słyszał. Pewnie takie karmienie psów wydaje się bardziej naturalne.
Koty są bardziej wybredne. Jeśli nie jest to głodny bezdomniaczek, to byle czego nie zje. No i nie akceptuje ludzkiego jedzenia - a pies niestety często tak.
Może koty angielskie są częściej kotami "wychodzącymi" i są na własnym utrzymaniu. Koty mojej znajomej mieszkającej bliżej przyrody stołują się poza domem. Czasami nawet coś przynoszą w prezencie i składają przy łóżku.
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-05, 17:05   

O tak koty brytyjskie w dużej mierze są wychodzące i jest to nie lada problem. Wg prawa są znane za szkodniki i własciciel ziemi ma prawo strzelac
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1433
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-04-05, 19:29   

Ja trochę nie rozumiem takiego zachowania: kupują kota rasowego za niemałą sumkę, a potem wypuszczają go sobie luźno. Gdyby chociaż mieli te woliery, to ok, ale tak "luzem" po ulicach :roll: To już lepiej przygarnąć bezdomne koty, efekt w sumie ten sam.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-05, 20:50   

To jest zupełnie inny świat. Nie wiem jak jest w Szkocji. Ja przez kilka lat mieszkałam w Londynie (na obrzeżach) i to co mnie zaszokowało, to to, że koty nie uciekają przed człowiekiem, tylko wywalają się kołami do góry i wystawiają brzuch do miziania. Nie są przeganiane. Powiem więcej, prowadziłam z moim byłym mężem restaurację i wiosną sąsiedzi zaczęli wrzucać nam do śmietnika śmieciu ze swoich ogródków przez co przekroczyliśmy opłacony limit na wywóz śmieci i firma przestała je zabierać... trwało to ze dwa, trzy tygodnie... zastanawialiśmy się kiedy szczury zaczną przychodzić... Któregoś dnia przyszedł do nas jeden z sąsiadów i bardzo grzecznie, wręcz nieśmiało, zapytał czy moglibyśmy coś z tym fantem zrobić bo w jego ogródku zadomowiła się rodzina lisów i póki będą miały co jeść w naszym śmietniku to się nie wyprowadzą... inny świat, inna mentalność... przyznam, że mi tego brakuje, chociaż ja nie pozwoliłabym moim kotom wychodzić...
 
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-05, 22:20   

W Szkocji kot (zdziczały) w tej chwili jest największym zagrożeniem dla rodzimego gatunku: żbika :( Naprawdę poważnym zagrożeniem. A co za tym idzie zagrożeniem dla ekosystemu (żbik poluje na króliki, dzikie koty już nie bardzo bo są za małe). Polują też na ptaki, również te zagrożone. Na gryzonie, również te zagrożone. A myszy i szczury po domach jak były tak są
Przepraszam za zboczenie z tematu
_________________
Taz i Cu sith na surowo
Ostatnio zmieniony przez Sandra 2013-04-06, 08:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-04-06, 13:16   

ciocia_mlotek napisał/a:
No tak, ale to są właśnie założenia oryginalnego BARFA, który "zaprojektował" dr Billinghurst

Wracając do meriutum, ciociu_mlotek - przecież strona edukacyjna BARFnego Świata wcale nie musi bazować na założeniach dr Billinghursta czy kogokolwiek innego. Mamy tu na Forum własne, wypracowane przez nas i podparte wiedzą naukową schematy zywienia psów. Po co sięgać do tego, z czym się nie zgadzamy, o czym wiele razy dyskutowalismy na Forum? Ja jestem za tym, by BARFna Edukacja była nasza, polska, własna i znikąd nie "zmałpowana" ;-) .
Można się oczywiście podpierać literaturą obcojęzyczną, a nawet trzeba, ale to, co powstanie powinno być spójne z tym, co szerzymy na tym Forum. Jeśli masz chęć, by podjąć się jakiegoś opracowania z zakresu surowej diety dla psów, to byłoby super :kwiatek: .
Uważam, że tworzenie projektu części dla kotów powinno odbywać się równolegle z projektowaniem części dla psów i dla fretek.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ciocia_mlotek 
Ekspert


Barfuje od: 25.07.12
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 01 Sie 2012
Posty: 4452
Skąd: góry Szkocji
Wysłany: 2013-04-06, 14:43   

Podałam link do tego artykułu na zasadzie "jest opracowanie również po polsku". Potem się w niego wczytałam i zobaczyłam, że jest to polskie streszczenie diety dr Bilinghursta
Jeśli chodzi o tematykę psiego żywienia z chęcią pomogę. Z tym, że ja mogę pisać o tym do czego jestem przekonana czyli dieta whole prey lub z proporcjami na tym bazującymi. Nie opiszę też szczegółowo fizjologii i biochemii bo zwyczajnie nie pamiętam i mogłabym popełniać głupie błedy. Gdybym się miała podjąć opracowania to byłoby ono raczej "jak krowie na miedzy" :)
_________________
Taz i Cu sith na surowo
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2013-04-06, 20:30   

Moim zdaniem fajnie byłoby pokazać różne możliwości i różne modele. Ten podstawowy BARF, który propagujemy tu na Forum jako podstawa oraz model whole prey jako świetna alternatywa. Osobiście uważam whole prey za najlepszy z możliwych spsobów karmienia psów, pod warunkiem, że jest stosowany mądrze.
Byłoby super, gdybyś zrobiła na ten temat porządne opracowanie :-D .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne