BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nerki
Autor Wiadomość
adorin 

Barfuje od: VIII.2011
Udział BARFa: 90-100%
Dołączył: 08 Lis 2011
Posty: 25
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-11-09, 00:37   

A jak rozprawić się z nerką?
Bo ja raz kupiłem, ale płukałem a to ciągle zalatywało.
Nie znam metody.

Podpowiecie?
_________________
Syberjany - Lidi i Totek, razem 8kg-12'11 (7,2kg-11'11) kota
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-01-04, 11:45   Nerka cielęca

Nerka im starsza (przeleżała), tym bardziej zalatuje. Płukanie niewiele daje.
Świeża prawie nie pachnie (śmierdzi) i taką właśnie kroję na kawałki i natychmiast mrożę.
Moje dwa "ogoniaki" uwielbiają nerczyznę :-D
  Zaproszone osoby: 2
 
harpia 
Ekspert


Barfuje od: zawsze
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 8 razy
Wiek: 39
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 713
Skąd: Libiąż
Wysłany: 2012-01-04, 14:49   

adorin napisał/a:
A jak rozprawić się z nerką?
Bo ja raz kupiłem, ale płukałem a to ciągle zalatywało.
Nie znam metody.

Podpowiecie?


Nie zauważyłam tego wpisu, przepraszam :oops:

Nerkę (jakąkolwiek) należy wybierać najświeższą, żadnych mrożonych. Świeża nerka ma ciemno-czerwony kolor, jest jędrna i błyszcząca no i nie śmierdzi!
Nerki stare mają plamy w kolorze brązowym i ciemno-zielonym, po naciśnięciu zostaje wgłębienie, powierzchnia może być wyschnięta czy też pokryta przeźroczystym śluzem, takich podrobów nie kupujemy (nadają się jedynie do wyrzucenia)

Nerki zaraz po zakupie należy sprawić a nadmiar zamrozić, sprawianie wymaga pewnej ręki, należy rozciąć nerkę na pół (na długość) i usunąć z wnętrza białą część (to się wyrzuca), pozostałe płaty dokładnie płuczemy w bieżącej, zimnej wodzie i zamrażamy.
Tak to wygląda na przykładzie nerki wieprzowej:

Cała nerka


Przecięta na pół, widać białą część do usunięcia


Wycięta biała część


Mycie (dość agresywne, jak gąbkę do mycia naczyń)


Gotowe, pokrojone :)
_________________
Jeśli nie masz po co żyć, żyj na złość innym
 
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-04, 20:21   

Piękne zdjęcia :-D Chyba skuszę się na nerki cielęce. Mam na przyszły piątek zamówione gulaszowe cielęce i trochę łaty. Postaram się domówić jeszcze nerki. Ile mogą ważyć dwie nerki cielęce? i jaką ich ilość przeznaczyć należy do mieszanki (w %)?
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2012-01-05, 13:01   

2 duze nerki cielece ważą około 560-670g,
Moje koty jedzą nerki wraz z białymi częsciami czyli kanalikami i tłuszczem.
Zgodnie z zasadą; w naturze kot tych częsci nie zostawia a je pożera.
Dodaję pare malutkich kawałeczków na porcje. 2x tyle co wątroby.
pozdrawiam
ps. oczywiście w celu uczynienia z nich "cynaderek" dokonuje zabiegów jakie opisała Harpia ;-)
  Zaproszone osoby: 2
 
Sihaya 
Ekspert


Barfuje od: 08/2008
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 16 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 1721
Skąd: Łódź
Wysłany: 2012-01-06, 14:00   

Dzięki za informację :-D Ja myślę, że ze 2-3 nerki max. wystarczą mi na 20 kg mięsa.
Hmm... z tą naturą - koty w naturze nie mają wyjścia, muszą jeść nerki w całości wraz z tymi kanalikami i całym rdzeniem, bo nie ma panci, która wyczyści ;-) Ja jednak będę czyścić zgodnie z instruktażem podanym przez harpię, bo obawiam się, że w tych kanalikach mogą zalegać różnorakie złogi i być może nawet toksyczne metabolity tego, co cielak zjadł.
Cynaderkom i wnętrznościom wszelakim mówię nie, smak przyprawia mnie o torsje i wyczuwam go nawet w najlepiej przyprawionym nadzieniu, pasztecie, czy kulebiaku - to ponoć genetycznie wrodzony wstręt ;-) Mogę natomiast ciąć, oglądać, robić biopsje etc. i to mnie absolutnie nie rusza. Wyjątek dla podrobów czynię tylko wówczas kiedy osobiście próbuję mieszanki, które przygotowuję dla kotów ;-)
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-05-23, 11:08   Nerki do jedzenia

mam pytanie odnośnie nerek. Nigdy jeszcze psu nie dawałam ich do jedzenia. jakoś odrzuca mnie ich zapaszek....zastanawiam się czy psa też odrzuca? czy warto dawać? jakieś bogactwo składników? Jakaś specjalna obróbka np długie mrożenie lub moczenie w wodzie?
Doradzicie?
 
 
koniczynka 
Ekspert


Barfuje od: 3 lata
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 15 Wrz 2011
Posty: 887
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-23, 11:22   

W tym temacie jest o tym jak rozprawiać się z nerką włącznie ze zdjęciami: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=1484 oraz o tym jakie składniki odżywcze zawiera.
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-05-23, 12:16   

Dziękować bardzo :kiss:
W takim razie zakupimy :food:
 
 
Bonsai 


Barfuje od: 2009
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 162
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-05-30, 21:17   

Do ludzkich celów spożywczych ponoć wystarczy nerkę zamoczyć w mleku i zapaszek znika. Nie mniej jednak z wiadomych względów psiakom nie polecam. ;)
_________________
www.fotopsy.pl
 
 
Apocatequil
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-05, 22:38   

Ostatnio udało mi się 'wywęszyć' w Selgrosie nerki cielęce.
Mam je podawać w ilości wyliczonej z proporcji jako podroby (ogólnie) czy mieszać z czymś?
Zazwyczaj mieszałam podroby, robiłam mixy, ale teraz tak się zastanawiam, czy nie mozna tak tych nerek monotematycznie wrzucić?
Może to głupie pytanie, ale ja po prostu zazwyczaj mieszałam te podroby ze sobą, nerki jakoś zawsze bałam się podawać, w sumie chyba dlatego, ze dawno dawno temu ktoś mi nagadał, że wypłuczę nimi wszystko z psa.

Bonsai - a czemu psom nie można zamoczyć tych nerek w mleku? :)
Pytam tak z ciekawości. Domyślam się, że chodzi o nietolerancję mleka jako takiego przez psy, chyba, że źle się domyślam? :)
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-06-05, 22:49   

W twoim przypadku jest o tyle trudno że masz maleńkie psy. Przecież taka jedna nerka to dla nich chyba posiłek na kilka dni? Ja mam łątwiej bo na jeden posiłek wchodzi mi taka nerka, kawałek wątroby i kawał serca. Albo po prostu jakiś mały "podrób" jako deser do głownego dania :mrgreen:
Myślę że nie ma różnicy czy te podroby miksujesz czy podajesz na jeden posiłek monotematycznie. Ważne żebyś w ogólnym rozrachunku urozmaicała.

Sposobu z mlekiem nie znałam. Ale pamiętam że kiedyś jak byłam mała, mama postanowiła zrobić cynaderki. Były przepyszne ale to co się działo w domu podczas ich gotowania - nie do opisania, nawet otwarty pojemnik żwaczy zielonych nie zbliża się do tej cudnej atmosfery. Więcej cynaderek nie jedliśmy...
Surowa nerka tak nie jedzie, moze psu ten zapaszek nie przeszkadza? Skoro uwielbia inne pachnące pyszności?
 
 
Apocatequil
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-05, 23:02   

Dziś udało mi się kupić przepiórki za 5 sztuk takie w całości niewypatroszone, nawet trochę piór zostało.
Także zjedzą w całości posiłek adekwatny do ich wielkości haha ;)

Czyli mogę te podroby miksować tak jak to wcześniej robiłam i tak też będzie ok?

Czy taki mix jak np. serca kacze, wątroba indyka i powiedzmy nerka cielęca są złe? Czy nie trzeba się w tej kwestii trzymać gatunku zwierzaka ubitego dla tych podrobów?
Przyznam, że wcześniej używałam głównie drobiowych i nie miałam takich problemów, ale dziś znalazłam dość dobre źródło podrobów z 'reszty' zwierząt i zastanawiam się czy można tak mieszać?
 
 
isabelle30 
Ekspert

Pomogła: 11 razy
Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 2612
Wysłany: 2012-06-05, 23:12   

Można można, i to nawet dobrze że tak będziesz robić. Mięso to nie tylko kuraki. Im więcej gatunków mięsa zdobędziesz tym lepiej dla piesów.
Serca kacze...przepiórki....a pisałaś że tam u ciebie niczego nie ma! Ja mogę tylko pomarzyć o takich rarytasach!
 
 
Apocatequil
[Usunięty]

Wysłany: 2012-06-06, 13:01   

Bo nie było. Od niedawna mam kartę do selgrosu. Serca kaczek są mrożone w duzych torbach i nie mam sposobu na rozdzielenie ich ba mniejsze porcje... Więc jest problem :(
Przepiorki 30 zł za 5 sztuk - to tanio czy drogo? Ciekawe czyp łaskawie zjedzą :)[/center]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne