BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Liczydło dla kota - uwagi, problemy, dyskusje
Autor Wiadomość
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2013-12-29, 18:04   

Informuję, że dzisiaj wstawiłam nową wersję (1.3) Liczydła dla kotów.
Jest ona kompatybilna z BARFnym Kalkulatrorem w wersji 1.5.

Plik można ściągnąć tam gdzie zawsze ;-) .
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Reinette 


Barfuje od: I 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 32
Dołączyła: 28 Gru 2013
Posty: 109
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-01, 18:36   

A ja mam takie pytanko.
Ściągnęłam Liczydełko w wersji kompatybilnej z najnowszym Kalkulatorem, czyli 1.3.
Ale w poprzednich wersjach też to zauważyłam.
W 3 zakładce - "Dane z kalkulatora" wpisujemy wartości % takie, jak w kolumnie F zwraca nam Kalkulator.
Ok. Tylko, że dzienna porcja mieszanki (w moim przypadku 85 gram) to jest mokra masa. Liczydełko wyliczyło zgodnie z arytmetyką, że skoro wody w moich 85 gramach jest 74%, to sucha masa (sm) wynosi 26%.

No i tutaj pojawia się błąd, ponieważ poniżej liczymy zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów. Wpisujemy wartości z kalkulatora w MOKREJ MASIE, czyli w całej mieszance. A to, co liczy nam Liczydełko, to jest zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów W MASIE SUCHEJ, czyli w tych moich 26% z 85 gram. Więc wartości oznaczone jako bm, tm i wm powinny być oznaczone jako bS, tS i wS, podobnie jak podpisy do tego, co liczymy (czyli wartości odpowiednio z pól B17, B23 i B29).

Nie wiem, czy dobrze to wyjaśniłam ale po kilkunastominutowej rozkminie dopiero ustaliłam, że po cholerę Liczydło liczy % białka w mokrej masie skoro to właśnie wklejamy z kalkulatora?

No, to chyba tyle ;) Drogie Autorki - w Waszą stronę pokłon za stworzenie Liczydła. Także jeśli się mylę to proszę wyprowadźcie mnie z błędu, bo już mi mózg paruje ;)
_________________
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-01-01, 19:56   

Reinette, nie za bardzo rozumiem tok całego twojego rozumowania, więc mogę odnieść się jedynie do tego zdania z końca twojej wypowiedzi:

Reinette napisał/a:
po cholerę Liczydło liczy % białka w mokrej masie skoro to właśnie wklejamy z kalkulatora?

Kalkulator podaje w kolumnie F dane mieszanki w suchej masie oraz jej wilgotność.
Liczydło potrzebuje wartości w mokrej masie, stąd konieczność ich przeliczenia (po to, by można było sumować BARFa z gotowymi karmami, dla których producenci zawsze podają na opakowaniach dane w mokrej masie).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Reinette 


Barfuje od: I 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 32
Dołączyła: 28 Gru 2013
Posty: 109
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-01, 20:13   

Mhm, a jak Kalkulator przelicza te wartości? Musiałby znać np. wilgotność tłustej wołowiny i na tej podstawie wyliczyć, ile ma ona % białka w suchej masie. Widzę takie wartości w zakładce 'Mięso', ale czy nie zmieniają się one w zależności od (chociażby) producenta mięsa, warunków przechowywania itp?

Trochę to pomotane ;-)
Ale ja blondynka jestem...
_________________
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-01-02, 21:35   

Wszystkie dane potrzebne do wyliczenia składników w suchej masie mieszanki znajdują się w odpowiednich zakładkach z produktami i suplementami.

Odnośnie ewentualnych różnic pomiędzy rzeczywistą mieszanką a danymi kalkulatorowymi - oczywistym jest, że mogą zaistnieć. Stąd odpowiednie zastrzeżenie zostało zamieszczone w instrukcji do Kalkulatora w pierwszej zakładce, a na Forum wszędzie propagowana jest zasada różnorodności.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Reinette 


Barfuje od: I 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 32
Dołączyła: 28 Gru 2013
Posty: 109
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-01-02, 21:54   

Ok, już wszystko rozumiem, dzięki za wyjaśnienie ;-)
_________________
 
 
imanel 

Dołączył: 13 Lip 2014
Posty: 1
Wysłany: 2014-07-13, 21:10   

Pierwszy post na forum więc witam wszystkich :)

Zaczynam dopiero przygodęz BARF-em (i z kotami ogólnie) więc postanowiłem najpierw spróbować gotowych specyfików, a dopiero potem przejśćna "produkcję własną". Po przeczytaniu wątku o przepisach dla początkujących wybór padł na TC Premix.

Przed sporządzeniem mieszanki chciałem sprawdzić w Kalkulatorze jak dobrze zbilansowane sąproponowane przepisy - na pierwszy ogień padł z samego kurczaka: 700g mięsa+skóry, 100g serca, 100g żołądka, 60g TC+ i 236ml wody. Jako że kalkulator nie zawiera danych dla TC to wbiłem 60g FC (chodziło mi o pierwsze 5 kolumn potrzebnych do Liczydła a nie o witaminki, więc potrzebna była tylko masa).

Otrzymane wyniki (odpowiednio B:53%, T:29%, H2O:73%, W:0,1%) wyglądają na dość porządne (wszystko mieści się w normie). Jednak po przepisaniu do Liczydła i wbiciu "orientacyjnej dziennej porcji" liczydło twierdzi że ta ilośćjest niedostateczna:

- energia / kg mc / dzień: 42,4 kcal (zalecane 50-60)
- woda / kg mc / dzień: 24,2 gram (zalecane 50-60)
- białko / kg mc / dzień: 4,7 gram (zalecane 5)

Czy to znaczy że muszę zwiększyć ilość pożywienia oraz dodatkowo pilnować kotów żeby dużo piły, czy po prostu źle odczytuję dane?
 
 
iker 

Dołączył: 07 Sie 2014
Posty: 43
Skąd: Mysiadło
Wysłany: 2014-08-07, 21:40   

Mam pytanie odnośnie zalecanego w liczydle zapotrzebowania na wodę. Interesuje mnie to, bo moje kotki nie piją praktycznie wody, muszę więc większość dostarczać w karmach i mięsie.

Przeczytałem wszystkie artykuły o kotach z Waszego forum i wynika, że koty większość ponad 90% wody czerpią z ofiar, mysz ma około 70-75% wody, i z artykułu wynika, że tyle kot potrzebuje w stosunku do zjadanej masy.

I teraz w liczydło wpisuje dane hipotetycznej mieszanki lub w uproszczeniu mokrej karmy, by spełnić wszystkie założenia.
karma: 75% wody, 13% białka, 7,2% tłuszczu, 2% popiołu, 0,5% włókna, wychodzi 2,3% węglowodanów. takiej karmy kot 4kg zjada na dzień 170gram (by spełnić zalecenia białkowo-energetyczne).
wychodzą pięknie stosunki B:T:W 1,8:1:0,3 , 50% energii z T, 41% z B itd.
białka /kg 5,5 gram, energia na dzień/kg 53,6kcal,
wilgotność 75% , czyli tyle ile kot potrzebuje.
Wszystko pięknie, ale woda/kg/ dzień "tylko" 32gram zamiast 50-60 gram zalecanych w liczydle.
wynika z tego, że kot o 4 kg po zjedzeniu np. 4 razy dziennie takiej mokrej mieszanki dostaje aż albo tylko 127gram wody, a powinien wg "normy" aż średnio 55/kg czyli 220gram!
wynika, że mimo jedzenia tylko mokrej zbilansowanej mieszanki o składzie podobnym do myszy (jesli chodzi o wilgoć i inne parametry), kot musi jeszcze wypić prawie 100gram wody, czyli aż 45% dziennej dawki!

przepraszam za długi wywód, mam nadzieje, że wyłuszczyłem o co mi chodzi, podsumowując:
Skąd taka wartość aż 60gram wody na kg kota dziennie?
Zupełnie inna (około 30gram/kg) wynika jeśli przeliczymy to w stosunku do zjadanego pokarmu i wilgotności około 75%, a więc zgodnej z naturą.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-08-08, 23:11   

imanel napisał/a:
Jednak po przepisaniu do Liczydła i wbiciu "orientacyjnej dziennej porcji" liczydło twierdzi że ta ilośćjest niedostateczna:

- energia / kg mc / dzień: 42,4 kcal (zalecane 50-60)
- woda / kg mc / dzień: 24,2 gram (zalecane 50-60)
- białko / kg mc / dzień: 4,7 gram (zalecane 5)

Czy to znaczy że muszę zwiększyć ilość pożywienia oraz dodatkowo pilnować kotów żeby dużo piły, czy po prostu źle odczytuję dane?

Wody faktycznie przydałoby się więcej. Najlepiej dolej do mieszanki, chyba że jesteś w stanie "dopilnować" koty żeby piły (mało realne ;-) ). Ilość białka i kalorii to sprawa bardzo indywidualna i jeśli twoje koty są domowe i nie wyjątkowo aktywne to możliwe, że tyle im wystarczy. Musisz je obserwować, ważyć i ewentualnie korygować porcje.

iker napisał/a:
że koty większość ponad 90% wody czerpią z ofiar, mysz ma około 70-75% wody, i z artykułu wynika, że tyle kot potrzebuje w stosunku do zjadanej masy

O ile dobrze pamiętam ;-) , to w artykule było:
Cytat:
Jeśli kot spożywa pokarm mokry (80% wilgotności) to otrzymuje z pożywieniem ponad 90% swego zapotrzebowania na wodę.

i odnosiło się do mokrych karm. W przypadku BARFa z 75% wilgotności, kotom potrzeba nieco więcej dodatkowej wody (niektórzy radzą sobie w ten sposób, że dolewają do mięsa więcej wody niż każe Kalkulator).

iker napisał/a:
Wszystko pięknie, ale woda/kg/ dzień "tylko" 32gram zamiast 50-60 gram zalecanych w liczydle.
wynika z tego, że kot o 4 kg po zjedzeniu np. 4 razy dziennie takiej mokrej mieszanki dostaje aż albo tylko 127gram wody, a powinien wg "normy" aż średnio 55/kg czyli 220gram!

Jedząc 170g twojej mieszanki dziennie, 4-kg kot powinien otrzymywać (optymalnie) łącznie ok. 53-54g wody na każdy kg wagi ciała, czyli oprócz BARFa dodatkowo ok. 87g, co wynika z ilości zjadanych kalorii (w zakładce BTW Liczydła jest zawarta ta formułka). Natomiast te 32g wody, które otrzymuje z BARFem to ilość mimimalna, by przeżyć i się nie odwodnić.
Przeczytaj poniżej zalinkowane dwa posty, które wyjaśnią Ci te kwestie:
http://www.barfnyswiat.or...p?p=40503#40503
http://www.barfnyswiat.or...p?p=66706#66706 (drugi akapit)
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
iker 

Dołączył: 07 Sie 2014
Posty: 43
Skąd: Mysiadło
Wysłany: 2014-08-09, 10:05   

Te 70-75% wilgotności wziąłem z fragmentu o żywieniu kota w środowisku naturalnym ssakami o takiej wilgotności. Z tego fragmentu wynika, że to dla kota zdecydowana większość otrzymywanej wody. Dla kota żyjącego "dziko", który ma być dla nas kotem wzorcowym:

"Woda to temat niezwykle istotny w żywieniu kotów. Jest elementem składowym ich pożywienia, a nie odrębną substancją. Koty są stworzeniami, które wyewoluowały na obszarach pustynnych i potrafią przeżyć uzyskując wodę wyłącznie lub prawie wyłącznie z organizmów zjadanych ofiar. Nietłuszczowe składniki ssaków zawierają przeciętnie około 70-75% wody. Taką ilość wody koty konsumują wraz ze zjadanym posiłkiem. Potrafią długo żyć otrzymując pożywienie zawierające w granicach 67-73% wody, natomiast ich organizm odwadnia się, gdy pożywienie zawiera mniej niż 63% wody."

Moje pytanie jest tylko, skąd wartość aż 60gram/kg skoro zjadając mysz dostaje tylko 35 gram/kg.
Przy założeniu, że kot dodatkowo nie chce nic wypić to taka mieszanka dająca 60g/kg musiałaby mieć taki hipotetyczny skład wg liczydła:
woda 83,5%, białko 8,8%, tłuszcz 4,7%, popiół 1,2%, włókno 0,3% i węglowodany 1,5%.
wtedy wychodzą wartości, B:T:W 1.9:1:0.3, białko/kg 5,5gram, i idealnie energia/kg/dzień 52,2 i woda/kg/dzień 52,2.

Oczywiście można tak rozwodnic mieszankę lub karmę mokrą , by tyle uzyskać, ale wynika z tego, że w takiej mieszance mamy tylko 16,5% suchego pokarmu podczas gdy mysz ma 25-30%, czyli ponad 60% więcej.

Tylko nie rozumiem, skąd te 60gram wyliczone przez naukowców, ale skoro tak wyliczyli, to trzeba pewnie wierzyć w badania. :-)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2014-08-13, 23:24   

iker napisał/a:
Tylko nie rozumiem, skąd te 60gram wyliczone przez naukowców, ale skoro tak wyliczyli, to trzeba pewnie wierzyć w badania.

Dokładnie mówi się o 50-60 gramach, co jest spójne z ilością zalecanych kcal. Prawdopodobnie jest to ilość przekraczająca tą, jaką spożywają koty w naturze, choć wiadomo na pewno, że oprócz zjadanych ofiar koty te piją także wodę, jeśli tylko mają możliwość. Ponieważ koty domowe narażone są na stres spowodowany nienaturalnymi warunkami życia, a ich dieta najczęściej mocno odbiega od prawidłowej, dlatego zwiększona podaż wody jest konieczna. Zarówno stres, jak i dieta są bowiem podstawowymi czynnikami mogącymi doprowadzić do chorób układu moczowego u kotów, natomiast zwiększona podaż wody jest im w stanie zapobiec.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ewa_agape 


Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Wrz 2014
Posty: 112
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-06-09, 12:05   

Jestem chyba ciemną masą. Jak i gdzie mam wpisać wartości mokrej karmy gotowej? Jeśli kota karmię mokrą kupną karmą i tylko częściowo barfem, jak to wpisać i gdzie?

Mam wszystkie pola nieaktywne :( Aktywna jest tylko zakładka gdzie się wpisuje dane z kalkulatora barfowego, a ja chcę wpisać dane z mokrej kupnej karmy. Gdzie? :(
_________________
https://www.facebook.com/DomTymczasowyNaPoddaszu
kotynapoddaszu.blogspot.com
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-06-13, 08:59   

ewa_agape czy Twoje pytanie dotyczy liczydla jako indywidualnego pliku czy zintegrowanego z kalkiem? Choc wydaje mi sie, ze tak czy siak odpowiedz na pytanie jest jedna - wpisz NAJPIERW wage karmy a pozniej wartosci procentowe (nie w gramach).
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-02, 09:48   

Liczydło pokazuje dziwne rzeczy....wyliczone białko na kilokota z pozycji suma wychodzi mi 4,69 a liczydło pokazuje 5,0 To ogromna różnica.... :shock: sprawdziłam kilka razy.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2016-02-05, 13:10   

Czy problem jakoś się w międzyczasie rozwiązał?
Kalkulator nie wylicza przecież białka na kg wagi kota. Rozumiem, że przeliczałaś sama "na piechotę"? Sprawdziłaś jeszcze raz?
A wpisałaś identyczną porcję dzienną mieszanki do Liczydła jak podaje Kalkulator?
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne