BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Choroby jamy ustnej u kotów - przyczyny, zapobieganie
Autor Wiadomość
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-07-16, 12:18   

Mam wieści, które są i dobre i złe :mrgreen:

W niedzielę w Tuli wreszcie coś pękło i po praz pierwszy w życiu przysiadła do kawałka przepiórczego truchła. I od niedzieli pałaszuje te truchła jakby próbowała całe życie celibatu nadrobić. Bardzo mnie to ucieszyło, ze względu na jej zęby, i postanowiłam zrobić zdjęcia zębów "przed" i "po", tzn "po" to miało być za kilka tygodni na nowej diecie. Zła wiadomość jest taka, że nie miałam kiedy zrobić zdjęcia "przed", bo do tego trzeba dwóch osób, a w tym tygodniu jesteśmy z Rafałem razem w domu tylko przy sztucznym świetle. Dobra wiadomość jest taka, że... teraz już nie mam możliwości zrobić zdjęć "przed"!!! Mamy czwartek, a zatem Tula pożera truchła od zaledwie czterech dni, a zęby, które jeszcze w zeszłym tygodniu były całe prawie pokryte kamieniem i spędzały mi sen z powiek, dzisiaj są już niemal zupełnie czyste. Po prostu nie mogę w to uwierzyć, co chwilę zaglądam jej do paszczy, sprawdzić czy aby na pewno mi się nie przywidziało.

Czuję się jak idiotka na wspomnienie tego, jak cudowałam z dietą, czyszczeniem, naparami itd. A tu wystarczało, żeby kot zaczął jeść jak kot :hura:
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-07-16, 13:11   

Normalnie Ines, zaczęłam sprawdzać dostępność przepiórek w Poznaniu ;-)
 
 
sliver_87 

Barfuje od: XI.2010
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 22 Wrz 2011
Posty: 395
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2015-07-17, 09:53   

chyba tez zobacze przepiórki - choć właśnie robi sie mieszanka następna, bo kurcze, zębiska masakra u kotów.
_________________
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-07-17, 11:01   

Jestem taka zła na siebie, że nie zrobiłam zdjęcia jak tragicznie wyglądały Tuli zęby zanim zaczęła jeść jak natura przykazała :-( to była tragedia, tylne zęby całe były w kamieniu, a te wszystkie środki zapobiegawcze teraz widzę, że coś tam dawały, ale w sumie to tyle, co nic. Byłam pewna, że jak zaczęła jeść normalnie to kamień zejdzie, ale ciągle nie mogę uwierzyć, że to nastąpiło tak szybko. Teraz kamień pozostał już tylko w "kącikach" zębów, tam gdzie np zęby stykają się ze sobą i jest zagłębienie.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-08-14, 01:21   

Jak to jest z tymi skrzydełkami i kośćmi generalnie? Gryzienie ich pełni jakąś funkcję?
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-14, 18:48   

Dragana, pomaga w oczyszczaniu zębów z osadu i zapobiega tworzeniu kamienia. W naturze odbywa się to własśnie dzięki zjadaniu upolowanej ofiary w całości, z kośćmi. Kot powinien gryźć jak najwiejsze kawałki, dlatego ja staram się by w mieszance dużych kawałków mięśni było jak najwięcej, serduszka kroję na pół a do zmielenia idą tylko kawałki tłuste i skóry ( bo z tym akurat koty mi wybrzydzają).
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2015-08-16, 11:03   

To w takim razie wyjaśnij mi Ewik co jest przyczyną, że z 3 kotów jedzących dokładnie tego samego BARF-a (w którym są duże pokrojone kawały mięcha) plus dodatkowo od czasu do czasu (z uwagi na nerki) dostające do pochrupania kości, dla dwóch kotów kamień odkłada się w oka mgnieniu a jeden (po dzikich przodkach) w wieku 1 rok 7 miesięcy ma ząbki jak perełki, zero osadu. Dwa starsze koty w jego wieku zęby miały już czyszczone.
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-08-16, 12:31   

Ewik72, właśnie ja myślałam, że to raczej kawałkami mięsa czyszczą zęby. Czyli jak daję moim kotom rozdrobnione kości (są takie nieduże kawałki do chrupania) to wystarczy, czy powinny dostawać np. całe skrzydła? Prawie całe mięso dostają pokrojone, żeby sobie gryzły.
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-08-16, 12:47   

Mi wetka tlumaczyla, ze nie wszystkie koty maja rowne szanse w walce z kamieniem :-( Podobno rozchodzi sie o jakosc szkliwa. W sumie u ludzi tez sie to sprawdza i nie tylko w przypadku zebow. Ja mam przyklad z jedna kotka i jej synem. Kotka zbiera kamien jak magnes, jej synalek nie ma z tym wiekszych problemow. W odroznieniu od niej zje sobie czasem jakies skrzydelko ale tez bez szalu.

Uwazam, ze prawdziwym rozwiazaniem problemu jest jedzenie przez kota calych ofiar. Z reszta Ines pisala o przemianie jaka przeszla Tula po przejsciu na whole prey. Niestety, jak wiadomo, nie wszystkie koty chca...

Dragana, a na jak male kawalki kroisz te kosci? I to w mieszance, czy jako smakolyk? Mysle ze kosci do gryzenia nie powinny byc za male, bo istnieje ryzyko isc polkniecia bez pogryzienia.
Ostatnio zmieniony przez vesela krava 2015-08-16, 13:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-16, 12:53   

Dragana, o tym pisałam, o dużych kawałkach mięsa. Ja ze względu na koty nerkowe kości nie podaję ( z uwagi na graniczenie podaży fosforu). Chociaż tak teraz myślę....może skrzydełko pod kontrolą mogłabym dać do zabawy. Bo chodzi też o odruch gryzienia. Więc odpowiadając na Twoje pytanie: całe skrzydełka.

Skipper, nie wyjaśnie Ci dlaczego tak jest u Twoich kotów. Bo nie jestem specjalistką. Opieram się na własnych obserwacjach.Gryzienie dużych i dość twardych kawałków mięsnych na pewno POMAGA ale nie jest jedynym aspektem pozwalającym na utrzymanie zdrowia zębów i dziąseł. U moich kotów od maja ( czyli od momentu kiedy są na pełnym barfie) zauważyłam znaczącą poprawę jeśli chodzi o osad nazębny. Z tym, że stosuję jeszcze jedną metodę: podaje od 4 tygodni algę brunatną zawartą w produkcie Plaque Off Cat. Napiszę o tym szerzej w odpowiednim wątku, czekałam na sprawdzenie efektów działania u moich kotów. Na pewno zdrowie jamy ustnej to kwestia "zdrowia wewnętrznego" no i pewnie predyspozycji osobniczych.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-08-16, 13:21   

Trzy koty jedzące to samo również mogą przybierać na wadze inaczej albo robić kupę w różnym odstępie czasu czy coś podobnego. Każdy organizm jest inny i u każdego kota wszystko dzieje się trochę inaczej, kamień na zębach też w różnym stopniu się odkłada. U kotów jedzących suchą karmę przecież też są koty, u których można kamień kilofem łupać i takie, które mają zęby do pozazdroszczenia.

Tak na marginesie, to czytałam ostatnio, że czyszczenie zębów u weta każdorazowo uszkadza szkliwo i kamień potem odkłada się szybciej.

Tula zawsze jadła duże kawałki mięsa, na kamień to nie pomagało :-/ zaczęło pomagać podawanie zamrożonych żołądków indyczych (są bardzo twarde i musiała się namiąchać), ale ostatecznie kamienia pozbyła się dopiero jak zaczęła jeść przepiórki, myszy, szczury - i wtedy ten kamień zniknął momentalnie, w ciągu kilku dni.

Nie wiem czy same kości dają taki sam efekt? :hmm: jedzenie całych zwierząt jest jednak specyficzne - rozrywanie zębami skóry pokrytej sierścią czy piórami, mięśni rozpiętych na szkielecie z tymi wszystkimi ścięgnami, chrząstkami itd, wydaje mi się, że to tak naprawdę ma duże znaczenie przy czyszczeniu zębów.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-16, 13:35   

Nie ważne jak duży kawałek mięsa dam Hymenowi on i tak kłapnie zębami 3 razy i połknie niemalże w całości jak wąż...
Jak dam pół przepiórki (z kostką tylko w skrzydle, reszta samo mięso i skóra), to ją zjada powoli, dokładnie żując.
Jakbym chciała, żeby żuł mięso, to chyba musiałabym dawać całodzienną porcję w jednym kawałku.... ale skończyłoby się to zapewne tak, że zjadłby wszystko za jednym posiedzeniem, a po kilku godzinach byłby znowu głodny...

Ja też żałuję, że nie mogę dawać całych tuszek... chociaż pewnie się na to zdecyduję i będę dawała od czasu do czasu. Może lepiej tą stroną niż pod narkozą czyścić je u weta.
 
 
 
przytoolanka
[Usunięty]

Wysłany: 2015-08-16, 20:50   

Ewik72 czekam z niecierpliwością nad Twoją opinią tego środka. Jeśli u Ciebie coś pomoże, to my tez chcielibyśmy zacząć, niestety orozyme jest niejadalne...
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-16, 21:04   

przytoolanka, bardzo pomogło. Dzisiaj oglądałam : zęby u obu bielutkie. Nie wierzę że to zasługa tylko dużych kawałków mięsa. Jutro napiszę w dzialę suplementy ( bo to jednocześnie suplement jodu).
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-16, 21:11   

Ewik72,
Te tylne też białe? Moje przód mają nawet znośny, za to ostatnie z tyłu zęby to mniejsza bądź większa tragedia... :-(
I przy dziąsłach jak? Masz jakieś zdjęcia przed i po? :mrgreen:

EDIT: Właśnie trochę pogooglałam i alga brunatna z Plaque Off to ponoć nic innego jak Ascophyllum nodosum - czyli ta sama alga, którą używamy w barfie (Lillys bar i Lunderland). Poza tą algą Plaque Off zawiera drożdże...
Czyli wynika z tego, że sam barf powinien zwalczać kamień... :hmm:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne