BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3009
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-05-11, 13:42   

Cytat:
Czy da się kupić smalec gęsi-gdzieś :-D
poszukaj w sklepie ekologicznym, na pół kilo mięsa płaska łyżka do zupy (jeśli mięso chude).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Margot 
Ekspert

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 01 Paź 2011
Posty: 1532
Wysłany: 2014-05-12, 12:04   

dorota.sz, tak jak napisała komanka, jeśli będziesz kupować mięsa z przynależnym tłuszczykiem, to takie rozwiązanie będzie dużo lepsze i zdrowsze dla kotki niż dotłuszczanie smalcem, który jest jednak tłuszczem przetworzonym. Zamiast poszukiwać smalcu, lepiej rozejrzeć się za tłustszym mięsem (wspomniane udka różnego ptactwa ze skórą, z piersi to raczej kacze lub gęsie z przynależną skórą, piersi kurze, czy indycze wymagają dotłuszczenia, ale też lepiej surowym tłuszczem, łata wołowa, szponder, mostek wołowy, karczek wołowy z tłuszczykiem, łata cielęca czy tłustszy guladsz cielęcy, tłustsza jagnięcina itp.).

Co do oleju z łososia, warto go aplikować strzykawką do pysia, jeśli kot nie stoleruje w mieszance. Większość kotów z tym smakiem miewa problem na początku. Olej z łososia dzięki zawartym kwasom omega-3 pozytywnie i ochronnie działa na funkcjonowanie organizmu i narządów: serducha, wątroby, nerek, itd. Kotce w ciąży na pewno się przyda, nie rezygnowałabym z niego.
 
 
radunia 

Barfuje od: 10-05-2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2014
Posty: 9
Skąd: (prawie)Wrocław
Wysłany: 2014-05-12, 20:36   

Od trzech dni moja Shira je wyłącznie mieszankę, którą jej przygotowałam na bazie easyBarfa. Dzienna porcja ok. 120g, zjadana w 3-4 posiłkach. Bardzo jej to smakuje i najada się, bo nie marudzi między posiłkami.
Zaniepokoił mnie tylko fakt, że dużo więcej śpi. Właściwie to budzi się tylko na posiłek i zaraz wraca spać. Odkąd zrobiło się ciepło, właściwie każdą wolną chwilę spędzała na balkonie, polując na owady, obserwując ptaki i spacerowiczów, a od soboty właściwie nie opuszcza mieszkania, nawet jeśli wychodzi, to tylko po to, żeby spać na fotelu.
Może jestem przewrażliwiona, ale chyba nie zaszkodzi zapytać - czy taka senność u kota przestawionego na nową dietę jest w normie, czy to sygnał, że coś jest nie w porządku?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2014-05-12, 21:21   

Może to wina pogody, moje od kilku dni też więcej śpią. Kocur jak nie miauczy pod drzwiami, że chce wyjść na dwór, to śpi. Nawet za smakołykiem się nie rusza ostatnio. Ja 3 dni temu zrobiłam nową mieszankę, nie podchodzi im za bardzo; albo są przeżarte, albo wymyślają.
Nie wyglądają na chore, w kuwecie ok, więc na razie się nie przejmuję.
Ja też jestem śpiąca w ciągu dnia bardziej niż zwykle.
 
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2014-05-12, 21:29   

Kot jak się naje do syta to też potrafi przespać pół dnia :mrgreen: Dlatego nazywa się je mistrzami 21 godzinnej drzemki :twisted: Koty też wrażliwe są na zmiany pogodowe, wyczuły ochłodzenie i opady. Obserwuj kicię i nie panikuj.
 
 
radunia 

Barfuje od: 10-05-2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 05 Maj 2014
Posty: 9
Skąd: (prawie)Wrocław
Wysłany: 2014-05-12, 22:00   

Dzięki za uspokojenie. :kiss: Przewrażliwiona jestem. :oops:
Faktycznie pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza, bez kawy też chyba nie ruszyłabym się z łóżka, a Kota przecież kawy nie pije. :roll:
 
 
MorgaineAnne 


Dołączyła: 12 Maj 2014
Posty: 9
Wysłany: 2014-05-12, 22:18   

Witajcie, ze względu na to, że byliśmy bardzo niezadowoleni z jakichkolwiek mokrych karm, które spowodowały, że nasze koty zaczęły mieć alergie, jedna z kotek zaczęła gwałtownie przybierać na wadze, zdecydowaliśmy, że chcemy spróbować Barfa. Ze względu na to, że naturalne mieszanki wydają się być póki co dość skomplikowane (mimo tego, że już od jakiegoś czasu czytaliśmy forum bez rejestrowania) zdecydowaliśmy, że zaczniemy od Barfa z Felini. Felini+ Tauryna powoli do nas wędrują, jednak po głowie chodzi nam kilka pytań, które chcielibyśmy wam zadać.
Tytułem wstępu o kotach:
Shisha na dzień dzisiejszy 4.0 kg i 1,5 roku, Pangma 3,2 kg i 11 miesięcy. Koty dość aktywne, mają spory drapak i 50m do biegania, Shish większy śpioch, Pangmiś raczej biegacz. Pangma jest okropnie wiecznie głodnym kotem - godzina po śniadaniu (mokrym), kot szuka suchego, nie ma suchego, kot węszy po stołach i zje dokładnie to, co znajdzie - czy to będą okruchy od chleba, czy resztka kiełków. Shisha faktycznie, miauczy i prosi rano i wieczorem - suche jest wtedy gdy już naprawdę nic nie ma. Suchego dostają applawsa. Ze względu na to, że Shisha nagle zaczęła skakać na wadze (0,5 kg) w miesiąc nasza weterynarka pozytywnie podeszła do tego, żebyśmy przestawili koty na Barfa, ale jednocześnie prosiła, żebyśmy utrzymali suchą karmę, choćby w niewielkich ilościach. Czytałam tutaj na forum opinie/ stwierdzenia, że surowe+ suche nie współgrają ze sobą w procesie trawiennym - jak więc to zrobić, żeby pogodzić odrobinę suchego z surowym, szczególnie przy tym, że Pangmiś jest takim głodomorem, a nie mamy fizycznej możliwości karmić dziennie więcej niż 2 razy ?
Czy do Felini powinniśmy jeszcze coś dokupić - (koty mają nieograniczony dostęp do owsa, które kochają podgryzać, a z tego co mi wiadomo, jakieś witaminy w zielsku są też zawarte), żeby dostawały wszystko co jest im do szczęścia potrzebne?

Ile mniej więcej dodawać tauryny dodatkowej do mieszanki przy taurynie z felini i z applawsa (2000mg/kg karmy)

Jak porcjować karmę na dzień na jednego kota, żeby godząc suche+ Barf odchudzić moje kochane 4.0kg do 3.5 kg?

I kwestia światopoglądowa kotów - nasze dwie kochane bestie, mimo że nie planowaliśmy stały się momentami rozpuszczone jak dziadowskie bicze - jeśli coś smakuje tak samo przez 2/3 posiłki, to czwartego o takim samym smaku już nie jemy. Co mogę zrobić, żeby trochę je oszukać skoro w przepisie z felini jest kurczak - jakie inne mięso mogę podmienić, czy/ lub mogę dodać jakąś rybę i jeśli tak to jaką, żeby po 3 dniach od wprowadzenia barfa (a surowe mięso kochają) nie pojawił się strajk?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam :)
 
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-05-13, 12:42   

MorgaineAnne,
Witaj, zadałaś wiele pytań :-> i bardzo dobrze, a teraz po kolei.
Zapraszam do Powitalni przedstaw nam swoje stado. Foty również mile widziane.
Potem zapraszam do Kącika behawioralnego ,
a na w międzyczasie do Barfnych przepisów i wątków grubaskach i odchudzaniu... :
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=265
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=417
Wszystkiego sie nie da w jednym miejscu bo będzie Offtop jak 150 :-D
Powoli przeprowadzimy Cie przez najtrudniejszy okres ...
Prosimy serdecznie :kwiatek: ...tylko sie nie zrażaj :-D
Troche jest tego czytania, ale to co ważne nigdy łatwo nie przychodzi.
  Zaproszone osoby: 2
 
doma1036 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 15 Paź 2013
Posty: 38
Wysłany: 2014-06-06, 15:53   

Wreszcie sukces :mrgreen: Kotka zjada w mgnieniu oka całe skrzydełko,czy same mięsko z kurczaka,uwielbia żółtko,przekonała się do wołowiny i cielęciny,ostatnio dałam jej puszkę i surowiznę do wyboru,oczywiście wybrała surowe 8-)
Wczoraj przyniosła mi do łóżka malutką myszkę :lol:
 
 
Komanka 


Barfuje od: 03.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 03 Sie 2012
Posty: 663
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-06, 18:12   

No i super! Powoli będzie barfować pełną gębą. Znaczy się, pełnym pyskiem :mrgreen:
 
 
doma1036 

Udział BARFa: do 25%
Dołączyła: 15 Paź 2013
Posty: 38
Wysłany: 2014-06-06, 20:11   

niestety nie mam możliwości barfować w 100%,aktualnie je jeden posiłek mięsny,drugi to puszka.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-06-11, 21:26   

Witam. Bardzo chciałabym zacząć barfować, ale mam jeszcze pewnie zapasy karmy zbożowej, którą futra muszą zjeść. Mam pytanie jaki system będzie lepszy:
a) 2x dziennie sucha + 1x mokra (grau + dodatkowo surowe)
b) 1x dziennie sucha + 2x mokra (jw)
Wiadomo, jeśli suche będzie tylko raz dziennie, to dłużej potrwa jego zużycie. Chcę dodawać do mokrej karmy trochę mięsa, ponieważ jeden z moich kotów nie jest do surowizny pozytywnie nastawiony.
Pory karmienia to:6.15, 17, 20-21
 
 
immortal 

Dołączyła: 04 Kwi 2013
Posty: 453
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-06-11, 22:52   

Nie rób takich sensacji kocim żołądkom... Jeśli chcesz dokończyć suche to je dokończ a surowe poczeka.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-06-11, 23:13   

No dobra. Surowe może poczekać :)
Ale dawać zboża dwa razy dziennie przez krótszy czas czy raz dziennie przez dłuższy okres czasu?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-06-11, 23:16   

Nie dawać wcale...
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne