BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Suri 

Dołączyła: 15 Lis 2015
Posty: 23
Wysłany: 2015-12-13, 19:19   

Dzięki za odpowiedz :)

co do wątroby to tak myślałam. Tran mam z dorsza - z apteki (kotek nie przepada, czyli omija wielkim łukiem) Mięso mam bez kości, a skorupki zamówiłam takie
http://sklep.modernpet.pl...150-g-2079.html

Mam olej z kiełków przenicy i lniany, żadnego nie lubi ale jak ja się nasmaruję kokosowym to mnie wylizuje tyrkając jak w amoku. Jak tylko czuje zapach leci jak szalona i miauczy rozpaczliwie prosząc. Coś ma ten olej - dodam, że z pierwszego tłoczenia i nierafinowany wiec pachnie jak kokos. Dawać nie daje bo się trochę obawiam ale zlizuje mi z nóg.

Mam kalkulatorek wersja niemiecka - judy's (ja tu piszę, a kicia mnie ugniata po pleckach i boczku hahaha, to sobie porę znalazła dziewczynka) Napisałam do admina z prośbą o nasz kalkulator jeszcze nie dostałam informacji.

Boję się tego pierwszego barfa ale wiem, że muszę sie przełamać i zrobić - może zrobię z kilograma mięsa bo jak odmówi współpracy i nie ruszy hahaha. Normalnie od małego uczyłam ja różnych smaków, żeby znała i jadła. Teraz zjada mięsko - każdy rodzaj, suchą i mokrą jak jest taka konieczność (bo się skończyło mięsko lub wyjazd albo idziemy w odwiedziny na dłużej)

Co do mączki to wybrałam taką
http://sklep.modernpet.pl...-175g-2106.html

Myślę tez o warzywach
http://sklep.modernpet.pl...tive-350-g.html

Pomyśle nad tym przepisem i poprawie zgodnie z zaleceniami. W tym niemieckim kalkulatorze brak opcji warzywa. Oleje mają wprowadzone roślinne. Mam też w domu siemię lniane może powinnam zamiast oleju. Też czytałam o tych roślinnych że raczej niewskazane.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc i miłej niedzieli
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-13, 20:06   

Z tym tranem to jakoś może przetestuj, czy kotu będzie smakowało w mieszance, bo może wybrzydzać, a wtedy całe jedzenie do wyrzucenia. Na przykład moje nie lubią czystego oleju z łososia, ale w mieszance im nie przeszkadza. Chyba trzeba będzie go wprowadzić do kalkulatora, bo ten forumowy ma tylko takie opcje: Lilly's Bar, cdVet oraz Lunderland. Póki nie wiadomo, ile tych witamin zawiera tran, ciężko będzie dobrać ilość innych suplementów i samego tranu. Nie wiem, na ile byłoby szkodliwe takie wyliczanie na oko. Przy mieszance na krótki czas raczej nie byłoby jakiejś szkody, w końcu wprowadzając barfa często nie daje się wszystkich suplementów na raz, więc zwierzak chodzi i żyje bez części z nich ;-)

Olej z kiełków pszenicy jest w kalkulatorze, a to już pewne ułatwienie :-) Tylko jak tak patrzę, to jakieś straszne ilości się go dodaje :shock:

Mączka to chyba taka 35/25 (Ca/P) i taką wpisałam. Ale jeśli się mylę, to niech ktoś poprawi.

Siemię lniane daje się zamiast warzyw jako balast. Może też być użyte w postaci gluta leczniczo.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=424
Nie wiem, czy jest sens kupować te suszone warzywa. Nie będę Ci odradzać, to tylko moja opinia. Możesz używać normalnych, świeżych warzyw, siemienia lub psyllium.

Ja się sama póki co uczę, więc nie traktuj tego, co tutaj piszę, jako wyroczni :mrgreen: Ale już się na tyle naczytałam, że jednak coś tam widzę i staram się doradzić najlepiej, jak mogę. Zamieszczę zaraz przepis, który mi się udało wyprodukować z kalkulatorem na Excela, ale wypadałoby poczekać, aż ktoś mądrzejszy go zaopiniuje. Możesz go wstawić do wątku "Pierwszy BARF", tam powinien ktoś ocenić.
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=798
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-13, 20:58   Testowy przepis na kilogram mięsa

Tran zaznaczyłam Lunderland, bo coś musiałam wybrać. Nie pisałaś, jakie masz algi, więc wzięłam po prostu "algi". Fortain to krew wieprzowa suszona. Nie było oleju lnianego, jest za to z kiełków pszenicy. Dodałam trochę tego smalcu, bo w kalkulatorze jest udo kurczaka ze skórą, a nie "gołe", więc troszkę tego tłuszczu tam jest. Ale tak właściwie, to nie wiem, czy jest konieczny.
Mam problem z witaminą K - dużo jej w spirulinie i nie wiem, co z tym fantem zrobić. :peace: Ale wychodzi na to, że łatwo się jej nie przedawkuje. Możesz tutaj poczytać coś na ten temat:
http://www.barfnyswiat.or...er=asc&start=75
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=347

425,0 g Wołowina gulasz
425,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
150,0 g Kurczak serce
26,0 g Wątroba kurczaka
2,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
1,6 g Mączka z alg morskich
23,0 g Spirulina
3,0 g Drożdże piwne
10,0 g Fortain
51,2 g Olej z kiełków pszenicy
10,0 g Smalec gęsi
2,6 g Mączka kostna (35/25)
5,3 g Mączka ze skorupek Lunderland
3,6 g Sól himalajska
2,4 g Tauryna
547,0 g Woda

Również życzę miłego wieczoru :-)
Ostatnio zmieniony przez Dragana 2015-12-13, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Suri 

Dołączyła: 15 Lis 2015
Posty: 23
Wysłany: 2015-12-13, 21:31   

Jesteś przekochana !!!

Jutro wszystko przeczytam co zaleciłaś :) Fajnie, ze porcja mała. Z tranu chętnie bym zrezygnowała. W tym kalkulatorze co mam to tez dużo oleju wyszło :). Próbowałam zmienić proporcje ale coś dziwnie liczy.

Myślę, że nigdy tak w 100% nie stworzy się przepisu idealnego. I tak lepsze to niż te sklepowe karmy fuj !! Już nawet mięso + miamorki witaminowe + orijane lepsze niż pasza z marketu.
Kotek ma błyszczącą sierść, jedwabna w dotyku, twarde pazurki, które szybko rosną, czyste uszy, białe ząbki, zero biegunek, nigdy nie wymiotował, siusia regularnie, oczki ma czyste nosek mokry. :food: Apetyt jak się patrzy, lubi polować, jest odważna i kontaktowa. Chyba zdrowa. W sobotę idę do weta na badanie krwi - napisze co wyszło. Postanowiłam zbadać ze względu na moja "nowatorską metodę karmienia " :twisted:

Skład Oleju kokosowego ze strony http://www.hipokratesa.pl...kokosowego.html
"Olej kokosowy zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 90%), w tym: około 44% kwasu laurynowego, do 18% kwasu mirystynowego, 11% kwasu palmitynowego, od 5 do 11% kwasu kaprylowego, od 4 do 9% kwasu kaprynowego, 6% kwasu stearynowego, około 7% kwasu oleinowego, 2% kwasu linolowego i od 0,5 do 1,5% kwasu kapronowego. Zawiera witaminy B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, a także potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk. Zawartość poszczególnych substancji jest uzależniona od warunków, w jakich powstał surowiec (warunków lokalnych dla poszczególnych plantacji palmowych, warunków pogodowch, nasłonecznienia itp.).

Kokos niezwykłe właściwości zawdzięcza specyficznemu połączeniu kwasów tłuszczowych z innymi wartościowymi składnikami, takimi jak witaminy z grupy B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk."


Może czegoś kici brak dlatego tak prosi o ten olej. Kurcze ale z kiełków też jej dawałam i nawet nie spojrzała ;)

Ciekawa jestem co forum o oleju kokosowym myśli. Może ktoś daje swojemu pupilowi ?

Pozdrawiam i bardzo dziękuję
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-12-13, 21:50   

Suri,
Tak na szybko..
Kup w aptece Tokovit E, oleje roślinne sobie daruj. 50g oleju na kg mięsa, nie wiem czy kotka od niego nie dostanie biegunki.
Jesli jest to pierwsza mieszanka, to nie polecam dodawania tyle spiruliny, tylko np 1-2g na każdy kg miesa na początek. To powinno wystarczyć. Spirulina nie jest absolutnie koniczna, wiec jak ja sobie darujesz w tej mieszance tez bedzie dobrze. Ja normalnie daje 2g spiruliny na kg miesa, moje koty za nią tez nie przepadają. Poza tym kolor mieszanki z krwią i spirulina nie wyglada zbyt apetycznie ;-)
Z obserwacji forum wynika, ze z reguły najbardziej problematyczne suplementy to krew i olej z łososia, wiec mozesz zacząć od połowy dawki. Krotki czas na uboższej mieszance krzywdy kotu nie zrobi, a da mu czas na oswojenie sie z nowymi smakami. Jesli nie bedzie problemow to mozesz stopniowo zwiększać ilośc suplementów az dojdziesz do pełnej dawki.
Jesli nie chcesz dawać tranu to potrzebujesz jakiś inny suplement witaminy D. Witamina D jest bardzo wazna w gospodarce wapniowo-fosforowej i nie mozna jej pomijać (nadmiar tez jest szkodliwy).
 
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-13, 21:53   

Miło mi bardzo :mrgreen:
Nie musisz używać tranu. Do suplementacji witaminy D można użyć łososia (dzikiego) lub witaminy z apteki. Tutaj więcej o tranie:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=328
Oleju podobno dużo liczy, bo ma mało witaminy E. Powiem tyle, że na moje mieszanki na około trzy kilogramy biorę niecałe dwie kapsułki Tokovitu. Kotom nie przeszkadza, a z forumowych rozmów wynika, że to nawet zdrowiej dla nich.
Może jej brakuje, a może to coś z zapachem. Koty czasem mają dziwne pomysły ;-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-12-13, 22:58   

Suri :kwiatek:
Co do oleju kokosowego to Dagnes wszystko fajnie opisała w tym poście.
http://www.barfnyswiat.or...p?p=63819#63819
Poczytaj przyda sie takie info.
 
 
Suri 

Dołączyła: 15 Lis 2015
Posty: 23
Wysłany: 2015-12-14, 17:58   1 barf

Nawet nie wiecie jaka jestem wdzięczna za pomoc. Bardzo, bardzo dziękuję :kwiatek:

Przyznam się że na czytanie miałam niewiele czasu (ta głupia praca :nudy: ) ale wzięłam wszystkie rady do serca i postanowiłam lekko zmodyfikować przepis Dragana - oczywiście wg zaleceń.

:pc: Tak wykoncypowałam ;)
425,0 g Wołowina gulasz
425,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
150,0 g Kurczak serce
26,0 g Wątroba kurczaka
2,5 g Tran z wątroby dorsza Lunderland - wywaliłam dodam kawałek łososia 20g
1,6 g Mączka z alg morskich mam firmy GRAU
23,0 g Spirulina - dam tylko 3g
3,0 g Drożdże piwne
10,0 g Fortain - 5 g (mój kotek krew zna z serduszek, wylizywał wiec zobaczymy)
51,2 g Olej z kiełków pszenicy - 1takovit
10,0 g Smalec gęsi
2,6 g Mączka kostna (35/25)
5,3 g Mączka ze skorupek Lunderland
3,6 g Sól himalajska
2,4 g Tauryna
547,0 g Woda

Poczytałam o oleju kokosowym zalecane dyskusje i doszłam do wniosku - niech liże moje nogi nadal. Wiele tego nie poliże, a wierzę trochę w instynkt zwierząt. Może jakiś witamin jej brak.

Zobaczę jak wypadną badania - robię taki zestaw geriatryczny czyli morfologia, elektrolity, tarczyca, cukier, białko, profil nerkowy i wątrobowy no i jeszcze siuśki niech jej zbadają.

Jak się okaże, że wszystko w normie zmienię olejek do ciała z kokosowego na inny hahah :twisted: bo to będzie oznaczało, ze ma dziwne upodobania :hair:

Mam jeszcze na tydzień mięska zamrożonego i czekam na drożdże i mączkę kostna oraz na skorupki. Muszę też chyba kupić wagę jubilerską :confused: bo jak ja te gramy odmierzę !!!

Ściskamy Was obie z Selmą
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-15, 02:07   

Kup wagę :mrgreen:

Co do przepisu. Po wyeliminowaniu tranu zmieniło się troszkę w witaminach A oraz D, ponieważ ten tran je zawiera. Mi wyszło więcej łososia i wątroby. Mam też więcej krwi, bo żelazo wprowadzała również spirulina. Jeśli użyjesz mniej krwi, to się nic nie stanie, nawet może będzie Ci łatwiej kotka przyzwyczaić do niej. Moje nie mają z krwią żadnego problemu, ale dużo osób pisze, że ich koty jej nie lubią.

Wkleję tutaj to, co mi wyszło. Alg Grau nie ma w tym kalkulatorze, więc pozostaję przy "algach".

425,0 g Wołowina gulasz
425,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
150,0 g Kurczak serce
32,1 g Wątroba kurczaka
57,0 g Łosoś
1,6 g Mączka z alg morskich
3,0 g Spirulina
3,0 g Drożdże piwne
12,0 g Fortain
1,1 tab Tokovit E 100 (kapsułka)
10,0 g Smalec gęsi
2,1 g Mączka kostna (35/25)
6,1 g Mączka ze skorupek Lunderland
4,0 g Sól himalajska
2,2 g Tauryna
345,0 g Woda

To teraz wystarczy poczekać na kogoś mądrzejszego, żeby to ocenił :-P


PS Moje dwa diabołki co prawda teraz śpią grzecznie, ale także pozdrawiają :-D
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-12-15, 16:14   

Dragana :kwiatek:
Przepis jest dobry :mrgreen: Ma niewielkie ale na prawdę niewielkie przekroczenia wapnia i fosforu. Ja osobiście dałabym 1,5g mączki kostnej i 6,3g mączki ze skorupek. Dołożyłabym 1szt żółtko i jeszcze 10g smalcu. Przepis będzie wtedy idealny. Pamiętajmy jednak, że Barf to nie apteka :mrgreen: niewielkie odstępstwa od normy na krótki czas nie zrobią krzywdy a im bardziej zróżnicowane mięsa do mieszanek tym lepiej dla kota. Nie podałyście wagi koteczka nie mogłam przeliczyć ilości białka i tłuszczu na kg.m.c. kota na dzień. :twisted:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-15, 17:03   

shana55, :-)

Była mowa o masie i wieku kotka, ale kilka postów wcześniej.
Suri napisał/a:
Moja kicia ma teraz 7,5 miesiąca, waży 3.350 i jest po sterylce.


Jak to jest z tym różnicowaniem mięsa w poszczególnych mieszankach? Spotkałam się z opiniami, że w mieszance powinny być najwyżej dwa rodzaje mięsa (teraz nie przypomnę sobie, gdzie konkretnie to widziałam). I możesz mi wyjaśnić, jak to jest z tą mączką i skorupkami? Chodzi o to, że ogólna ilość fosforu i wapnia była za wysoka, mimo że stosunek dobry?

A w ogóle to miło mi, że się udało prawie idealnie przepis skomponować :mrgreen:
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-12-15, 17:29   

Dragana :kwiatek:
Tłumaczyłam Ci sprawę z kalkulatorem... :-P Są tam w Excelu dwie kolumny, jedna to norma a druga prawa to suma. Norma mówi o tym ile ma być danego składnika konkretnej mieszance a ta po prawo suma mówi o tym ile go faktycznie jest. Ideałem jest, żeby ilość z pozycji suma była identyczna z ilością z pozycji norma . Niewielkie ale na prawdę niewielkie różnice nie są problemem, ilości poniżej normy nie poprawiamy za wszelką cenę, ale te powyżej normy już tak. Ilości składników to jedno a proporcje to drugie i jedno i drugie ma się zgadzać z normą.
Ilości i rodzaje mięs używanych do mieszanek zależą tylko od gustu kota :twisted: Jedne jedzą tylko z jednego rodzaju mięsa a inne wymagają wielu smaków. Ja osobiście robię z wołowiny, kurczaka i indyka w różnych proporcjach i z mieszanymi podrobami, bo moje gadziny tak lubią.
Nie ma specjalnych wskazań co do rodzajów mięs, jedynie mają być te tłuściejsze.
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-15, 17:40   

Ja się chciałam upewnić co do tych fosforów i wapniów ;-) Czy aby na pewno wszystko dobrze zrozumiałam. Czyli zapamiętać: trochę poniżej normy może być, ale powyżej już nie.
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :-D
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-12-15, 17:47   

Dobrze zrozumiałaś :mrgreen: :kwiatek: Dokładnie tak ma być i to się tyczy wszystkich składowych mieszanki. Czyli białka i tłuszczu, wapnia i fosforu, sodu i potasu, żelaza, witamin itd. Zawsze pytaj jak masz wątpliwości wiedzy nigdy za dużo. :kiss:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-12-16, 23:15   

Dobrze, będę na to zwracać uwagę.
shana55 napisał/a:
Zawsze pytaj jak masz wątpliwości wiedzy nigdy za dużo

Skoro tak, to skorzystam już teraz :twisted: Chodzi o psyllium. Dlaczego nie można mrozić mieszanki z nim, tylko trzeba je dodać do rozmrożonej porcji?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne