BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
tomoyo 


Dołączyła: 18 Sty 2017
Posty: 17
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-01-24, 13:23   

Dzień dobry,
moje koty przedstawiłam w powitalni tutaj :-)

Ponieważ mój najstarszy kot ma alergię z którą walczyłam latami (z pomocą weterynarza który właśnie alergię zdiagnozował) i obecnie jest spokojnie, chcę zastosować dietę eliminacyjną na podstawie kurczaka :-)
Wg schemat dla wrażliwców
Wybieram kurczaka ponieważ jest tani i łatwo dostępny, dostają regularnie skrzydełka, a u Szoguna bardzo rzadko pojawia się nawrót. U niego oznacza to że robi mu się rana na boku szyi. Myślę że nawroty mogą być związane z różnymi puszkami i przysmakami które dostawał w międzyczasie ale w sumie nie mogę być pewna. Jednak jeżeli w trakcie tej diety nie będzie problemów to wtedy się upewnię, jeżeli rana się odnowi to będę wiedzieć że to min. kurczak.
Na start mam zamiar podać mięso plus tauryna, algi, węglan wapnia (to mogę szybko kupić od koleżanki), żółtka kurze, sól, wit E i D (od koleżanki albo z apteki). Do tego te kapsułki naturell z omega, oleje chciałabym podać po sprawdzeniu innych mięs, ponieważ zazwyczaj jak Szogunowi wychodzi alergia to się doczytuję że gdzieś był olej z łososia na którymś miejscu w składzie, wolę nie ryzykować na początek.

Ponieważ zaczynam się gubić w tym wszystkim mógłby mi ktoś powiedzieć:
1. ile mięsa na ok 5 kg kota plus ile węglanu mam dać na start? skoro na kg ma być 5 gram węglanu, to są to w ogóle jakieś mikroskopijne ilości @.@
2. żeby było tłuste to może być takie obkrojone z ćwiartki kurczaka?
3. ile wątróbki na drugi dzień?
Mam w sumie 4 koty to reszcie dam proporcjonalnie :-)

Ponieważ mam dodawać suplementy stopniowo to czy nie powinnam się bać niedoborów? ile dni taka dieta jest bezpieczna dla kotów, w szczególności tych młodych które jeszcze rosną?
Dodatkowo będę im dawać te kości z ćwiartek, bo lubią obgryzać :) czasem się boję czy ta część z miednicą nie jest za ostra ale z tego co wyczytałam to bezpieczne?
Pozdrawiam :kwiatek:
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-01-24, 15:22   

Ad. 1. mięsa przyjmuje się 25 g na 1 kg kota, czyli Szogun zje 25x5=125 g dziennie, węglanu wychodzi 0,63 g (dlatego pisałam o wadze jubilerskiej)
wg mnie zdecydowanie lepiej robić porcje na kilka dni, bo błąd pomiaru jest mniejszy (możesz zamrozić i dodawać do kolejnych porcji nowe dodatki)
jednakże moje koty jedzą jakieś 70-80% tego co oblicza kalkulator (czyli mniej niż 20 g mięsa na 1 kg kota)

Ad. 2. Wg mnie ćwiartki z kurczaka ze skórą są wystarczająco tłuste

Ad.3. Nie wiem, mikroilości :-/

Z tą dietą eliminacyjną zawsze jest problem, że jest niezbilansowana, może dzieciakom będziesz podawać mięso z FC, skoro nie mają alergii/nietolerancji?

Kości z kurczaka mogą jeść, miednicę też :mrgreen:

Swoją drogą, skoro zaczynasz od kurczaka, to możesz też skorupki podawać (to samo białko) - zamiast węglanu wapnia, o ile nie stosujesz diety nerkowej dla Szoguna.
 
 
IzabelaW 


Barfuje od: IX.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 15 Mar 2015
Posty: 996
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-01-26, 20:05   

Nie dawałabym od razu alg, bo też mogą uczulać i kapsułek z omega (ryby też mogą uczulać). Najpierw sprawdź sobie samo mięso z tauryną i węglanem wapnia. Kapsułki wprowadź, gdy będziesz pewna, że nie uczula mięso, na końcu algi.
 
 
tomoyo 


Dołączyła: 18 Sty 2017
Posty: 17
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-01-31, 13:09   

dzięki za odpowiedzi, od soboty są na surowym i na razie wszystko idzie świetnie :hura:
 
 
ela123 

Dołączyła: 10 Gru 2016
Posty: 25
Wysłany: 2017-02-12, 12:28   

Kochani, chciałam się poradzić, mam nadzieję, że w dobrym wątku.
Jestem całkowicie początkująca w kwestii przygotowywania mieszanek i ich suplementacji, więc za radą z wątku trzustkowego zaczęłam od Easy Barfa, a konkretnie Easy Barf Sensitive.
Pomalutku zaczynam od tygodnia dodawać go do mięsa (on już jest z wapniem). Pomalutku, to znaczy - zaczęłam od mniej więcej połowy tego, co jest zalecane (na 100g mięsa 1,55 g EBS), żeby kota nowym zapachem nie zrazić (EBS pachnie moim zdaniem troszeczkę jak anyżek, delikatny to zapach, ale zawsze na koci nos coś). Każdego dnia dodaję troszkę więcej, niedługo już dojdziemy do zalecanej porcji, odmierzam na wadze jubilerskiej. Jednocześnie powolutku dodaję do krojonego po odrobinie mielonego (bo samej mielonej konsystencji mój Pysiek nie ruszy, jak wiele innych kotów zresztą).
W "instrukcji" do EBS pisze, że jest tam zredukowana ilość wit. A, po to żeby umożliwić dodawanie wątróbki jako jej źródła.
Niestety, próby przekonania futrzaka do wątróbki jak na razie są kompletnym fiaskiem. Będę próbować, ale przyzwyczajenie kota do czegos nowego to proces przecież... No i pewnie trochę potrwa.
Chciałam zapytać więc doświadczonych forumowiczów, w jakiej ilości wit. A mam w takim razie dodawać w proporcji do mięsa? I z jakiego preparatu, co mam zakupić w aptece?
Jeszcze jedno - ostatnio mamy fazę na "nie" co do oleju z łososia. Jakiś czas było dobrze, wciągał ze smakiem, a teraz nie i już. Wetka dała nam więc kapsułki Gammolen (kwasy Omega 3,6,9). Dawkowanie 1 kapsułka dziennie. Przekłuwam i wyciskam na łapkę.
Z łapki musi zlizać, a dodanie do mieszanki też trochę ryzykowne (jak z tą wątróbką).
Czy to dobra droga, czy jeszcze powinnam coś uwzględnić?
Mam nadzieję, że z czasem dojdę też do naturalnych suplementów, ale ponieważ to dla mnie na razie ogrom wiedzy do przyswojenia, zdecydowałam się na ten polecany EB, żeby kocinie szkody nie narobić. A Sensitive dlatego, że większość już jest w nim zawarta, a kocina ma skłonności do alergii. Np. wołowina niestety wykluczona, reagował bardzo gwałtownie (wysypało go krostami, drapanie, koszmar...).
Kot cukrzyk, ale Barfa sam wybrał. Nie chce jeść żadnych, ale to żadnych puszek. Od zapachu otwartej puszki czy saszetki... ucieka ze zjezonym ogonem :hair: Cukrzycę pomalu z Barfem opanowujemy.
 
 
chantell 

Dołączyła: 20 Sty 2015
Posty: 17
Wysłany: 2017-02-14, 10:03   

halo halo, pierwszy raz robię kotu mieszankę imam problem...
jak dodać mięska, których nie ma w spisie? m.in wątroby z królika, perliczka z podrobami...:(
 
 
Micro007 

Dołączył: 06 Gru 2016
Posty: 16
Wysłany: 2017-02-14, 10:31   

ela123,
apropos wątróbki, moje kociaki za wątroba pokrojoną też nie przepadały jak kroiłem na kawałeczki, ale gdy robiłem pierwszego barfa ostatnio przepuściłem wątróbkę przez maszynkę, a skroiłem tylko mięcho które wiem że lubią, czyli u mnie wołowina,indyk,kurczka i wcinają aż grzmi ;-)

chantell,
Ja bym wybrał takie mięska i podroby które są w kalku żeby nie komplikować sobie roboty, a jest z czego tam wybierać ;-)
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2017-02-14, 12:42   

ela123, nie przejmuj się chwilowo witaminą A, tylko spokojnie i sukcesywnie przechodź z kotem na pełnego BARFa.
Jeśli kot do tej pory jadł komercyjne karmy, to ma zmagazynowane w swojej wątrobie takie zapasy witaminy A, że starczy mu na jakiś czas, a na pewno na co najmniej kilka tygodni. Ponadto w easy BARFie jest jakaś ilość tej witaminy, więc to nie jest tak, że kot będzie jej całkowicie pozbawiony.
Gdy już uda Ci się przekonać kota do jedzenia wątroby, możesz wówczas dać mu początkowo większą jej ilość, żeby uzupełnić zużyte zapasy, choć nie jest to moim zdaniem bezwzględnie konieczne.
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
ela123 

Dołączyła: 10 Gru 2016
Posty: 25
Wysłany: 2017-02-14, 13:39   

dagnes napisał/a:
ela123, nie przejmuj się chwilowo witaminą A, tylko spokojnie i sukcesywnie przechodź z kotem na pełnego BARFa.
Jeśli kot do tej pory jadł komercyjne karmy, to ma zmagazynowane w swojej wątrobie takie zapasy witaminy A, że starczy mu na jakiś czas, a na pewno na co najmniej kilka tygodni. Ponadto w easy BARFie jest jakaś ilość tej witaminy, więc to nie jest tak, że kot będzie jej całkowicie pozbawiony.

To znaczy - może nieprecyzyjnie się wyraziłam - on NIGDY nie chciał jeść mokrych komercyjnych karm. Jadł suche i niewielkie ilości mięsa. Za nic nie da się przekonać do puszek, tacek, ani saszetek, no i dlatego jest z nim na forum cukrzycowym trochę kłopot, bo według oficjalnych zaleceń kot cukrzycowy powinien jeść tylko karmy gotowe z niskim nfE. Panuje przekonanie, że surowizna podnosi cukier. No i w efekcie trochę sami musimy sobie radzić...
Przeczytałam tekst Dagnes o glukoneogenezie, zalinkowany w wątku cukrzycowym, i wyjaśniło mi się dużo.
No a poza tym, co ja mu zrobię, przecież na siłę w niego tych puszek nie będę wpychać... :banghead:
Po zdiagnozowaniu cukrzycy (koniec października) po pewnym czasie proporcje diametralnie się zmieniły. Kot je surowe (tylko trochę to trwało, zanim się nauczyłam, że trzeba je suplementować :oops: ) - zresztą uważam, że postępuje jak najnormalniejszy drapieżnik przecież, i je to, co najłatwiej przyswajalne dla niego, prawda? - a suchego minimalne ilości, i są to PON i Applaws (czasami muszę mieć coś w odwodzie, jak kocina nagle zastrajkuje, a trzeba podać insulinę, albo muszę użyć jako wabika).
Myślisz, dagnes, że ta witamina A, o której pisałaś, może w kocie jeszcze być także z tego suchego jedzenia?
Proszę, poradźcie mi jeszcze cos na ten strajk przeciwko olejowi z łososia... Czy ten Gammolen go może zastapić, przynajmniej na razie?
Dziękuję za pomysł z wątróbką, spróbuję, ale muszę chyba zaczynać od jakichś mikroskopijnych ilości, bo jak wyczuje wątróbkę, to nie zje, mogą całą porcję sama zjeść albo wyrzucić :-/
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4838
Wysłany: 2017-02-14, 14:03   

W suchych karmach także jest dostatek witaminy A. Jeśli ten brak suplementacji trwa już długo, a udział gotowych karm (obojętnie jakich, byle kompletnych) jest niewielki, to możesz zakupić w aptece witaminę A w kroplach dla niemowląt i podawać ją kotu w takich ilościach, by dziennie łączna dawka z tego suplementu oraz easy BARFa wychodziła w okolicach 500IU na 1 kg wagi ciała kota.

Gammolen się nie nadaje (bo zawiera oleje roślinne) i nie zastąpi oleju rybnego. Poczytaj wątek o oleju z łososia w dziale suplementowym, tam znajdziesz dużo ważnych informacji. W przypadku niechęci do oleju w postaci płynnej możesz stosować olej w kapsułkach i podawać kotu do pyszczka (kapsułkę można dla niepoznaki owinąć lub posmarować czymś smakowitym).
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
dax 

Dołączyła: 07 Lip 2016
Posty: 21
Wysłany: 2017-02-18, 21:07   

Moja kotka nie za bardzo chce teraz jeść barfa z suplami. Mam pytanie ile czasu może przyjmować minimalne dawki jedzenia - mięsa bez supli?
Minimalne - czyli kotka zjada mniej więcej 1/4 swojego dziennego zapotrzebowania na mięso.
Taurynę wrzucam jej do wody, drożdżami delikatnie posypuję mięso.
Kotka nie je mniej więcej od tygodnia - przez leczenie pierwotniaków straciła apetyt, bo miała ciągłą, ostrą biegunkę, była na zastrzykach i kroplówkach. Teraz już tylko bierze leki na pierwotniaki i probiotyki.
Jedyne na co ma teraz ochotę to suche RC od weterynarza. Problem w tym, że jak to poczuje to nie chce jeść nic innego, odrzuciła nawet swój ukochany orijen. Je albo surowe/sparzone mięso albo suche RC typu gastro (staram się nie dawać, ewentualnie chrupek na zachętę albo posypanie skruszonym chrupkiem mięsa).
Nie chciałabym jej zaszkodzić. Póki co żołądek powoli przyzwyczaja się do jedzenia, w minimalnych dawkach, ale ile czasu może to zająć?
 
 
kadziajka 

Dołączyła: 30 Mar 2016
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-03-12, 16:55   Pierwszy barf- wątpliwości

Hej,
zaopatrzyłam się już w suplementy naturalne i mam ochotę póki co korzystać z gotowych przepisów stworzonych przez kogoś, a nie tworzyć swoje (nie czuje się na siłach, no i brak czasu). W związku z tym mam kilka pytań (na które nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi):
- jak przelicza się daną mączkę kostną na skorupki jaj? czy skorupki jest tak samo łatwo przedawkować, jak mączkę?
- jak zamienić warzywa z przepisu na nasiona psyllium? (chodzi mi o dodanie balastu, ale nie węgli)
- czy BARF z dodanymi skorupkami jest gorszy od mielenia mięsa z kośćmi (chciałam póki co zamawiać mięso z ubojni z 'odpadków' na facebookowych grupach BARF-wsparcia ;) )
- jakie stosujecie wagi? (w miarę przystępnych cenach)
- no i ostatnie pytanie ogólne- czy lepiej jest odrobinę przedawkować suplement (np w wyniku niedokładnego odmierzenia) czy też lepiej dać go za mało? na ile kocie nerki działają podobnie do ludzkich i nadmiar substancji z pokarmu usuwają z moczem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, i proszę o nie odsyłanie mnie do ogólnych tematów na forum, gdyż w większości już je przekopałam ;) a tylko do konkretnych odpowiedzi, jeśli takowe istnieją ;)
Pozdrawiam :)
 
 
kadziajka 

Dołączyła: 30 Mar 2016
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-03-12, 16:59   

aha, no i chciałam skorzystać z tego przepisu:
Składniki:

10000 g Wołowina tłusta
2000 g Indyk pierś
2000 g Serce indycze
Suplementy naturalne:

14,0 szt Żółtko jajka
29,6 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
321 g Wątroba indycza
16,2 g Mączka z alg morskich
42,0 g Drożdże piwne
205,3 g Krew wołowa suszona w proszku
8 tab. Tokovit E 200 (kapsułka)
84 g Olej z łososia
29,9 g Mączka kostna (35/25)
87,7 g Mączka ze skorupek Lunderland
71,1 g Sól himalajska
30,0 g Tauryna
1000 g burak
4,4 L Woda

tutaj też przy analizie narodziły się moje pytania ;)
przepis ze strony hodowli first snow
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-03-12, 19:25   

1. Nie da się tak po prostu przeliczyć. Jak chcesz korzystać z gotowca, to musisz stosować cały przepis, a nie kombinować. Jak masz skorupki, to znajdź przepis ze skorupkami. Mączka kostna to suplement wapnia i fosforu, a skorupki tylko wapnia, więc nie można ich stosować zamiennie.

2. Z balastu można całkiem zrezygnować, ale jak zamienić warzywa na psylium, to nie wiem, bo warzyw nie stosuję. Psylium pół łyżeczki na kg mięsa, ale nie do każdej mieszanki.

3. Nie, nie jest gorszy, jest inny. W niektórych schorzeniach nawet nie podaje się kości.

4. O tym jest cały wątek. Zazwyczaj jubilerskich z allegro.

5. To zależy od suplementu. W kalkulatorze są przedziały dopuszczalnych odchyłek.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-13, 12:00   

kadziajka napisał/a:
gdyż w większości już je przekopałam ;)
Jeśli chcesz dobrze karmić kota i nie zaszkodzić mu, to należy zagłębić się w temat barfa. Każdy kot jest inny i pod niego powinnaś komponować jedzenie.
kadziajka napisał/a:
nie czuje się na siłach, no i brak czasu
ja na początku też nic o tym nie wiedziałam, ale regularne czytanie forum, robienie notatek i opanowanie kalkulatora ułatwia komponowanie mieszanek. Nie jest to wiedza tajemna, którą trzeba latami studiować. Nie Ty jedna narzekasz na brak czasu, ale podstawową wiedzę z zakresu barfa trzeba mieć, aby swojemu kotu nie wyrządzić szkody.
kadziajka napisał/a:
proszę o nie odsyłanie mnie do ogólnych tematów na forum
aby wiedzieć jak i czym karmić kota, w razie czego wiedzieć jak zmodyfikować mieszankę, aby była dla kota "nerkowego", powinnaś jednak czytać wątki od ogólnych do zajmujących się danym problemem. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Ty jesteś odpowiedzialna za swojego kota.
kadziajka napisał/a:
przepis ze strony hodowli first snow
po co szukać dziwnych przepisów (na 10 kg mięsa???) skoro na forum masz gotowe przepisy dla kotów na początek. Lepiej robić mniejsze ilości mieszanek, z różnych mięs, by kot się nie znudził jednym, monotonnym smakiem i nie odmówił jedzenia. Jeśli Twój kot ma problemy z nerkami, to przepisy (choć lepiej robić przepis pod przypadek kota - pokaż wyniki w wątku) dla "nerkowca" znajdziesz w wątku żywienie w chorobach nerek Jeśli Twój kot jest jeszcze kociakiem to koniecznie musisz przeczytać Barf dla kociąt. jak żywic maluchy? (szczególnie 6 post wątku).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne