BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
kadziajka 

Dołączyła: 30 Mar 2016
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-03-13, 12:23   

dziękuje za przeniesienie do odpowiedniego działu.

Na początek rzecz jasna, jak na każdym forum kocim, muszę odeprzeć stwierdzenia skierowane w moja stronę zakładające oczywiście moja niechęć do wiedzy i generalne 'mienie w dupie' wszystkich zasad jak i zdrowia moich kotow...
nad barfem myślałam od roku. przeczytałam WIĘKSZOŚĆ forum, bo nie ośmielę sie stwierdzić, ze całe... zapoznałam sie z funkcja kalkulatora, mam go na komputerze.
ALE
jako studentka medycyny nie posiadam nieskończonej ilości czasu aby komponować własne przepisy, szukać mięs w dobrych cenach i odpowiedniej jakości. Z tego powodu przez długi czas szukałam odpowiedniego przepisu dla moich potrzeb i znalazłam go właśnie na stronie tej hodowli... nie wiem, w czym tu tkwi problem? Przepisy wstawiane tutaj jako wzorcowe były dla mnie zbyt ogólne, z koniecznością wariacji w zależności od rodzaju mięsa.
Posiadam dwa koty norweskie o łącznej wadze prawie 10 kg. przepis zawierający 10 kg mięsa starczyłby im na pewnie ze 2 miesiące, ja chciałam go wykonać dla ilości mięsa o polowe mniejszej o polowe dzieląc tez ilość pozostałych składników... nie jest to chyba tak skomplikowane, jak komponowanie przepisu od nowa... a wartości i tak chciałam wklepać w kalkulator, żeby upewnić sie, czy wszystko jest w normie.
jeśli chodzi o zdrowie to póki co (tfu tfu) moje koty sa młode i zdrowe, wiec nie widzę potrzeby zapoznawania sie super dokładnie w dietę nerkowa, wiem mniej więcej na czym polega różnica, i myśle, ze to wystarczy...

dziękuje za merytoryczne odpowiedzi, na pewno z nich skorzystam. czekam jeszcze na dodatkowe informacje o balaście, gdyż u moich długowłosych kotow jest on niezbędny dla zapobiegania zaklaczeniu.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-03-13, 12:40   

kadziajka, wg mnie komponowanie przepisu nie jest wcale długotrwałe, więc nie widzę problemu w braku czasu
ale rozumiem, że wprawa ma znaczenie

odnośnie balastu, to wklep sobie posiadany przepis do kalkulatora, ale bez tych warzyw, zobacz czy wszystko jest ok
psylium możesz podawać bezpośrednio do misek (nie koniecznie co dzień), ono nie ma wartości odżywczych, wiec do kalka nie trzeba dopisywać
za to ogranicza wchłanianie, więc nie powinno się go stale podawać

dla mnie 10 kg mięsa to wcale nie jest dużo, za to mniejszy jest błąd odważania suplementów, niż jak się robi po 1 kg, rób więcej, najwyżej zrobisz w międzyczasie drugą i będziesz podawać zamiennie
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-13, 12:47   

kadziajka napisał/a:
dziękuje za merytoryczne odpowiedzi, na pewno z nich skorzystam. czekam jeszcze na dodatkowe informacje o balaście, gdyż u moich długowłosych kotow jest on niezbędny dla zapobiegania zaklaczeniu.
lepsza do odkłaczania (naturalna) jest trawa dla kotów do kupienia np. w kwiaciarni lub innym miejscu. W sezonie wiosenno-letnim niektóre dziewczyny (ja też) wykopują kępy traw i przesadzają do doniczki i dają do podgryzania dla kotów. Trawę wykopuję z miejsc oddalonych od ludzi (np. jakaś łąka w lesie).
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Halinka 

Wiek: 72
Dołączyła: 03 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Swinoujscie
Wysłany: 2017-03-14, 18:42   

Witam. Chcialam mojego Zefira przestawic na barfa ma 4 miesiace zamowilam juz suplementy sa w drodze- ale i tu jest prosba.Jak odbieralam go z chodowli to zaproponowali mi dla niego tabletki o nazwie SYNOQUIN EFA o skladzie:

Glukozamina HCL 99% 225 mg
Siarczan Chondroityny 95%mg
Dexahan 95mg
Kwas askrobinowy 22 mg
Siarczan cynku 15 mg
skladniki analityczne(%)

Popiol surowy 5,2
Sod 0,8
Bialko surowe 31,2 Tluszcze i oleje 3,9
Wlokno surowe 13,0

sklad: Chlorowodorek Glukozaminy,Ekstrakt drozdzowy,SolSodowa Siarczanu(Siarczan Cynku Monohydrant) Dexahand

Dodatki:
WitaminaC(E300 Kwas Askrobinowy) 27300mg/kg
Cynk(Siarczan Cynku Monohydrant)19000mg/kg

no i nie wiem czy ja moge mieszac te tabletki z suplementami czy czegos nie bedzie za duzo :-/

:-/
Moze ktos mi doradzi ? nie chcialabym rezygnowac z nich bo widze ze kot sie dobrze czuje po nich siersc mu sie zaczela blyszczec a mial matowa i jakby gescejsza, przybral na wadze i ogolnie szaleje :-) poza tym cena tez niemala bo 80 zl,niby nie majatek ale szkoda je odstawic.Nie chciala bym przedobrzyc i zaszkodzic kotu. Wiec prosze was o rade co zrobic odstawic i brac supelenety czy poczekac?
_________________
jestem czlowiekiem,mam wady zalety,mam serce wrazliwe jak to u kobiety :)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-18, 05:55   

Natrafiłam na książkę Kot na diecie barf.Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila. Małgorzaty Olejnik.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Halinka 

Wiek: 72
Dołączyła: 03 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Swinoujscie
Wysłany: 2017-03-18, 11:48   

Sliczne dzieki juz zamowilam . Z checia poczytam na temat barfa. Na pewno skorzystam bo caly czas sie ucze i doksztalcam zeby Zefira wychowac na fajnego kotka.Korzystam z naszego forum ale co ksiazka to ksiazka .Pozdrawiam
_________________
jestem czlowiekiem,mam wady zalety,mam serce wrazliwe jak to u kobiety :)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-03-18, 19:04   

Tufitka :kwiatek:
Nie wiem czy ta pozycja jest taka dobra... :evil: Na stronie 84 pisze, że norma białka dla kota zdrowego to minimum 5,5g na kg.m.c. kota na dzień i że nie ma określonej górnej granicy normy tego białka, że w diecie kota nawet 60% energii może pochodzić z białka....
Czy to są dobre informacje?? Nie sądzę, ale na pewno wywołają burzę.
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-19, 09:58   

shana55, w treść książki się nie zagłębiałam, tylko napisałam, że natrafiłam na taką pozycję.
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
kadziajka 

Dołączyła: 30 Mar 2016
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-03-27, 21:43   

dzięki Tufitka i Dordora za porady, skorzystałam, kalkulator opanowany, koty mocno niezadowolone ;p ale powoli zaczynają jeść ;)
"przepis" zrobiłam sama, to znaczy pod mięso, które akurat udało sie kupić. już widzę, że mogłam na 1 raz nie dodawać spiruliny, bo koty patrzą się na tą zieloną ciapę z wielkim obrzydzeniem ;p następnym razem będą tylko zwykłe algi ;) ale jakoś dajemy radę, facet już wcześniej barfujący lepiej, mała ma póki co trochę strajk, ale je tyle, coby nie paść z głodu ;) może spróbuję mieszać im to z jakąś karmą, jeśli sytuacja sie nie polepszy.
kalkulator faktycznie nieskomplikowany, na początku nie chciał poprawnie działać, ale poradziłam sobie ;)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-28, 14:00   

kadziajka napisał/a:
mogłam na 1 raz nie dodawać spiruliny, bo koty patrzą się na tą zieloną ciapę z wielkim obrzydzeniem
nie każdemu kotu spirulina pasuje. Lepiej zwykłe algi stosować.
shana55 napisał/a:
Nie wiem czy ta pozycja jest taka dobra... :evil: Na stronie 84 pisze, że norma białka dla kota zdrowego to minimum 5,5g na kg.m.c. kota na dzień i że nie ma określonej górnej granicy normy tego białka, że w diecie kota nawet 60% energii może pochodzić z białka.... Czy to są dobre informacje??
pewnie nie za dobre, ale jak się już o tym książki pojawiają to można się u weta do tego odwołać. Z dietetyczką trudniej polemizować niż z nami "amatorami". Oczywiście swoje wiemy i liczymy tak, aby był odpowiedni poziom białka - niższy niż p. Monika w książce poleca (ciekawe z jakiego źródła to wzięła) :hmm: .
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-03-28, 15:00   

Tufitka napisał/a:

kadziajka napisał/a:
mogłam na 1 raz nie dodawać spiruliny, bo koty patrzą się na tą zieloną ciapę z wielkim obrzydzeniem
nie każdemu kotu spirulina pasuje. Lepiej zwykłe algi stosować.


czegoś nie rozumiem, przecież spirulina nie jest zastępnikiem alg
algi - suplement jodu
spirulina - suplement magnezu
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-28, 15:14   

doradora masz rację :oops: :kwiatek:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Arora 

Barfuje od: 24.03.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 419
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-03-28, 22:39   

kadziajka,
a ile dałaś tej spiruliny? bo jeżeli tyle co wyliczył kalkulator na strasznie dużo jak na pierwszy raz i rzeczywiście wyszła Ci zielona breja. Zacznij na początek od bardzo małej dawki, tak aby była prawie niewyczuwalna w mieszance i zobacz jak kociaki reagują.
 
 
kadziajka 

Dołączyła: 30 Mar 2016
Posty: 6
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-04-03, 12:38   

Arora napisał/a:
kadziajka,
a ile dałaś tej spiruliny? bo jeżeli tyle co wyliczył kalkulator na strasznie dużo jak na pierwszy raz i rzeczywiście wyszła Ci zielona breja. Zacznij na początek od bardzo małej dawki, tak aby była prawie niewyczuwalna w mieszance i zobacz jak kociaki reagują.


tak, dałam tyle, co w kalku, strasznie dużo zielonego ;) teraz zrobiłam wersję bez, to magnez jest niski, więc jest ok :)

oczywiście wiem, że spirulina i zwykłe algi to nie to samo :) może niejasno to napisałam ;)

koty już na barfie, jedzą grzecznie, tylko mniej, niż karmy, i dlatego mamy wrażenie, że za mało ;) ale porcje się zgadzają, kocie futra się błyszczą, fajnie :) a przede wszystkim taniej :)
 
 
Tufitka 
Ekspert

Barfuje od: 17.02.2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 20 razy
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 3006
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-03, 14:29   

kadziajka napisał/a:
oczywiście wiem, że spirulina i zwykłe algi to nie to samo :) może niejasno to napisałam ;)
to ja się pomyliłam doradzając zamianę spiruliny na algi :oops:
kadziajka napisał/a:
koty już na barfie, jedzą grzecznie, tylko mniej, niż karmy, i dlatego mamy wrażenie, że za mało ;) ale porcje się zgadzają, kocie futra się błyszczą, fajnie :)
same sobie regulują porcje, dobre, właściwe jedzenie sprawia, że mniejszymi porcjami się najadają (choć w okresie zimowym mogą zjeść więcej) a i w kuwecie będzie zupełnie inaczej. I wygląd sie kotów poprawia.
kadziajka napisał/a:
a przede wszystkim taniej :)
ano tak :mrgreen:
_________________
„Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.”
George Bernard Shaw
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne