BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Marzenaur 

Dołączyła: 22 Sty 2017
Posty: 2
Wysłany: 2017-10-20, 17:01   

Witam ☺️
Barfuję od nie dawna -7 miesięcy i moje kociaki są bardzo zadowolone.
Słyszałam że Barf dla pieskòw może zawierać wargi wołowe, moje pytanie czy dla kotów też mogę je wprowadzić? Jeśli tak to pod jakie mięso zaliczyć w kalkulatorze ?
Dziękujemy za wszelkie porady 😊
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-10-21, 13:26   

Usul, nerki pewnie wieprzowe? Większość z nas nie podaje podrobów wieprzowych. Poczytaj wątek o wieprzowine przed podaniem i sam zdecyduj.

Marzenaur, zadajesz to samo pytanie w 3 wątkach!
Nadają się jak kot chce jeść. Ocen tłustość i wybierz coś najbardziej podobnego w kalkulatorze.
 
 
Usul 

Dołączył: 17 Paź 2017
Posty: 9
Skąd: Białystok
Wysłany: 2017-10-21, 13:43   

doradora napisał/a:
Usul, nerki pewnie wieprzowe? Większość z nas nie podaje podrobów wieprzowych. Poczytaj wątek o wieprzowine przed podaniem i sam zdecyduj.


Nie, czytałem (choroba Auyjszkiego, czy jakos tak) i nerki kupiłem wołowe (wieprzowe kupiłem do domu dla rodzinki i musiałem srogo myśleć po rozpakowaniu które są które, ale wołowa jest ciemniejsza :-)

W BARFnym kalkulatorze nie ma wątroby wołowej - jak ją liczyć ? I jeszcze dopytam - ona wskazuje dziennie zapotrzebowanie, czyli jak karmię kotka 3 razy, to po porstu robię 3 porcje ?

I wreszcie - czy dla kociaka rosnącego trzeba coś inaczej ?
 
 
Saga 

Barfuje od: 07.2016
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Dołączyła: 02 Sie 2016
Posty: 1489
Wysłany: 2017-10-21, 14:10   

W kalkulatorze jest wątroba wołowa, tylko jako suplement wit. A. Kalk sam wylicza odpowiednią ilość.
Dla kociaka rosnącego nie robisz mieszanki innej, po prostu dajesz ile kociak chce jeść, nie ograniczasz. Możesz dodać ciut więcej drożdży ewentualnie. No i może być nieco bardziej tłusta bo kociak rosnący to więcej energii ma :-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-10-24, 20:35   

Usul :kwiatek:
Wszystkie linki do potrzebnych wątków podałam Ci w Twoim wątku powitalnym.
Zachęcam Cię do czytania, tam masz wszystko wyjaśnione. :twisted:
 
 
preria 

Dołączyła: 28 Kwi 2017
Posty: 24
Wysłany: 2017-10-26, 08:35   

Dzień dobry:)
moje mieszanki kaczko wołowe mają zazwyczaj ok 5,3- 5,5 g białka. Koteł niecierpi niestety tłustego pod żadną postacią. Dodać warzyw? jakie są najchętniej lubiane przez futra?
 
 
Kosmicznie7 

Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 32
Dołączyła: 21 Sie 2015
Posty: 9
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-11-08, 21:15   

Shana55 :beer:
Proszę pięknie o rzucenie okiem na przepis :)

https://www.fotosik.pl/zdjecie/49e079f64330b9f9

https://www.fotosik.pl/zdjecie/aee2342546686973

Dwa zdrowe koty, białko 4,94
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-11-08, 21:24   

Kosmicznie7 :kwiatek:
Jest dobrze, tylko takie kosmetyczne poprawki bym zaleciła. Pamiętaj żeby wartości z kolumny SUMA, były bardzo podobne do tych z kolumny NORMA. I lepiej żeby były troszkę niższe niż wyższe. Brawo !! :hura:
 
 
Kosmicznie7 

Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 32
Dołączyła: 21 Sie 2015
Posty: 9
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-11-08, 22:01   

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dumnam i coraz bardziej odważnie barfujemy :mrgreen:

Mam jeszcze dwa pytania, ponieważ ostatnio doczytałam, że mimo tego że stosunek wapń:fosfor jest ok, trzeba tez dbać o to aby wapń i fosfor były w "normach".
Nigdy nie dodawałam mączki kostnej, zawsze jakieś mięsa z kością (zwykle kurze skrzydła), doczytałam też że wapń i fosfor najlepiej podbijają grzbiety kurze. Co lepiej? Kupić mączkę kostną (kupiłabym grau na zooplus) czy dawać te korpusy? Jeśli mączkę to jako którą ją wpisywać w kalkulatorze?
I drugie pytanie, skorupki jajek jako suplement wapnia mam mielone przez siebie, czy dobrze je wprowadzam jako "Mączka ze skorupek Lilly's bar"? Jest jeszcze opcja mączki z lunderland i cdVet, kiedy zmieniam opcje, te wartości się minimalnie, ale jednak różnią. Jako które najlepiej wprowadzać własną mączkę?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-11-08, 22:37   

Kosmicznie7 :kwiatek:
Jako że to młode jeszcze koteczki możesz wapń z fosforem trzymać blisko górnej granicy normy, bo to już jest górna nieprzekraczalna granica normy. A najlepiej trzymać fosfor blisko 60-65mg na kg.m.c. kota na dzień.
Zamiast mączki kostnej dawaj skrzydełka albo szyjkę z karczkiem, oczywiście ładnie zmielone.
Bilansuj w kalku skorupkami i powinno to zupełni wystarczyć. Nie musisz w tym celu kupować specjalnie mączki kostnej. Ja nie daję kości w ogóle, moje koty nie lubią i mieszanki z nimi niejadalne :-(
 
 
bezet 

Dołączyła: 02 Gru 2017
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-12-03, 20:13   

cześć,

właśnie adoptowałam 4 miesięcznego Ragdolla, urodził się z jedną nerką i przez to miał być uśpiony. Chłopak był w zeszłym tygodniu kastrowany. Oprócz tego, że ma jedną nerkę jest normalnym, rozbrykanym, miziastym 4-kilogramowym kocim dzieciakiem.

Ścisłe zalecenie od weterynarza jest takie, żeby kot był na BARFie. Aktualnie kot je jeszcze to, czym był karmiony w hodowli - Purizon. Sporo czytałam o BARFie, ale wiem, jak wiele jeszcze przede mną i rozważam na początek Felini Complete lub Felini Renal.

I stąd moje pytanie, w którymś z wątków przeczytałam, że brak jednej nerki, gdy druga działa prawidło, nie powinien być traktowany jako stan chorobowy i nie wymaga modyfikacji BARFu.
Czy mogłabym w związku z tym rozpocząć BARF z Felini Complete czy raczej Felini Renal?
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2017-12-03, 20:56   

bezet :kwiatek:
Może najpierw zrób kociakowi badania, szczególnie pod kątem nerek, kreatynine, mocznik, jonogram, morfologię próby wątrobowe, dopiero po tym można zacząć komponować przepisy jak dla nerkowca! Najlepiej na suplementach naturalnych bo nimi łatwiej manewrować w sytuacjach podbramkowych niż FR. FC nie nadaje się dla takiego koteczka :mrgreen:
Mieszanki muszą byc szczególnie dobrze zbilansowane pod jonogram i wyniki, bo to kociak i będzie na dzień dobry jadł spoooro.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-12-04, 07:34   

bezet, jesteś super!
nie wiem czy shana55, trochę nie przesadza, jak na początek :kwiatek:
zrób badania, jak wyjdzie, że kot zdrowy, to możesz zacząć od FC i powolutku uczyć się barfa

skąd jesteś, że wet zaleca barfa??
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-12-04, 11:20   

Nie mam doświadczenia ani u ludzi ani kotów z sytuacją posiadania tylko jednej nerki, jednak "na zdrowy rozsądek" przychylam się do zdania doradora :kwiatek:

Jeżeli nerka jest zdrowa, stosowałabym dietę normalną, to kocie dziecko, powinno dostawać posiłki bogate w składniki potrzebne mu do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Przynajmniej do czasu osiągnięcia docelowego wzrostu i dojrzałości płciowej.
Potem w zależności od badań, jeżeli nic się nie zmieni, wszystko będzie prawidłowo, to pewnie kontynuowałabym taką dietę.

Brawo dla Twojego weterynarza, też jestem ciekawa, kto zacz? :mrgreen:

Na Twoim miejscu zrobiłabym teraz przede wszystkim USG nerki u bardzo dobrego operatora - napisz skąd jesteś, to może kogoś polecimy. Doskonały operator jest szczególnie istotny w przypadku Twojego kota, ważne jest naprawdę dokładne i wnikliwe "przeskanowanie" tej nerki.
A może jest już to badanie, skoro wiadomo, że kot ma jedną nerkę?
Jeżeli będziesz robić badania krwi (chociaż ja chyba bym się wstrzymała na razie, o ile na usg wyjdzie prawidłowy obraz nerki), to włącz do tego badanie SDMA - jest to wskaźnik, który pomaga przy określeniu podatności nerek na PNN (niewydolność nerek).
Pytanie, czy rodzice kota mają badania genetyczne na PKD ?
Ragdolle należą do rasy u której może wystąpić obciążenie genetyczne wielotorbielowatością.
Warto też badać regularnie mocz (oznaczając ciężar refraktometrem).
Sporo można się dowiedzieć po badaniu moczu a jest to badanie bezinwazyjnie i bezstresowe dla kota - ot, podstawić kotu chochelkę pod ogon jak będzie sikał (u większości kotów działa) i zanieść do labu (koszt kilkanaście zł).

I warto kota stale monitorować, co roku robić badania, szczególnie usg czy nerka jest prawidłowa, czy coś się zmienia.
 
 
dagnes 
Administrator


Barfuje od: 2008
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 23 razy
Dołączyła: 13 Wrz 2011
Posty: 4837
Wysłany: 2017-12-04, 12:06   

bezet, moim zdaniem możesz zacząć od FC Renal. Renal dlatego, że kocię zjada wielokrotnie więcej niż dorosły kot i stąd obciążenie tej jednej nerki będzie w okresie kocięctwa bardzo duże, bo u zdrowych kociaków rozkłada się wszystko na dwie nerki. To właśnie w okresie dorastania, gdy pokarmu trzeba przerobić więcej niż trzech dorosłych, nerki wykorzystują swój tzw. "zapas mocy" (tzn. ten zapas jest naprawdę duży, ale dopiero w dorosłości, w okresie wzrostu margines bezpieczeństwa jest dużo mniejszy).
Docelowo, w miarę zgłębiania wiedzy, dążyłabym do konstruowania mieszanek z naturalnymi suplementami i przy użyciu Kalkulatora, w których jedyną zmianą w stosunku do przepisów dla kotów zdrowych byłby brak kości i w miarę możliwości kontrola podaży fosforu. Musisz też uważać na witaminę D3 i dbać by nie było jej za dużo (z tego względu przede wszystkim odpadają jakiekolwiek gotowe karmy).
Powodzenia! :kwiatek:
_________________
Aby dotrzeć do źródła, musisz iść pod prąd
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne