BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-25, 22:43   

no ok, ale skoro FC jest podane w kalkulatorze, to sobie go sprawdzam i wychodzi, że jednak nie zawiera wystarczających ilości
kurka, chyba tego nie ogarnę...

a przepisy gotowe znam, tylko ja zawsze wolę wszystko zrozumieć, a nie używać na skróty :)
Ostatnio zmieniony przez doradora 2014-08-25, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-25, 22:45   

Jak najbardziej możesz robić w kalkulatorze przepis z FC, wtedy zobaczysz jakich wartości odżywczych brakuje mieszance i jakie suplementy dokupić :-)

Nie wklepuje się za to do kalkulatora już gotowych przepisów producenta.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-25, 23:10   

chyba muszę trochę wyluzować, bo za dużo nad tym kombinuję, jutro też jest dzień,
powiedzcie mi tylko jak to jest z tymi żółtkami, jakąś normę przyjąć, ile na kilogram żółtek powinno być (albo ile kg mięsa na 1 żółtko)?
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-25, 23:16   

Ja daję 1 żółtko na 1kg mięsa.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-25, 23:22   

Doradora, producent FC najwyraźniej nie wie, że mamy kalkulator z wprowadzonymi parametrami jego mikstury :mrgreen:
Powiem szczerze, że dla mnie te wszystkie gotowe preparaty do robienia BARF-a to trochę grubymi nićmi szyte, bo do każdego i tak trochę suplementów trzeba dołożyć.
Producenci podając przepisy mówią ogólnie o mięsie, natomiast praktycznie każde mięso ma inny skład jeżeli chodzi o białko, tłuszcz, witaminy i mikroelementy - jeżeli chcemy dopasować przepis bardziej pod ideał wymogów żywieniowych kota (a w szczególności gdy kot wymaga specjalnej diety) to moim zdaniem lepiej skorzystać z kalkulatora niż z gotowych przepisów producenta.

Jeżeli będziesz chciała ułożyć przepis dla kota z konkretnym schorzeniem to znacznie większe pole manewru będziesz miała używając naturalnych suplementów niż gotowych preparatów do robienia BARF-a.

I nie padaj duchem, na pewno sobie poradzisz, to nic trudnego :kciuk:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-26, 03:04   

Matko Bosko Częstochowska :hair:
Co ja czytam :shock:

shana kilka postów wcześniej świetnie zebrała niezbędne informacje odnośnie wyboru między gotowymi preparatami a naturalnymi suplementami. Najważniejsza jest chyba ta:
shana55 napisał/a:
Zasada jest taka albo kalkulator albo gotowy przepis wg producenta.
Albo, albo... Kalkulator to nie wyrocznia, co jest na forum wielokrotnie powtarzane. To jest tylko i wyłącznie pomocnik, który ma zastąpić żmudne liczenie składników odżywczych i WSPOMÓC dobrać suplementy/preparaty. MYŚLEĆ musi już użytkownik.

Proszę ponownie przestudiować post shany, ponieważ odnoszę wrażenie, że "nie istnieje".

A gdyby zasada "albo, albo" nadal pozostawała niewyjaśniona, należy zacząć od spisu suplementów w zależności od "stadium zaawansowania barfowania" :-P Ideą korzystania z gotowych preparatów na drodze do pełnego barfowania jest przede wszystkim prostota i w jakimś stopniu spokój ducha właściciela, że wszystko robi "zgodnie z instrukcją". Ma wspierać początkujących barferów w liczeniu, które ogranicza się tylko do odmierzenia ilości preparatu i mięsa (plus jeszcze jakieś tam niewielkie dodatki). PO ZDOBYCIU pewności siebie, wszystkich suplementów i ODPOWIEDNIEJ WIEDZY taka osoba decyduje się (w większości) na "pełny BARF".
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-26, 08:34   

no nie powiem Sojuz żeby Twój post zadziałał motywująco...
już miałam (tak mi się wydawało) sprawę ogarniętą po postach Ines i Skipper, a tu znowu zostałam sprowadzona do poziomu 0
(myślałam, że nakupuję mięsa, sypnę FC, wklepię w kalkulator i uzupełnię ewentualne braki tauryny)

ja rozumiem zasadę albo kalkulator albo gotowy przepis
tylko ja nigdzie nie napisałam, że chcę stosować gotowe przepisy, a jedynie, że chcę stosować gotową mieszankę suplementów
chyba, że to to samo?

ale...
skoro ma działać zasada gotowy produkt - gotowy przepis
to po co w kalkulatorze są syntetyczne mieszanki suplementów
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-26, 09:15   

Cytat:
Kalkulator to nie wyrocznia, co jest na forum wielokrotnie powtarzane. To jest tylko i wyłącznie pomocnik, który ma zastąpić żmudne liczenie składników odżywczych i WSPOMÓC dobrać suplementy/preparaty.

Przepisy producenta też nie wyrocznia :-P A chcąc zrobić idealną mieszankę dla kota trzeba byłoby każdorazowo przebadać mięso używane do mieszanek pod względem zawartości białka, tłuszczu, wody i mikroelementów...

Cytat:
Zasada jest taka albo kalkulator albo gotowy przepis wg producenta.

A kto wymyślił tę zasadę i jakie ma podstawy naukowe ? :shock:

Cytat:
Ideą korzystania z gotowych preparatów na drodze do pełnego barfowania jest przede wszystkim prostota i w jakimś stopniu spokój ducha właściciela, że wszystko robi "zgodnie z instrukcją".

Tylko to robienie "zgodnie z instrukcją" nie wiadomo czy kotu bokiem nie wyjdzie. Tak na marginesie to zaczynam się zastanawiać (analizując wyniki badań zarówno Skippera jak i Rico), czy takim pójściem na łatwiznę i stosowaniem przez pół roku gotowych preparatów zgodnie z zaleceniami producenta Skippiemu nerek nie załatwiłam.

Cytat:
Ma wspierać początkujących barferów w liczeniu, które ogranicza się tylko do odmierzenia ilości preparatu i mięsa (plus jeszcze jakieś tam niewielkie dodatki). PO ZDOBYCIU pewności siebie, wszystkich suplementów i ODPOWIEDNIEJ WIEDZY taka osoba decyduje się (w większości) na "pełny BARF".

Moim zdaniem osoba zaczynająca BARF od początku powinna mieć świadomość, jakie ma możliwości i z czego może skorzystać co zresztą tłumaczyła Shana parę postów wyżej. Jeżeli Doradora pyta, czy ma dodawać do FC dodatkowe suplementy to co, powiedzieć jej, że niech przez pierwsze przykładowo 3 miesiące daje sam FC a za 3 miesiące jak zdobędzie odpowiedni zasób wiedzy to może dodać hemoglobiny ? Jeżeli ma wątpliwości (a widać, że ma bo i Sihaya jej pisała, żeby do FC dodawać hemoglobinę i kalkulator jej pokazuje) czy stosować sam FC czy z suplementami i na chwilę obecną nie będzie sama potrafiła ułożyć przepisu to zawsze może zwrócić się o pomoc na forum. Po to tutaj jesteśmy :kwiatek:

Poza tym, skoro do gotowych preparatów nie należy już dodawać suplementów to dlaczego w takim razie zarówno kalkulatory Judy's BARF, Vuvi jak i nasz mają włączone gotowe preparaty do BARF-a typu Cat Fortan, FC, Easy Barf itp. a zatem dopuszczają one możliwość stosowania gotowych mieszanek i suplementów. Czyżby twórcy kalkulatorów byli głupsi niż producenci w/w preparatów ? Nie sądzę, bo skoro kalkulatory zostały opracowane na podstawie jakiś publikowanych i wiarygodnych opracowań dotyczących składu mysich tuszek (nota bene nigdy bym nie przypuszczała, że myszki są takie tłuściutkie :food: ) i kocich zapotrzebowań na białko, tłuszcze, witaminy i mikroelementy to raczej producenci preparatów potraktowali sprawę przepisów "z grubsza" i bardzo ogólnie. Chociaż z drugiej strony trudno im się dziwić bo układanie kilkudziesięciu (czy nawet setek) przepisów z konkretnych gatunków mięsa (jak można zrobić to z pomocą kalkulatora) pogrążyłoby ich całkowicie... :-P

Skoro jest zasada :niewiem: że przepisy mają być układane albo z gotowymi preparatami albo z zestawem suplementów naturalnych proponuję w takim razie usunąć te preparaty z naszego kalkulatora bo wygląda na to, że wprowadzają niepotrzebny zamęt i dyskusje na forum.

Cytat:
Jak najbardziej możesz robić w kalkulatorze przepis z FC, wtedy zobaczysz jakich wartości odżywczych brakuje mieszance i jakie suplementy dokupić :-)

Jestem jak najbardziej za. Ale to oczywiście moje osobiste zdanie :mrgreen:

Cytat:
MYŚLEĆ musi już użytkownik.

No właśnie i mam nadzieję, że wyciągną stosowne wnioski z powyższych postów i podanej w nich argumentacji na poparcie przedstawianych w nich stwierdzeń.

A jeszcze tak na marginesie to na forum jest dużo przepisów układanych przez moderatorów, w których są jednocześnie i gotowe preparaty i dodatkowe suplementy typu hemoglobina, skorupki jaj, algi itp. :mrgreen: A i Dagnes w tym wątku podała jakie dodatkowe suplementy należy stosować do gotowych preparatów tylko pech chciał, że nie ma tutaj FC.
Dlaczego więc raptem praktycznie z dnia na dzień kwestionuje się zasadność dodawania suplementów do gotowych preparatów ? :shock:
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-26, 09:31   

Aby móc przejść z suplementacji z gotowych preparatów do naturalnych suplementów kalkulator się przyda. Ja zakładam, że używanie FC, easyBARF, itd. nie potrwa dłużej jak, powiedzmy, 3 miesiące. W tym czasie nie ma potrzeby wzbogacać preparatów. Ale jeżeli czujesz się na siłach i masz pewność tego co robisz to możesz uzupełniać braki w preparatach za pomocą naturalnych suplementów i kalkulatora. Mi przede wszystkim chodzi o to, że nie Ty sobie nie poradzisz, albo będziesz mieć pytania. Chodzi mi o innych, biernych uczestników forum, którzy czytając to będą myśleć, iż można dodawać suplementy do gotowych preparatów bez uprzedniego zapoznania się z normami i zależnościami.

Podsumowując, na początek radzę Ci,
doradora - nie dokładaj sobie dużo do ognia, rozpalaj go stopniowo, bo nie opanujesz pożaru ;-)

Skipper, nie wszystko jest czarne i białe, co z resztą zauważyłaś, a taki wydźwięk można było odebrać z mojej wypowiedzi. Niestety spotkałem już tyle osób, które w zupełnie w nieoczekiwany przeze mnie sposób rozumują przekazywane im instrukcje, że obawiam się pisać już cokolwiek w tak "mniej" oczywisty sposób. Po prostu zakładam, że dana osoba zawsze jest zielona w temacie i staram się jej zbytnio nie obciążać myśleniem, chyba że jestem pewny iż ta osoba mnie rozumie. W sumie, podobna zasada przyswajania wiedzy jest obecna w naszym systemie nauczania. Czyli: preparat tylko wg zaleceń producenta, ale potem się okazuje, że można dodawać suplementy. Następnie, można tak komponować mieszanki, żeby używać na zmianę gotowych preparatów i suplementów. Ale, jak myślicie, dlaczego nie uczą od razu całkować w podstawówce? :mrgreen: Bo to jest po prostu zbyt trudne na początek.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Skipper 
Ekspert


Barfuje od: 2012.08.20
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 31 Sie 2012
Posty: 2808
Wysłany: 2014-08-26, 09:36   

Ten post Dagnes z dnia 2014.08.03 chyba wyjaśnia wszystko. I bardzo łopatologicznie :mrgreen:
dagnes napisał/a:
Jeśli używasz Kalkulatora, to możesz dodawać wszystko, czego brakuje w przepisie zgodnie z sugestiami Kalka. Preparat Felini Complete nie jest idealnym suplementem, który dokładnie odwzorowuje zapotrzebowanie kotów na składniki odżywcze. Pomijając to, że zawiera przede wszystkim syntetyczne witaminy i minerały, to najprawdopodobniej jest skonstruowany dla uśrednionych wartości odżywczych mięsa, bez uwzględnienia zróżnicowania składu w zależności od gatunku i części tuszy (albo może tylko dla najpopularniejszych gatunków mięs). Tymczasem w Kalkulatorze masz większą gamę mięs i podrobów, a każdy z nich ma inny skład. Dlatego po wprowadzeniu w Kalkulator zwykle okazuje się, że czegoś brakuje albo jest za dużo. Nie da się zrobić uniwersalnego suplementu, który będzie pasował do każdego rodzaju mięsa i podrobów, dlatego producenci wybierają jakiś tam wariant, który nie spowoduje szkód u kotów bez względu na wybór bazy do BARFa.
Producent podaje, że nie można podawać wątróbki z FC ponieważ nie zakłada użycia naszego BARFnego Kalkulatora do konstruowania mieszanek. Zabezpiecza się tym samym przed sytuacjami, gdy niefrasobliwy opiekun kota poda mu np. 50% mięsa i 50% wątroby wraz z FC. Osoby nieobeznane z podstawami diety BARF często przesadzają z ilością podawanej kotom wątroby nawet bez używania FC, a preparat ten w założeniu ma być przecież prosty w użyciu i nie powodować konieczności wyliczania czegokolwiek. Dodatkowo, być może producent FC bazuje na innych normach niż Kalkulator (nasz BARFny Kalkulator opiera się na uśrednionych normach z kilku źródeł, więc jeśli ktoś weźmie tylko jedno źródło danych, to mogą być niewielkie różnice w szacowanym zapotrzebowaniu na daną substancję odzywczą).
_________________
Mimo, że regulamin forum to FIKCJA - Śpiewać to rzecz ludzka, miauczeć to rzecz boska... :mrgreen: (Zhuangzi 庄子)
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2014-08-26, 10:00   

mam nadzieję, że już rozumiem,
mogę spokojnie zacząć od FC i nie muszę pierwszej mieszanki do kalka wklepywać, ale jeśli następną już wklepię, to mogę dodać wątróbkę, taurynę i co tam jeszcze, żeby skład poprawić,
a jak zrozumiem bardziej o co biega, to FC zastępować naturalnymi powinnam, tak?
w każdym razie nie muszę kupować na raz "pół apteki"

to jeszcze podpowiedzcie mi, czy ja do kalka mam wklepać sumaryczną wagę kotów czy jak?
i jeszcze będę mieć pytania o odchudzaniu, ale to już w odpowiednim miejscu :)
 
 
Sojuz 
Ekspert


Barfuje od: 09.2012
Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 1432
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-08-26, 12:00   

Na razie, jak już pisałem, używaj samego FC przez pierwszy miesiąc i spokojnie chłoń wiedzę. Kotom nic się nie stanie. Najważniejsze to zgromadzić wszystkie naturalne suple i wyhaczyć punkty zaopatrzenia w mięso i podroby, aby zacząć zabawę "na całego".

Jeżeli koty wykazują podobną aktywność to można sumować ich wagę. Liczymy mieszankę dla całej szajki 8-) Koty o zdrowym apetycie same wyregulują sobie ilość potrzebnego im jedzenia. W przypadku, np. kota lenia, kota lenia i kota aktywnego (w sumie trzy), trzeba by brać poprawkę, ale to można ustalić tylko doświadczalnie i tylko na tym konkretnym "zestawem kotów" :lol: , poprzez obserwację ile zostaje w miskach lub czy koty nie chodzą głodne. Kalkulator liczy tylko orientacyjne dawki. Jeszcze mi się nie zdarzyło, aby moja kotka zjadła dokładnie cały wydzielony słoiczek w ciągu dnia - zawsze zje mniej lub więcej.
_________________
Naturalne stało się sztuczne, a prawdę uznano za kłamstwo.
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-26, 12:33   

Sojuz, ale dlaczego narzucasz nowicjuszowi podawanie niezbilansowanych mieszanek kotom, skoro doradora chce je poprawnie bilansować? I jeszcze mówisz, że nic im się nie stanie? Jesteś lekarzem weterynarii? A co jeśli coś się stanie? Zwrócisz użytkownikowi koszty leczenia? :-?

Zasada brzmi tak jak to trafnie zacytowałeś: albo gotowy przepis albo przepis stworzony w kalkulatorze. Nie wiem czemu założyłeś, że przepis z Fc = gotowy przepis producenta. W kalkulatorze wśród pozycji do wyboru widnieje preparat FC i można jak najbardziej samemu stworzyć z nim przepis i wtedy uzupełnić braki, które zawsze przy używaniu takich mikstur suplementów wyjdą. Nie wmawiaj nowym użytkownikom (w tym "biernym użytkownikom", którzy ze względu na Twój kolorowy nick Twoje słowa wezmą automatycznie za dobrą monetę), że jak kupią FC lub EB i dodadzą go do mięsa to będzie to wystarczająco zbilansowana mieszanka, bo nie będzie - zawsze będzie potrzeba dodania choćby oleju z łososia, którego żaden z tych preparatów z oczywistych względów nie ma. Stosując barfa trzeba myśleć, stosowanie gotowych preparatów z tego nie zwalnia. Doradora jako początkujący, ale świadomy i myślący barfer zauważyła, że FC nie pokrywa całego zapotrzebowania kota na pewnie wartości odżywcze i super! Krokiem z naszej strony powinno być zwrócenie jej uwagi, jakie suplementy powinna zakupić (o to przecież pytała) i jak wyliczyć zapotrzebowanie na nie, a nie zwalnianie jej z myślenia, bo to gotowy preparat i nic się nie stanie.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Sandra 
Ekspert

Pomogła: 18 razy
Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 3447
Wysłany: 2014-08-26, 16:57   

Po przeczytaniu tych kilku postów np. stąd http://www.barfnyswiat.or...p?p=74950#74950 odnoszę wrażenie, że największy zamęt w tym wątku (podobnie jest w psim) wprowadzają ci, którzy nie czytają tego co poprzednik napisał, albo też, nie czytają wątku w ogóle, bo stron za dużo lub co gorsza zaślepieni są swą wszech-nieomylnością.
Dobry doradca podaje proste informacje lub linki do wiarygodnych źródeł (choćby do dagnes) tak by początkujący nie zagubił się w tym wszystkim.
Zawsze BŚ dbał o czytelność i nadal nam na tym zależy.

Bardzo proszę o powstrzymanie sie od uwag choćby takich.
Ines napisał/a:
Sojuz, ale dlaczego narzucasz .......... I jeszcze mówisz, że nic im się nie stanie? Jesteś lekarzem weterynarii? A co jeśli coś się stanie? Zwrócisz użytkownikowi koszty leczenia? :-?

Takich również;
Ines napisał/a:
Nie wmawiaj nowym użytkownikom (w tym "biernym użytkownikom", którzy ze względu na Twój kolorowy nick Twoje słowa wezmą automatycznie za dobrą monetę)


Zasady dobrego współistnienia na BŚ polegają na tym, że odnosimy się z szacunkiem, zawsze ad rem, a nigdy ad personam co niestety się zdarza.
  Zaproszone osoby: 2
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-26, 17:16   

Sandra, odpowiedziałam na konkretne wypowiedzi Sojuza a nie kogoś innego - chcąc nie chcąc będą one ad personam. Forum ma być merytoryczne, tak? A nie jest jeśli ktoś "na stanowisku" (to jest ważne! bo słowa takiej osoby będą brane dużo poważniej niż szeregowego użytkownika) będzie namawiał początkującego barfera, żeby ten nie kłopotał się bilansowaniem kotom mieszanek przez trzy miesiące, motywując to tym, że nie można wpisywać w kalkulator mieszanek z gotowymi preparatami tonem nie znoszącym sprzeciwu i to nawet po zacytowaniu przez Skipper posta Dagnes, który tłumaczy, że jest inaczej. To forum czyta mnóstwo użytkowników, którzy się tutaj nie udzielają, ale rozmawiają między sobą. W kilka godzin po tym jak Sojuz napisał to co napisał, skontaktowała się ze mną jedna z osób którym pomagałam przejść na barf - bo ktoś jej właśnie napisał, że dowiedział się, że jak dodaje do mięsa gotowy preparat to nie może układać przepisów w kalkulatorze i dodawać już żadnych innych suplementów i to było pierwsze ale nie ostatnie takie pytanie zadane mi dzisiaj. To mnie zdenerwowało - bo ile osób nie ma kogo zapytać lub po prostu nie zapyta?
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne