BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
hysteria 


Barfuje od: 12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 11 Gru 2014
Posty: 203
Wysłany: 2015-01-29, 14:00   

Witam wszsytkich :)
karmię Barfem od grudnia - od listopada mam małego kiciaka. w tym momencie kicia ma ok.4 miesiące. Robię mieszanki z FC - kiedyś w przyszłości będe chciała przejść na naturalne suplementy, ale to bardziej dalsza przyszłość. no ale do rzeczy.

w przepisach jest często "dodatkowy tłuszcz". nie potrafię znaleźć jaki to dodatkowy tłuszcz mam dodać? powiedzmy że kupuję łatę wołową albo podudzia z indyka, skąd ten dodatkowy tłusczcz wziąć? :oops: gdzieś czytałam że masło, gdzie indziej że masło niezdrowe dla kotów..

moje drugie pytanie - jeśli karmę jak już wyżej napisałam, jak często mogę dawać kici kurze żółtko? strasznie lubi i chłpecze aż miło patrzeć ;)
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2015-01-29, 14:12   

dodatkowy tłuszcz dodaje sie wtedy kiedy używa się zbyt chudego mięsa np. same piersi albo chudą wołowinkę, wówczas trzeba dodać tłuszcz najlepiej surowy czyli np. jakieś wyjątkowo tłuste kawałki wołowe gdzie tłuszcu jest wiecej jak mięsa albo tłuszczyk i skóry z gęsi, kaczki (one mają dużo tłuszczu) kurczaka. Jesli będziesz uzywała do mieszanek tłustego mięska (np. wołowe poprzerastane tłuszczykiem kawałki te tańsze) a części drobiowe bedziesz dodawała razem ze skórą to dodatkowy tłuszcz nie bedzie potrzebny.

w notatkach mam o zółtku tak zapisane:

do 2 żółtek kurzych na 1kg mięsa.
lub do 2 żółtek tygodniowo na dorosłego kota 4 - 4,5 kg
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-01-29, 14:50   

hysteria, ilość tłuszczu w mieszance możesz sprawdzać kocim kalkulatorem, są w nim również uwzględnione zestawy suplementów takie jak FC
dzięki temu łatwiej Ci będzie określić, czy mieszanka nie jest "za chuda"
 
 
hysteria 


Barfuje od: 12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 11 Gru 2014
Posty: 203
Wysłany: 2015-01-29, 22:11   

dzięki za odpowiedzi, zapoznam się z kalkulatorem i w razie czego będę dalej pytać :-) rozumiem, że na moje żółtkowe pytanie też kalkulator da mi odpowiedź :>
 
 
scarletmara 


Barfuje od: 01.11.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 1419
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2015-01-29, 23:22   

i tak i nie bo o ile w przypadku pozostałych suplementów kalkulator podpowiada od razu jaką ilośc wpisać to w przypadku zółtka milczy bo żółtka jako takie nie są obowiązkowe i bez nich też da sie zbilansować mieszankę, dlatego trzeba tak mniej wiecej orientację mieć ile wpisać żeby nie pzredobrzyć a potem już w zestawieniu końcowym to już można sprawdzić czy się nie za dużo dało albo czy można więcej i można poprawki nanieść.
 
 
doradora 

Barfuje od: 09.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 09 Cze 2014
Posty: 1593
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2015-01-30, 08:13   

hysteria, większość z nas chyba stosuje 1 jajko/kg mieszanki
z tendencją ku górze (np. 8 kg mieszanki - 10 żółtek)
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-01-30, 09:26   

W kalkulatorze w zakladce "suplementy naturalne" w polu opis sa wytyczne co do dawkowania (o ile kalk sam nie podaje potrzebnej ilosci). I tak przy zoltku jest napisane, ze mozna dawac do 4 zoltek na kg miesa.
 
 
hysteria 


Barfuje od: 12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 36
Dołączyła: 11 Gru 2014
Posty: 203
Wysłany: 2015-01-30, 09:55   

super :-) wszystko raczej jasne dla mnie, dzięki za odzew!
złożyłam już "zamówienie" na kalkulator i się głębiej wczytam :-)
 
 
shana55 
Ekspert

Barfuje od: 08.2012
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 5339
Wysłany: 2015-01-31, 19:43   

hysteria :kwiatek:
Żółtka są bardzo korzystne dla kota.... ale nie przesadzajmy :mrgreen: 1-1,5 szt. żółtek na 1kg mięsa wystarczy.
 
 
nero 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 18 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2015-02-02, 17:42   

Nie wiem czy dobre miejsce na to pytanie... Doradźcie bo zwariuję : P Moje koty jedzą barf od listopada i mam wrażenie, że kocur za bardzo schudł. (truję o tym cały czas Ines głowę : P ) Niejadkiem był od zawsze. A teraz mu się zapadły boki. Samopoczucie ma takie jak zawsze tylko boję się, że jak trafię w wakacje do weta na badania kontrolne to mnie zjedzie, że kota zagłodziłam :(



 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-02-02, 19:11   

Od listopada to nie długo, może potrzebuje więcej czasu na nabranie mięśni?
Może powinnaś trochę tłustsze mieszanki robić albo dodawać do nich trochę gotowanych warzyw?
Syjamy chyba ogólnie są dosyć drobnymi i smukłymi kotami?

Jak cię martwi takie chudnięcie, to może warto zabrać kota na badania trochę wcześniej.

Moje jedzą trochę mniejsze porcje niż pokazuje kalkulator (ok 20g mięsa/kg kota) a i tak przybierają na wadze.
 
 
 
nero 

Barfuje od: 2014
Udział BARFa: 90-100%
Wiek: 37
Dołączyła: 18 Wrz 2014
Posty: 60
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2015-02-02, 19:41   

Badany jest regularnie i nigdy nic nie wskazywało u niego na problemy mogące powodować chudnięcie (morfologia w normie, brak pasożytów w kale, usg jamy brzusznej ok). Także to jest ewidentnie związane ze zmianą diety. To fakt, jego tata był bardzo chudy i ta rasa ogólnie taka jest. Ale takich zapadniętych boczków nie miał nigdy. Anakin razem z Filcką zjadają średnio 250 g mieszanki dziennie(raz mniej, raz więcej, w zależności od ich "humorów"). On ważył 4 kg (teraz to mi trudno stwierdzić, bo wagi nie mam w domu) Filcka 5kg. Do ostatnie mieszanki dodałam trochę gęsiego smalcu ale też nie chcę przesadzać, żeby się nie pofajdały.
Boję się tylko tego, że pójdę do weta, powiem, że kot schudł od czasu przejścia na barf i wiecie co się zacznie...
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-02-02, 21:34   

Widzialam ostatnio Anakina na zywo i nie sprawial wrazenia zabiedzonego. Normalny, szczuply kot. Jesli Cie to niepokoi to zwiekszaj stopniowo ilosc tluszczu w mieszance, zeby uniknac naglego przesadzenia w druga strone.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Joannalotus 

Barfuje od: 2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 02 Lut 2015
Posty: 28
Wysłany: 2015-02-12, 19:22   

Witam,
Piszę swój pierwszy post, bo zaczynam moją przygodę z Barfem.Posiadam kotka syjamskiego pięciomiesięcznego, który w hodowli był żywiony Barfem. Chciałabym zacząć od razu z suplementacją naturalną, w związku z czym zakupiłam produkty z cd Vet:
-drożdże piwne
-skorupki jajek
-mielone algi czerwone
-olej (w składzie olej lniany,z wiesiołka,kiełków nasion pszenicy,z nasion dyni,arganowy)
-proszek z małży nowozelandzkich (tauryna).
Czytałam już trochę o suplementach, jednak o firmie cd Vet jest niewiele. Chciałabym się dowiedzieć czy te suplementy są dobre i jakie jeszcze muszę dokupić. Posiadam już kalkulator, jednak nie ma tam tych suplementów , które ja posiadam. Jak ewentualnie je dawkować. Nie wiem czy piszę w dobrym wątku, jeżeli nie to proszę mnie przenieść. Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc. :kwiatek:
 
 
karolina13 


Barfuje od: 24.12.2014
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 09 Gru 2014
Posty: 95
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2015-02-12, 20:27   

Joannalotus, malze nowozelandzkie to nie jest tauryna, sprawdz co faktycznie masz, bo sama tauryne sie kupuje jako oddzielny produkt, bo jesli nawet jest to jakis laczony produkt, ktory posiadasz, to ciezko ci bedzie ustalic dawkowanie.
Ja osobiscie uwazam, ze twoje suplementy sa wystarczajace, trzeba by sprawdzic w kalkulatorze ustalajac hipotetyczna mieszanke czego jeszcze potrzeba. Natomiast mi wychodza mieszanki calkiem dobrze skomponowane nawet bez niektorych twoich suplementow.
A skorupki jajek to sama mozesz zrobic przeciez, wystarczy je umyc i oczyscic z wewnetrznych blonek po rozbiciu jajka. Potem mielisz w blenderze albo mlynku i gotowe. Ja jem duzo jajek wiec u mnie nie ma z tym problemu, zapasy sa na dluzszy czas.

Sprawdzilam w kalkulatorze ze jest cos takiego jak maczka z wodorostow morskich, to pewnie jest to samo co twoje algi, ale sprawdz sklad czy sie zgadza, zawsze mozesz samodzielnie dodac do kalkulatora nowa pozycje, wpisujac dokladny sklad z twojego prosuktu. Skorupki z jaj i drozdze piwne w kalku sa. Jest olej lniany i z kielkow przenicy, natomiast takiego laczonego nie ma faktycznie ale tu tez mozesz dodac go do kalka samodzielnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne