BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-04, 12:49   

Cimeriesi napisał/a:
i tak się przy okazji zaśmiałam pod nosem na argument mięsojadów o ''ogromnych kłach'' człowieka Życzyłabym im powodzenia w rozszarpywaniu tymiż kłami tej szyi


Dziękuję za życzenia. Kły człowieka ogromne nie są, ale gdybyś to mięso nimi skubała, a nie palcami, to by Ci to poszło sprawnie ;-)

O szyjach indyczych ostatnio mówiliśmy tutaj: http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#96332
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Agnieszkasko 

Dołączyła: 16 Maj 2015
Posty: 5
Wysłany: 2015-06-04, 16:49   Omegan (?)

Hej. ;-)
Proszę o poradę. Jestem na początku drogi BARFowej dla mojej rocznej kotki. Jesteśmy raptem w trakcie spożywania trzeciej mieszanki. Ciągle się dokształcam i przede mną przygotowywanie pierwszej, tej samodzielnie komponowanej z ogromną pomocą kalkulatora. Swoją drogą- szacun za skomponowanie tego programu boo jest niesamowity :love: I mam takie pytanie- czy ktoś z was natknął się dotychczas na ten produkt, który znajduje się w linku? Zastanawiam się jak mogę go wpleść do przepisu. Jaki suplement delikatnie zredukować, aby nie zaszkodzić kotu, a tym samym skorzystać z tego oleju? W pierwszej mieszance poszedł jako substytut oleju z łososia (wiem, że marny ale czekałam na paczkę i chciałam jako tako uzupełnić kwasy omega i tłuszcz). Ja ten olej dostałam od znajomej, której polecił go wet na poprawę sierści u swojego pupilka. Ale on niechętnie podchodził do miski widząc i czując ten suplement... Mieszanki dotychczas robiłam na podstawie mięsa z całego kurczaka + wołowina ale powolutku będziemy testować inne gatunki mięs. Nie chcę kota jak na razie przerazić natłokiem nowości w diecie :-D Niecierpliwie czekam na odpowiedzi. Po weekendzie startuję z nowym mixem więc jest jeszcze trochę czasu :)
Pozdrawiam serdecznie :kwiatek:

http://www.delazoo.pl/prod_id_2217.html
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-06-04, 19:12   

Nie wiem, czy jest sens dawać ten olej. Sam olej z łososia podajemy dlatego, by uzupełnić braki Omega 3 w diecie kota. W tym oleju, który podajesz jest jeszcze omega 6, a jego jest naprawdę dużo już mięsie, które kot dostaje. Myślę, że jest on niepotrzebny :roll: Chociaż pewnie nie zaszkodzi.
A w ogóle z czego ten olej jest...? Jak pochodzenia roślinnego to tym bardziej bez sensu.Tu szerzej o tłuszczach:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=352
;)
 
 
Cimeriesi 


Wiek: 29
Dołączyła: 01 Cze 2015
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-05, 12:00   

Ines- nie no, po prostu mi chodziło o to, że zęby człowieka nie są przystosowane do jedzenie mięsa :P Jak i reszta, ale mniejsza o to :D Bo tu o koty chodzi, u których co do mięsożerstwa wątpliwości nie ma ^^ [chociaż ostatnio się spotkałam z grupą ''vegan cats''...]
Póki co moje nie wiedzą jak się zabrać za kości [mimo ze kiedyś były wychodzące O.o ], dałam Zuzi kawałek skrzydełka, lizała, dotykała łapą i nie wiedziała co z tym zrobić :lol:
Ale indyka [medaliony] z miski wyciąga i zajada :) Pokrojone na mniejsze kawałki oczywiście :)
Eh, łatwiej by mi było je przestawiać, gdyby nie to, że są niejadkami [z nadwagą...]
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-06-05, 12:04   

Cimeriesi napisał/a:
Ines- nie no, po prostu mi chodziło o to, że zęby człowieka nie są przystosowane do jedzenie mięsa

:roll: :shock:
Hm, no takich rzeczy jeszcze nie słyszałam...
Ale rozważania nie na ten wątek...
 
 
Cimeriesi 


Wiek: 29
Dołączyła: 01 Cze 2015
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-05, 12:18   

To ja tylko wkleję dwa linki dla zainteresowanych- człowiek całe życie się uczy, więc wiedzy nigdy za wiele :)
http://www.werone.co/imag...givores_750.jpg
http://michaelbluejay.com/veg/natural.html [potrzebna znajomość angielskiego]

I zapytam przy okazji- czy jak kot bawi się danym kawałkiem mięsa zamiast je spożyć to zabrać mu to czy zostawić? Chyba będę musiała zacząć od podawania mniejszych kawałków :mrgreen:
 
 
Ines 
BARFny Hodowca
Ekspert


Barfuje od: 12.12.13r
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 23 Sty 2013
Posty: 2660
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-05, 16:02   

Agnieszkasko, ja bym nie podawała tego oleju, nie widzę dla niego zastosowania w barfie.

Rewelacji dotyczących tego, że człowiek nie jest przystosowany do jedzenia tego, co było jego naturalnym pożywieniem od zarania dziejów nie skomentuję, bo jak zauważyła Lena06, to nie ten wątek ;-) polecam odrobić lekcje w sąsiednim dziale.

Kot bawi się mięsem, bo to jego naturalne zachowanie, nie widzę powodu, żeby mu tego zabraniać.
_________________
Instrukcja obsługi Kalkulatora
  Zaproszone osoby: 187
 
Cimeriesi 


Wiek: 29
Dołączyła: 01 Cze 2015
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-06-05, 18:36   

No ostatecznie pobawił się i zostawił z czego moja babcia nie była zadowolona [ogólnie się oburza, że DOMOWE koty karmię mięsem SUROWYM :mrgreen: ]. Ale samo mięsko daje radę.
Póki co jest bardzo gorąco i starsze koty robią sobie głodówkę, więc chyba całe mięso, które kupiłam zje mały :) Może dzięki temu jelita mu się szybciej wyleczą :)
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-07-15, 19:34   BARFny start

Hej hej :-) To moje pierwsze spotkanie z BARFem, mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość ;-)
Jako że jestem całkowicie "zielona" w kwestii naturalnego żywienia kotów chciałabym zacząć od gotowego przepisu. Na pierwszy ogień wybrałam jeden z przytoczonych przez Dagnes:

"Przepis podstawowy z suplementami naturalnymi i kośćmi nr 2 (z forum Dubarfst)
2/3 porcji wagowej mięsa bez kości (mięśnie, serca i żołądki)
1/3 porcji wagowej tzw. mięsnych kości (np. skrzydełka, szyjki, korpusy)
do tego na każdy 1 kg mieszanki:
40 g wątroby
30 g łososia
1 g soli
2 g tauryny
30 g oleju z kiełków pszenicy (lub 100 IU witaminy E)
11 g Fortain
1,3 g mączki z alg morskich
2,5 g drożdży piwnych
1 ml oleju z łososia
50 g warzyw
400 ml wody
dodatkowy tłuszcz w zależności od tłustości mięsa "

I tutaj moje pytania:
- czy muszę dawać kotom warzywa? mają stały dostęp do kociej trawki na odkłaczanie
- czy Fortain mogę podmienić na krew przy zwiększeniu dawki o 25%? mam upatrzoną tę: http://www.wyroby-domowe....zona-p-306.html - dobry wybór, czy otruję kociska? :-P

Oprócz tego chciałabym upewnić się, czy dobrze kombinuję:
- drożdże piwne i witamina E to rzeczy, które kupię normalnie w ludzkiej aptece, przy czym witamina E musi być naturalna, na Forum polecany jest Tokovit, więc będę w niego celować
- tauryna, algi, łosoś: znalazłam je w sklepie Zooplus, jako że robię tam zakupy dla kociastych, tak byłoby dla mnie najwygodniej. Tutaj bym prosiła kogoś mądrego o potwierdzenie, że te rzeczy się nadają:

http://www.zooplus.pl/sho...reparaty/134228
http://www.zooplus.pl/sho...sc_skora/151645
http://www.zooplus.pl/sho...sc_skora/133539

Co do soli to wiem, że Kłodawa lub himalajska.

Przepraszam, że tyle tego na raz, mam nadzieję, że piszę we właściwym miejscu. Jeszcze nie do końca ogarniam forum.
Będę wdzięczna za wszelką pomoc! :mrgreen:
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-15, 19:58   

Fortain to krew wieprzowa i nie trzeba zwiększać ilości. Ta podana przez Ciebie chyba sie nadaje? Ale dla pewności zapytałabym czy jest to 100% czystej suszonej krwi, bez żadnych dodatków.
Drożdże nie wiem czy sa dostępne w aptece, nie widziałam. Suplementy mozna kupić np. W modern pet.
Z zooplusa Salmopet będzie lepszym wyborem niz Hunter. Taurynę mozna znaleźć taniej, szukaj większych paczek w sklepach internetowych. Ale oczywiście te wymienione tez sie nadają.

Warzywa nie sa konieczne, ale ja bym dodała. Kości działają zatwardzajaco i nie wiem czy trawka sobie poradzi, jeśli kot wcześniej był na komercyjnych karmach (zwłaszcza chrupkach).
Łosoś z przepisu powinien byc dziki, bo tylko taki zapewnia odpowiednia ilośc witaminy D.
 
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-07-15, 21:12   

Bardzo dziękuję za odpowiedź :-)

Hm, to widocznie to zwiększanie było o hemoglobinie. Dobrze wiedzieć. Spytam przed zamówieniem o tę krew, tak dla pewności.

To z drożdżami to chyba pokręciłam. Faktycznie, są "ludzkie", ale w tabletkach, czyli z dodatkiem różnych śmietków.
http://www.doz.pl/apteka/..._400_mg_200_szt
http://www.doz.pl/apteka/...apsulki_120_szt
Zatem odpada.
Modernpet ma, więc już wiem, skąd to brać. Tanio w sumie.
http://sklep.modernpet.pl...akowanie_-700_g

Faktycznie znalazłam tańszą taurynę:
http://sklep.modernpet.pl...pakowanie-250_g
ale jeszcze się rozejrzę.

Co do łososia, to nie wiem, co uda mi się dostać. Ale jeśli dziki byłby niedostępny, to czy jest sens go w ogóle brać, czy lepiej jakieś suple kupić?

Dodam parę słów na temat moich podopiecznych. Są u mnie od ponad miesiąca. Wiek trudny do określenia. Kotka miała mieć koło sześciu miesięcy, a weterynarz wycenił ją na półtora roku, bo ma kamień na ząbkach. Kocurek prawdopodobnie urodził się w październiku zeszłego roku, ale to też nie jest pewne.
Dotychczasowa dieta składała się z wątpliwej jakości karmy mokrej oraz średnio raz na tydzień mieszanki serc, żołądków i wątróbek z niewielkim dodatkiem kurzych kostek. Karmę suchą dostały naprawdę kilka razy. Na zasadzie "o jeju jeju muszę wyjść, macie i jedzcie", czyli awaryjnie. Jeśli warzywa są potrzebne, to też je dodam.
 
 
HoWaKo 


Barfuje od: 01.2015
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 07 Lut 2015
Posty: 267
Skąd: Zamość
Wysłany: 2015-07-15, 21:31   

Kupiłam taurynę tutaj - taniej nie znalazłam, a jest bez dodatków :kciuk:
_________________
BARFny tercet egzotyczny: Honor-Wandysław-Kokoska :mrgreen:
 
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-15, 21:33   

Mozesz kupić zwykłego łososia, ale dodatkowo dodać tran z dorsza, tylko to juz trzeba będzie jakoś przeliczyć. Tran mozna kupić tez w modern pecie albo w aptece, ale musi byc podana zawartość witaminy D. Możesz ewentualnie kupić witaminę D3 z apteki, taka dla dzieci w kapsulkach.
Dziki łosoś moze byc mrożony, taki tez moze byc. Rozmrazasz go troche w lodowce, zeby dało sie pokroić i wsadzić do maszynki do miesa. Możesz tez pokroić na porcje "dzienne" i wyciągać do jedzenia na bierząco.

Swoją droga, to jeśli bedziesz mieć wszystkie suple, to napisz w receptiariuszu jakie masz miesa to cos sie ukryci w kalkulatorze. Bo jeśli trzeba szukać zamienników do gotowych przepisów, to to sie mija troche z celem takiego przepisu.
Chyba, ze chcesz użyć kości innych niz kurczece, to wtedy gotowce sa bardzo pomocne. W kalkulatorze sa dane tylko dla kości kurczaka.

Przy okazji zakupów możesz tez kupić gotowe zmielone skorupki, jeśli nie chcesz robić tego sama w domu. Olej z Lunderlandu tez jest dobry, możesz kupić wszystko w jednym sklepie i oszczędzić na przesyłce. I tym sposobem bedziesz juz mieć wszystko co do barfa potrzeba :->
 
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-07-15, 22:25   

Dobra, to jutro zapoluję na łososia. Mam nadzieję że się uda.
O dostęp do kalkulatora już poprosiłam, więc jutro powinnam już mieć. Na początek wolałabym korzystać z gotowych przepisów, bo jednak jeszcze nie bardzo wiem, co się dzieje :-P
Co to jest ten olej z Lunderlandu? Dorsz?
Właśnie dlatego chciałam kupić w Zooplusie, bo i tak zamawiam, więc zaoszczędzę na przesyłce hehe. Teraz widzę, że część i tak będzie z Modernpet, a taurynę wezmę z Allegro. Faktycznie jest o wiele tańsza. Dzięki, HoWaKo ;-)
Skorupki zrobię sobie sama, mam moździerz i jajeczka prosto ze wsi. Z tym że jak dodam kostki, to nie potrzeba skorupek, tak?
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-15, 22:35   

Jeśli użyjesz tego przepisu to skorupek nie trzeba, ale jeśli nie upolujesz dzikiego łososia to można coś ukręcić w kalkulatorze i tutaj już skorupki pewnie będą potrzebne.
Olej z łososia z Lunderlandu. Tran z dorsza też jest z Lunderlandu. Tran ma 8 tygodni ważności po otwarciu, olej z łososia do 3 miesięcy. Można je mrozić.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne