BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-07-15, 21:46   

Rozumiem, wszystko się okaże jutro. Jak się nie uda, to będę pytać dalej. Ale bądźmy dobrej myśli, u mnie jest dużo sklepów. Napisałam do tych od krwi, mam nadzieję, że się odezwą.

Jeszcze dodatkowe pytanko. W paru gotowych przepisach jest użyte psyllium. Czy coś takiego będzie się nadawało?
http://www.doz.pl/leki/p6989-Blonnik_Psyllium

Dziękuję za cierpliwość i pomoc! :-D
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-15, 22:32   

Tak psyllium to babka jajowata albo babka płesznik (Colon C Light). Najważniejsze, żeby było bez żadnych dodatków, sama babka.
 
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-07-16, 19:04   

Haha, mam dzikiego łososia :hura: Teraz tylko czekam na suplementy i krew (odpisali ze sklepu, że jest czyściutka). Tutaj pytanko: jak dam kotkom od razu gotową mieszankę, to się obrażą? Czy jednak nie byłoby lepiej spróbować im mieszać z dotychczasową karmą? Surowe mięso i podroby uwielbiają, ale nigdy nie dostawały ryby ani oleju rybnego.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-16, 19:12   

Możesz dać samo, a mozesz dać na gore jakaś zachętę do jedzenia. Wszystkie chwyty dozwolone ;-)
 
 
 
Fusia 

Wiek: 35
Dołączyła: 18 Lip 2015
Posty: 4
Wysłany: 2015-07-19, 22:55   Barf -potrzebny na wczoraj

Witajcie uratowałam kociego dzidziusia(około6tyg)
suchego nie tknie saszetki z wielkimi oporami skosztowała surowego mięska i to jest to co lubi. Nie zostawia mi wyboru jak tylko opanować sztukę barfu zeby nie tylko jej smakowało ale i zawierało wszystko co potrzebuje ...
Ma jeszcze problem z pogryzieniem mięska -defakto może być młodsza niż 6tyg.
większość jej bieduję ma tylko pare małych kąsków... to co jej podaje kolo Barfu nie stało bo to tylko mięsko i skóra i żółtko raz dostała-pomys wet wyby nie tknie i mięsa z dodatkiem łososia też nie chciała

Mam kota lubiącego surowe poczytałam ABC ale mam metlik w głowie!
a muszę działać na już!
Co kupić jako minimum z minimum ?
wiem już ze tauryna bo tego mięskiem i podrobami i pochodnymi od zwierzaka nie zapewnię!
tran?czy i trany i olej z łososia i z ryb? czy tran z dorsza nie ma omega3?-może byc taki jak moje dzieci z lubością piły zimą? -oczywiscie nie jakiś aromatyzowany bo to fuuuj moje dzieci aromatyzowanego nie lubią!

Chciała bym ominać kupno suplementów dla początkujących a używać podrobów?

Czy dla takiego kociaka małego coś na kurczaku-potem będę rozbudowywała menu ale muszę coś na juz zrobić,najlepiej całym z kostkami płucami sercem i wątrobą- śledziony jeszcze w kurczaku nie dostałam ;) a kupuje czasem całe...
Czym uzupełnić tłuszcz masło? smaleć a moze lepiej słonina-ale to z świnki pochodzi...
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-19, 23:39   

Podroby nie załatwią sprawy suplementów ale tym ( tak na cito) to bym się nie przejmowała. Ważne żeby kotek jadł coś w ogóle, a jeśli samodzielnie je, to mięso każde ( poza wieprzowym) z dobrego źródła, z tłuszczykiem .... będzie dobre. Ilosci- ile kocię zje. Żółtko-super. A za chwilę powoli pełnowartościowy barf wg wątku abc :kwiatek:
 
 
situnia 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 18.10.2013
Udział BARFa: 90-100%
Dołączyła: 14 Paź 2013
Posty: 813
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-20, 07:51   

Fusia, spójrz tutaj: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=364
_________________

To jak traktujesz koty decyduje o twoim miejscu w niebie. - Robert A. Heinlein
 
 
apple 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 433
Skąd: warszawa
Wysłany: 2015-07-20, 09:10   

Fusia,

Byłabym za tym, aby wdrożyć jak najszybciej Barf'a z naturalnymi suplementami.
Przez pierwsze dni do czasu zdobycia suplementów możesz robić "prowizorycznego" Barf'a, przeczytaj niedawną wymianę zdań "świeżego Barfera" właśnie na ten temat pod linkiem http://www.barfnyswiat.or...ighlight=#99175

Takie małe kocię najłatwiej przyzwyczaić od razu do naturalnych suplementów (i oczywiście najzdrowiej).
Sama jakieś 1.5 tygodnia temu znalazłam małe, trochę starsze, ok. 3-mies. za to z kocim katarem i krzywizną z niedożywienia (ale ja zamierzam je oddać dobrym ludziom jak całkiem wydobrzeje, mam już kota a on nie lubi konkurencji).
Małe je barfa jak stary, aż mu się uszy trzęsą.
Ostatnio zmieniony przez apple 2015-07-20, 10:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
vesela krava 
Ekspert


Barfuje od: 10/2013
Udział BARFa: 75-90%
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 08 Gru 2011
Posty: 952
Skąd: Francja
Wysłany: 2015-07-20, 09:13   

Fusia, bez lektury forum sie nie obejdzie, ale tak na szybko, zanim to wszystko ogarniesz.
Jezeli chcesz zaczac od suplementow naturalnych, to bedziesz potrzebowala:
    - suplement wapnia (np. skorupki jajek, weglan wapnia, cytrynian) i to niezaleznie od tego, czy uzyjesz zmielonych surowych kosci czy nie,
    - suplement wapnia i fosforu (nie bedziesz go potrzebowala, jezeli mielisz surowe kosci), czyli maczka kostna badz fosforan dwuwapniowy,
    - suplement jodu, czyli zmielone algi,
    - witamine D, czyli tran z watroby dorsza (tak, zawiera on rowniez omega 3, ale dodajac go tyle, aby uzupelnic diete kota w wystarczajaca ilosc omega 3 przekroczymy norme witaminy D),
    - suplement zelaza, czyli suszona badz swieza krew (swieza nie moze byc wieprzowa),
    - witamina E naturalna, np. Tokovit (do dostania w aptece),
    - sol,
    - tauryna.
I troche mniej na cito:
    - olej z lososia (nie jest to olej z watroby) jako zrodlo omega 3,
    - drozdze browarnicze jako zrodlo witamin z grupy B.
Kazdy z tych suplementow ma swoj watek tutaj. A tu sie dowiesz, gdzie to wszystko kupic.

Watroba bedzie niezbednym skladnikiem kazdej mieszanki jako zrodlo witaminy A. Rozne podroby dostarcza witamin z grupy B, ale na pewno nie pozwola Ci na pozbycie sie pozostalych suplementow. Niemniej dodawanie podrobow do kazdej mieszanki jest bardzo wazne, do 15% wagi mieszanki.

Odpowiadajac na Twoje pytania zadane w innym watku:
Forumowy kalkulator
Masz racje, surowy tluszcz jest lepszy od smalcu czy masla, jednak dodatkowy tluszcz nie jest potrzebny, jezeli wybierzesz odpowiednio tluste miesa. Staraj sie unikac np. piersi z kurczaka.

Zanim dostaniesz dostep do kalkulatora, mozesz korzystac z gotowych przepisow:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=16.
 
 
Rumi. 

Dołączyła: 17 Wrz 2013
Posty: 18
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-07-21, 18:43   

Mam pytanie co do przepisu podanego wyżej, czym zastąpić łososia? Mam olej z dorsza, tylko ile go dać? I ile dać siemienia zamiast warzyw?
 
 
Ewik72 

Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Lis 2013
Posty: 388
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-21, 21:40   

Rumi.

Zrozumiałam że pytasz o olej z łososia a nie łososia mięso.
a więc
olej z łososia to nie to samo co olej z wątroby dorsza (bo chyba taki masz na myśli?)
Olej z łososia jest przede wszystkim źródłem omega 3 a olej z wątroby dorsza - witaminy D.
Olej z łososia możesz zastąpić innym olejem z ryb ( nie z wątroby!). jakie są alternatywy poczytasz w wątku o suplementach tutaj: http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=284
Gdy zaczniesz korzystać z kalkulatora przekonasz się jak duża jest różnica w dawkowaniu jednego i drugiego.

Z siemieniem lnianym - nie pomogę. Ja dodaję warzywa.
 
 
Lena06 


Barfuje od: 28.07.2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 21 Lip 2014
Posty: 1292
Wysłany: 2015-07-21, 22:06   

Rumi., tu jest wątek o siemieniu. Może coś znajdziesz na ten temat:
http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=424
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-21, 22:29   

Rumi.,
Ciężko szukać zamienników do gotowego przepisu (bo rozumiem, że o to chodzi?) Łosoś ma jednak trochę więcej składników niż czysty olej z dorsza czy olej z łososia.
Jeśli nie masz dostępu do dzikiego łososia, to może poszukaj gotowego przepisu ze składnikami, które masz, żeby nie kombinować z zamiennikami.
Może i można by zamienić tego łososia na olej z dorsza + olej z łososia w odpowiedniej dawce, ale nie wiem czy będzie to dobre rozwiązanie na dłuższą metę (w przypadku gotowego przepisu). Możesz dodanie do łososia norweskiego odpowiedniej dawki wit. D (tranu) też byłoby jakimś rozwiązaniem. Nie wiem. Zasada jest taka: gotowy przepis albo kalkulator.
 
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-07-25, 20:15   Prośba o podpowiedź w sprawie mieszanki

Dzień dobry :) Jestem początkującą barfowiczką;) Zupełnie poczatkującą :)

Kociełki, dla których chcę wdrożyć barfa to 3 letnia Amelka (fundacyjna koteczka, borykająca się z nadwagą - waży 6kg, musi zrzucić przynajmniej kilogram) oraz 4,5 miesięczny Staś :)

A przechodząc do rzeczy:

Przygotowałam mieszankę składającą się z:
- gotowej wołowiny barfa (primex) - 80g
- 3 skrzydełek z kurczaka bez kości, ale ze skórą, ścięgnami i chrząstkami ok 200g
- FC
- tauryna
- olej z łososia

Czy taka mieszanka będzie dobra na początek?

Niestety Amelka, której potrzeba znacznego obniżenia masy ciałka zmotywowała mnie do pracy nad barfem nie chce jeść mieszaki :( Czy macie jakieś sprawdzone sposoby na przekonanie koteczki do jedzenia takiego posiłku? Póki co jest na diecie z Puriną OM.

Ku mojej radości Staś wcina mieszankę, aż mu się uszka trzęsą :D

Bardzo prosimy o rady
Pozdrawiamy serdecznie
_________________
Amelka i Staś
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-07-26, 07:45   

Będzie dobra, chociaz nie wypowiem sie co do wołowiny z primexu, nie zamawiałam nigdy nic od nich. Mielonki sa wątpliwej jakości, lepiej kupować w kawałkach.

O tym jak przekonać kota do jedzenia jest cały temat nawet ;-)
http://www.barfnyswiat.or...der=asc&start=0
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne