BARFny Świat Strona GłównaBARFny Świat Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Kontakt  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
BARF dla początkujących
Autor Wiadomość
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-01, 19:50   

Wygląda ok :) Zerknij do wątku o żelazie w dziale suplementów, tam znajdziesz jak to dawkować.
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-02, 15:43   

Bardzo proszę dobre serduszka o zerknięcie na przepis mieszanki i korekty. Szcególnie część mięsno -tłuszczowa, czy tak może zostać, czy trzeba mocno skorygować? Co ewentualnie jeszcze KONIECZNIE musiałoby być dodane?

Nie mam kalkulatora :( Oparłam się na poprzednim przepisie, który przygotowała dla nas Silvana (dziękujemy jeszcze raz)

Z góry pięknie dziękuję

-670 g wołowina (karkówka + goleń + , relatywnie mało tłuste)
-440 g skrzydełka + udka z kurczaka (ze skórą)
-100g skóra+tłuszcz+ chrząski ze skrzydełek, udek kurczaka i szyi (dodałam, ponieważ wołowina nie jest tłusta)
-16,0 g Felini Complete
-10,0 g Olej z łososia
-2,0 g Tauryna
-0,3 g tran z wątroby dorsza
-0,1 kapsułki Tokovit E (100)
-400 ml woda
Watróbka drobiowa została absolutnie odrzucona przez Amelkę, zatem brak w mieszance.
Boje się dodać mączki ze skorupek jaj (Amelka wymiotowała po babce jajowatej, a poczytałam, że kotki lubią wymiotować i po samodzielnie zmielonej mączce z jaj.
_________________
Amelka i Staś
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-02, 18:57   

Amelka i Stas,
Wątróbkę trzeba zmielić razem z częścią mięsa, to kot zje. Wątróbka to ważny suplement i nie można go pomijać. Daje się jej tak mało, że spokojnie kot powinien to przełknąć. Możną ją też ukryć w mięsie, bo możliwe, że kotu nie pasuje konsystencja.

Mieszanka jest tłusta, 20g skór w zupełności wystarczy, chociaż i to jest za dużo.

Cytat:
Mieszanka na 8 dni dla 5,5 kg kota
Orientacyjna dzienna porcja: 192 g mieszanki (w tym 25 g mięsa na 1 kg wagi kota)

670,0 g Wołowina karczek chudy
200,0 g Kurczak skrzydełka ze skórą, bez kości
240,0 g Kurczak udo bez kości ze skórą
15,0 g Felini Complete
10,0 g Olej z łososia SALMOPET
20,0 g Skóra z kurczaka
2,0 g Tauryna
374,0 g Woda
0,1 g Tran z wątroby dorsza Lunderland
2,6 g Fortain
14,0 g Wątroba kurczaka
0,1 g Mączka z alg morskich Lunderland


Te przepisy za każdym razem będą wyglądały inaczej. Możesz stosować się do zaleceń producenta jeśli chcesz. Na kombinowanie przyjdzie pora, jak już będziesz mieć wszystkie naturalne suplementy :-)
 
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-02, 20:57   

Silvena, jestem Ci ogromnie wdzięczna i mam wyrzuty sumienia, że zajmuję Ci czas :oops:

Z wątróbką jest kłopot, ponieważ ja kroję mięso, nie mielę go i wczoraj dołożyłam odrobinę do porcji obojga. Amelka była głodna i lotem błyskawicy dobiegła do miseczki gdy nałożyłam jedzenie. Niestety powąchała i pomimo głodu, zostawiła całą porcję :( Skomlała, że głodna, ale porcji nie ruszyła :(

Składniki mam na ten moment pokrojone, ale nie są wymieszane, Czyli spokojnie mogę wmieszać nawet mniej niż 20 g skóry. A może dokroić piersi z kurczaka?

Ilość FC nieco się zmieniła od ostatniego przepisu, rozumiem, że zależy to od rodzaju miesa, tak? teraz, w przepisie nie ma Tokovitu E. ma nie być, czy umknęło po prostu?

Silvena nie gniewasz się na mnie? Napisałam pw do dagnes w sprawie kalkulatora, ale nie dostałam żadnej odpowiedzi. A może przez to, że jestem nowym użytkownikiem forum, moje pw nie doszło do adresatki?
_________________
Amelka i Staś
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-02, 21:10   

W sprawie dostępu do kalkulatora powinnaś napisać do Hebe http://www.barfnyswiat.org/viewtopic.php?t=896
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-02, 22:18   

Ilośc FC jest inna, bo ilośc fosforu w mięsie jest inna. Dodałam po prostu troche wiecej niz zaleca producent, zeby byc bliżej stosunku 1,15 wapnia z fosforem, bo taki jest idealny dla kotow.

Przepis taki jaki wkleiłam wyżej jest poprawny i nic juz w nim zmieniać nie trzeba.

Pomysł nad mieleniem części miesa, koty musza dostać porcje witaminy A i w czymś to podac trzeba. Ewentualnie musisz rozważyć kupienie tej witaminy w kroplach w aptece i jakoś to poprzeliczać, zeby było dobrze. Watróbka lepsza, bo naturalna. Moze byc z indyka, daje sie jej około polowe mniej niz takiej z kurczaka - jest bogatsza w witaminę A.
 
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-02, 23:41   

Bardzo dziękuję Silvena za cierpliwość i wyrozumiałość :)

Własnie dostałam od Hebe dostęp do kalkulatora :) Weszłam weń i dopiero się załamałam :confused: Zupełnie nie wiem jak się w nim poruszać :( :hmm:
To jest na razie dla mnie tak skomplikowane :hair:

Nic to, jutro nowy dzień, posiedzę nad nim, może moje szare komórki zaczną pracować efektywniej :-)
_________________
Amelka i Staś
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-03, 06:22   

Amelka i Stas, dla większości z nas na początku cały ten BARF był przytłaczający, powoli wszystko ogarniesz, nie martw się :-)
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Amelka i Stas 

Dołączyła: 22 Lip 2015
Posty: 125
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-08-03, 08:02   

Saphirith, Twoje słowa pokrzepiły mnie nieco, dziękuję za nie :kwiatek:

To jest takie frustrujące. Powrzucałam składniki do kalkulatora. Wiele parametrów różni się od wartości podanych w rubryce norma i czuje się w związku z tym taka bezradna :confused:
nie wiem, które na pewno muszę spróbować skorygować i czym, a do których, ewentualnie, mogę podejść z większym dystansem :(

Np. norma:
- białka wynosi 60%, u mnie wyszło 62%
- chlor wynosi 6768 mg, u mnie wyszło 983 mg
- potas:sód 1,35, u mnie 1,4
- witamina K 226, u mnie 87 .... etc, etc. :confused:
_________________
Amelka i Staś
 
 
saphirith1987 


Barfuje od: lipiec 2014
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 1 raz
Wiek: 37
Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 462
Skąd: Włocławek
Wysłany: 2015-08-03, 08:18   

No to po kolei: na zawartość procentową białka i tłuszczu nie ma co patrzeć, mi też z reguły wychodzi źle. Ważny jest stosunek białka do tłuszczu, dla dorosłego, średnio aktywnego kota powinien wynosić około 2. Jeśli podzielisz sobie ilość % białka przez ilość % tłuszczu i wyjdzie ci około 2, to jest OK (przy założeniu, że nie masz więcej niż 5% węglowodanów).
Na chlor, magnez, cynk, miedź, mangan, selen, witaminę K, wszystkie witaminy B, witaminę C, kwas linolowy i arachidonowy raczej też nie musisz zwracać uwagi (jeśli chodzi o zgodność zawartości z normą).
Ważne są: stosunek białka do tłuszczu, fosfor (nie za dużo kości/mączki kostnej), stosunek wapnia do fosforu (balansujesz fosfor skorupami z jaj), potas (nie za dużo serc i warzyw), stosunek potasu do sodu (balansujesz potas solą), żelazo (dajesz tyle krwi ile trzeba żeby było około normy), jod (algi), tauryna (lepiej ciut więcej niż norma niż mniej), witamina A (wątróbka), witamina D (tran), witamina E (np. tokovit), do tego drożdże i olej z łososia tyle ile podpowiada kalkulator.
Witamina E jeśli wyciskasz z kapsułek może być w kalkulatorze trochę ponad normę, bo nie jesteś w stanie wycisnąć dokładnie wszystkiego. Witamin A i D nie powinno być ponad normę, bo się odkładają w organiźmie.

EDIT: no i jeszcze woda, woda jest ważna, powinno być to 72-75% co najmniej, ale większość z nas do mieszanki dodaje minimalną ilość potrzebną do rozmieszania suplementów, a resztę bezpośrednio do miski przed podaniem. Możesz w kalkulatorze sobie wpisać ilość wody taką, żeby % były ok, odjąć od tego ilość jaką faktycznie dodałaś do mieszanki i podzielić przez liczbę porcji - tyle wody powinnaś dolać do każdej porcji przed podaniem. Ja dolewam ciut więcej, bo moje koty w ogóle nie piją same wody, a akurat nie mają nic przeciwko zupie z BARFa ;-)
_________________
Młody 28.05.2014 (kocur brytyjski), Shira 10.10.2013-18.10.2023 (kotka MCO) [*] ;-(((
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-08-03, 13:30   

Powracam z nową serią pytań ;-)
Mam już wszystkie suplementy oraz wagę. Korzystam z gotowego przepisu, więc zakładam, że proporcje są dobre. Mieszanka będzie dla dwóch młodych kotów, mniej więcej w wieku 9-14 miesięcy, nie bardzo idzie to ustalić. Koty zdrowe, szczupłe, BARDZO aktywne.
Teraz pytania:
1. Czy takie kociaki liczą się jako młodziki, które mają jeść, ile chcą, czy już trzeba im wyznaczać porcje? Jak tak, to jakie?
2. Kiedy dodawać suplementy? Dodać do całości mięsa z podrobami i mrozić wyznaczając porcyjki, czy do każdego posiłku dodawać osobno bezpośrednio przed podaniem?
3. Warzywa - starta surowa marchewka będzie ok, czy nie ok? Kojarzę, że coś takiego gdzieś na forum czytałam, ale wolę się upewnić.
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi! :mrgreen:
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-08-03, 22:40   

Dobra, przyznaję, że jestem ślepa. Składniki dodaje się do mieszanki i wszystko razem mrozi. Nie było tego pytania. Pozostaje kwestia tego, czy mam traktować koty jako rosnące, czy nie.
 
 
Silvena 
Ekspert


Barfuje od: 28.04.2013
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 18 Kwi 2013
Posty: 1216
Skąd: UK
Wysłany: 2015-08-03, 22:53   

Ciężko powiedzieć kiedy koty można traktować już jako dorosłe - czy jak skończą rok, czy jednak trochę wcześniej albo później. Możesz im spróbować dać jedzenie na ich obecną wagę i zobaczyć co one na to ;-)
Porcje dzienne to 5gr białka na kg kota - jest to średnio 25g mięsa na kg kota.
Moje miały spory apetyt tak do 2 roku życia, ale ja mam koty syberyjskie i one trochę wolniej dojrzewają.

Może być surowa marchewka, może też być lekko podgotowana (wtedy koty ją strawią i będą miały więcej energii).
 
 
 
Dragana 


Barfuje od: 08.2015
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 14 Lip 2015
Posty: 680
Wysłany: 2015-08-07, 18:51   

Chyba znowu czegoś nie rozumiem... Jeśli chodzi o 25 g mięsa na kilogram kota, to chodzi o "czyste" mięso, tak? Czyli przykładowo jak wezmę kilogram mięsa + suplementy z przepisu + wodę, to będę mieć około 1,5 kilograma mieszanki. I teraz tak: mam brać 25 gramów mieszanki, czy taką ilość mieszanki, żeby zawierała w sobie 25 gramów mięsa? Trochę to jeszcze zagmatwane dla mnie.
 
 
Bianka 4 
BARFny Hodowca


Barfuje od: 12/2010
Udział BARFa: 90-100%
Pomogła: 5 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 1067
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-08-07, 18:59   

Taką ilość mieszanki, żeby zawierała w sobie 25 gr mięsa :kciuk:
_________________
Mieszkałem z kilkoma mistrzami Zen. Wszyscy byli kotami - Eckhart Tolle
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne